Jump to content

Aγορά Reverse Osmosis


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου και τις εντυπώσεις μου μαζί σας σχετικά με τη καινούργια RO που μου ήρθε εχθές.

Είναι το μοντέλο "4 Stage 50 Gallon Per Day RO SYSTEM WITH DI UNIT" της RO_MAN. Είναι τεσσάρων σταδίων, τα οποία είναι: προφίλτρο 5μ, φίλτρο άνθρακα coconut, μια μεμβράνη 50 G/day και σύστημα DI. Επίσης, έχει και ένα διακόπτη ώστε να μπορεί να αυτοκαθαρίζεται η μεμβράνη με σκοπό την καλύτερη λειτουργία της. Πήραμε με ένα φίλο 2 ίδιες καθώς και από 2 ανταλακτικά στο προφίλτρο 5μ, στον φίλτρο άνθρακα και extra συσκευασία DI. Μαζί με τα μεταφορικά από Αγγλία μας πήγε ~340 ευρώ (!!!). Εντύπωση μου έκανε ότι το πακέτο (16 κιλά!!!) ήρθε τέλεια συσκευασμένο και προστατευμένο από τυχόν χτυπήματα και μάλιστα η παράδωση έγινε από την ACS. Όπως καταλαβαίνετε, αφού έγινε το απαραίτητο μοντάρισμα των υλικών μπήκε σε λειτουργία. Παίζει πολύ καλά :blush: αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι στην περιοχή μου η πίεση του δικτύου ύδρευσης με το ζόρι φθάνει τα 50 psi. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είναι πιο αργή, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα :hysterical:

Εν ολίγοις, το συγκεκριμένο μαγαζί για αγορές εγώ προσωπικά το προτείνω ανεπιφύλακτα, αφού και πολύ καλή εξυπηρέτηση υπήρχε, αλλά και γρήγορα έφθασε το δέμα, και φυσικά πάνω από όλα η τιμή πιστεύω είναι ασυναγώνιστη.

Όποιος λοιπόν ψάχνει για RO, θα του έλεγα GO FOR IT!

post-190-1132771366_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Γιαννη :blush: !

Link to comment
Share on other sites

Μεγιά σου Γιάννη. Άντε και την περίμεναν οι δίσκοι πως και πως :blush:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλημερα και καλοριζικη η καινουργια RO.

Επειδη ενδιαφερομαι και εγω να παρω μια και ειμαι στο ψαξιμο και ειχα καταληξει μεταξυ δυο και συγκεγκριμενα της δικιας σου και της "6 stage 100 Gallon per day RO System with Inline TDS and Pressure Gauge", αν μπορεις να μας πεις βαση ποιων κριτηριων διαλεξες τη συγκεγκριμενη(περαν της τιμης φυσικα). Το TDS meter δεν ειναι αναγκαιο?

Έγινε επεξεργασία - ADONIS
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλημερα και καλοριζικη η καινουργια RO.

Επειδη ενδιαφερομαι και εγω να παρω μια και ειμαι στο ψαξιμο και ειχα καταληξει μεταξυ δυο και συγκεγκριμενα της δικιας σου και της "6 stage 100 Gallon per day RO System with Inline TDS and Pressure Gauge", αν μπορεις να μας πεις βαση ποιων κριτηριων διαλεξες τη συγκεγκριμενη(περαν της τιμης φυσικα). Το TDS meter δεν ειναι αναγκαιο?

5686[/snapback]

Oι λόγοι που με έκαναν να πάρω τη συγκεκριμένη ήταν καθαρά και μόνο οικονομικοί σε σχέση με το τι προσφέρει. Για τα λεφτά της δεν έβρισκα πουθενά κάποια άλλη με 4 στάδια. Έτσι την προτίμησα.

Είχα κι εγώ αυτό το δίλυμα που έχεις κι εσύ. Αν δηλ να προτιμήσω την RO 6 σταδίων που λες ή αυτή που πήρα. Επειδή όμως των 6 σταδίων ήταν οριακά στο ποσό των χρημάτων που είχα να διθέσω, και δεν παύει να είναι ένα σεβαστό ποσό (όχι πως η RO 6 σταδίων δεν αξίζει τα λεφτά αυτά, ίσα-ίσα) προτίμησα να κάνω δοκιμή με την φθηνή 4 σταδίων, η οποία και αποδείχτηκε καταπληκτική.

Γνώμη μου είναι αν μπορείς να διαθέσεις το ποσό γι αυτή των 6 σταδίων GO FOR IT!.

TDS meter προς στιγμήν δεν χρειαζόμουνα, μιας και έχει κάποιος φίλος οπότε μπορώ να μετράω μια φορά το μήνα (για ποιον χτυπάει η καμπάνα??? :blush::hysterical: )

Πάντως με αυτό μπορείς να ελέγξεις πόσο καθαρό είναι το νερό που σου βγάζει μετά το DI στάδιο και να δεις πότε χρειάζεσαι αλλαγή στα προφίλτρα.

Συνοψίζοντας πιστεύω ότι για τα λεφτά τους είναι πολύ τίμια αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Μια RO εκτός από αλλαγή των φίλτρων χρειάζεται και κάποια άλλη συντήρηση ενδιάμεσα?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει πολύ καλά  :blush: αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι στην περιοχή μου η πίεση του δικτύου ύδρευσης με το ζόρι φθάνει τα 50 psi. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είναι πιο αργή, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα  :hysterical:

5657[/snapback]

Καταρχάς με γεια και καλορίζικη!

Κι εγώ προχθές τοποθέτησα τη δική μου(Kent Marine deluxe Hi-S 60gpd RO/DI unit) και η πίεση του δικτύου, πράγματι με δυσκολία φτάνει στα 50psi, την ημέρα...Το βράδυ,όμως, επειδή προφανώς δεν χρησιμοποιείται νερό από την πολυκατοικία ή και τη γύρω περιοχή, η πίεση ανήλθε στα 60psi+!!!

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Μια RO εκτός από αλλαγή των φίλτρων χρειάζεται και κάποια άλλη συντήρηση ενδιάμεσα?

5707[/snapback]

Η συγκεκριμένη αναφέρει ότι θα πρέπει να αλλάζονται τα προφίλτρα κάθε 6 μήνες ή μετά από μερικές χιλιάδες γαλλόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς το νούμερο, μπορώ να το κοιτάξω) - ότι από τα δύο έρθει πρώτο. Το υλικό του DI χρειάζεται αλλαγή μετά από μέτρηση με TDS. Όσο για το φίλτρο της RO, η ίδια η εταιρεία σου λέει ότι τίποτα δεν είναι αθάνατο. Μόλις αρχίσει να σου ζητάει τσιμούχες, προφίλτρα και το βασικό φίλτρο μαζί (δηλ θες πολλά ανταλακτικά) είναι ποιο συμφέρον να αγοράσεις μια καινούργια και να κρατήσεις την παλιά για ανταλακτικά. Αρκετά τίμια κατά την άποψή μου η απάντηση της εταιρείας.

Συντήρηση γίνεται από μια βάνα που έχει πάνω η RO όπου μια φορά την βδομάδα γυρίζεις την βάνα και ξεπλένεται με αυτόν τον τρόπο η μεμβράνη, πράγμα πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω είναι η πίεση του δικτύου :blush: Δυστυχώς κατά τη διάρκεια της μέρας παίζω μεταξύ 30-45 PSI ενώ το βράδυ με το ζόρι φθάνω τα 55 PSI. Και είμαι μόλις στον 3ο όροφο. Επίσης παρατήρησα ότι όταν δουλεύει η RO και ανοίξω κάποια βρύση πέφτει η στάθμη της γύρω στα 10 PSI! Να έχεις RO και να μην έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω είναι η πίεση του δικτύου  :hysterical: Δυστυχώς κατά τη διάρκεια της μέρας παίζω μεταξύ 30-45 PSI ενώ το βράδυ με το ζόρι φθάνω τα 55 PSI. Και είμαι μόλις στον 3ο όροφο. Επίσης παρατήρησα ότι όταν δουλεύει η RO και ανοίξω κάποια βρύση πέφτει η στάθμη της γύρω στα 10 PSI! Να έχεις RO και να μην έχεις!

5722[/snapback]

Καλοριζικο !! Ακριβως το ιδιο πηρα και εγω και με αυτο γεμισα τα 1000 λιτρα του ενυδρειου μου...Στο θεμα πιεσης ειμαι σταθερα στα 55 PSI οποτε δεν ειχα προβλημα! Καλο ειναι....βεβαια εμενα αργησε παρα πολυ η παραδοση (3,5 εβδομαδες) αλλα ηρθε πανω στην ωρα οποτε δεν με χαλασε...

Καλοριζικοοοοοο... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη δοκιμή έδειξε 75PSI καρφωτά δηλαδή απόδοση με νερό στους 14 βαθμούς 9 λίτρα την ώρα. :blush::hysterical::blush:

Όμως το πείραμα δεν μπορεί να θεωρηθεί έγκυρο αφού η δοκιμή έγινε στις 3 η ώρα την νύχτα. Άντε να δούμε και μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη δοκιμή έδειξε 75PSI καρφωτά δηλαδή απόδοση με νερό στους 14 βαθμούς 9 λίτρα την ώρα.  :thumbup:  :icon_dance:  :ok:

5756[/snapback]

Αν είναι κάθε φορά που θα συνδέω την RO μου, να σπάω και μια βρύση άσε καλύτερα, θα μου βγει πολύ ακριβά :locked::locked::band:

Αυτό για να μάθεις να κοροιδεύεις για την πίεσή μου :blush::hysterical::blush::blush::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιάννη καλορίζικη και καλοδούλευτη :hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κάθε φορά που θα συνδέω την RO μου, να σπάω και μια βρύση άσε καλύτερα, θα μου βγει πολύ ακριβά  :icon_dance:  :ok:  :locked:

Αυτό για να μάθεις να κοροιδεύεις για την πίεσή μου  :hysterical:  :blush:  :blush:  :rasp:  :thumbup:

5760[/snapback]

ΓΚΟΥΧ ΓΚΟΥΧ ΓΚΟΥΧ :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κάθε φορά που θα συνδέω την RO μου, να σπάω και μια βρύση άσε καλύτερα,

Φυσικά πάντα υπάρχουν λύσεις

Πιεστικά ειδικά για αντίστροφες οσμώσεις :hysterical:

http://cgi.ebay.com/PUMP-RO-BOOSTER-filtra...1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.de/AQUASAFE-PERMEATPUMPE-U...1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.de/5-Stufige-UMKEHR-OSMOSE...bayphotohosting

www.ebay.com

www.ebay.de

ΥΓ.

Μπορεί το κόστος να ανεβαίνει, όμως αν σκεφτείς οτι σου κάνουν 80% οικονομία απο το νερό που θα πετούσες σε κάθε αλλαγή του νερού....

:blush:

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

istellas συγνώμη να ρωτήσω κάτι 340 euro και οι δυο R.O. σας ηρθαν ή η καθε μία?

και απο πιο online-shop τις πήρατε?

Υ.Γ. καλορίζικες :blush:

Link to comment
Share on other sites

istellas συγνώμη να ρωτήσω κάτι 340 euro και οι δυο R.O. σας ηρθαν ή η καθε μία?

και απο πιο online-shop τις πήρατε?

Υ.Γ. καλορίζικες :blush:

5863[/snapback]

Kαι τις 2 μαζί με τα ανταλλακτικά και τα μεταφορικά. Το site υπάρχει και στα δικτυακά μαγαζιά του Aquazone και είναι το RO-MAN.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς με γεια και καλορίζικη!

Κι εγώ προχθές τοποθέτησα τη δική μου(Kent Marine deluxe Hi-S 60gpd RO/DI unit) και η πίεση του δικτύου, πράγματι με δυσκολία φτάνει στα 50psi, την ημέρα...Το βράδυ,όμως, επειδή προφανώς δεν χρησιμοποιείται νερό από την πολυκατοικία ή και τη γύρω περιοχή, η πίεση ανήλθε στα 60psi+!!!

5719[/snapback]

Καλορίζικη και η δική σου RO/DI unit panosb.

Επειδή ψάχνω κι εγώ την Hi-S 35gpd της Kent Marine μπορείς να μου πεις από που την πήρες και πόσο σου κόστησε? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...