Jump to content

Προτάσεις για ενυδρείο με caridina


Recommended Posts

Σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό ενυδρείο φυτεμενο με caridina.. με φυτά ίσως εύκολα χωρίς co2… με ποια ψαρια ταιριάζουν σε ένα ενυδρείο μέχρι 60λιτρα… μάλλον σε κύβο θα πάω..🙂

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό ενυδρείο φυτεμενο με caridina.. με φυτά ίσως εύκολα χωρίς co2… με ποια ψαρια ταιριάζουν σε ένα ενυδρείο μέχρι 60λιτρα… μάλλον σε κύβο θα πάω..🙂

ολα τα πολυ μικρα κοπαδοψαρα τυπου boraras brigittae, Boraras naevus, espei, danio margaritatus , Hyphessobrycon amandae (tetra)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και θα χρειαστεί soil για να ρίξω το ph και νερο όσμωσης; Είναι απαραίτητο και co2?

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατήσεις crs μόνο νερό όσμωσης το οποίο εμπλουτίζεις με κάποιο σκεύασμα Gh+. Co2 εξαρτάται τι φυτά θα βάλεις σε καμία περίπτωση δεν είναι απαραίτητο εγώ πχ. Δεν έχω 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Για να κρατήσεις crs μόνο νερό όσμωσης το οποίο εμπλουτίζεις με κάποιο σκεύασμα Gh+. Co2 εξαρτάται τι φυτά θα βάλεις σε καμία περίπτωση δεν είναι απαραίτητο εγώ πχ. Δεν έχω 

Το λέω για να κρατάμε το ph πιο χαμηλά. Ας πούμε χωρίς soil και co2 μόνο με οσμωση μπορείς να της κρατήσεις;;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Το λέω για να κρατάμε το ph πιο χαμηλά. Ας πούμε χωρίς soil και co2 μόνο με οσμωση μπορείς να της κρατήσεις;;; 

CO2 με CRS ειναι για εμπειρους και μόνο με soil.

Aν βαλεις χαλικι, μονο χαλαζιακο, χωρις CO2. Το σοιλ ριχνει το ΡΗ μονο στην αρχη, μην μπερδευεστε. Βαζουμε σοιλ στις γαριδες οχι μόνο γιατι κραταει το ΡΗ σταθερο (εχει Buffer),

αλλά και γιατι πανω σε κοκκους σοιλ αναπτυσσονται παρα πολλα βακτηρια και μικροοργανισμοι, που γινονται τροφη και για ενηλικες γαριδες και για τα μωρα.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...