Jump to content

Αναγνώριση είδους


Recommended Posts

Καλησπέρα. Στο ενυδρείο μου 120 λίτρα πλέον έχω τρεις κιχλιδες Μαλάουι. Στο πετσοπ μου είπαν ότι είναι ίδιο είδος αλλά έχω τις αμφιβολίες μου. Στην αρχή νόμιζα ότι πρόκειται για pseudotropheus johani

Λόγω του μπλε χρώματος με μαύρη ρίγα στα αρσενικά και το κίτρινο στα θηλυκά. Γι'αυτό πήρα δύο κίτρινα και ένα μπλε για αρχή και μετά θα επερνα άλλο ένα θηλυκό. Όμως μετά έψαξα λίγο παραπάνω και ανακάλυψα πως ίσως είναι pseudotropheus cyaneorhabdos για το οποίο δεν βρήκα πληροφορίες για το αν τα θηλυκά είναι κίτρινα. Έχω μπερδευτεί με την κατάσταση. Στέλνω τα κίτρινα και το μπλε ψάρι.

Ελπίζω κάποιος να ξέρει για τι είδος πρόκειται. 

 

ΥΓ. Η ουρά και τα πτερύγια έχουν ακριβώς το ίδιο σχήμα. (Επειδή δεν φαίνονται στις φωτό)

IMG_20220408_164816.jpg

IMG_20220408_164553_1.jpg

Έγινε επεξεργασία - Βασίλης Καλαιτζης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη . 

Αν διακρίνω σωστά απο τις φωτογραφίες και με βάση την μικρή μου εμπειρία θα σου έλεγα ότι πρόκειται για το ίδιο γένος ψαριών απλά το κάτω είναι Melanochromis cyaneorhabdos  ενώ το άλλο είναι Melanochromis auratus . Θα ήθελα λίγο καλύτερες φωτογραφίες άλλα μάλλον είμαι σωστός .

Μπορείς να διαβάσεις και τα προφίλ τους .

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα έχω μαζί υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού; Η είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Είναι ίδιο γένος. Αλλά ξέρεις αν έχεις αρσενικό και θηλυκό;

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Υπάρχει. Είναι ίδιο γένος. Αλλά ξέρεις αν έχεις αρσενικό και θηλυκό.

Δεν είμαι σίγουρος απλά υποπτεύομαι ότι δεν είναι πάνω από 1 αρσενικο γιατι δεν υπήρχε ένταση ας πούμε μεταξύ τους. Σε περίπτωση υβριδισμού τι συμβαίνει. Εννοώ τα μικρά θα είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι απόδειξη. Θα μπορούσαν να είναι όλα θηλυκά. Σε περίπτωση υβριδισμου από ίδιο γένος  τα ψαράκια θα έχουν μεικτά χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αυτό δεν είναι απόδειξη. Θα μπορούσαν να είναι όλα θηλυκά. Σε περίπτωση υβριδισμου από ίδιο γένος  τα ψαράκια θα έχουν μεικτά χαρακτηριστικά.

Οκ ευχαριστώ πολύ. Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι θηλυκά η όχι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Βασίλης Καλαιτζης έγραψε:

Οκ ευχαριστώ πολύ. Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι θηλυκά η όχι;

To  Melanochromis auratus της φωτογραφίας σου είναι κατ΄90% θηλυκό για το άλλο δεν ξέρω γιατί έχουν αρσενικα και θηλυκά ίδιο χρώμα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

To  Melanochromis auratus της φωτογραφίας σου είναι κατ΄90% θηλυκό για το άλλο δεν ξέρω γιατί έχουν αρσενικα και θηλυκά ίδιο χρώμα .

Οκ. thanks. νομιζω πλεον οτι το cyaneorhabdos ειναι αρσενικο. γτ τα επιασα να ζευγαρωνουν αναμεσα στις πετρες. δηλαδη αν δεν κανω λαθος γτ πρωτη φορα βλεπω κιχλιδες να ζευγαρωνουν live. Γυρνουσαν γυρω γυρω η μια απο την αλλη μετα απο ενα μινι κυνηγητο. ευχαριστω by the way για τους συνδεσμους φανηκαν αρκετα χρησιμοι. Σε περιπτωση που μεινει εγκυος να το βαλω μονο; Γτ βλεπω μια αλλαγη στην συμπεριφορα του απο χθες και ο αρσενικος το κυνηγαει συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - Βασίλης Καλαιτζης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που νομίζεις ότι είναι αρσενικό έτρεμε όταν έκαναν κύκλο; Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να απομονωθεί το ψαράκι τώρα στην αρχή. Αν συνεχίσει να το κυνηγά τότε και μόνο θα το απομονώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι ένα ζευγαρώμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Κάπως ετσι εκανε. Πλεον δεν το κυνηγα γιατι εχει παει σε ενα σημειο κοντα στην επιφάνεια. όποτε φευγει απο κει τοτε το κυνηγαει. απλα φοβαμαι μηπως στρεσσαρεται πολυ και αφησει τα αυγα πριν εκολαφθουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσεις μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου σου μήπως μπορέσω και σε βοηθήσω καλύτερα; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/4/2022 at 1:42 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Θα ανεβάσεις μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου σου μήπως μπορέσω και σε βοηθήσω καλύτερα; 

Καλησπέρα ξανά. Δεν επέστρεψα στο θέμα γιατί μετά από μια δυο μέρες ανακάλυψα πως δεν υπάρχει περίπτωση το ψάρι να είναι έγκυος. Επειδή όμως έβλεπα πολύ επιθετική συμπεριφορά μεταξύ αρσενικού και του ενός θηλυκού επέτρεψα τα δύο auratus και έβαλα δύο melanochromis maingano ακόμα.

 

Πάντως ευχαριστώ για όλα

Έγινε επεξεργασία - Βασίλης Καλαιτζης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...