Jump to content

αγορά οξυζενέ για θεραπεία BBA (Black beard algae)


griffin_23

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. μια μικρή βοήθεια επειδή ξέστησα το ενυδρείο μου (600 λίτρα φυτεμένο) και το έστησα από την αρχή πριν 2 μήνες. κάπως διαταράχθηκε η ισορροπία του και έχω γεμίσει ΒΒΑ. έχω ξεκινήσει excel έχω μειώσει την φωτοπερίοδο και το φαγητό αλλά μέχρι να βρω το πρόβλημα η BBA θα έχει καταστρέψει το 80% των φυτών και λόγο μεγέθους δεν μπορώ να τα αφαιρέσω να τα πλύνω/βράσω και να τα ξαναβάλω μέσα οπότε είπα να κάνω θεραπεία με οξυζενέ. μπορεί κάποιος να μου πει από που μπορώ να το αγοράσω και πως το ζητάω ακριβώς γιατί υποθέτω δεν είναι το οξυζενέ από τα φαρμακεία. επίσης αν κάποιος που το έχει δοκιμάσει τι δοσολογία χρησιμοποιώ και για τι χρονικό διάστημα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος griffin_23 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. μια μικρή βοήθεια επειδή ξέστησα το ενυδρείο μου (600 λίτρα φυτεμένο) και το έστησα από την αρχή πριν 2 μήνες. κάπως διαταράχθηκε η ισορροπία του και έχω γεμίσει ΒΒΑ. έχω ξεκινήσει excel έχω μειώσει την φωτοπερίοδο και το φαγητό αλλά μέχρι να βρω το πρόβλημα η BBA θα έχει καταστρέψει το 80% των φυτών και λόγο μεγέθους δεν μπορώ να τα αφαιρέσω να τα πλύνω/βράσω και να τα ξαναβάλω μέσα οπότε είπα να κάνω θεραπεία με οξυζενέ. μπορεί κάποιος να μου πει από που μπορώ να το αγοράσω και πως το ζητάω ακριβώς γιατί υποθέτω δεν είναι το οξυζενέ από τα φαρμακεία. επίσης αν κάποιος που το έχει δοκιμάσει τι δοσολογία χρησιμοποιώ και για τι χρονικό διάστημα ?

Θα σου στείλω φώτο αύριο όταν θα πάω στο φαρμακείο 😁

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το απλό 3% οξυζενέ είναι. Από φάρμακο αποθήκη θα το πάρεις λίγο φθηνότερα σε συσκευασία λίτρου. Το θέμα είναι πως αν έχεις πολλά οργανικά στο ενυδρείο σου και αν δεν βελτιώσεις την κατάσταση μετά την θεραπεία θα σου ξαναεμφανιστουν. Βάλε μια φώτο να δούμε το πρόβλημα και δώσε περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου..... Φίλτρα, ψάρια, κλπ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το 3%  ζητάς     682259474_.thumb.jpg.1ad33482c8e74967435c62b7a1170366.jpg

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δες είναι δύο διαφορετικά προϊόντα.  Και τα δύο αναφέρουν οξυζενέ, στο πρώτο αν δεις όμως στα συστατικά έχει κι άλλα εκτός απο hydrogen peroxide που είναι το ζητούμενο ενώ στο δεύτερο δεν έχει 😉

Οπότε βλέπεις τα συστατικά Γιατί στο φαρμακείο θα σου δώσουν και τα δύο σαν οξυζενέ 3%

20220412_174554.jpg

20220412_174546.jpg

20220412_174603.jpg

20220412_174536.jpg

Έγινε επεξεργασία - Katrin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατι οξυζενε και οχι algexit?

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

thanks για τις απαντήσεις.

 

λίγα πράγματα για το ενυδρείο. είναι περίπου 600 λίτρα με το sump, κοινωνικό φυτεμένο με εύκολα φυτά. πριν κάποιους μήνες το ξέστησα και το έφτιαξα από την αρχή καθώς ήθελα να διορθώσω κάποια πράγματα. το κακό είναι ότι έγιναν αρκετές αλλαγές και δεν είμαι σίγουρος τι από όλα φταίει. έχω διορθώσει κάποια αλλά το θέμα είναι μέχρι να ισορροπήσει πάλι θα έχει γεμίσει άλγη παντού. έχω και τριχοειδείς αλλά δεν με αγχώνει, 25 χρόνια πάντα την είχα τους πρώτους μήνες σε νέο setup και την κατάφερνα. Με την BBA όμως δεν έχω τις καλύτερες αναμνήσεις και θέλω να την σταματήσω να δώσω μια ελπίδα στα φυτά να πάρουν τα πάνω τους οπότε και αποφάσισα να κάνω χρήση οξυζενέ αυτή τη φορά.

λόγο καραντίνας το ενυδρείο έμεινε πίσω και γέμισε μέχρι εκεί που δεν πάει

https://www.flickr.com/photos/195079752@N04/52002767273/in/album-72177720298088386/

https://www.flickr.com/photos/195079752@N04/52002769233/in/album-72177720298088386/

και έτσι είναι τώρα

viber_image_2022-04-13_21-58-28-348viber_image_2022-04-13_21-58-27-938viber_image_2022-04-13_21-58-28-040

 

 

αλλαγή κάθε εβδομάδα 150 λίτρα από R/O. θα το γυρίσω σε 70% R/0 & 30% νερό από τα προφίλτρα πριν την μεμβράνη αλλά τώρα με τις άλγες είπα να βάζω μόνο R/O.

NO3, λίπασματα και ιχνοστοιχεία συμπληρώνω εγώ καθώς και excel κάθε βράδυ μόλις κλείσουν τα φώτα.

 

οι σημαντικές αλλαγές που έκανα. άλλαξα τα λάστιχα της καθόδου από Φ30 (νομίζω ή φ25) σε PVC Φ50 αφού μεγάλωσα τις τρύπες στο τζάμι. έτσι μπόρεσα να βάλω την eheim στα 5000 l/h από 3000 l/h που ήταν πριν στραγγαλισμένη. δυστυχώς υπερχείλιζε το κομμάτι με το βιολογικό υλικό στο sump και περνούσε το νερό από πάνω και δεν το είχα προσέξει τον πρώτο καιρό. έκανα αρκετές δοκιμές και τελικά έβαλα πάλι την αντλία στα 3000 l/h

https://www.flickr.com/photos/195079752@N04/52001695852/in/album-72177720298088386/

 

έκανα κάποιες αλλαγές στο co2 και χάλασα την διάχυση μέχρι εκεί που δεν πάει παρόλο που έχω TUNZE CO2 Diffuser. κάνει απίστευτη δουλειά σε μεγάλα ενυδρεία αλλά με το sump που έχω εγώ και κάποια πειράματα μου η απώλεια co2 βάρεσε κόκκινο. λογικά το έχω διορθώσει και αυτό.

 

τέλος επειδή το ενυδρείο είχε την πιο χαζή ever διάταξη σε λάμπες φθορίου έφτιαξα νέο καπάκι μόνος μου με λάμπας led daylight (6x50 watt) συν 2 λάμπες Τ5 sylvania 38 watt από κάτω. φωτοπερίοδος 8 ώρες και οι λάμπες ανοίγουν και κλείνουν σταδιακά. Εδώ ίσως οι λάμπες αυτές να μην ήταν σωστή επιλογή αν και δεν πιστεύω πως είναι το μεγάλο πρόβλημα μου.

 

viber_image_2022-04-13_21-58-27-825

μετρήσεις ενυδρείου 11/4/22

 

TDS : 98

αμμωνία : 0

NO2 : 0

NO3 : 5~10

PH : 7,6 δεν ξέρω πως γίνεται αυτό, κάτι μου διαφεύγει εδώ

GH : 6

KH : 4

 

μετρήσεις δεξαμενής 175 λίτρων από όπου κάνω αλλαγή 150 λίτρα την εβδομάδα 11/4/22

 

TDS : 1

αμμωνία : 0

NO2 : 0

NO3 : 0

PH : 6

GH : 1

KH : 1

 

@Katrin αν κατάλαβα καλά θέλουμε να έχει και τα υπόλοιπα συστατικά. εγώ έχω στο φαρμακείο μου το παρακάτω, μας κάνει? αν ναι πως γίνεται χρήση του οξυζενέ για όλο το ενυδρείο? τι αναλογία με τα λίτρα του ενυδρείου χρησιμοποιώ ? κάθε πόσο ? μετά από πόσο καιρό μπορώ να το επαναλάβω ? και αν στο τέλος πρέπει να κάνω χρήση άνθρακα ?

https://www.flickr.com/photos/195079752@N04/52001720267/in/album-72177720298088386/

https://www.flickr.com/photos/195079752@N04/52002990739/in/album-72177720298088386/

 

τι βλέπετε λάθος ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι μάλλον δεν το έγραψα σωστά...θέλουμε αυτό πού δεν περιέχει άλλα συστατικά  δλδ το δεύτερο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Katrin έγραψε:

Όχι όχι μάλλον δεν το έγραψα σωστά...θέλουμε αυτό πού δεν περιέχει άλλα συστατικά  δλδ το δεύτερο 

οκ, οπότε αύριο πάω να πάρω το σωστό. υπάρχει κάποιο άρθρο/οδηγίες πως να γίνει χρήση του οξυζενέ ?

Link to comment
Share on other sites

Το οξυζενε είναι ένα θέμα, αλλά η πηγή του προβλήματος βρίσκεται αλλού. Ή ο βυθός σου έχει το πρόβλημα ή η φιλτρανση δεν γίνεται σωστά κάτι και ξαναγυρνανε τα απόβλητα στο ενυδρείο. Τη φίλτρα έχει; υλικά; 

Πόσα χρόνια έχεις τον βυθό; τη βυθό έχει, τη ψάρια είχες και έχεις ; ταΐζες πολύ, έκανες χρήση ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφή; θα πρέπει να διορθωθεί το πρόβλημα όπως και να έχει γιατί θα παιδεύεσαι αλλιώς συνέχεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος griffin_23 έγραψε:

οκ, οπότε αύριο πάω να πάρω το σωστό. υπάρχει κάποιο άρθρο/οδηγίες πως να γίνει χρήση του οξυζενέ ?

Κανονικα 30-40 μλ γα 100λ. Το θεματακι ειναι , οτι μετα απο 2-3 ωρρες πρεπει να κάνεις αλλαγη νερου, αλλιως δεν γινεται.

Στην θεση σου (με τοσα λιτρα) θα εκανα χρηση αλγοκτονου του εμποριου. https://www.easylife.eu/products/freshwater/algae-cyano/algexit

ή https://apifishcare.com/product/algaefix (αν δεν εχεις γαριδες).

Με ΚΗ=4 το ΡΗ δεν θα κατεβει. Πρεπει να κατεβασεις το ΚΗ και θα κατεβει και ΡΗ.

Δες αν εχεις ασβεστολιθικες πετρες στο ενυδρειο.

Αν σκαβεις τον βυθο, δεν θα φυγει ποτέ η ΒΒΑ

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται για bba από τις φωτογραφίες. Πιο πολύ μου μοιάζει για staghorn. Η συγκεκριμένη μου εμφανίζεται όταν έχω λάθος ή δυνατή την ροή του νερού και όταν ρίχνω παραπάνω λίπανση. Το να ρίχνεις τα λιπάσματα πριν κλείσουν τα φώτα είναι δώρον άδωρον. Προετοιμασία στις σκληρότητες που θέλεις στο βαρέλι (δεξαμενή) και μετά αλλαγή νερού.Οσον αφορά την διάχυση του co2 σε αυτά τα λίτρα δεν γνωρίζω,θα μας πουν τα παιδιά που έχουν μεγάλα ενυδρεία. Αυτό που προτείνει η @natateo για το algexit θα συμφωνήσω γιατί το έχω χρησιμοποιήσει και δεν πειράζει ούτε γαρίδες ούτε φυτά 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ξανά βλέποντας τις φώτο καλύτερα από το PC έχει πολλά είδη άλγεων αλλά εχει και BBA. Εαν το μοναδικό φίλτρο ειναι το σαμπ τότε βάση του τη βλέπω τα φίλτρα ειναι κατράμι και ίσως και σε λάθος σειρά. Συμφωνώ με τον mik7 για την  υπερβολική ροή, και λόγω του σαμπ χάνεται πολυ διοξείδιο στην ολη πορεία του νερου.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Rik Στο δικό σου πως κάνεις την διάχυση του διοξειδίου??

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

@Rik Στο δικό σου πως κάνεις την διάχυση του διοξειδίου??

Αυτη την στιγμη εχω ξεμείνει απο διοξειδιο αλλα  ειχα και προβλημα με την βανα της μπουκαλας μια που εχανε διοξειδιο μολις την ανοιγα απο την βαση της στρόφιγγας.Τωρα το πασχα θα κατεβω Αθηνα και θα παω να την φτιάξω. Οπως και να εχει δεν εχω απαιτητικα φυτα και την δουλευα με την λυση καμπάνα. Δηλαδη ειχα ενα μπουκαλι μεγαλο μεσα στο ενυδρειο αναποδα και το γεμιζα διοξειδιο.... πατέντες.... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Δεν μου φαίνεται για bba από τις φωτογραφίες

Πανω σε λαβα ειναι ΒΒΑ, στα φυτα staghorn. Αδέρφια ειναι, ίδια αντιμετώπιση εχουν.

Για το CO2 με sump - πολυ δυσκολο. Για να φτασεις 20-30 ppm CO2, πρεπει να βαρας μερα -νυχτα τερραστιες ποσοτητες. Και να εχεις διαχυτη τυπου reactor....https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/diaxytes-diffusers/sera-flore-co2-active-reactor-detail

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και χωρις CO2 μια χαρα θα παει. Χαμηλωσε το ΚΗ (μεχρι και 1), το GH κρατησε 5-6. Και μετριας δυσκολιας φυτα καλα θα πανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πανω σε λαβα ειναι ΒΒΑ, στα φυτα staghorn. Αδέρφια ειναι, ίδια αντιμετώπιση εχουν.

Για το CO2 με sump - πολυ δυσκολο. Για να φτασεις 20-30 ppm CO2, πρεπει να βαρας μερα -νυχτα τερραστιες ποσοτητες. Και να εχεις διαχυτη τυπου reactor....https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/diaxytes-diffusers/sera-flore-co2-active-reactor-detail

Μπορείς να βάλεις ριάκτορα με σαμπ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Και χωρις CO2 μια χαρα θα παει. Χαμηλωσε το ΚΗ (μεχρι και 1), το GH κρατησε 5-6. Και μετριας δυσκολιας φυτα καλα θα πανε.

Συγνώμη, αλλά δεν συμφωνώ καθόλου. Πολύ επικίνδυνο..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Μπορείς να βάλεις ριάκτορα με σαμπ??

Ναι, γιατι οχι... στην επιστροφη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Rik. Και κάτι άλλο όσον αφορά τον φωτισμό.. Μήπως είναι πολλά τα 380watt?? Άμα το πήγαινε στα 280 μου κάνει πιο σωστό🤔

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Συγνώμη, αλλά δεν συμφωνώ καθόλου. Πολύ επικίνδυνο..

Γιατι να ειναι επικίνδυνο; Δεν πρότεινα εμπλουτισμένο ουράνιο να βαλει. :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Γιατι να ειναι επικίνδυνο; Δεν πρότεινα εμπλουτισμένο ουράνιο να βαλει. :D

Το ίδιο είναι ,όταν θα έρθει ο λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ θα έχουν την ίδια τιμή με το ουράνιο 😇

Έγινε επεξεργασία - mik7
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Το ίδιο είναι ,όταν θα έρθει ο λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ θα έχουν την ίδια τιμή με το ουράνιο 😇

Σε τετοιο μεγαλο ενυδρειο μπορεις να κάνεις αλλαγες νερου μια φορα στους 4-5 μηνες (αν δεν εχεις πολλα ψαρια). Αλλιως όντως ...καταστροφή! :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...