Jump to content

αγορά οξυζενέ για θεραπεία BBA (Black beard algae)


griffin_23

Recommended Posts

πριν 20 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ή ο βυθός σου έχει το πρόβλημα ή η φιλτρανση δεν γίνεται σωστά κάτι και ξαναγυρνανε τα απόβλητα στο ενυδρείο. Τη φίλτρα έχει; υλικά; 

Πόσα χρόνια έχεις τον βυθό; τη βυθό έχει, τη ψάρια είχες και έχεις ; ταΐζες πολύ, έκανες χρήση ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφή; 

Στο ενυδρείο έχω για βυθό Seachem Flourite Red και λευκή άμμο και πέτρες λάβας. είναι μεταφορά αφού τα έπλυνα από το προηγούμενο setup. Για φίλτρανση δεν έχω καθόλου εξωτερικό φίλτρο χρησιμοποιώ μόνο το sump όπου έχω 7 λίτρα συνδυασμό Eheim Substrat Pro & Seachem Matrix. από ζωντανά δύσκολο να πω αριθμό καθώς τους τελευταίους μήνες έχω συνέχεια γέννες pleco,  Red Cherry, bolivian ram & Tanichthys micagemmae, χαρίζω συνέχεια αλλά ξανά τα ίδια μετά από λίγο οπότε και το φαγητό είναι ανάλογο. το έχω μειώσει φυσικά αλλά  δεν μπορώ να τα αφήσω και νηστικά. Κατεψυγμένες και ζωντανή τίποτα εδώ και 2 μήνες. 

 

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κανονικα 30-40 μλ γα 100λ. Το θεματακι ειναι , οτι μετα απο 2-3 ωρρες πρεπει να κάνεις αλλαγη νερου, αλλιως δεν γινεται.

Στην θεση σου (με τοσα λιτρα) θα εκανα χρηση αλγοκτονου του εμποριου. https://www.easylife.eu/products/freshwater/algae-cyano/algexit

ή https://apifishcare.com/product/algaefix (αν δεν εχεις γαριδες).

Με ΚΗ=4 το ΡΗ δεν θα κατεβει. Πρεπει να κατεβασεις το ΚΗ και θα κατεβει και ΡΗ.

Δες αν εχεις ασβεστολιθικες πετρες στο ενυδρειο.

Αν σκαβεις τον βυθο, δεν θα φυγει ποτέ η ΒΒΑ

από πέτρες μόνο λάβα έχω μέσα, λευκή άμμο, Seachem Flourite Red και αρκετά μεγάλη ποσότητα ξύλων, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο ασβεστολιθικό υλικό που να δικαιολογεί το ph. Επίσης έχω αρκετά μεγάλο πληθυσμό από γαρίδες red cherry και ΑΜΑΝΟ οπότε είπα να αποφύγω τα έτοιμα σκεπάσματα του εμπορίου.

 

Για την χρήση του οξυζενέ αν ξεκινήσω με 30 ml ανά 100 λίτρα και κάνω αλλαγή νερού 150 λίτρα (25% δηλαδή) μετά από 2-3 ώρες θα είμαι οκ ή θέλει μεγαλύτερη αλλαγή? επίσης μετά από πόσο καιρό μπορώ να επαναλάβω την διαδικασία και αν τα ψάρια και οι γαρίδες ειδικά θα είναι οκ με το οξυζενέ?

 

πριν 16 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Το να ρίχνεις τα λιπάσματα πριν κλείσουν τα φώτα είναι δώρον άδωρον.

το έγραψα λάθος πιο πάνω τα λιπάσματα τα ρίχνω με ανοιχτά φώτα, μόνο το excel ρίχνω το βράδυ αφού κλείσουν καθώς αυτό μου είπαν να δοκιμάσω για τις άλγες.

 

πριν 16 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Εαν το μοναδικό φίλτρο ειναι το σαμπ τότε βάση του τη βλέπω τα φίλτρα ειναι κατράμι και ίσως και σε λάθος σειρά. 

Τα υλικά δεν είναι μπουκωμένα υπάρχει ροή απλά με τον καιρό έχουν γίνει καφέ τα δυχτάκια και φαίνονται έτσι στην φώτο.

 

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πανω σε λαβα ειναι ΒΒΑ, στα φυτα staghorn. Αδέρφια ειναι, ίδια αντιμετώπιση εχουν.

Για το CO2 με sump - πολυ δυσκολο. Για να φτασεις 20-30 ppm CO2, πρεπει να βαρας μερα -νυχτα τερραστιες ποσοτητες. Και να εχεις διαχυτη τυπου reactor....https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/diaxytes-diffusers/sera-flore-co2-active-reactor-detail

για διάχυση CO2 έχω το παρακάτω το οποίο πριν τις αλλαγές λειτουργούσε πολύ σωστά, μόλις αύξησα την ροή έπεσε η απόδοση. θα το αφήσω για μερικές μέρες όπως το είχα παλιά και μετά θα δω αν είναι καλύτερα στο sump δίπλα στην αντλία που ανεβάζει το νερό επάνω, ίσως να είναι μικρότερη η απώλεια. το κακό είναι ότι θα πρέπει να μπει λίγο πλάγια αλλά νομίζω το συγκεκριμένο δεν θα έχει πρόβλημα.

https://www.aquariumshop.gr/el/monades-co2/323-2-tunze-co2-diffuser-7074-500-.html

 

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και χωρις CO2 μια χαρα θα παει. Χαμηλωσε το ΚΗ (μεχρι και 1), το GH κρατησε 5-6. Και μετριας δυσκολιας φυτα καλα θα πανε.

το KH πως να το μειώσω? το νερό που χρησιμοποιώ είναι R/O με GH KH στο 1 και PH 6 και στο ενυδρείο έχω KH 4 και PH 7.6 το οποίο δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αφού βάζω μόνο R/O. Κάτι μου διαφεύγει εδώ.  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος griffin_23 έγραψε:

για διάχυση CO2 έχω το παρακάτω το οποίο πριν τις αλλαγές λειτουργούσε πολύ σωστά, μόλις αύξησα την ροή έπεσε η απόδοση. θα το αφήσω για μερικές μέρες όπως το είχα παλιά και μετά θα δω αν είναι καλύτερα στο sump δίπλα στην αντλία που ανεβάζει το νερό επάνω, ίσως να είναι μικρότερη η απώλεια. το κακό είναι ότι θα πρέπει να μπει λίγο πλάγια αλλά νομίζω το συγκεκριμένο δεν θα έχει πρόβλημα.

https://www.aquariumshop.gr/el/monades-co2/323-2-tunze-co2-diffuser-7074-500-.html

 

Εντελώς ανύπαρκτο diffusor για τα λιτρα σου.  Αυτο θα δουλεψει μονο μεχρι 200-250λ (χωρις sump).

Για το ΚΗ... αν μονο με Α/Ο αλλαζεις, τοτε σιγουροτατα εχεις κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο, που ανεβαζει το ΚΗ. Παρε δειγματα απο την αμμο, και οτι εχεις μεσα απο πετρες και κάνε δοκιμη με aqua forte (προσεκτικα εννοειται). Δοκιμασε και matrix με οξυ καλου κακου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα griffin_23 και σε όλη την παρέα.....

Κατά αρχας να χαίρεσαι τις ψαρούκλες σου, τα γεννητούρια και όλο το σόι…. J

 Έχεις μπόλικη ποικιλία από ότι καταλαβαίνω αρα λογικό είναι και το ενυδρείο να είναι φορτωμένο με μπόλικα απόβλητα ειδικά από τα πλεκο…. Τα μεγάλα πόσα είναι; Δώσε έναν αριθμο στο περιπου για το συνολο των ψαριων.

Σκοπός δεν είναι να τα πεθάνουμε στην πείνα ούτε να καθίσω να σε ζαλίζω περι συμβατότητας ψαριων, ιχθυοφορτωση, κλπ….αλλα όπως καταλαβαίνεις τα φιλτρα και η συντηρηση τους είναι σημαντικος παραγοντας για να εχεις καλυτερες συνθηκες στο ενυδρειο σου και λιγοτερα προβληματα με τις αλγες.

Με τον βυθο οκ από την στιγμη που τον εχεις καθαρο αλλα μαλλον καποιες πετρες ή η αμμος μπορει να ψιλο ανεβάζουν τη ΚΗ. Βεβαια και με τις τροφες ολο και κατι προσθετουμε αλλα πιστευω ότι σιγα σιγα με τις αλλαγες νερου θα μπορεσει να κατεβει λιγο ακομη. Αλλωστε ΚΗ 4 είναι νορμαλ αλλα εχεις περιθώρια να την κατεβάσεις.

Το ΡΗ σου και αυτό μπορει να κατεβει στο αμεσο μελλον μια που πρώτων το ενυδρειο σου είναι φρεσκοστημενο …. αν καταλαβα καλά εχει 2 μηνες περιπου σε λειτουργια οποτε οσο θα ωριμάζει τα οξεα θα κανουν την δουλεια τους και δευτερων θα πρεπει να μειωσης την απωλεια διοξειδίου πραγμα λιγο δυσκολο με το σαμπ.

 

Αν δεις το πινακακι PH KH Co2 θα δεις ότι εχεις μόλις 3 ppm διοξείδιο στο νερο σου. Δηλαδή σχεδον οσο εχει το νερο υπο φυσιολογικές συνθηκες χωρις επιπλέον προσθήκη διοξειδίου στην φύσικη του κατάσταση . Οποτε δεν κατεβαινει ευκολα και το ΡΗ περαν της ΚΗ που λειτουργει σαν ρυθμιστης.....

undefined-770642037.gif%28mediaclass-ful

 

 

Το ολο θεμα βρισκεται στο σαμπ, οπου από την μια πρεπει να βελτιωσεις την μηχανικη φιλτρανση με την προσθηκη υλικων γιατι στανταρ γυρνανε οργανικα σωματιδια στο ενυδρειο, και απο την αλλη, στην μειωση απωλειων διοξειδιου.

 

Θα επανέλθω περι σαμπ…ωστόσο βαλε και καμια φωτο από τα ψαρια και την εξοδο του σαμπ απο το ενυδρειο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δοκιμασε και matrix με οξυ καλου κακου....

@natateo το τελευταίο που έγραψες δεν το κατάλαβα. 

@griffin_23 το ph με τι το μετράς? Η λύση για ριάκτορα σε αυτά τα λίτρα μάλλον είναι μονόδρομος.. Στην φωτογραφία βλέπω ότι έχει και κυκλοφορητές??

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Νομίζω εννοεί αν έχεις matrix για βιολογικό να δοκιμάσεις κι αυτό με ακουα φόρτε....😅

@natateo???

Ε, ναι.... εχει δοκιμασει καποιος τι υλικο ειναι αυτο το matrix;  τουλαχιστον να ξερουμε οτι δεν ειναι ασβεστολιθικο :D

Link to comment
Share on other sites

Seachem Faq

Will Seachem Matrix™ affect my pH, GH, or KH?

No, Matrix™ will neither release anything capable of impacting these parameters, nor will it absorb minerals, acids, or buffers from the water.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ε, ναι.... εχει δοκιμασει καποιος τι υλικο ειναι αυτο το matrix;  τουλαχιστον να ξερουμε οτι δεν ειναι ασβεστολιθικο :D

Το έχω στο 125άρι .. όχι δεν επηρεάζει τις σκληρότητες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εντελώς ανύπαρκτο diffusor για τα λιτρα σου.  Αυτο θα δουλεψει μονο μεχρι 200-250λ (χωρις sump).

Για το ΚΗ... αν μονο με Α/Ο αλλαζεις, τοτε σιγουροτατα εχεις κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο, που ανεβαζει το ΚΗ. Παρε δειγματα απο την αμμο, και οτι εχεις μεσα απο πετρες και κάνε δοκιμη με aqua forte (προσεκτικα εννοειται). Δοκιμασε και matrix με οξυ καλου κακου....

δυστυχώς για inline reactor δεν έχω δυνατότητα γιατί δεν έχω εξωτερικό φίλτρο και δεν έχω και χώρο να το προσθέσω. κάνω κάποιες δοκιμές πάντως και παλιά το είχα καταφέρει να δουλέψει με επιτυχία θα επανέλθω πάντως για ενημέρωση.

 

πριν 15 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα griffin_23 και σε όλη την παρέα.....

 

Κατά αρχας να χαίρεσαι τις ψαρούκλες σου, τα γεννητούρια και όλο το σόι…. J

 Έχεις μπόλικη ποικιλία από ότι καταλαβαίνω αρα λογικό είναι και το ενυδρείο να είναι φορτωμένο με μπόλικα απόβλητα ειδικά από τα πλεκο…. Τα μεγάλα πόσα είναι; Δώσε έναν αριθμο στο περιπου για το συνολο των ψαριων.

 

thanks να 'σαι καλά. δυστυχώς η σύνθεση του ενυδρείου σε ζωντανά έχει πάει περίπατο γιατί τα περισσότερα ψάρια δεν είναι δικά μου είναι φίλου που πριν 2 χρόνια του άνοιξε το ενυδρείο του και τα πήρα εγώ. προσπαθώ να δώσω πολλά αλλά η μία γέννα πάει πίσω από την άλλη. από πλέκο έχω 2 αρσενικά και ένα θηλυκό συν ίσως 50 μικρά διαφόρων μεγεθών ( κάποια μάλιστα alpino παρόλο που και τα 3 pleco είναι μαύρα), Amano νομίζω ~25 με 30, άγνωστος πλέον αριθμός cherry shrimps, 20 rummy nose, 5 corry Julie, 1 Panaqolus  Maccus (το έχω από 2005 δεν ξέρω πόσα χρόνια ζουν πραγματικά)  ένα ζευγάρι german ram, 3 bolivian ram (δεν είναι δικά μου), 20 Tanichthys micagemmae + γέννες (δεν είναι δικά μου), 17 glow tetra (δεν είναι δικά μου) και 6 μικρά sae.

 

γενικά θέλω σαν σύνθεση

40 rummy noze

10 cory Julie

το Panaqolus  Maccus

4 german ram

amano shrimps

red cherry shrimps

10-15 ottociclus

 

για τα λίτρα μου δεν νομίζω ότι είναι κάτι υπερβολικό.

 

 

πριν 15 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

 

@griffin_23 το ph με τι το μετράς? Η λύση για ριάκτορα σε αυτά τα λίτρα μάλλον είναι μονόδρομος.. Στην φωτογραφία βλέπω ότι έχει και κυκλοφορητές??

ph μετράω με τεστ της sera τώρα αν και γενικά όλα τα τεστ μου είναι της API. Έχω 2 κυκλοφορητές στην άκρες γιατί λόγο μήκους σε πολλά σημεία υπήρχαν νεκρές περιοχές χωρίς καθόλου ροη.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ε, ναι.... εχει δοκιμασει καποιος τι υλικο ειναι αυτο το matrix;  τουλαχιστον να ξερουμε οτι δεν ειναι ασβεστολιθικο :D

 

το matrix αποκλείεται αλλά θα το δοκιμάσω δεν είναι κόπος. το μόνο που πάει το μυαλό μου σε ασβεστολιθικό αν και ποτέ δεν το έχω δει να συμβαίνει όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει είναι οι πέτρες λάβας. γενικά πάντα νέα υλικά και ειδικά πέτρες τα τεστάρω με ακουαφορτε αλλά λαβα έχω χρησιμοποιήσει σε πολλά ενυδρεία και ποτέ δεν μου άφριζαν και αυτή την φορα δεν τα δοκίμασα καν, να έπεσα στην περίπτωση δεν ξέρω.

Έγινε επεξεργασία - griffin_23
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2022 at 11:44 ΜΜ, το μέλος griffin_23 έγραψε:

viber_image_2022-04-13_21-58-27-938

 

 

οι σημαντικές αλλαγές που έκανα. άλλαξα τα λάστιχα της καθόδου από Φ30 (νομίζω ή φ25) σε PVC Φ50 αφού μεγάλωσα τις τρύπες στο τζάμι. έτσι μπόρεσα να βάλω την eheim στα 5000 l/h από 3000 l/h που ήταν πριν στραγγαλισμένη. δυστυχώς υπερχείλιζε το κομμάτι με το βιολογικό υλικό στο sump και περνούσε το νερό από πάνω και δεν το είχα προσέξει τον πρώτο καιρό. έκανα αρκετές δοκιμές και τελικά έβαλα πάλι την αντλία στα 3000 l/h

https://www.flickr.com/photos/195079752@N04/52001695852/in/album-72177720298088386/

 

τι βλέπετε λάθος ?

Εδώ έγινε η ζημιά.

Ανεβάζοντας την απόδοση της φιλτρανσης και την ροη του νερου, μπουκωσαν ποιο γρηγορα τα φιλτρα με αποτελεσμα να μην προλαβαίνει το νερο να περασει σωστα απο τον χωρο φιλτρανσης αλλα απο πανω του, γυρνωντας ολα τα αποβλυτα ξανα πισω στο ενυδρειο.

Η λαβα εχει πολλα θετικα αλλα και ενα μεγαλο κακο.  Λογω του πορωδες του εγκλωβιζει την βρωμια και γινεται καταλληλος τοπος για την ΒΒΑ. Στα φυτα εχεις stanghorn η οποια θα φυγη σταδιακα οσο ωριμαζει παλι το ενυδρειο με τα οξεα του και εφοσων ανεβει και το διοξειδιο σε νορμαλ επιπεδα. Το οτι ξαναχρησιμοποίησες τα παλια υλικα βοηθα σε ενα βαθμο την βιολογια του ενυδρειου, αλλα οπως καταλαβαινεις στο βυθο γυρισαν ολα τουμπα και πρεπει να ξανα δημιουργηθεί η ισορροπία του σε ενα βαθμο. Οσο για τους επιπλεον κυκλοφοριτες μεσα στο ενυδρειο, δεν ξερω εαν τους ειχες και παλια στο παλιο setup,αλλα μπορει και αυτοι να σου δημιουργουν περισσοτερα προβληματα παρα να βοηθουν. Τα πολυ ισχυρα ρευματα πολλες φορες βοηθουν  περισσοτερο τις αλγες απο οτι τα φυτα.

 

On 13/4/2022 at 11:44 ΜΜ, το μέλος griffin_23 έγραψε:

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

425695885_Screenshot2022-04-14at08-38-39viber_image_2022-04-13_21-58-28-348.thumb.png.3fdb44fef57d2c1d26f2776ede940c98.png

Οσο για το sump, εχω επισημανει με κοκκινο χρωμα την περιοχη που χανεις πολυ διοξειδιο. Αυτος ο καταρακτης οξυγονωνει πολυ το νερο σου και ειναι μετα απο τα κεραμικα σου, πραγμα το οποιο δεν οφελει σε κατι οσο αφορα την βιολογια που εχεις στα φιλτρα άμεσα. Το στήσιμο του σε ενα ενυδρειο χωρις φυτα θα ηταν οκ αλλα σε φυτεμενο εχεις μεγαλες απώλειες διοξειδιου δυστηχως. Επισης δεν εχω εικονα απο το συστημα εξαγωγης σου απο το ενυδρειο, πραγμα το οποιο μπορει να τραβαει και απο εκει πολυ αερα χανοντας σε διοξειδιο....

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι παρατηρήσεις που λέει ο @Rik είναι πολύ σωστές. 

Αν κάποια στιγμή θέλεις να κάνεις μια καλή αναβάθμιση,θα σου πρότεινα να βάλεις δύο εξωτερικά φίλτρα πχ. Oase biomaster 850 με 5κιλη μπουκάλα co2, inline reactor και στα δύο χωρίς κυκλοφορητές. Για την ώρα,πρόσεχε τα λιπάσματα σε καμία περίπτωση υπερβολές και χαμήλωσε τα φώτα τουλάχιστον κλείσε δύο προβολάκια. Εγώ θα το πήγαινα 1 προς 4 τα λίτρα σου σε watt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

ανεβάζω μερικές φώτο απο το sump και την εισοδο/έξοδο του sump. ανέβασα την στάθμη στο sump για να μην έχει τόση ανατάραξη αλλά το Φ50 στην κάθοδο δημιουργεί οξυγόνωση. Αύριο θα κατεβάσω το co2 reactor στο sump δίπλα στην eheim μήπως λειτουργήσει σαν inline και βελτιωθεί κάπως το επίπεδο co2 και θα τεστάρω λίγο τα υλικά αν υπάρχει κάτι ασβεστολιθικό που μου έχει ξεφύγει........... Θα δείξει

 

viber_image_2022-04-16_21-42-14-198

 

viber_image_2022-04-16_21-42-12-794

 

viber_image_2022-04-16_21-42-13-560

 

viber_image_2022-04-16_21-42-13-880

 

viber_image_2022-04-16_21-42-15-080

 

 

Link to comment
Share on other sites

επίσης μία επιβεβαίωση για την χρήση του οξυζενέ από κάποιον που το έχει δοκιμάσει γιατί όσο παλεύω με το co2 μέρα με την μέρα η BBA αυξάνεται και πρέπει να σταματήσω έστω την διάδοσή της ? 😁😁😁

 

να  ξεκινήσω με 30 ml ανά 100 λίτρα και κάνω αλλαγή νερού 150 λίτρα (25% δηλαδή) μετά από 2-3 ώρες θα είμαι οκ ή θέλει μεγαλύτερη αλλαγή? επίσης μετά από πόσο καιρό μπορώ να επαναλάβω την διαδικασία και αν τα ψάρια και οι ειδικά γαρίδες θα είναι οκ με το οξυζενέ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα και....griffin_23 

Δεν σου κρυβω πως προσωπικα προβληματίζομαι στην ιδεα του να κανεις γενικη χρηση του οξυζενε ή καποιου αλγοκτονου στο ενυδρειο σου με τοσο πολυ κοσμο και ειδικα για τις γαριδες.

Οπως και να εχει θεωρω  πως πρεπει  αμεσα να βελτιωσεις την μηχανικη σου φιλτρανση πρωτα αλλιως θα μειωσεις τις αλγες προσωρινα αλλα το προβλημα θα συνεχισει να υπαρχει με την ΒΒΑ μια που θα ξανα εμφανιστεί.

Εαν ειναι να κανεις χρηση του οξυζενε προσωπικα θα εριχνα μονο τοπικα επανω στην ΒΒΑ με συριγγα. Σταματάς τα φιλτρα, ριχνεις επανω τους τοπικα απο λιγο και θα δεις πως θα αρχισει να αφριζει το σημειο που εχεις ριξει οξυζενε. Αφηνεις μερικα λεπτα να δρασει και μετα κανεις μια μικρη αλλαγη νερου. Μπορεις να επαναλαβεις την διαδικασια μετα απο λιγες ημερες και εφοσον δεις πως ολα βαινουν καλως με τους κατοικους.

 

Σου επισυναπτω και ενα βιντεο για να παρεις μια ιδεα περι φιλτρανσης, φωτισμου κλπ.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος griffin_23 έγραψε:

επίσης μία επιβεβαίωση για την χρήση του οξυζενέ από κάποιον που το έχει δοκιμάσει γιατί όσο παλεύω με το co2 μέρα με την μέρα η BBA αυξάνεται και πρέπει να σταματήσω έστω την διάδοσή της ? 😁😁😁

 

να  ξεκινήσω με 30 ml ανά 100 λίτρα και κάνω αλλαγή νερού 150 λίτρα (25% δηλαδή) μετά από 2-3 ώρες θα είμαι οκ ή θέλει μεγαλύτερη αλλαγή? επίσης μετά από πόσο καιρό μπορώ να επαναλάβω την διαδικασία και αν τα ψάρια και οι ειδικά γαρίδες θα είναι οκ με το οξυζενέ?

Και με 150λ αλλαγη μπορει να εισαι καλα, εξαρταται.... Κανονικα θελει 40-50%, το οξυζενε ειναι ισχυρό οξειδωτικο και αν εχεις φουλ οργανικες υλες στο ενυδρειο (ειδα αρκετα μπουκωμένο βιολογικο υλικο στο sump)και αρκετη αλγη, θα ανεβαζεις αμμωνια στο τελος. Αλλά...θα επρεπε να πάρεις και κανα seachem prime ή καλητερα ammostop prodibio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία φωτογραφία δείχνει το σαμπ ότι χρειάζεται επειγόντως αλλαγή. 1.Έχεις ανεβάσει πολύ την στάθμη με αποτέλεσμα να έχεις απώλειες να περάσει από τα χωρίσματα.2.Αν σταματήσει η αντλία θα είσαι οριακά να έχεις διαρροές. 3.Τερμα δεξιά,το πρώτο χώρισμα γέμισε το όλο με σφουγγάρι (ανοιχτό) να κρατάει τα (χοντρά).4.Καθαρισε το βιολογικό υλικό με νερό ενυδρείου.. είναι πολύ μπουκομένο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και με 150λ αλλαγη μπορει να εισαι καλα, εξαρταται.... Κανονικα θελει 40-50%, το οξυζενε ειναι ισχυρό οξειδωτικο και αν εχεις φουλ οργανικες υλες στο ενυδρειο (ειδα αρκετα μπουκωμένο βιολογικο υλικο στο sump)και αρκετη αλγη, θα ανεβαζεις αμμωνια στο τελος. Αλλά...θα επρεπε να πάρεις και κανα seachem prime ή καλητερα ammostop prodibio.

 

θα δοκιμάσω το οξυζενέ λίγο τοπικά και βλέπουμε αν και η έκταση της BBA είναι τέτοια μάλλον με τοπική χρήση θα χρειαστώ παραπάνω αναλογία (προφανώς και αν δω ότι ξεφεύγει το σταματάω). seachem prime χρησιμοποιώ πάντα ούτως ή άλλος εδώ και χρόνια στο ενυδρείο μου. στο φίλτρο πραγματικά δεν είναι μπουκωμένο, από την φώτο δεν φαίνεται σωστά, το λειτουργώ έτσι 8 χρόνια χωρίς πρόβλημα. υπάρχει επαρκείς ροή και ποτέ δεν έχω ανεβάσει αμμωνία ή NO2 όπου εκεί θα φαινόταν αμέσως. θα προσθέσω όμως περισσότερο σφουγγάρι και "βαμβάκι" (υαλοβάμβακα το λένε όλοι στα μαγαζιά αλλά δεν είναι) για τα χοντρά.

 

πριν 5 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

1.Έχεις ανεβάσει πολύ την στάθμη με αποτέλεσμα να έχεις απώλειες να περάσει από τα χωρίσματα.2.Αν σταματήσει η αντλία θα είσαι οριακά να έχεις διαρροές. 3.Τερμα δεξιά,το πρώτο χώρισμα γέμισε το όλο με σφουγγάρι (ανοιχτό) να κρατάει τα (χοντρά).

 

στην τελευταία φωτογραφία είναι κλειστή η επιστροφή, δεν λειτουργεί το φίλτρο γαι'υτο είναι ανεβασμένη η στάθμη. στο πρώτο κομμάτι θα βάλω σήμερα σφουγγάρι, το είχα και παλιά αλλά μετά την αλλαγή του setup το αμέλησα λίγο.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Εαν ειναι να κανεις χρηση του οξυζενε προσωπικα θα εριχνα μονο τοπικα επανω στην ΒΒΑ με συριγγα.

 

αυτό θα γίνει σε πρώτη φάση όπως είπε και η natateo.

 

έβαλα το co2 reactor όπως ήταν παλιά κάτω από την επιστροφή του sump και από πάνω έχω επίσης ένα κυκλοφορητή. μειώθηκε αισθητά η απώλεια co2 πάντως.

 

με μία φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο  οι μετρήσεις είναι

 

TDS: 78

PH: 6,7 (με βάση το χρωματισμό είναι ανάμεσα σε 6,8 με 6,6)

KH: 3

GH: 4

 

οπότε με μια φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο ανέβηκε σε μια μέρα σε περίπου 23,6 ppm το co2

 

viber_image_2022-04-17_17-57-32-940

 

 

επίσης παρόλο που θεωρητικά σε ένα φυτεμένο δεν ενδεικνύεται το sump πιστέψτε με λειτουργεί απλά θέλει κάποια πειράματα. το τρέχω έτσι αρκετά χρόνια και με επιτυχία γιαυτό και δεν σκοπεύω να γυρίσω σε μηχανικά φίλτρα. πάντα με εύκολα και μέτρια φυτά λόγο έλλειψης χρόνου. τα παλαιότερα setup μου.

 

20170710_221151

 

20150602_131120

 

20160311_214055

 

thanks πάντως για το χρόνο σας και την βοήθεια. άσχετα πόσα χρόνια ασχολούμαστε πολλές φόρες μας ξεφεύγουν λεπτομέρειες που αν δεν  τις συζητήσεις τις αγνοείς. θα ενημερώσω και το οξυζενέ στη BBA.

Έγινε επεξεργασία - griffin_23
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

image.png.4e480dff6dec2a9b0cc4af865bca2ea0.png

Πάρε μια ιδέα στο τη εννοώ για βελτίωση της μηχανικής φιλτρανσης. Οι μεγάλες επιφάνειες των σφουγγάριων  θα εχουν χαμηλή ροή φιλτραρωντας σωστά το νερό χωρίς μεγάλη πίεση και χωρίς καταρακτες όσο αφορά τις απώλειες διοξειδίου. Δεν σου λέω να το αντιγραψεις ακριβώς αλλά αυτή την ιδέα έχω πάνω κάτω στο μυαλό μου για σωστή μηχανική φιλτρανση. Ή φιλτρανση που έχεις τώρα είναι ανεπαρκής, έχεις αρκετά ψάρια και οι απαιτήσεις ανάλογες. Δεν θα ξεμπλέξεις εύκολα εάν δεν κάνεις κάτι ουσιαστικό με τα φίλτρα. Δεν θα κουράσω άλλο απλά θέλω να σου επισημάνω το πρόβλημα.... Καλή συνέχεια. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα στο παρελθόν sump όπως και γατόψαρα και ξέρω τη μακαρόνια βγάζουν.... 😉 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...