Jump to content

Νέος για δίσκους!!


koi

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!

Νέος σε ότι αφορά τους δίσκους, παλιός στις λίμνες!

Στήνω ένα ενυδρείο για δίσκους 300lt και τώρα είμαι στο στρώσιμο.

Τα ερωτηματικά μου είναι:

Τροφές τι προτείνεται;

Αντιστροφη όσμωση είναι απαραίτητη;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος koi έγραψε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!

Νέος σε ότι αφορά τους δίσκους, παλιός στις λίμνες!

Στήνω ένα ενυδρείο για δίσκους 300lt και τώρα είμαι στο στρώσιμο.

Τα ερωτηματικά μου είναι:

Τροφές τι προτείνεται;

Αντιστροφη όσμωση είναι απαραίτητη;

 

 

B12C5CA6-26E7-46DD-A77C-F1F159D16C65.thumb.jpeg.e03870e910d18fc2f84e684017396a1d.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες και στα ενυδρεία .

Αν και δεν είχα ποτέ δίσκους χρειάστηκε τώρα τελευταία να τους μελετήσω αρκετά . 

Η συμβουλή μου (αν την θέλεις) είναι να τηρήσεις τις συνθήκες νερού PH KH GH που θα σου δώσει ο εκτροφέας και κατ' επέκταση το κατάστημα (αν είναι σοβαρό) που θα τους αγοράσεις .

Όσον αφορά την διατροφή τους έχει απόλυτη σχέση με το μέγεθος που θα τα αποκτήσεις . Οι συχνότητα και οι ποσότητες διαφέρουν αισθητά . 

Το σίγουρο είναι ότι οι δίσκοι θέλουν μεγάλη ποικιλία στην διατροφή τους .

Τα ίδια τα ψάρια θα σου πουν τι προτιμούν .

Αν θέλουν flakes να προτιμήσεις την https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/tropical-premium-line-universal-foods-supervit-100ml-20gd.html  και την https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5105-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Τροφές-and-Χημικά-Ενυδρείων-/-Τροφές-Ψαριών/4481-tropical-d-vital-plus-100ml-5900469773031.html .

Αν πάλι δείχνουν προτίμηση σε granules τότε θα πρέπει να στραφείς σε https://www.aquario.gr/product/tropical-discus-gran-wild-250ml/      

και   https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5105-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Τροφές-and-Χημικά-Ενυδρείων-/-Τροφές-Ψαριών/3507-ocean-nutrition-discus-formula-pellets-125gr-098731099004.html                                                                                                                                                         

και https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/tetra-discus-granules-100mld.html

Υπάρχουν και άλλες καλές τροφές που θα μπορούσες να δώσεις όπως τις Tetra Colour bits και https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/tetra-discus-granules-100mld.html .

Επίσης θα μπορούσες να ταΐσεις με κατεψυγμένες τροφές τις ocean-nutrition ή ακόμα και να παρασκευάσεις έσυ κάποια τροφή (με καρδιά μόσχου).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος koi έγραψε:

Σ´ευχαριστώ φιλε Μαρίνο!!

Παρακαλώ στην διάθεση αν γνωρίζω να σου απαντήσω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω κρατήσει δίσκους και με οσμοση και χωρίς... Είναι τελείως ανούσια αν δεν θες να πας για αναπαραγωγή (δικό μου, ταπεινό, συμπέρασμα)... 

Όσο περισσότερο "πειράζεις το νερό, τόσο πιο πιθανό είναι να τα στρεσαρεις... Οπότε αφού μπορούν να ζήσουν στο νερό της βρύσης (για Αθήνα μιλάω) και να ευδοκιμούν με ζευγαρώματα κτλ δε χρειάζεται να αγχώνεσαι για ΑΟ. ...

Από τροφή φτιάχνω μόνος, επειδή μου αρέσει, είναι οικονομικό και ξέρω τι βάζω. Δίνω όμως και granules για ποικιλία... 

Τάισμα όταν ήταν μικρά 5 φορές τη μέρα περίπου. Τώρα 2-3 φορές και μερικές φορςς αν ξεχάσω να ταισω 1-2 μέρες δε τους πειράζει καθόλου 😅.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μικρά ,μεγάλα ,τι δίσκους σκέφτεσαι να βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @gregory97 από την εμπειρία σου με τους δίσκους θα ήθελα την γνώμη σου για τα ελάχιστα - επιτρεπτά λίτρα- ενυδρείο προτείνεις?? Δεν μιλάω για ζευγάρι αλλά και το ελάχιστο σε αριθμό ψαριών που μπορούν να μπούνε 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mik7 έγραψε:

Φίλε @gregory97 από την εμπειρία σου με τους δίσκους θα ήθελα την γνώμη σου για τα ελάχιστα - επιτρεπτά λίτρα- ενυδρείο προτείνεις?? Δεν μιλάω για ζευγάρι αλλά και το ελάχιστο σε αριθμό ψαριών που μπορούν να μπούνε 

Καλησπέρα

Μιχάλη θα σου απαντήσω και εγώ αν μου επιτρέπεις με το απόσπασμα απο το προφίλ που θα δημοσιευθεί προσεχώς .

Λίτρα: Είναι κοινωνικό είδος που στην φύση ζει σε πολύ μεγάλες ομάδες (100+) για να αισθάνεται ασφαλή. Επειδή τα ¾ του μεγέθους τους το πιάνουν στον πρώτο χρόνο, συνιστάται ενυδρείο τουλάχιστον 300 λίτρων για μια μικρή ομάδα 6 δίσκων με ιδιαίτερη έμφαση στο μήκος και το ύψος του. Χαρακτηριστικό άρθρο για το μέγεθός του ενυδρείου.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Jim_62078 έγραψε:

Μικρά ,μεγάλα ,τι δίσκους σκέφτεσαι να βάλεις;

Γύρω στα 6 μικρά σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, koi said:

Γύρω στα 6 μικρά σκέφτομαι.

Αν είναι έτσι ,άστο γυμνό το ενυδρείο κ να κοιτάς να έχουν φάει αυτό που τους ρίχνεις σ δύο λεπτά,αν δεν το έχουν φάει στο επόμενο γεύμα ρίχνεις λιγότερο.Υπολογιζε στα 5/6 την ημέρα γεύματα, οπότε οι αλλαγές νερού ανάλογες.προσπαθησε η θερμοκρασία στις αλλαγές να μην ξεπερνά τους δύο βαθμούς,είναι πολύ βασικό.Για την όσμωση κοίτα αν το Tds σου δεν ξεπερνάει τα 250 ,αν ξεπερνάει θα χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος koi έγραψε:

Γύρω στα 6 μικρά σκέφτομαι.

Το να πάρεις μικρούς δίσκους και να τους μεγαλώσεις είναι κατά τη γνώμη μου πολύ πιο δύσκολο από το να πάρεις μεγάλους από την αρχή, ακόμα και αν το κόστος φαίνεται αρχικά μεγάλο. Ειδικά αν έχεις σκοπό να βάλεις μόνο 6, οι μικροί δίσκοι για να μεγαλώσουν θέλουν μεγάλο κοπάδι, πολύ και συχνό φαγητό και επομένως καθημερινές μεγάλες αλλαγές νερού για να μεγαλώσουνε σωστά, ότι δηλαδή κάνουνε τα εκτροφεία. Στη θέση σου θα διάλεγα 6 ωραίους, μεγάλους δίσκους από καλό εκτροφέα και θα είχα το ενυδρείο όσο περισσότερο άδειο γίνεται ώστε να μη μειώνονται τα ήδη οριακά λίτρα και να είναι εύκολο το πολύ καλό καθάρισμα και θα απολάμβανα τα ψάρια όμορφα και ωραία. Άσε τον εκτροφέα να κάνει το μεγάλωμα των ψαριών όπως μόνο αυτός ξέρει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...