Jump to content

Ψάρια γλυκού νερού θηρευτές ;


marinos

Recommended Posts

Καλησπέρα . 

Ανοίγω αυτό το θέμα  για να ορίσουμε (μιας και δεν βρήκα πουθενά σαν ορισμό) ποια ψάρια ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία και αν στο τέλος της συζήτησης καταλήξουμε ότι υπάρχει αυτή η κατηγορία . 

Τα ερώτημα είναι ένα και συγκεκριμένο .

Ποιο είναι το ή τα χαρακτηριστικά που το τοποθετούν σε αυτήν την κατηγορία στα ενυδρεία μας ή και στην φύση ; 

Θα παρακαλούσα να μου απαντήσουν οι γνώστες του είδους .

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ειναι για τον @Husky_Jim........

θα ψαξω, βεβαια κι εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά είδη που κατατάσσονται σε αυτή την κατηγορία, 
Είναι ψάρια που ζουν μόνα τους, και δύσκολα θα είναι κοινωνικά,  άλλα γίνονται κοπάδι και ορμούν όλα μαζί, χαρακτηριστικό τους όμως πιστεύω είναι τα δόντια, όλοι οι θηρευτές δαγκώνουν 😁 ,  και είναι επιθετικοί. 

Η συμπεριφορά τους πιστεύω τα ξεχωρίζει

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Force έγραψε:

Είναι πολλά είδη που κατατάσσονται σε αυτή την κατηγορία, 
Είναι ψάρια που ζουν μόνα τους, και δύσκολα θα είναι κοινωνικά,  άλλα γίνονται κοπάδι και ορμούν όλα μαζί, χαρακτηριστικό τους όμως πιστεύω είναι τα δόντια, όλοι οι θηρευτές δαγκώνουν 😁 ,  και είναι επιθετικοί. 

Η συμπεριφορά τους πιστεύω τα ξεχωρίζει

Καλησπέρα και χρόνια πολλά Κωνσταντίνε. 

Αυτό που μου περιγράφεις παραπάνω είναι τα λεγόμενα monster fish και κάποια από αυτά είναι στην παρακάτω λίστα .

e3bc7ed628d5c1a7d338bc8a2767aca8.thumb.jpg.57cbe0b1f16997f0be6d38b433701d32.jpg

Αν δεχθούμε αυτό που λες παραπάνω ως ορισμό αυτόματα αποδεχόμαστε ότι δεν αποτελεί κατηγορία άλλα υποκατηγορία κάποιων ειδών .

Πχ από τις κιχλίδες Αμερικής η Cichla ocellaris και το Oscar είναι θηρευτές .

Η ερώτηση και η απορία μου προήλθε όταν θέλησα να κάνω μια λίστα θηρευτών από όλα τα ψάρια γλυκού νερού όλων των ηπείρων .

Συνήθως όταν υπάρχει θηρευτής υπάρχει και θήραμα και ίσως κάπου εκεί θα πρέπει να κινηθούμε για να το ορίσουμε (μέσα από κάποιες λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά).

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η κατηγορία Θηρευτές όπως την ονομάζουμε εμείς είναι η γενική κατηγορία που κατατάσσονται τα ψάρια που κυνηγάνε το θήραμα τους, ή ο τρόπος που τρώνε  και υπάρχουν υποκατηγορίες που χωρίζονται τα ψάρια αναλόγως τον τρόπο που ζουν και τα θηράματα που κυνηγούν, απόλυτα δεν το ξέρω, να το ψάξω και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση στην Wikipedia, νομίζω ότι είναι το πιο καθαρό σαν διατύπωση για την κατηγορία αυτή, είναι θέμα συμπεριφοράς, αναφέρει το παρακάτω, 

είναι μια πολύ γενική διατύπωση για το είδος των ψαριών που ονομάζονται θηρευτές. 

 

Wikipedia:

Predatory fish are hypercarnivorous fish that actively prey upon other fish or aquatic animals,

 

Τα αρπακτικά ψάρια είναι υπερσαρκοφάγα ψάρια που κυνηγούν ενεργά άλλα ψάρια ή υδρόβια ζώα,

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Με μια γρήγορη αναζήτηση στην Wikipedia, νομίζω ότι είναι το πιο καθαρό σαν διατύπωση για την κατηγορία αυτή, είναι θέμα συμπεριφοράς, αναφέρει το παρακάτω, 

είναι μια πολύ γενική διατύπωση για το είδος των ψαριών που ονομάζονται θηρευτές. 

 

Wikipedia:

Predatory fish are hypercarnivorous fish that actively prey upon other fish or aquatic animals,

 

Τα αρπακτικά ψάρια είναι υπερσαρκοφάγα ψάρια που κυνηγούν ενεργά άλλα ψάρια ή υδρόβια ζώα,

 

 

Το έχεις καταλάβει ότι έχουμε φτάσει ως τα γκάπι αν το κρατήσουμε αυτό σαν ορισμό έτσι ; 😁 

Έχει δει γκάπι να κυνηγά  γόνο ; Εκεί να δεις υπερσακοφάγο με ενεργό κυνήγι 😂 .

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Το έχεις καταλάβει ότι έχουμε φτάσει ως τα γκάπι αν το κρατήσουμε αυτό σαν ορισμό έτσι ; 😁 

Έχει δει γκάπι να κυνηγά  γόνο ; Εκεί να δεις υπερσακοφάγο με ενεργό κυνήγι 😂 .

 

😁 να δούμε τι γνώμη έχουν και άλλα μέλη τι να σου πω 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι απο κάπου αποφάσισαν κάποια ψάρια να τα ονομάσουν θηρευτές και και τα υπόλοιπα απλά ψάρια (παραπληροφόρηση) θηρευτής είναι όποιο ψάρι κυνηγάει άλλα ψάρια ή έντομα είναι, ψάρια που τρέφονται αποπληκτικά με αλγής και φυτά δεν είναι έτσι απλά, βάλτε το μυαλό σας και θα καταλάβατε εύκολα πια ψάρια είναι θηρευτές και ποια όχι. Υπάρχουν και θηρευτές που είναι μόλις λίγα εκατοστά και άλλοι φτάνουν μέτρα. Υπάρχουν θηρευτές που κυνηγούν όλη μέρα και άλλοι που είναι σε καρτέρι. Στην ουσία είναι τη θέλεις την ψάχνεις; Μεγάλα, μικρά, μεσαία, κινητικά ή ακίνητα.

 

Θες συνηθισμένα ή ασυνήθιστα είσαι έτοιμος να ταΐσεις ζωντανά ψάρια για να δεις την φυσική συμπεριφορά ή  θες να ταΐσεις ζωντανά έντομα;

Επειδή κάποια ψάρια τα μάθαμε να τρώνε φυλλαράκια δεν πάει να πει ότι δεν είναι θηρευτές, όλοι ξέρουμε πως ο Θεούλης δεν ρίχνει απο πάνω tetra flakes :) 

 

απο τους μικρούς θηρευτές τα αγαπημένα μου είναι τα epiplatys annulatus, και απο τα μεσαία τα ακίνητα pantodon buchholzi, και απο τα μεγάλα τα φανταστικά toxotes. ποιο μεγάλα ψάρια απο αυτά δεν θα έβαζα σε ενυδρείο γιατί απλα είμαι κατά των πολύ μεγάλων ψαριών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει η κατηγορία τόσο εύκολα όσο μπορούμε να διαφοροποιήσουμε φυτογάγο με σαρκοφάγο και εδώ κατατάσσονται οι θηρευτές. Χαρακτηριστικό τους είναι η μορφολογία μερικών ψαριών που τους επιτρέπει να αναπτύσσουν στιγμιαία μεγάλη ταχύτητα, φυσικά η μεγάλη γνάθος για ψάρια που καταπίνουν ολόκληρο το θήραμα και σε μερικά άλλα ακόμα και το καμουφλάζ ώστε να μην γίνονται αντιληπτά.

Tώρα σίγουρα υπάρχουν υποκατηγορίες στους θηρευτές όπως ψάρια τα οποία είναι ευκαιριακοί κυνηγοί  (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) που επιτίθενται μόνο σε αδύναμα η τραυματισμένα ψάρια, θηρευτές που κολυμπούν ανοιχτά και κυνηγούν το θήραμα τους και φυσικά θηρευτές που στήνουν καρτέρι. Φυσικά και πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν ότι το μεγάλο ψάρι θα φάει το μικρό κ.ο.κ φυσικά αν του δοθεί η ευκαιρία και μιλώντας για μη θηρευτές αλλά δεν πρόκειται για την κύρια πηγή τροφή του και πιστεύω ότι συμβαίνει περισσότερο στα ενυδρεία μας παρά στη φύση. 

Δόντια ή όχι η μαμά φύση έχει δημιουργήσει τον εκάστοτε θηρευτή σύμφωνα με το θήραμα διαφορετικά δεν θα μπορούσε να υφίσταται η επιβίωση τους και φυσικά ισορροπία σε ένα οικοσύστημα. Δες πχ τον πρωτότυπο και φανταστικό τρόπο που κυνηγούν έντομα τα archerfish. Όπως πολύ σωστά λέει ο @Χρήστοςτο ότι δίνουμε pellets η φυλλαράκια στον μονομάχο, που για μένα θεωρείται θηρευτής, ο οποίος στη φύση τρώει έντομα και σκουλήκια δεν σημαίνει όμως ότι είναι φτιαγμένος για αυτά...

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, marinos said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά Κωνσταντίνε. 

Αυτό που μου περιγράφεις παραπάνω είναι τα λεγόμενα monster fish και κάποια από αυτά είναι στην παρακάτω λίστα .

e3bc7ed628d5c1a7d338bc8a2767aca8.thumb.jpg.57cbe0b1f16997f0be6d38b433701d32.jpg

Αν δεχθούμε αυτό που λες παραπάνω ως ορισμό αυτόματα αποδεχόμαστε ότι δεν αποτελεί κατηγορία άλλα υποκατηγορία κάποιων ειδών .

Πχ από τις κιχλίδες Αμερικής η Cichla ocellaris και το Oscar είναι θηρευτές .

Η ερώτηση και η απορία μου προήλθε όταν θέλησα να κάνω μια λίστα θηρευτών από όλα τα ψάρια γλυκού νερού όλων των ηπείρων .

Συνήθως όταν υπάρχει θηρευτής υπάρχει και θήραμα και ίσως κάπου εκεί θα πρέπει να κινηθούμε για να το ορίσουμε (μέσα από κάποιες λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά).

Το Όσκαρ δεν θα έμπαινε βάση του ορισμού για τα δοντια. Ο Λύκος και το Τζάγκουαρ ναι. Αλλά δεν θα μπαίνανε γιατί ταιριάζουν περισσοτερο στις αμερικανες. 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως εαν ειναι να γινει μια κατηγορία για αυτα τα ψαρια, θα πρεπει να ειναι για τους μεγάλους θηρευτές και οχι γενικος θηρευτές γιατι εκει θα χαθει η μπαλα....

Επισης να περιοριστεί στα πιο επιθετικά ψάρια γλυκού και αλμυρού νερού για ενυδρεία και οχι γενικός για Ορκες και λευκούς καρχαρίες..    😅

 

Οπως και να εχει μιλαμε για υπερσαρκοφάγα ψάρια που κυνηγούν ενεργά άλλα ψάρια ή υδρόβια ζώα,. που ειναι ψηλά στην διατροφική αλυσίδα.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...