Jump to content

110 ΛΙΤΡΑ ΜΑΛΑΟΥΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σκέφτηκα αφου βρήκα λίγο ελευθερο χρονο να βαλω ξανα σε λειτουργια το 110 λιτρων ενυδρειο μου. Επειδή βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια. Ζωοτόκα ή μικρές κιχλίδες σκέφτηκα να βάλω καμιά κιχλιδα απο την λίμνη μαλάουι. Ξέρω οτι το ενυδρείο 81x36x45 είναι αρκετά πολυ μικρο για τα ψάρια της λίμνης αλλά μήπως θα μπορουσα να βάλω ας πούμε 1 αρσενικό και 2 θηλυκά με πολλές κρυψώνες και πετρες απο κανενα melanochromis maingano η pseudotropheus acei? Αν όχι τι θα έμπαινε απο την λιμνη? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μπορείς να τσεκαρεις εδώ τις ελάχιστες απαιτήσεις λίτρων και διαστάσεων ενυδρείου για ψάρια Αφρικής συνεπώς και για Μαλάουι!

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Τα λίτρα που αναφέρεις είναι πάρα πολύ λίγα για ψάρια Μαλάουι κατά την γνώμη μου θα μπορούσες να πας στην λίμνη Τανγκανίκα .  Τσέκαρε μια εδώ  διάβασε για τα ψαράκια που ενδιαφέρεσαι και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Καλώς ήρθες στην Αφρική 🙂

  • Like 1
  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα! Μπορείς να τσεκαρεις εδώ τις ελάχιστες απαιτήσεις λίτρων και διαστάσεων ενυδρείου για ψάρια Αφρικής συνεπώς και για Μαλάουι!

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/

Εάν ας πουμε τα ελαχιστα λιτρα ειναι 120 και το ελαχιστο μηκος 90 εκατοστα για 1 αρσενικο και 3 θηλυκα. Θα θεωρούταν μικρο ενα ενυδρειο 110 λιτρων με μηκος 80 εκατοστα για 1 αρσενικο και 2 θηλυκα. Για το pseudotropheus cyaneorhabdos λεω που ειδα στο link. Όσον αφορά την ώρα... βλέπω nba...

Έγινε επεξεργασία - Nikos12
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Εάν ας πουμε τα ελαχιστα λιτρα ειναι 120 και το ελαχιστο μηκος 90 εκατοστα για 1 αρσενικο και 3 θηλυκα. Θα θεωρούταν μικρο ενα ενυδρειο 110 λιτρων με μηκος 80 εκατοστα για 1 αρσενικο και 2 θηλυκα. Για το pseudotropheus cyaneorhabdos λεω που ειδα στο link. Όσον αφορά την ώρα... βλέπω nba...

Η αναλογία σε θηλυκά δεν έχει να κάνει με το μήκος του ενυδρείου αλλά είναι απαραίτητη για την εξομάλυνση της επιθετικής συμπεριφοράς του Αρσενικού. Είναι μη αποδεκτο για Αφρική κάτι λίγοτερο από 1 αρσενικό προς 3 θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδος ελάχιστο είναι τα 120 λίτρα για ένα χαρέμι.εσύ έχεις 110 σωστά? Ναι θα μπορούσε να φιλοξενηθεί ένα χαρέμι αλλά πρακτικά όχι γιατί!!!!Νο1 Γιατί κάποια στιγμή θα σου γεννήσουν αν πετύχεις της σωστές συνθήκες νερού οπότε θα έχεις περισσότερα ψάρια Νο2

Θα πρέπει να φτιάξεις τον βιότοπο κατάλληλο για αυτά τα ψάρια που είναι άμμος, πέτρες οπότε λιγοστεύουν τα λίτρα και άλλο από τα 110 πάμε στα 100 ίσως και 90 για αυτό σου πρότεινα από Τανγκανίκα. Θα πρέπει λίγο όλα να τα υπολογίζεις και μετά να πράξεις. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το πανέμορφο

πριν 33 λεπτά, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Εάν ας πουμε τα ελαχιστα λιτρα ειναι 120 και το ελαχιστο μηκος 90 εκατοστα για 1 αρσενικο και 3 θηλυκα. Θα θεωρούταν μικρο ενα ενυδρειο 110 λιτρων με μηκος 80 εκατοστα για 1 αρσενικο και 2 θηλυκα. Για το pseudotropheus cyaneorhabdos λεω που ειδα στο link. Όσον αφορά την ώρα... βλέπω nba...

 

Για τις διαστάσεις του ενυδρείου Σουν εαν θες οποιαδήποτε Malawi

Η αναλογία σε θηλυκά δεν έχει να κάνει με το μήκος του ενυδρείου αλλά είναι απαραίτητη για την εξομάλυνση της επιθετικής συμπεριφοράς του Αρσενικού. Είναι μη αποδεκτο για Αφρική κάτι λίγοτερο από 1 αρσενικό προς 3 θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. 

Στην λίμνη Malawi δεν συνηθίζεται να έχουμε ενυδρεία κάτω του ενός μέτρου όχι μόνο γιατί οι διαστάσεις των ψαριών δεν είναι μικρές αλλά κύρια γιατί πρέπει να εξασφαλιστεί ο κυριαρχικός χώρος του αρσενικού. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα λέγαμε σε έναν αρχάριο με τις Αφρικανικές κιχλίδες να το κάνει.

Όμως επειδή και εμείς χομπίστες είμαστε και ξέρουμε ότι θα το κάνεις ότι και να σου πούμε ας δούμε πώς θα γίνει αυτό με τα μικρότερα δυνατά ρίσκα.

Καταρχάς ξεκινάς με βυθό χαλαζιακή άμμο και διάκοσμο 3 με 4 vallisneria και πολλές πέτρες στο μέγεθος της γροθιάς σου να σχηματίζουν σπηλιές και περάσματα. Στρώνεις το ενυδρείο (κύκλος του αζώτου ) και μετά προσθέτεις 6 μικρά από τις παρακάτω ποιο φιλήσυχες κιχλίδες. Παρακολουθείς εν ευθέτω χρόνο συμπεριφορές και απομακρύνεις το ποιο αδύναμο πριν το εξοντώσουν.

Καλή επιτυχία και εμείς εδώ θα είμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. 

Στην λίμνη Malawi δεν συνηθίζεται να έχουμε ενυδρεία κάτω του ενός μέτρου όχι μόνο γιατί οι διαστάσεις των ψαριών δεν είναι μικρές αλλά κύρια γιατί πρέπει να εξασφαλιστεί ο κυριαρχικός χώρος του αρσενικού. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα λέγαμε σε έναν αρχάριο με τις Αφρικανικές κιχλίδες να το κάνει.

Όμως επειδή και εμείς χομπίστες είμαστε και ξέρουμε ότι θα το κάνεις ότι και να σου πούμε ας δούμε πώς θα γίνει αυτό με τα μικρότερα δυνατά ρίσκα.

Καταρχάς ξεκινάς με βυθό χαλαζιακή άμμο και διάκοσμο 3 με 4 vallisneria και πολλές πέτρες στο μέγεθος της γροθιάς σου να σχηματίζουν σπηλιές και περάσματα. Στρώνεις το ενυδρείο (κύκλος του αζώτου ) και μετά προσθέτεις 6 μικρά από τις παρακάτω ποιο φιλήσυχες κιχλίδες. Παρακολουθείς εν ευθέτω χρόνο συμπεριφορές και απομακρύνεις το ποιο αδύναμο πριν το εξοντώσουν.

Καλή επιτυχία και εμείς εδώ θα είμαστε.

 

Οκ ομως τα valisneria οταν μεγαλωσουν (τα ψάρια) δεν θα τα φαν? Διάβασα οτι δεν θελουν ιδιαιτερα φυτά. Επίσης εχω 10 κιλά μαύρη κεραμική αμμο ειναι οκ η να παρω χαλαζιακη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Οκ ομως τα valisneria οταν μεγαλωσουν (τα ψάρια) δεν θα τα φαν? Διάβασα οτι δεν θελουν ιδιαιτερα φυτά. Επίσης εχω 10 κιλά μαύρη κεραμική αμμο ειναι οκ η να παρω χαλαζιακη.

Χαλαζιακη άμμος είναι καλύτερα για το ph . Στο αφρικάνικο θέλουμε υψηλό ph και για  αυτό προτιμάμε να είναι ασβεστολιθικα όλα τα υλικά που χρησιμοποιούμε πέτρες, άμμος  

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Οκ ομως τα valisneria οταν μεγαλωσουν (τα ψάρια) δεν θα τα φαν? Διάβασα οτι δεν θελουν ιδιαιτερα φυτά. Επίσης εχω 10 κιλά μαύρη κεραμική αμμο ειναι οκ η να παρω χαλαζιακη.

Δεν έχεις πρόβλημα με τα φυτά τα συγκεκριμένα. Τώρα επειδή δεν γνωρίζω την κεραμική άμμο αν είναι κοκκομετρία ως 1,2 mm δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Και αν θελήσεις να ανεβάσεις το ph το κάνεις με ασβεστολιθικές πέτρες και με λίγο τριμμένο αραγωνίτη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν έχεις πρόβλημα με τα φυτά τα συγκεκριμένα. Τώρα επειδή δεν γνωρίζω την κεραμική άμμο αν είναι κοκκομετρία ως 1,2 mm δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Και αν θελήσεις να ανεβάσεις το ph το κάνεις με ασβεστολιθικές πέτρες και με λίγο τριμμένο αραγωνίτη. 

Οκ. Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω να δω πως πάει. Άμα δω ότι γίνεται χαμός το πολύ πολύ τα βγάζω και βάζω και βαζω απο την λίμνη tanganyika. 

Link to comment
Share on other sites

Με τις συγκεκριμένες διαστάσεις του ενυδρείου γνώμη μου είναι να δείς αυτό 

και βέβαια αν θες να δεις και διαστάσεις ενυδρείων για malawi μπορείς να δείς και αυτό 

Ολα αναφέρονται στο τμήμα περί αρθρογραφίας Αφρικής Καλή επιτυχία

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2022 at 1:01 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. 

Στην λίμνη Malawi δεν συνηθίζεται να έχουμε ενυδρεία κάτω του ενός μέτρου όχι μόνο γιατί οι διαστάσεις των ψαριών δεν είναι μικρές αλλά κύρια γιατί πρέπει να εξασφαλιστεί ο κυριαρχικός χώρος του αρσενικού. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα λέγαμε σε έναν αρχάριο με τις Αφρικανικές κιχλίδες να το κάνει.

Όμως επειδή και εμείς χομπίστες είμαστε και ξέρουμε ότι θα το κάνεις ότι και να σου πούμε ας δούμε πώς θα γίνει αυτό με τα μικρότερα δυνατά ρίσκα.

Καταρχάς ξεκινάς με βυθό χαλαζιακή άμμο και διάκοσμο 3 με 4 vallisneria και πολλές πέτρες στο μέγεθος της γροθιάς σου να σχηματίζουν σπηλιές και περάσματα. Στρώνεις το ενυδρείο (κύκλος του αζώτου ) και μετά προσθέτεις 6 μικρά από τις παρακάτω ποιο φιλήσυχες κιχλίδες. Παρακολουθείς εν ευθέτω χρόνο συμπεριφορές και απομακρύνεις το ποιο αδύναμο πριν το εξοντώσουν.

Καλή επιτυχία και εμείς εδώ θα είμαστε.

 

Καλησπέρα. Επέστρεψα στο θέμα αφού ετοίμασα το ενυδρείο έβαλα αρχικά άμμος πετρες και τα valisneria το γέμισα και το άφησα για 3 μερούλες. Μετά αγόρασα 6 labidochromis caeruleus όπως είπες τα έβαλα μαζί με ένα chinese algae eater και όλα πάνε οκ. Τα ψάρια (ισως φταίει οτι είναι μικρά ακόμα) δεν είναι ιδιαίτερα επιθετικά. Θα έλεγα σχεδόν καθόλου. Το ph είναι γύρω στο 8 το οποίο δεν γνωρίζω αν είναι οκ για τα ψάρια. Το μόνο θέμα είναι οτι τα δυο valisneria που έβαλα σε 3 μέρες ξεράθηκαν εντελώς. Δεν ξέρω τι φταίει πάντως πρέπει να είχαν κάτι απο την αρχή γιατί δεν μου φαινόντουσταν οκ. Αν και μικρές οι πιο πολλές πιστεύω οτι είναι θηλυκες (με μικρη μια αμφιβολια σε 2) αφου δεν η μαυρη γραμμη στο πτερυγιο ισα που φαίνεται. Δυο μονο εχουν πιο εντονη μαυρη γραμμη. Το θέμα όμως είναι οτι το ενυδρειο πλέον δεν έχει φυτά. Μπορώ να προσθεσω τωρα δυο ή δεν γινεται αφου τα ψαρακια είναι μεσα. Επίσης αν δεν ξέρω πιο να αφαιρέσω τι να κάνω (δεν μου μοιάζει κανένα αδύναμο). Στέλνω και φωτο για το στησιμο. Ξέχασα να αναφέρω οτι η θερμοκρασια είναι γύρω στους 25 βαθμους.  

 

Ενυδρείο.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nikos12
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Νίκο.  Νομίζω πιο πάνω σου ανέφερε ο συχομπηστας @marinos για (κύκλος του άζωτου)  έχεις κάνει την διαδικασία του στρωσίματος που λέμε? Έβαλες μπολι στο φίλτρο? Τι διαδικασία έκανες? και εβαλες τα ψαράκια σε 3 μέρες. Ποιος σου είπε σε 3 μέρες βάζεις ψάρια?  Εκτός και αν έβαλες μπολι. 

Αν έχεις κάνει κάτι τέτοιο λάθος τότε θα χάσεις όλα τα ψαράκια δυστυχώς φίλε Νίκο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Αυτά δεν είναι μικρά. Αν υπολογίσω από την έξοδο του φίλτρου είναι περίπου 8-9 cm . Είναι δηλαδή σεξουαλικός ενεργά και θα δεις συντόμα να ξεδιπλώνουν το χαρακτήρα τους . 

Βέβαια μου κάνει εντύπωση η τόσο γρήγορη εισαγωγή όλων των ψαριών ακόμα και αν χρησιμοποίησες μπόλι. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στις μετρήσεις σου σε NH3/NH4  (αμμωνία -αμμώνιο) ΝΟ2 (νιτρώδη άλατα ) ΝΟ3 (νιτρικά άλατα) . Σε περίπτωση που έχεις μετρήσεις σε ΝΗ3 /ΝΗ4 ή στο ΝΟ2 μεγαλύτερο του 0 τα ψάρια σου δηλητηριάζονται και ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα χάσεις .

Το chinese algae eater μόνο μπελάς μπορεί να είναι σε ενυδρείο αφρικανικό . (την άλγη εμείς την αποζητούμε)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα . 

Αυτά δεν είναι μικρά. Αν υπολογίσω από την έξοδο του φίλτρου είναι περίπου 8-9 cm . Είναι δηλαδή σεξουαλικός ενεργά και θα δεις συντόμα να ξεδιπλώνουν το χαρακτήρα τους . 

Βέβαια μου κάνει εντύπωση η τόσο γρήγορη εισαγωγή όλων των ψαριών ακόμα και αν χρησιμοποίησες μπόλι. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στις μετρήσεις σου σε NH3/NH4  (αμμωνία -αμμώνιο) ΝΟ2 (νιτρώδη άλατα ) ΝΟ3 (νιτρικά άλατα) . Σε περίπτωση που έχεις μετρήσεις σε ΝΗ3 /ΝΗ4 ή στο ΝΟ2 μεγαλύτερο του 0 τα ψάρια σου δηλητηριάζονται και ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα χάσεις .

Το chinese algae eater μόνο μπελάς μπορεί να είναι σε ενυδρείο αφρικανικό . (την άλγη εμείς την αποζητούμε)

Οκ δεν το ήξερα θα το βγάλω αμέσως. Επίσης τα ψάρια είναι 3-4 εκατοστά. Τα είδα στην απόχη οταν τα έβαλα μεσα. Όσον αφορά το στρώσιμο ναι χρησιμοποιησα μπόλι. Αυτο που με απασχολεί είναι αν έχουν θέμα χωρίς τα valisneria.

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω σε καινούρια απάντηση γιατι το site δεν λεει να με αφησει να κανω edit. Μπόλι έβαλα απο το πενηντάλιτρο ενυδρείο μου στο οποίο είχα ενα κοπαδακι νεον τετρα. Τα ψάρια θεωρώ πως θα είναι οκ. Τα εβαλα σε 3 μερες γτ διαβασα σε ενα site οτι αν βαλεις μπολι σε 2 μερες δεν θα εχουν καποιο θεμα. Μην ξεχνας οτι το ενυδρειο ειναι μονο 110 λιτρα. Ισως γιαυτο σου φανηκαν μεγαλα τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - Nikos12
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετρήσεις έκανες ; Είναι εντάξει ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα χθες βραδυ. Οκ ειναι. Μονο το πεχα οπως προανέφερα είναι 8 αλλά αν δεν κανω λαθος θελουμε να ειναι λιγο πιο πολύ στις κιχλίδες.  NH3 NH4 κτλ ειναι 0.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Ναι εκανα χθες βραδυ. Οκ ειναι. Μονο το πεχα οπως προανέφερα είναι 8 αλλά αν δεν κανω λαθος θελουμε να ειναι λιγο πιο πολύ στις κιχλίδες.  NH3 NH4 κτλ ειναι 0.

Από 7,5 μέχρι 8,6 ph για τα ψαράκια σου. 

Και 8 σχετικά καλά είσαι. Θα φτιάξει με το καιρό   Gh, Kh

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Από 7,5 μέχρι 8,6 ph για τα ψαράκια σου. 

Και 8 σχετικά καλά είσαι. Θα φτιάξει με το καιρό ph , Gh, Kh

Οκ. Σχετικά με τα ψάρια τι να κάνω αφού είναι 6. Εδώ λέμε ότι δεν ενδείκνυται για ένα χαρέμι πόσο μάλλον 6 mbuna. Δεν βρίσκω κάποιο αδύναμο η κάποιον άλλον παράγοντα να αφαιρέσω κάποιο ψάρι. Το μόνο που με αγχώνει είναι μην είναι 2 ή παραπάνω τα αρσενικά. Είναι μικρά και δεν ξεχωρίζω σχεδόν τπτ. Το στήσιμο είναι οκ;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Οκ. Σχετικά με τα ψάρια τι να κάνω αφού είναι 6. Εδώ λέμε ότι δεν ενδείκνυται για ένα χαρέμι πόσο μάλλον 6 mbuna. Δεν βρίσκω κάποιο αδύναμο η κάποιον άλλον παράγοντα να αφαιρέσω κάποιο ψάρι. Το μόνο που με αγχώνει είναι μην είναι 2 ή παραπάνω τα αρσενικά. Είναι μικρά και δεν ξεχωρίζω σχεδόν τπτ. Το στήσιμο είναι οκ;

 

Εφόσον δεν έχεις τσακωμούς δεν κάνεις τίποτα τώρα . Μετά βλέποντας και κάνοντας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα συγκεκριμένα ψάρια άρχισα να παρατηρώ προβλήματα,.μετά το πέρας του 7ου μήνα της ηλικίας τους. Πριν επικρατούσαν κάποιοι τσακωμοί αλλά όχι σε υπερβολικό σημείο ώστε να χρειαστεί άμεσα να απομακρύνω κάποια Αρσενικά. Μετά το πέρας του 7μηνου άρχισαν να δημιουργούνται προβλήματα μέχρι που τα πράγματα είχαν γίνει αρκετά δύσκολα. Εν τέλη απομάκρυνα 4 αρσενικά και πλέον επικρατεί αρκετή ηρεμία.

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ρε παιδιά δεν ξέρω αν πρέπει να χαίρομαι η  να ανησυχώ. Η συμπεριφορά των ψαριών μου μοιάζει περισσότερο με αυτήν ενός γκάπι παρά αφρικανικής κιχλίδας. 6 ψάρια σε ένα ενυδρειο 10 λίτρα και ουτε εναν καυγα τίποτα απολύτως. Και πλέον είναι 4 με 6 εκατοστά. Επίσης έβαλα δύο valisneria. Ένα είδος που διαβασα οτι υπάρχει και στην λίμνη μαλάουι και φαίνονται οκ. (valisneria spiralis ''tiger'')

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...