Jump to content

110 ΛΙΤΡΑ ΜΑΛΑΟΥΙ


Recommended Posts

ΥΓ. Μόλις έκανα μια μέτρηση στο ph και με άγχωσε λίγο το χρώμα του υγρού ήταν γύρω στο 8,5. Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της sera όσον αφορά την μέτρηση. Γενικά κατω απο το φως φαίνεται σαν 8 και κατι λιγο αλλά σε μέρος με κανονικό φωτισμο μου κανει πιο πολυ σαν 8,5 με 9. Τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Nikos12 έγραψε:

ΥΓ. Μόλις έκανα μια μέτρηση στο ph και με άγχωσε λίγο το χρώμα του υγρού ήταν γύρω στο 8,5. Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της sera όσον αφορά την μέτρηση. Γενικά κατω απο το φως φαίνεται σαν 8 και κατι λιγο αλλά σε μέρος με κανονικό φωτισμο μου κανει πιο πολυ σαν 8,5 με 9. Τι να κάνω??

Τίποτα . 

Κοίτα το με το φως της ημέρας άλλα και πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Ρε παιδιά δεν ξέρω αν πρέπει να χαίρομαι η  να ανησυχώ. Η συμπεριφορά των ψαριών μου μοιάζει περισσότερο με αυτήν ενός γκάπι παρά αφρικανικής κιχλίδας. 6 ψάρια σε ένα ενυδρειο 10 λίτρα και ουτε εναν καυγα τίποτα απολύτως. Και πλέον είναι 4 με 6 εκατοστά. Επίσης έβαλα δύο valisneria. Ένα είδος που διαβασα οτι υπάρχει και στην λίμνη μαλάουι και φαίνονται οκ. (valisneria spiralis ''tiger'')

Καλά έκανες και έβαλες το φυτό . Δεν πειράζουμε τίποτα αν δεν έχουμε προβλήματα (κανόνας) απλά κοίτα να το ευχαριστηθείς. 

Αν πάρεις μαύρο χαρτόνι από ένα βιβλιοπωλείο και το βάλεις στο πίσω τζάμι του ενυδρείου σου θα γίνει ακόμα ποιο όμορφο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Ήλπιζα να μην χρειαστεί να ξαναγράψω αλλά...

 

Σήμερα το πρωί παρατήρησα μια επιθετικότητα ανάμεσα στα ψάρια. Γενικά επιθέσεις είχα μόνο όταν τα τάιζα. Τώρα όμως πριν τα ταισω είδα ένα 🐟 μάλλον αρσενικό αν κρίνω από την πολύ έντονη μαύρη γραμμή να επιτίθεται κυριολεκτικά σε όποιο ψάρι βρει μπροστά του. Γενικά όταν τα ψάρια το πλησιάζουν τα κυνηγάει. Είναι και κατά 0.5-1 εκ μεγαλύτερο από τα άλλα. Επίσης ένα άλλο πιο μικρό ψαράκι έχει λίγοτερο έντονη μαύρη γραμμή αλλά έχει μαύρο σε όλα του τα πτερύγια. Διάβασα ότι τα αρσενικά έχουν μαύρο και στο πρωκτικό πτερύγιο. Ισχύει; Στέλνω και φωτογραφίες.

 

ΥΓ. Οι συνθήκες πλέον είναι ιδανικές και το ψάρι φαίνεται υγείες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσωπικά τα labidos στο δικό μου ενυδρείο έχουν βγει τα πιο επιθετικά από όλα τα υπόλοιπα! Πολύ πιο επιθετικά και από τα Demasoni και από τα Callainos. Ειδικά μετά την ενηλικίωση τους στους 7-8 μήνες τα πράγματα είχαν γίνει τραγικά. Όπως διάβασα από τα προηγούμενα post σου τα δικά σου είναι μικρα ακόμα 4-5 εκατοστά οπότε προς το παρόν μην ανησυχείς. Θα καταλάβεις ότι τα πράγματα δεν είναι ανεκτά πλέον όταν αρχίσεις να βλέπεις κομμένες ουρές και κομμένα πτερύγια. Τότε θα πρέπει να απομακρύνεις σίγουρα τα περισσότερα αρσενικά και να αφήσεις το κυρίαρχο. Μέχρι τότε πολύ παρατήρηση ώστε να βεβαιωθεις ποια είναι τα θηλυκά!! Να ευχαριστηθεις το ενυδρείο σου χωρίς άγχος !!! Τα ψάρια σου είναι ακόμα ασφαλή και ας τσακώνονται. Εδώ τσακώνονται τα μωρα κιχλίδες!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα. Προσωπικά τα labidos στο δικό μου ενυδρείο έχουν βγει τα πιο επιθετικά από όλα τα υπόλοιπα! Πολύ πιο επιθετικά και από τα Demasoni και από τα Callainos. Ειδικά μετά την ενηλικίωση τους στους 7-8 μήνες τα πράγματα είχαν γίνει τραγικά. Όπως διάβασα από τα προηγούμενα post σου τα δικά σου είναι μικρα ακόμα 4-5 εκατοστά οπότε προς το παρόν μην ανησυχείς. Θα καταλάβεις ότι τα πράγματα δεν είναι ανεκτά πλέον όταν αρχίσεις να βλέπεις κομμένες ουρές και κομμένα πτερύγια. Τότε θα πρέπει να απομακρύνεις σίγουρα τα περισσότερα αρσενικά και να αφήσεις το κυρίαρχο. Μέχρι τότε πολύ παρατήρηση ώστε να βεβαιωθεις ποια είναι τα θηλυκά!! Να ευχαριστηθεις το ενυδρείο σου χωρίς άγχος !!! Τα ψάρια σου είναι ακόμα ασφαλή και ας τσακώνονται. Εδώ τσακώνονται τα μωρα κιχλίδες!

Ανέβασε και καμιά φωτογραφία να έχουμε μια πιο πρόσφατη εικόνα!! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ανέβασε και καμιά φωτογραφία να έχουμε μια πιο πρόσφατη εικόνα!! :)

Οκ. Σχετικα με την αναγνωριση φύλου τι παιζει. Το ενα ψάρι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι αρσενικο γτ εχει πολυ εντονο μαυρο σε ολα του τα πτερυγια. Το άλλο όμως ειναι 1 εκ πιο μεγαλο και εχει μαυρο εντονο παντου εκτος του πρωκτικου πτερυγιου. Αν ειναι και τα δυο αρσενικα πως καταλαβαινω ποιο ειναι το κυριαρχο.

4.thumb.jpg.b657257a2979571dfe2f30409248ade8.jpgΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ (ΜΑΛΛΟΝ)

 

1.thumb.jpg.63a703fa3f99409bd7b41ee8962bfc63.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nikos12
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Οκ. Σχετικα με την αναγνωριση φύλου τι παιζει. Το ενα ψάρι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι αρσενικο γτ εχει πολυ εντονο μαυρο σε ολα του τα πτερυγια. Το άλλο όμως ειναι 1 εκ πιο μεγαλο και εχει μαυρο εντονο παντου εκτος του πρωκτικου πτερυγιου. Αν ειναι και τα δυο αρσενικα πως καταλαβαινω ποιο ειναι το κυριαρχο.

4.thumb.jpg.b657257a2979571dfe2f30409248ade8.jpgΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ (ΜΑΛΛΟΝ)

 

1.thumb.jpg.63a703fa3f99409bd7b41ee8962bfc63.jpg

Είναι αρσενικό και εγώ αυτό καταλαβαίνω. Το κυρίαρχο θα δεις ότι θα κυνηγάει όλα τα υπόλοιπα σε λίγο καιρό. Βέβαια οι κυρίαρχες ίσως αλλάξουν σε λίγο καιρό ή και όχι. Άστα λίγο ακόμα να μεγαλώσουν και θα δεις πως η αναγνώριση φύλλου στο συγκεκριμένο είδος είναι αρκετά εύκολη

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2022 at 9:20 ΜΜ, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Αν ειναι και τα δυο αρσενικα πως καταλαβαινω ποιο ειναι το κυριαρχο.

Αυτό που θα κυνηγά όλα τα υπόλοιπά 

Η αναγνώριση φύλλου 100% γίνεται κατά την ενηλικίωση όπου το αρσενικό όταν είναι ενήλικο είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από το θηλυκό σε αντίστοιχη ηλικία. Ακόμα, το αρσενικό έχει πιο έντονες μαύρες γραμμές στο πυελικό, εδρικό και ραχιαίο πτερύγιο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για 4η φορά (αν δεν κανω λαθος). Μόλις γυρισα σπιτι και.... το φιλτρο δεν λειτουργει. Το ειχα καθαρισει πριν 5 μερες. Εβγαλα εβαλα την πριζα διακοπη ρευματος δεν υπηρξε. Τα μαγαζια ειναι κλειστα και δεν ξερω τι να κανω. Ο θερμοστατης λειτουργει. όπως και το φως. Το πολυμπριζο δεν εχει θεμα αφου ουτε στην πριζα που το εβαλα λειτουργει. Θα συμβει τιποτα χωρις φιλτρο για μι νυχτα μεχρι να δω τι θα κανω. Υποτίθεται οτι πηρα το ενυδρειο της juwel για να μην εχω τετοια θεματα και να μην μπλεκω με κινεζικα φιλτρα 🙄

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία / κυκλοφορητή έχεις? Νομίζω μια λύση είναι αυτή.  Πάρε όλο το βιολογικό υλικό σε ειδική σακούλα που κανει για αυτή την δουλειά μέσα από  το φίλτρο βάλτο μέσα στο ενυδρείο και από κάτω την( Αεραντλία).

Να περνά δηλαδή το (οξυγόνο) μέσα από το βιολογικό υλικό. Η πάρε ένα μπουκάλι καθαρό πλαστικό κάνε  τρύπες στο μπουκάλι παντού με ένα καρφί και βάλε εκεί όλο το βιολογικό υλικό μέσα  στο  μπουκάλι και περνά το λαστιχάκι της αεραντλίας μέσα στο μπουκάλι Περιμένουμε όμως να δούμε αν συμφωνούν η πιο έμπειροι συχομπηστες η αν έχουν άλλες λύσεις. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Καλησπέρα για 4η φορά (αν δεν κανω λαθος). Μόλις γυρισα σπιτι και.... το φιλτρο δεν λειτουργει. Το ειχα καθαρισει πριν 5 μερες. Εβγαλα εβαλα την πριζα διακοπη ρευματος δεν υπηρξε. Τα μαγαζια ειναι κλειστα και δεν ξερω τι να κανω. Ο θερμοστατης λειτουργει. όπως και το φως. Το πολυμπριζο δεν εχει θεμα αφου ουτε στην πριζα που το εβαλα λειτουργει. Θα συμβει τιποτα χωρις φιλτρο για μι νυχτα μεχρι να δω τι θα κανω. Υποτίθεται οτι πηρα το ενυδρειο της juwel για να μην εχω τετοια θεματα και να μην μπλεκω με κινεζικα φιλτρα 🙄

Καλημέρα. Έβγαλες άκρη τελικά με το φίλτρο? Το αντλιακι το ελεγξες μήπως έχει κολλήσει η φτερωτή?

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλημέρα. Έβγαλες άκρη τελικά με το φίλτρο? Το αντλιακι το ελεγξες μήπως έχει κολλήσει η φτερωτή?

Καλημέρα. Το ενυδρείο για μια νυχτα εμεινε χωρις φιλτρο. Αμέσως μολις ξυπνησα πηγα να πάρω ενα καινουριο. Το εβαλα και ολα φαινονται οκ. Μετρησεις σε gh kh ph NO2 NO3 κτλ ειναι μια χαρα.Οι κιχλιδες φαινονται οκ οποτε τελος καλο ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Καλημέρα. Το ενυδρείο για μια νυχτα εμεινε χωρις φιλτρο. Αμέσως μολις ξυπνησα πηγα να πάρω ενα καινουριο. Το εβαλα και ολα φαινονται οκ. Μετρησεις σε gh kh ph NO2 NO3 κτλ ειναι μια χαρα.Οι κιχλιδες φαινονται οκ οποτε τελος καλο ολα καλα.

Απλά το αφίσες έτσι? Πες μας λίγο λεπτομέρειες  

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Απλά το αφίσες έτσι? Πες μας λίγο λεπτομέρειες  

Οχι έκανα αυτο που πρότεινες με το μπουκαλι. Όμως δεν ξερω αν δούλεψε. Άλλαξα και περιπου 30% το νερο. Και μετα το πρωι πηρα άλλο φίλτρο. Το νερο φαινόταν βρώμικο αλλά οσο περναει η ωρα καθαριζει σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Nikos12 έγραψε:

Καλησπέρα για 4η φορά (αν δεν κανω λαθος). Μόλις γυρισα σπιτι και.... το φιλτρο δεν λειτουργει. Το ειχα καθαρισει πριν 5 μερες. Εβγαλα εβαλα την πριζα διακοπη ρευματος δεν υπηρξε. Τα μαγαζια ειναι κλειστα και δεν ξερω τι να κανω. Ο θερμοστατης λειτουργει. όπως και το φως. Το πολυμπριζο δεν εχει θεμα αφου ουτε στην πριζα που το εβαλα λειτουργει. Θα συμβει τιποτα χωρις φιλτρο για μι νυχτα μεχρι να δω τι θα κανω. Υποτίθεται οτι πηρα το ενυδρειο της juwel για να μην εχω τετοια θεματα και να μην μπλεκω με κινεζικα φιλτρα 🙄

Γεια σου Νικο

Τα φιλτρα Juwel βγάζουν συχνά μπροβληματα με την αντλία.

εχω 5 φιλτρα  Juwel και μου έχει τύχει και εμενα δυο φορές να σταματήσει.

Στην πρώτη περίπτωση άνοιξα και καθάρισα την αντλία και ήταν έτοιμο.

Την δεύτερη χρειάστηκε λίγο χτύπημα και άρχισε να δουλεύει.

πολλές φορές ξεκινάει κιόλας να δουλεύει εαν κουνήσεις λίγο το πλαστικό σωλήνα εξόδου νερού και θα βγάλει μπουρμπουλήθρες με αέρα και μετά θα ξεκινήσει να δουλεύει πάλι κανονικα.

προσωπικα δεν τα εμπιστεύομαι, και θα τα λειτουργούσα μόνο σε συνδυασμό με ένα δεύτερο ακόμη φίλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...