Jump to content

Ενυδρείο 55lt


Recommended Posts

21 hours ago, Oresths_S said:

Τα σαλιγκαρια γιατι θες να τα βγαλεις? Ισα ισα βοηθουν στον περιορισμο της αλγης και τρωνε περισευμενη τροφη.

 

Μ' έχουν τρομάξει! Μόνο από τα αυγά που υπήρχαν στα φυτά, έχω μαζέψει πάνω από 60. Αν αρχίσουν να αναπαράγονται, πολύ φοβάμαι ότι θα καλύψουν κάθε εκατοστό του ενυδρείου.

Εχω 2 zebra για την άλγη και τα περισσεύματα και δουλεύουν ασταμάτητα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καλυψουν καθε εκατοστο του ενυδρειου, πολυ απλα γιατι δεν υπαρχει τοση διαθεσιμη τροφη για τοσα πολλα. Βλεπεις αυγα συνεχως γιατι οσο τα αφαιρεις, τοσο ο πληθυσμος τους θα προσπαθει να ερθει σε ισορροπια και αυτα θα αναπαραγωνται. Αστα να αναπαραχθουν και βγαλε μετα, σε περιπτωση υπερπληθυσμου οσα δεν θες. Εκτος και αν αισθητικα δεν σαρεσει. Προσωπικα τα σαλιγκαρια τα αφηνω παντα στα ενυδρεια και προσπαθω να τα αφηνω στην ησυχια τους και ο αριθμος τους σταματαει να αυξανεται εκθετικα μετα απο καποιο διαστημα, δεν συνεχιζει να μεγαλωνει ασταματητα, πολυ απλα διοτι δεν υπαρχουν αρκετες πηγες ενεργειας για τοσα πολλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλά σαλιγκάρια που έχω βγάλει, αν τα έχω διακρίνει καλά, είναι Lymnaea stragnalis, τα οποία απ' όσο διάβασα, δεν είναι κι ότι καλύτερο για τα φυτά και μπορεί να φτάσουν σε πολύ μεγάλους αριθμούς, ειδικά αν βρίσκουν παραπανίσια τροφή (κάτι που στη δική μου περίπτωση μάλλον θα ισχύει, καθότι δεν έχω ακόμη ιδιαίτερη εμπειρία).

Από την άλλη βέβαια, αν υπάρχει περίσσευμα τροφής θα μπορούσε να μου δημιουργήσει αμμωνία αύριο - μεθαύριο. Μέχρι να βρω τη χρυσή τομή εμπιστεύομαι τα zebra και κάνω πιο συχνά τεστ έτσι ώστε αν το παρακάνω να μπορέσω να το προλάβω.

Θα προτιμούσα να δοκιμάσω γαρίδες σαν συγκάτοικους των γκάπι μου, όμως μάλλον δεν είμαι έτοιμος όσον αφορά το χρονικό όριο για την ωρίμανση του βυθού.

Πάντως, θα δοκιμάσω να κρατήσω κάποια στρογγυλά σαλιγκαράκια που βλέπω κατά καιρούς, ελπίζοντας να ελέγξω τον αριθμό τους.

Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Τα πιο πολλά σαλιγκάρια που έχω βγάλει, αν τα έχω διακρίνει καλά, είναι Lymnaea stragnalis, τα οποία απ' όσο διάβασα, δεν είναι κι ότι καλύτερο για τα φυτά και μπορεί να φτάσουν σε πολύ μεγάλους αριθμούς, ειδικά αν βρίσκουν παραπανίσια τροφή (κάτι που στη δική μου περίπτωση μάλλον θα ισχύει, καθότι δεν έχω ακόμη ιδιαίτερη εμπειρία).

Από την άλλη βέβαια, αν υπάρχει περίσσευμα τροφής θα μπορούσε να μου δημιουργήσει αμμωνία αύριο - μεθαύριο. Μέχρι να βρω τη χρυσή τομή εμπιστεύομαι τα zebra και κάνω πιο συχνά τεστ έτσι ώστε αν το παρακάνω να μπορέσω να το προλάβω.

Θα προτιμούσα να δοκιμάσω γαρίδες σαν συγκάτοικους των γκάπι μου, όμως μάλλον δεν είμαι έτοιμος όσον αφορά το χρονικό όριο για την ωρίμανση του βυθού.

Πάντως, θα δοκιμάσω να κρατήσω κάποια στρογγυλά σαλιγκαράκια που βλέπω κατά καιρούς, ελπίζοντας να ελέγξω τον αριθμό τους.

Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές

 

 

Μια φωτογραφια απο τα σαλιγκαρια παντως θα βοηθουσε στην αναγνωριση τους. Μπορει να ειναι physa snail και οχι lymnaea. Γενικα μην τρελενεσαι, δες πως θα πας. Τα σαλιγκαρια να ξερεις δεν τρωνε μονο παραπανισια τροφη η αλγη. Τρωνε και detritus, δηλαδη νεκρη οργανικη υλη. Αλλος ενας λογος που αναπαραγωνται οσο λιγη τροφη η αλγη και να εχεις. Προβλημα με αμμωνια δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις σε ενα στημενο ενυδρειο εκτως αν μιλαμε για τονους τροφης. Γαριδουλες ναι, καλο ειναι να το αφησεις λιγο το ενυδρειο να τρεξει και μετα

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Πάντως, θα δοκιμάσω να κρατήσω κάποια στρογγυλά σαλιγκαράκια που βλέπω κατά καιρούς, ελπίζοντας να ελέγξω τον αριθμό τους.

Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές

Ολα τα σαλιγκαρακια (εκτος nerite) γινονται πολλα καποια στιγμη. Αν θελεις να απαλαγεις απ αυτα τα μικρα, απλα καθε 2 μερες μαζευεις οσα μπορεις. Θα χρειαστει πανω απο μηνα.... Αλλιως μονο με χρηση χαλκου (βγαζεις πρωτα ολα τα ασπονδυλα, που θελεις να κρατησεις απο το ενυδρειο - δεν το συνιστώ. Καλυτερα σιγα σιγα με τα χερακια. Το εχω δοκιμασει. Γινεται. Θελει κοπο....

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...