Jump to content

Αρχάριος και νεα αρχή


Recommended Posts

Καλημέρα στους φίλους. Είμαι τελείως νεος στον χώρο και θέλω να ξεκινήσω ένα μικρό ενυδρείο με φυτά για ένα ή δυο ψαράκια ή ισως ένα μονομάχο.

 Εχω διαβάσει αρκετά  και  καταλαβαίνω ότι όσο πιο μικρό το ενυδρείο τόσο  περισσότερο πρέπει να προσέχω στην ποιότητα νερού και στις μετρήσεις. Το θέμα είναι ότι με την υπερβολική πληροφόρηση που υπάρχει κάπου έχω χαθει όποτε θα ήθελα αν είναι εύκολο να με κατευθύνετε για την αγορά των βασικών.

αυτο που μου αρέσει ειναι κάτι τέτοιο:

1.       Για ενυδρείο σκεφτομαι κυβο 30lt

2.       Φίλτρο?

3.       Θέρμανση?

4.        Τεστ μετρήσεων?

5.       Φως?

Θέλω να το κρατήσω όσον το δυνατόν πιο απλό με φυτά και ψαράκια που δεν εχουν μεγάλες απαιτήσεις  και μετά σιγα , σιγά  ανεβαίνω επίπεδο.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ.  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου 30 λίτρα είναι μία πολύ καλή επιλογή για έναν μονομάχο και κάποια εύλογα φυτά για να μην μπλέξεις, φίλτρο σίγουρα ένα όχι και τόσο δυνατό γιατί στον μονομάχος δεν αρέσουν οι μεγάλες αναταράξεις του νερού

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στην παρέα μας.

Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Τα 30λ με έναν μονομάχο είναι μια πολύ καλή αρχή.

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με φυτά χαμηλών απαιτήσεων πχ. Ανουμπιες, μοςς κλπ. Αν βάλεις τέτοιου είδους φυτά μπορείς να υπόστρωμα να βάλεις ανενεργό πχ. Χαλίκι, άμμο, (το οποίο με τον καιρό θα ωριμάσει κι αυτό και θα μπορείς να φυτέψεις και απευθείας). Πρόσεχε ομως στην κοκκομετρια γιατί επηρεάζει αρκετά πράγματα πχ όχι πολύ ψιλή άμμο ή πολύ χοντρό χαλικι. Οπότε το στήσιμο που έχει στο βίντεο που έστειλες μπορεί πολύ εύκολα να γίνει με πέτρες και δεμένα ή και κολλημένα πάνω τα φυτά.

Για φίλτρο ένα μικρό εσωτερικό είναι μια χαρά πχ. Dennerle nano eckfilter ή και το xl από την ίδια σειρά. Ειναι γωνιακό που σημαίνει οτι κολλάει στην γωνία και δεν φαίνεται άσχημα, έχει ρυθμιζόμενη ροή (πράγμα καλό για μονομαχο, και με μια μικρή αλλαγή έχει και χώρο για βιολογικό υλικά (κυκλοφορούν στο εμπόριο βιολογικά που είναι πάρα πολύ μικρά σε διάμετρο ειδικά για τέτοια φίλτρα). Αν πάλι δεν σου αρέσει να είναι μέσα στο ενυδρείο μπορείς να πάρεις ένα κρεμαστό. Της eheim είναι πολύ καλά και αθόρυβα. 

Για θερμοστοιχειο τώρα....οποιοδήποτε για τα λίτρα σου θα κάνει την δουλειά του. Προσωπικά μου αρέσουν τα πλακέ, αλλά είναι καθαρά οπτικό το θέμα.

Για τα τεστ. Για να κάνεις σωστή δουλειά από την αρχή και να μην τρέχεις τελευταία στιγμή σίγουρα θα χρειαστείς για αμμωνία και Νιτρικά, και το τεστ για Νιτρώδη. Τα πιο έγκυρα είναι τα υγρά.

Για φως. Για τα φυτά που σου ανέφερα παραπάνω με ένα λεντ των 30ε είσαι καλυμμένος. Εξαρτάται όμως τι θέλεις, αν σκέφτεσαι αργότερα να βάλεις και πιο δύσκολα φυτά μπορείς να επενδύσεις από την αρχή σε ένα καλό φωτιστικό και να μην το δουλεύεις στο φουλ, θα μπορέσεις όμως μελλοντικα να βάλεις ότι θέλεις 

Αυτά τα λίγα 🙂

Οτιδήποτε χρειαστείς απλά ρώτησε 

Έγινε επεξεργασία - Katrin
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στην παρέα μας.

Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Τα 30λ με έναν μονομάχο είναι μια πολύ καλή αρχή.

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με φυτά χαμηλών απαιτήσεων πχ. Ανουμπιες, μοςς κλπ. Αν βάλεις τέτοιου είδους φυτά μπορείς να υπόστρωμα να βάλεις ανενεργό πχ. Χαλίκι, άμμο, (το οποίο με τον καιρό θα ωριμάσει κι αυτό και θα μπορείς να φυτέψεις και απευθείας). Πρόσεχε ομως στην κοκκομετρια γιατί επηρεάζει αρκετά πράγματα πχ όχι πολύ ψιλή άμμο ή πολύ χοντρό χαλικι. Οπότε το στήσιμο που έχει στο βίντεο που έστειλες μπορεί πολύ εύκολα να γίνει με πέτρες και δεμένα ή και κολλημένα πάνω τα φυτά.

Για φίλτρο ένα μικρό εσωτερικό είναι μια χαρά πχ. Dennerle nano eckfilter ή και το xl από την ίδια σειρά. Ειναι γωνιακό που σημαίνει οτι κολλάει στην γωνία και δεν φαίνεται άσχημα, έχει ρυθμιζόμενη ροή (πράγμα καλό για μονομαχο, και με μια μικρή αλλαγή έχει και χώρο για βιολογικό υλικά (κυκλοφορούν στο εμπόριο βιολογικά που είναι πάρα πολύ μικρά σε διάμετρο ειδικά για τέτοια φίλτρα). Αν πάλι δεν σου αρέσει να είναι μέσα στο ενυδρείο μπορείς να πάρεις ένα κρεμαστό. Της eheim είναι πολύ καλά και αθόρυβα. 

Για θερμοστοιχειο τώρα....οποιοδήποτε για τα λίτρα σου θα κάνει την δουλειά του. Προσωπικά μου αρέσουν τα πλακέ, αλλά είναι καθαρά οπτικό το θέμα.

Για τα τεστ. Για να κάνεις σωστή δουλειά από την αρχή και να μην τρέχεις τελευταία στιγμή σίγουρα θα χρειαστείς για αμμωνία και Νιτρικά, και το τεστ για Νιτρώδη είναι χρήσιμο αλλά αν κάνεις σωστό στρώσιμο θεωρώ ότι είναι περιττό. Τα πιο έγκυρα είναι τα υγρά.

Για φως. Για τα φυτά που σου ανέφερα παραπάνω με ένα λεντ των 30ε είσαι καλυμμένος. Εξαρτάται όμως τι θέλεις, αν σκέφτεσαι αργότερα να βάλεις και πιο δύσκολα φυτά μπορείς να επενδύσεις από την αρχή σε ένα καλό φωτιστικό και να μην το δουλεύεις στο φουλ, θα μπορέσεις όμως μελλοντικα να βάλεις ότι θέλεις 

Αυτά τα λίγα 🙂

Οτιδήποτε χρειαστείς απλά ρώτησε 

ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερη απάντηση!  

Link to comment
Share on other sites

το co2 ειναι απαραίτητο ή υπάρχουν και φυτά με μικρότερες απαιτήσεις; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Elric έγραψε:

το co2 ειναι απαραίτητο ή υπάρχουν και φυτά με μικρότερες απαιτήσεις; 

Καλημέρα, είναι κάποια εύκολα φυτά που μπορούν και χωρίς διοξείδιο πχ.ανούμπιες,βαλισνέριες,java moss, κρυπτοκορίνες,κερατόφυλλα.. εννοείτε με χαμηλό φωτισμό 20-25lm ανά λίτρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλημέρα, είναι κάποια εύκολα φυτά που μπορούν και χωρίς διοξείδιο πχ.ανούμπιες,βαλισνέριες,java moss, κρυπτοκορίνες,κερατόφυλλα.. εννοείτε με χαμηλό φωτισμό 20-25lm ανά λίτρο

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2022 at 11:26 ΜΜ, το μέλος Katrin έγραψε:

Για να κάνεις σωστή δουλειά από την αρχή και να μην τρέχεις τελευταία στιγμή σίγουρα θα χρειαστείς για αμμωνία και Νιτρικά, και το τεστ για Νιτρώδη είναι χρήσιμο αλλά αν κάνεις σωστό στρώσιμο θεωρώ ότι είναι περιττό.

Καθόλου περιττό δεν ειναι. Ειδικα σε γλυκο νερο. Μπορει καποιος να πει - μετράω θετικα νιτρικα, αλλά σημαίνει, οτι επεσαν τα νιτρωδη.... Δεν ειναι ετσι. Μπορουμε ταυτόχρονα να έχουμε και θετικα νιτρικα και αρκετα νιτρωδη στο νερο.

Στο θαλασσινό, σύμφωνα με τις έρευνες,  τα ψαρια αντέχουν μεχρι 2ppm (mg/l) νιτρώδη (ΝΟ2)- παίζει ρολο υψηλή  σκληρότητα νερου , ph κ.α.

Στο  γλυκο η εκθεση των ψαριων στο νερο  με συγκέντρωση νιτρωδών 0.2ppm και πανω οδηγεί  σε δηλητηρίαση. Όσο πιο μαλακό νερο εχουμε στο ενυδρειο, τόσο πιο βαρια δηλητηρίαση θα υπαρχει (σε αντιθεση με δηλητηριαση με αμμωνια)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καθόλου περιττό δεν ειναι. Ειδικα σε γλυκο νερο. Μπορει καποιος να πει - μετράω θετικα νιτρικα, αλλά σημαίνει, οτι επεσαν τα νιτρωδη.... Δεν ειναι ετσι. Μπορουμε ταυτόχρονα να έχουμε και θετικα νιτρικα και αρκετα νιτρωδη στο νερο.

Στο θαλασσινό, σύμφωνα με τις έρευνες,  τα ψαρια αντέχουν μεχρι 2ppm (mg/l) νιτρώδη (ΝΟ2)- παίζει ρολο υψηλή  σκληρότητα νερου , ph κ.α.

Στο  γλυκο η εκθεση των ψαριων στο νερο  με συγκέντρωση νιτρωδών 0.2ppm και πανω οδηγεί  σε δηλητηρίαση. Όσο πιο μαλακό νερο εχουμε στο ενυδρειο, τόσο πιο βαρια δηλητηρίαση θα υπαρχει (σε αντιθεση με δηλητηριαση με αμμωνια)

Εννοείται πως μπορεί να έχουμε και Νιτρώδη και Νιτρικά...προσωπικά έγραψα με τον τρόπο που ξέρω να κάνω το στρώσιμο 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και για να πάρεις μια ποιο ολοκληρωμένη άποψη .

https://www.sera.de/el/ypiresia/info/simantiko-gia-tin-koryfosi-ton-nitrodon/

 

ΥΓ . Πρακτικά και εγώ θα συμφωνήσω με την @Katrin γιατί και εγώ δεν μετράω ΝΟ2 παρά μόνο αν έχουν ξεφύγει κατά πολύ τα ΝΟ3 (πάνω από 50).

Στην ουσία όμως η Ναταλία έχει απόλυτα δίκαιο ειδικά όταν βρισκόμαστε στο στάδιο του κύκλου του Αζώτου (στρώσιμο) 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εννοειται για στρωσιμο μιλαμε. Ο φιλος μονο γυαλα πηρε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Elric, παρε τωρα ολα τα διακοσμητικά - πετρες, αμμοχαλικο, καμια ριζα. Φτιαξε πρωτα ενα ομορφο scape και μετα αγοραζεις και ενα φιλτρο.

Αν θα στρωσεις το ενυδρειο χωρις φυτα, τοτε το φωτιστικο μπορεις να παρεις και σε ενα μηνα.

Βαζω λινκ απο καποια site (καταστηματα), που εχουν ολα αυτα.

πετρες

https://www.aquario.gr/shop/proionta/diakosmhsh-enydreiou/petres/

https://misirlis-aquarium.gr/5085-5085-ΦΥΣΙΚΕΣ-ΠΕΤΡΕΣ

αμμος... παρε χαλαζιακη με κοκκομετρια απο 0.8 μεχρι 2(3) mm. Μπορεις να βρεις και σε μαντρα - τσουβαλι με 6-7€  τα 25 κιλα :)

https://www.aquario.gr/product/φυσικό-χαλικάκι-χαλαζία-1-0-2-0mm-5kg/

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/7704-amtra-ambra-sand-1-2mm-2kg-7704.html

φιλτρο

αν θελεις εξωτερικο (προσωπικα προτιμω)

Aquael Versamax, Εheim liberty  - εχω δοκιμασει. Υπαρχουν και πολλα άλλα .... Αρκει να εχουν ροη 300λ/ωρα και να ρυθμιζεται η ροη.

γινεται και με εσωτερικό φιλτρο.

Για φωτιστικο πρεπει να μας πεις τις διαστασεις τια γυαλας , που πηρες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε @Elric, παρε τωρα ολα τα διακοσμητικά - πετρες, αμμοχαλικο, καμια ριζα. Φτιαξε πρωτα ενα ομορφο scape και μετα αγοραζεις και ενα φιλτρο.

Αν θα στρωσεις το ενυδρειο χωρις φυτα, τοτε το φωτιστικο μπορεις να παρεις και σε ενα μηνα.

Βαζω λινκ απο καποια site (καταστηματα), που εχουν ολα αυτα.

πετρες

https://www.aquario.gr/shop/proionta/diakosmhsh-enydreiou/petres/

https://misirlis-aquarium.gr/5085-5085-ΦΥΣΙΚΕΣ-ΠΕΤΡΕΣ

αμμος... παρε χαλαζιακη με κοκκομετρια απο 0.8 μεχρι 2(3) mm. Μπορεις να βρεις και σε μαντρα - τσουβαλι με 6-7€  τα 25 κιλα :)

https://www.aquario.gr/product/φυσικό-χαλικάκι-χαλαζία-1-0-2-0mm-5kg/

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/7704-amtra-ambra-sand-1-2mm-2kg-7704.html

φιλτρο

αν θελεις εξωτερικο (προσωπικα προτιμω)

Aquael Versamax, Εheim liberty  - εχω δοκιμασει. Υπαρχουν και πολλα άλλα .... Αρκει να εχουν ροη 300λ/ωρα και να ρυθμιζεται η ροη.

γινεται και με εσωτερικό φιλτρο.

Για φωτιστικο πρεπει να μας πεις τις διαστασεις τια γυαλας , που πηρες.

 

Ευχαριστώ πολύ!!  Θα γίνουν οι σχετικές αγορές και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πήρα τελικά. Βασικά πήρα τα πάντα (φίλτρο, θερμαντήρα, φως διακοσμητικα κλπ)  γιατι ειμαι απο επαρχία και δεν βολέυει να κανω παραγγελίες κάθε λιγο. Μια απορία. αν αργοτερα πάρω ψαράκια, πως τα στέλνουν επαρχία? Η δεν τα στελνουν? 

 

https://www.aquario.gr/product/dennerle-nano-cube-60-l/

Έγινε επεξεργασία - Elric
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Elric έγραψε:

Αυτό πήρα τελικά. Βασικά πήρα τα πάντα (φίλτρο, θερμαντήρα, φως διακοσμητικα κλπ)  γιατι ειμαι απο επαρχία και δεν βολέυει να κανω παραγγελίες κάθε λιγο. Μια απορία. αν αργοτερα πάρω ψαράκια, πως τα στέλνουν επαρχία? Η δεν τα στελνουν? 

 

https://www.aquario.gr/product/dennerle-nano-cube-60-l/

Μια χαρα τα στελνουν, δεν υπαρχει θεμα.  με ΚΤΕΛ. Την ιδια μερα θα παραλαβεις.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ενημέρωση του νήματος. Έχω πάρει τα πάντα και το απόγευμα θα στήσω το ενυδρείο. Ερώτηση: έχω πάρει σκεύασμα με ενεργά βακτήρια για το στρώσιμο. Πώς ακριβώς κάνω τις μετρήσεις για αμωνια και νιτρικά? Βάζω δηλαδή κατευθείαν τα βακτήρια ή πρέπει πρώτα να περιμένω να δημιουργηθεί αμωνια? Και θα πρέπει αμέσως να τοποθετήσω ψαράκια? Γιατί αλλιώς πως θα δημιουργείται η αμωνια για να τραφούν τα βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διαβάζεις πρώτα εδώ 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Πρέπει να διαβάζεις πρώτα εδώ 

 

 

 

 

 

το εχω διαβάσει, αλλά για το συγκεκριμένο τρόπο στρωσίματος δεν εξηγεί πολλά

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολουθώ το νούμερο 4 δηλαδή στρώσιμο με αμμωνία φαρμακείου αφού έχω προμηθευτεί τα υγρά τέστ αμμωνίας, νιτρώδη και νιτρικών. Δεν είχα ποτέ προβλήματα στην αρχή..

Αν θέλεις μπορώ να σου γράψω βήμα-βήμα και με τα βακτήρια τι θα κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

επίσης πρέπει το καπάκι (το τζάμι επάνω) του ενυδρείου να κλεινει τελειως? γιατι με το eheim liberty 130 που πήρα, δεν κλεινει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Elric έγραψε:

επίσης πρέπει το καπάκι (το τζάμι επάνω) του ενυδρείου να κλεινει τελειως? γιατι με το eheim liberty 130 που πήρα, δεν κλεινει 

Θα πάς στον Τζαμά της περιοχής σου και θα του πεις να στο κόψει εκεί που θες

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Θα πάς στον Τζαμά της περιοχής σου και θα του πεις να στο κόψει εκεί που θες

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Εγώ ακολουθώ το νούμερο 4 δηλαδή στρώσιμο με αμμωνία φαρμακείου αφού έχω προμηθευτεί τα υγρά τέστ αμμωνίας, νιτρώδη και νιτρικών. Δεν είχα ποτέ προβλήματα στην αρχή..

Αν θέλεις μπορώ να σου γράψω βήμα-βήμα και με τα βακτήρια τι θα κάνεις..

θα δοκιμασω με αυτα που πηρα μην πάνε και χαμενα και αν δεν τα καταφερω θα σου πώ . και πάλι ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και το λάθος του αρχάριου. Έφτιαξα το  scape με μια όμορφη ρίζα και μερικές πέτρες αλλά στο γέμισμα το ξύλο σηκώθηκε παρόλο που το είχα κολλήσει σε πέτρα. Τώρα το έχω βγάλει και το έχω σε μια λεκάνη μέσα στο νερό μπας και βουλιάξει

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το δέσεις με πετονιά ψιλή ή με κλωστή μαζί με πέτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...