Jump to content

Θόρυβος σε καινούργιο εξ. Φίλτρο


dimitris_g80

Recommended Posts

Καλημέρα, σήμερα εγκατέστησα καινούργιο εξωτερικό φιλτρο της oase filtrosmart 300. 
Επισυνάπτω μια φωτό από εφαρμογή στο κινητό.ακούγετε σχεδόν σε όλο το σπιτι.  Είναι φυσιολογικό; 

7BAF8F96-6C25-410E-861A-542796D826E9.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το 200 και ναι κάνουν θόρυβο αλλά δεν το έχω μετρήσει σε dB για να σου πω ακριβώς. Τι εφαρμογή έχεις βάλει για να το μετρήσω?

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να κάνεις πολύ καλή εξαέρωση. Έχει ένα σωληνάκι εσωτερικά για να τραβάει τον αέρα δίπλα από την αντλία.Το έχεις προσέξει? Πρέπει να κοιτάει η μία άκρη στο πάνω μέρος και άλλη μπαίνει μέσα σε μία εσοχή.. όπως δουλεύει το φίλτρο άνοιξε λίγο την τάπα αναπλήρωσης για να φύγει τυχόν αέρας που έχει παγιδευτεί

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mik7 said:

Καλημέρα, έχω το 200 και ναι κάνουν θόρυβο αλλά δεν το έχω μετρήσει σε dB για να σου πω ακριβώς. Τι εφαρμογή έχεις βάλει για να το μετρήσω?

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να κάνεις πολύ καλή εξαέρωση. Έχει ένα σωληνάκι εσωτερικά για να τραβάει τον αέρα δίπλα από την αντλία.Το έχεις προσέξει? Πρέπει να κοιτάει η μία άκρη στο πάνω μέρος και άλλη μπαίνει μέσα σε μία εσοχή.. όπως δουλεύει το φίλτρο άνοιξε λίγο την τάπα αναπλήρωσης για να φύγει τυχόν αέρας που έχει παγιδευτεί

Καλημέρα. Db meter lite από iOS αλλά οποία free εφαρμογή, να βλέπαμε τι θόρυβο βγάζεις. 
το σωληνάκι υο είδα και δεν ήξερα τι κάνει. Από την μια μεριά είναι στον αέρα και απλά έκλεισα το καπάκι, πρέπει να μπει καπου ή απλά μέσα στο καπάκι; Θα δοκιμάσω να ανοίξω και την τάπα από το θερμόμετρο το μεσημέρι όταν πάω σπιτι. 

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνάκι μπαίνει η μία άκρη του μέσα σε μία τρύπα δίπλα στην αντλία και η άλλη άκρη ελεύθερη αλλά να κοιτάει προς τα πάνω για να τραβάει τον αέρα. Την τάπα θα την ανοίξεις σιγά σιγά μέχρι να φύγει τυχόν αέρας.. πρόσεχε γιατί θα φύγουν πολλά νερά

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mik7 said:

Το σωληνάκι μπαίνει η μία άκρη του μέσα σε μία τρύπα δίπλα στην αντλία και η άλλη άκρη ελεύθερη αλλά να κοιτάει προς τα πάνω για να τραβάει τον αέρα. Την τάπα θα την ανοίξεις σιγά σιγά μέχρι να φύγει τυχόν αέρας.. πρόσεχε γιατί θα φύγουν πολλά νερά

Το φιλτρο να το βγάλω από το ρεύμα για να ανοίξω την τάπα; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καθώς δουλεύει θα ανοίξεις ΕΛΆΧΙΣΤΑ την τάπα για να κάνεις εξαέρωση μέχρι να βγαίνει μόνο νερό..

Στο 16:50 εξηγεί το σωληνάκι..

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...