Jump to content

η πρώτη φάση της αναβάθμισης ολοκληρώθηκε


salTasos

Recommended Posts

επιτέλους η πρώτη φάση της αναβάθμισης ολοκληρώθηκε …

εγκαταστάθηκε sump ! .. 150 λιτρα περίπου είναι χωρητικότητα λειτουργίας ..

.. το νερό έρχεται στο sump με ένα overflow κουτί της CPR CS150 ..

και επιστρέφει με μια ocean runner 6500 που δίνει νερό σε δυο λάστιχα 16/21

ξεκίνησε και νέο skimmer H&S με δυο eheim 1260 ..

προς το παρόν υπάρχει ακόμα μέσα στο sump ..

δυο τσουβαλάκια με 1 κιλό ενεργό άνθρακα

ένα κινέζικο εσωτερικό φίλτρο που στο κάδο του έχω βάλει 500 γραμ αντιφωσφορικό tunze

η έξοδος του δοχείου αναπληρωσης

το ph probe ..

η ρύθμιση του συστήματος για την αποφυγή θορύβων και φυσαλίδων δεν έχει τελειώσει ακόμα .. αν και με τη βοήθεια του discos .. έχω καταφέρει να το κάνω να λειτουργεί αποδεκτά ..

στην επόμενη φάση είναι τελικές και πιο ψύχραιμες ρυθμίσεις , καλλωπισμός καλωδίων , ντύσιμο της βάσης με ξύλινα ντουλάπια ..

ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια είναι η εγκατάσταση μιας μικρής αντλίας που τραβάει διαρκώς νερό από το σιφόνι του κουτιού ..

θα βάλω και δεύτερη να δουλεύει παράλληλα γιατί οι φυσαλίδες που μαζεύονται είναι πολύ επίφοβες .. δεν μ αρέσει που εξαρτάμαι από μια αντλιούλα των 10 ευρώ ..

post-434-1181947770_thumb.jpg

post-434-1181947800_thumb.jpg

post-434-1181947825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αναβάθμιση Τάσο!!! Νομίζω πως ήταν απαραίτητη.

Ένας c/r, ακόμα και πιστεύω ότι θα είναι πλέον ολοκληρωμένη.

Περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να μας δώσεις, για το over flow box?

Όπως, πόσα είναι τα ονομαστικά λίτρα, που δίνει η εταιρεία και ποια είναι τα πραγματικά. Ποια εταιρεία είναι?

Δεν κατάλαβα τι ρόλο παίζει η μικρή αντλία και που την έχεις τοποθετήσει. Μπορείς να γίνεις πιο σαφής?

Η αντλία επιστροφής, ocean runner 6500, είναι ρυθμιζόμενης ροής, αν δεν κάνω λάθος. Σε τι απόδοση λίτρων την έχεις?

Παρατηρήσεις:

-Το μεσαίο διάφραγμα, νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι λίγο πιο ψηλό.

-Δεν μου αρέσει καθόλου η ποιότητα των σωλήνων, που επέλεξες. Επίσης οι αγκύλες, που δημιουργούν, είναι επίφοβες να τσακίσουν.

-Το probe του ΡΗ, θα το προτιμούσα στο τελευταίο στάδιο του sump, για πιο σωστές μετρήσεις.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Να μαντέψω ότι η δεύτερη φάση αναβάθμισης θα είναι ένα διπλάσιο ενυδρείο

Καλή συνέχεια φίλε. :thumbdown::):)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Νίκο …

το κουτί είναι της CPR aquatic ..

το δίνει για μέχρι 1600 γαλόνια την ώρα ..

.. δεν ξέρω πόσα λίτρα ακριβός μου δίνει ανά ώρα .. δεν έχει δυνατότητα ρύθμισης η αντλία ..

όπως το νερό μπαίνει στο κουτί .. παρασύρει φυσαλίδες .. αυτές μαζεύονται στη κορφή του σιφονιού .. εκεί υπάρχει μια μικρή έξοδος που επιτρέπει στην αντλια – aqua lifter να τραβάει αυτές τις φυσαλίδες έξω .. αν μαζευτούνε πολλές , σταματάει το σιφόνι και καμιά 50αρια λίτρα νερό θα βρεθούνε στο πάτωμα ..

δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις το μεσαίο διαφραγμα ψηλότερο

.. το λάθος που έκανα .. είναι η μικρή απόσταση μεταξύ των χωρισμάτων .. αυτό δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα στο νερό και παρασύρει πιο εύκολα μικρές φυσαλίδες ..

οι σωλήνες επιστροφής θέλουν λίγο σουλούπωμα ..

.. αλλά θα το κάνω μόλις βρεθεί ικανός βοηθός ..

τι έπρεπε να βάλω αντί για τα λάστιχα που έβαλα κατά τη γνώμη σου ?

ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις ..

γεια σου Απόστολε …

.. σκέφτομαι για μικρότερο φίλε .. καμιά 500 λίτρα στο σαλόνι ..

έτσι θα φτιάξω ένα πιο λειτουργικό χώρο μόλις βγάλω το μεγάλο ..

.. θα απομονωθεί και το υπνοδωμάτιο από θορύβους ..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Τάσο...

Σημαντικότατη η αλλαγή σου!!!

Λίγο επίφοβο αυτό με την υπερχείλιση ε???

Όπως είπε και ο Νίκος... κάνε κάτι με τους σωλήνες σου... είναι θέμα χρόνου να τσακίσουν και να σου κόψουν τη ροή, πρόσεχε το καθημερινά μέχρι να γίνει το σουλούπωμα!

Το skimmer ωραίο και οι 2 eheim εγγύηση!!!

Καλή συνέχεια…

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να πω ότι υπάρχει calcium reactor .. δεν το έχω φέρει στο sump ακόμα.. όπως και θερμαντήρας ..

σιγά σιγά .. μη πάθω και τίποτα από τις αλλαγές

αυτή είναι η αντιλουλα που αδειάζει τον αέρα στο σιφόνι του κουτιού και διατηρεί το κύκλωμα.. θεωρούνται αξιόπιστες αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω και θα βάλω άλλη μια να δουλεύει παράλληλα .. που θα παίρνει ρεύμα από άλλο τροφοδοτικό 110 V …

αν εξασφαλίσω το σιφόνι .. θα κοιμάμαι πιο ήσυχος

post-434-1181994439_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο !!!

Μεγαλη δουλεια το σαμπ ! :thumbdown:

Να τα δω και ολα απο κοντα την τριτη :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Τάσο. Σημαντικότατη αναβαθμιση.Ειδικα το skimmer θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο .Τώρα με την υπερχείλιση όπως τα έγραψες αγχώθηκα και εγω.Πρεπει σύντομα να βάλεις και την εφεδρική αντλία που σκέφτεσαι..

Link to comment
Share on other sites

"τι έπρεπε να βάλω αντί για τα λάστιχα που έβαλα κατά τη γνώμη σου ? "

Σωλήνες σιλικόνης, αξιόπιστης εταιρείας, που δουλεύουν χρόνια σε ενυδρεία χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, όπως εύκολα τσακίσματα και σκλήρυνση, που προδιαθέτει διαρροές, από τις ενώσεις μακροπρόθεσμα.

Νομίζω, ότι δεν είναι απαραίτητη η αντλιούλα για την ομαλή λειτουργία του κουτιού. Αν ενώσεις τα σωληνάκια μεταξύ τους και το ένα να βρίσκεται βαθιά μέσα στο δεύτερο στάδιο, τότε γίνεται αυτόματη αναρρόφηση αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Τάσο!! Μεγάλη εξέλιξη για κάθε ενυδρείο η πρόσθεση sump. Είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα εξασφαλίσεις την απρόσκοπτη και χωρίς εκπλήξεις λειτουργία του. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το πρώτο γέμισμα το c/r έγινε 25/03/06…είναι ένα knop s iv με korallith medium χωρίς controller ..

τα λάστιχα που βλέπεις είναι το ένα της eheim και το μιας άλλης μάρκας ενυδρειακου εξοπλισμού .. εκτός από τα πρώτα 20 εκ μέχρι το Τ .. τα άφησα λίγο μπόλικα επίτηδες .. αν κάτι συμβεί με την ocean runner να κοτσάρω εύκολα .. δυο άλλες αντλίες που έχω

αυτό που λες για την αντλία και το σωληνάκι .. το έχω σκεφτεί αλλά δεν μπορώ αυτή τώρα να πειραματιστώ γιατί το νερό στο ενυδρείο έχει φτάσει πολύ ψηλά για να λειτουργεί το κουτί …υπάρχει και το θέμα της επαναλειτουργίας του σιφονιού μετά από διακοπή ρεύματος ..

η CPR την έχει τελευταία προτεινόμενη λύση ..

.. και άλλα κουτιά (άλλες μάρκες ) έχουν παρόμοια έξοδο .. πολλοί έχουν πλημμυρίσει εξ αιτίας των φυσαλίδων .. προτίμησα την λύση που προτείνει η CPR .. δεν πουλάει αυτή τις αντλίες .. απλά τις προτείνει ..

όταν θα έχω χρόνο και τις προϋποθέσεις θα πειραματιστώ .. γιατί και εγώ θέλω να ξέρω τις <αντοχές > του συστήματος

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα εξασφαλίσεις την απρόσκοπτη και χωρίς εκπλήξεις λειτουργία του. :)

ευχαριστώ Αντρέα . :thumbdown: .

αυτό είναι το ζητούμενο .. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο συγχαρητήρια και απο μένα

Αν και δεν καταλαβαίνω απόλυτα το σύστημα σου είναι προφανές ότι

έριξεσ πολύ δούλειά και σκέψη και υτο είναι το πιο σημαντικό!

Link to comment
Share on other sites

Τασο, τα εχουμε πει αρκετες φορες αυτες τις ημερες, αλλα οι φωτογραφιες ειναι παντα το κατι...αλλο.. :)

Ωραιο το συστημα σου. Μολις ελθω Κρητη πολυ θα κανουμε δουλεια. Και δεν το λεω γιατι δεν μπορεις και εσυ. Απλα δεν εχεις ακοαμ την πειρα πως δουλευουν αυτες οι υπεχειλησεις. Προτιμησε στο σωληνακι που ρουφαει να βαλεις καμοια maxijet. Σουπερ αξιοπιστες και παντα δουλευουν. Τα λαστιχα θελουν λιγη δουλεια. Ενω για τις φυσαλιδες υπαρχει λυση, αλλα θελει απο κοντα να το δω.

Μην ανυσηχεις. Ολα καλα θα πανε και θα ηρεμισει η κεφαλι σου.... :)

Παντα τετοια καλα, και ας εχουν και λιγο κοπο!! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

φίλε έχω μια κακή ( μια από τις πολλές ) συνήθεια ..

.. μόλις φτιάξω κάτι και δουλεύει … το παρατάω και πάω παρακάτω ..

.. έτσι λοιπόν θα ασχοληθώ με τη τελειοποίηση του συστήματος .. εν καιρό ..

.. αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι η ασφάλεια και το αποτέλεσμα ..

.. έκανα ότι μπορούσα να εξασφαλίσω ότι δεν θα ξεκοτσάρει κάποιο λάστιχο επιστροφής …

.. σταθερή ροή στο κουτί .. και το νερό του ενυδρείου δεν έχει πρόβλημα με μικροφυσαλίδες ..

με το skimmer παιδεύομαι λίγο .. αλλά με δυο κουβέντες που μου είπες :) το έφερα να δουλεύει ..

σ αφήνω τώρα .. γιατί περιμένω τη RAIN .. και πρέπει να νοικοκυρέψω τον περιβάλλοντα χώρο :thumbdown: … το ενυδρείο θα το δει όπως είναι κάθε μέρα .. δεν το <γυαλίζω > επίτηδες .. έτσι θα <δει> και θα καταλάβει περισσότερα .. ξέρεις τι εννοώ

varvanitidis ευχαριστώ πολύ !

προτιμώ να σκέφτομαι περισσότερο για να δουλεύω λιγότερο ..όμως δεν πιάνει πάντα ..

να δες εδώ http://www.melevsreef.com/what_sump.html

το σύστημα με κουτί υπερχείλισης .. πιστεύω να καταλάβεις περισσότερα ..θα δεις ότι στη κορφή του κουτιού ( εκεί που μαζεύεται οι φυσαλίδες) .. υπάρχει σωληνάκι .. εκεί έχω βάλει την αντλία που βλέπεις στη φωτογραφία ..

.. ότι άλλο θέλεις .. ρώτα με

Link to comment
Share on other sites

… το ενυδρείο θα το δει όπως είναι κάθε μέρα .. δεν το <γυαλίζω > επίτηδες ..

Ειδα το ενυδρειο του Τασου...

ειναι το ποιο καθαρο ενυδρειο που εχω δει !!!

(ποιο καθαρο και απο το δικο μου ενυδρειο)

και δεν ηταν και επιτηδες γυαλισμενο, οπως το ειπε, αλλα σε καθεμερινη καθαριοτητα.

Δεν εχει ουτε ηχνος αλγες, καλη κυκλοφορια και ενα τερας σκιμμερ ;)

Βραχος εχει πολλες σπιλιες και τα ψαρια πρεπει να ειναι πολυ ευχαριστημενα απο τοσο ανετη ζωη.

Τα κοραλλια μεγαλωνουν, εχουν και καλα, εντονα χρωματα, αλλα εχει ακομα πολλες θεσεις για καινουρια φραγκ :)

Μου αρεσε πολυ το ενυδρειο σου, Τασο !

Ευχαριστω για ολα, και για την φιλοξενια σου και για τα σαλιγαρακια που τωρα θα εχω και εγω τωρα στο ενυδρειο μου απο τις γεννες των δικων σου σαλιγαριων :thumbdown:

PS. Θα σας πω και κατι... υπαρχει στο σπιτι του Τασου ενας μεγαλος χωρος (περιπου 4 μετρα) που μπορει να μπει ενα τεραστιο ενυδρειο... :)

Link to comment
Share on other sites

PS. Θα σας πω και κατι... υπαρχει στο σπιτι του Τασου ενας μεγαλος χωρος (περιπου 4 μετρα) που μπορει να μπει ενα τεραστιο ενυδρειο... :)

Ωχ Ωχ Τάσο σε έδωσε κανονικά!!! Κάνω υπολογισμούς 300x85x75=1900 λίτρα + sump = OYAOOOO :thumbdown::)

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια …

.. χαίρομαι πολύ που σ άρεσε .. είναι αλήθεια ότι έχω ένα κόλλημα με τη καθαριότητα .. και χαίρομαι που βλέπω τους κόπους μου να πιάνουν τόπο ..

να σου ζήσουν τα σαλιγκάρια !

αυτό τώρα με το μεγάλο μου τοίχο ..

.. έχει παρθεί η απόφαση … θα γίνει μια δεξαμενή 180-190χ80χ65 .. με sump , σχεδιασμένο για wave box tunze αλλά το έπιπλο – βάση θα είναι περίπου 2,5 μέτρα .. για να έχω άφθονο χώρο από κάτω… αυτό το έπιπλο θα είναι <σαλονάτο> και θα είναι και το ακριβότερο <αξεσουαρ> που μου χρειάζεται .. τα υπόλοιπα λίγο –πολύ τα έχω..

..από τώρα ψάχνω για καλά – καθαρά τζάμια .. κάτι καλύτερο από τα συνηθισμένα ..

Link to comment
Share on other sites

αυτό τώρα με το μεγάλο μου τοίχο ..

.. έχει παρθεί η απόφαση … θα γίνει μια δεξαμενή 180-190χ80χ65 .. με sump , σχεδιασμένο για wave box tunze αλλά το έπιπλο – βάση θα είναι περίπου 2,5 μέτρα .. για να έχω άφθονο χώρο από κάτω… αυτό το έπιπλο θα είναι <σαλονάτο> και θα είναι και το ακριβότερο <αξεσουαρ> που μου χρειάζεται .. τα υπόλοιπα λίγο –πολύ τα έχω..

..από τώρα ψάχνω για καλά – καθαρά τζάμια .. κάτι καλύτερο από τα συνηθισμένα ..

Εεεεε, τωρα.... Κανεις που κανεις το κοπο, δωσε και λιιιιιιιιγο παραπανω. Κατι σε 260*80*70. Με την βαση στα 3+ μετρα. Κανεις που κανεις κατι, μην κανεις κατι παρομοιο με το πριν. Κανε κατι διαφορετικο, αλλιως δεν εχει νοημα.... :thumbdown::)

Link to comment
Share on other sites

Αφού πήρες πιστοποίηση Rain, σημαίνει πως πας πολύ καλά.

Θα συμφωνήσω με το Μάριο. Αν το 2,60 φαντάζει υπερβολικό, τότε το 2,20 είναι ιδανικό.

Να μοιράσουμε τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να έχω τη δυνατότητα να το βλέπω και από τις πλευρές των 80 εκ , και να έχω πιο εύκολη πρόσβαση μέσα στο ενυδρείο για αυτό το θέλω με μικρότερο μήκος ..

με το υψος είμαι προβληματισμένος .. θα μ άρεσε πολύ αν ξεπερνούσε ακόμα και το ένα μέτρο ( ζήλεψα πολύ τις δεξαμενές που έχουν τα δημόσια ενυδρεία που έχω δει ) .. αλλά η πρόσβαση θα είναι πολύ δύσκολη .. έτσι σκέφτομαι να το κάνω 60-65 εκ για να φτάνω εύκολα παντού , να μην χρειαστώ πολύ βράχο για να καλύψω το πίσω τζάμι , να έχω εύκολα πολύ φως , το βάθος των 80 εκ να δίνει χώρο για τα ψάρια και όχι το υψος ( έτσι είμαι τώρα ) , λέω να στήσω το βράχο σαν lagoon – για να εκμεταλλευτώ τους 80 πόντους -με δυο <κόλπους > για να φτιάξω όμορφες προεξοχές που θα λειτουργούν σαν βάση για τα απαιτητικά σε φως κοράλλια αλλά παράλληλα θα κάνουν σκιά σε άλλα που δεν τους αρέσει το πολύ φως ..

..πολλά σκέφτομαι .. με τη βοήθεια σας κάπου θα καταλήξω ..

Link to comment
Share on other sites

Είδες που έπεσα μέσα για την δεύτερη αναβάθμιση :thumbdown::):)

Καλά ξετελέματα φίλε ;);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απόστολε έχεις το δίκιο σου να με κοροϊδεύεις :)

.. αφού πάρθηκε η απόφαση .. αυτό ήταν το δύσκολο ..τώρα θα δεις πόσες φορές θα αλλάξει μέγεθος και σχήμα .. μέχρι να αποφασίσω. :thumbdown: .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...