Jump to content

η πρώτη φάση της αναβάθμισης ολοκληρώθηκε


salTasos

Recommended Posts

Κοίτα ρε συ Τάσο... σαν του Μάριου θα το κάνεις ή σαν του Νίκου??? Σιγά τα ενυδρεία!!!! :wootwoot::)

Θα κάνεις ένα 250Χ80Χ70 με ένα sump θηρίο και θα γίνει αριστούργημα!!!

Άντε... ...άντε... ...πέριμένουμε!!!

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήγα στο μαραγκό …

θα έρθει να δει και να εκτιμήσει …

.. όταν του είπα ότι θα είναι περίπου ένας τόνος νερό που θα πηγαίνει περα – δώθε .. ( wave box ) .. μου είπε ότι θα είναι καλύτερα αν κάνω μεταλλική βάση .. που θα τη ντύσει με ξύλο …

από την γαλβανισμένη που έχω τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος … δοκιμαστικέ και σε σεισμό και αντέχει τη σκουριά με ειδικό χρώμα στις ενώσεις .. αλλά αυτή την επιθεωρώ εύκολα ..

.. την καινούρια που θα είναι δύσκολο να την ελέγχω και να τη συντηρώ .. λέω να τη κάνω από ανοξείδωτο 304 .. αφού κουβεντιάσω με το κατασκευαστή μου ..

ξέρουμε αν δίνει η tunze τεχνικές προδιαγραφές για τα ενυδρεία που θέλουν wave box ? ξέρω ότι θέλει την υπερχείλιση στο κέντρο .. αυτό που δεν ξέρω είναι πόση διαφορά στο ύψος πρέπει να έχει το σημείο υπερχείλισης από το τελικό υψος των τζαμιών .. έτσι ώστε και το νερό να τρέχει άνετα προς το sump αλλά και να μην ξεχειλίζει από τα άκρα του ενυδρείου καθώς μπαλατζάρει ..

ευχάριστες <ανησυχίες >

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

αρχίζω και το συμπαθώ το καινούριο skimmer .. :)

..ήταν μέχρι να γνωριστούμε :(

E, ειδες οι καλες γνωριμιες τι κανουν?? :wootwoot:

Το "καλο" ειναι οτι εχεις αρκετη παρεα :) . Καθοτι τον ιδιο "ξαφριστη οργανικων" εχεις ποια εσυ, ο Νικος, ο Μανος, ο Θανασης, ο Νινταλ, η Ναταλια και εγω....... Ενω στο δρομο ειναι και αλλα ακομα...

Μαλλον σας πηρα στο λαιμο μου....!! :wootwoot::):)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που δεν περίμενα ήταν η ελάττωση του συνολικού θορύβου στο σύστημα ..

.. μετά από λίγες μέρες οι επιφάνειες που έρχονται σε επαφή με το νερό αποκτούν το γνωστό βιοφίλμ και το νερό κυλάει πιο αθόρυβα και με λιγότερες φυσαλίδες .. ο μόνος <ενοχλητικός >θόρυβος είναι του ανεμιστήρα …

.. το chiller δεν το έχω συνδέσει ακόμα :wootwoot: … η εξάτμιση του νερού έχει εκτοξευθεί στα ύψη .. πρέπει να ξεπερνάω τα 12 λίτρα ημερησίως :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία "μπίχλα" είναι αυτή!!! :wootwoot:

Μπράβο Τάσο, χαίρομαι που τα βρήκατε και τα πάτε καλά!!! :wootwoot:

Τα χαιρετίσματα μου να του μεταφέρεις!!!! :):(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...