Jump to content

400 l


adler21

Recommended Posts

Ποιο skimmer προτεινετε για αυτα τα λιτρα???

Τα φωτα σας παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Στα 400 λίτρα θα σου πρότεινα το Aqua Medic Turboflotor 5000 Shorty το οποίο έχω στην κατοχή μου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Δες εδώ το review του. :blush:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=revie...ry_view&iden=19

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις το απόλυτο:

http://www.deltecaquariumsolutions.com/skimmers.php

Το νέο trend (στην Αμερική) είναι skimmers 3 φορές πάνω

από τις προδιαγραφές. Δηλαδή εσύ θέλεις ένα για 1100-1300 λίτρα.

Αυτό και ΠΟΛΥ live rock... :blush:

Cheers

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν το εχεις διαβασει αυτο το αρθρο, πιστευω πως θα σε βοηθησει στην επιλογη σου.

Skimmer - Αναλυση Skimmer & Oveskimming

Καλες λυσεις ειναι και οι τρεις που λενε τα παιδια. Deltec και H&S ειναι ισαξιες, σχεδον ιδια σχεδιαση, ιδιες αντλιες και μαλιστα απο οσο ξερω, εχουν και καποια σχεση σαν εταιριες. Καθαρα θεμα κοστους. Λιγο ποιο ακριβη η Deltec. Αλλα και οι 2 εταιριες ειναι κορυφαιες. Και το μυστικο ειναι οτι ειναι χειροποιητα. Εξαιρετικη δουλεια σαν υλικα και σχεδιασμος, ενω εχουν αντλιες οι οποιες ειναι Eheim πατενταρισμενη. Ιδια πατεντα και για τις 2 εταιριες. Οποτε ποια ειναι θεμα γουστου.

Αλλα και το σκιμμερ που προτεινη ο Θανασης ειναι καλο, αλλα να ξερεις πως για να λειτουργησει τα μεγιστα, χρειαζετε μια πολυ δυνατη αεραντλια. Ενω τα αλλα σκιμμερ δεν την χρειαζοναι. Ειναι plug & play. To Aquamedic, αποδεδειγμενα χωρις τη βοηθεια αεραντλιας δεν τα παει καλα αφου η αντλια που χρησιμοποιη για το σπασιμο του αερα στο νερο, δεν εχει αρκετη ροη αερα στην εισαγωγη. Αμα αυξησεις την παροχη αερα τοτε θα ειναι σαφως ανωτερο.

Η επιλογη δικη σου. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...