Jump to content

Emersed καλλιέργεια


Recommended Posts

Πριν λίγο ολοκληρώθηκε το στήσιμο της emersed καλλιέργειας.

Πρόκειται για ένα γυάλινο κυβικό δοχείο (που φιλοξενούσε βρύα!) διαστάσεων 17x17x17 cm.

Προστέθηκαν :

650gr περίπου χώμα για φυτά εσωτερικού χώρου - στρώμα πάχους περίπου 2cm

650gr περίπου χαλίκι γκρίζο 1-3mm - στρώμα πάχους περίπου 2cm

50gr περίπου τύρφη - ανακατεμένη με το χώμα

300ml περίπου νερό βρύσης

Το δοχείο χωρίστηκε άτυπα σε τρεις περιοχές :

Περιοχή 1 15 μικρές ρίζες Pogostemon helferi

Περιοχή 2 κομμάτια από τάπητα 3x3cm Hemianthus callitrichoides ''Cuba''

Περιοχή 3 αρκετά κομματάκια Utricularia graminifolia

Σε λίγες μέρες θα στηθεί και ένα ακόμη δοχείο γυάλινο διαστάσεων 50x50cm το οποίο θα είναι emersed καλλιέργεια κατά το 1/4 από Hemianthus micranthemoides και Glossostigma elatinoides (για πειραματισμό μόνο και πιθανώς μοίρασμα αργότερα). Στα υπόλοιπα 3/4 θα γίνει εντατική καλλιέργεια από Utricularia graminifolia .

Ψάχνω να βρώ κάποια οικονομική λύση για να γίνεται αυτόματος ψεκασμός της καλλιέργειας μία φορά την μέρα, καθώς η ύπαρξη υγρασίας είναι ζωτική για την ανάπτυξη των φυτών. Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι ότι τα έτοιμα αυτόματα συστήματα ποτίσματος συνδέονται στην βρύση και ρίχνουν νερό, ενώ εγώ χρειάζομαι ψεκασμό και όχι ροή νερού. Έχω μια πιθανή λύση στο μυαλό μου αλλά θα περιμένω να την δώ και στην πράξη πρώτα πριν την αναφέρω.

Φωτογραφίες από αύριο μιας και η μηχανή φορτίζει.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον ακουγεται φιλε μου...

αντε με το καλο να δουμε και φωτος......

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρώ κάποια οικονομική λύση για να γίνεται αυτόματος ψεκασμός της καλλιέργειας μία φορά την μέρα...

Εύχομαι να βρεις κάποια οικονομική λύση στο πρόβλημα σου. Αλλά εάν δεν βρεις και διαθέτης λίγο ρευστό μπορείς να αγοράσεις άμα θέλεις αυτόματο ομιχλοποιητή (το χρησιμοποιώ εγώ στο Terrarium μου μιας και ο χαμαιλέοντας που έχω θέλει υγρασία). Μπορείς λοιπόν να αγοράσεις ένα τέτοιο μηχάνημα από το ιντερνετ για 30-50 ευρώ ή από κάποιο pet Shop, που ασχολείται με ερπετά. Κάνει άριστη δουλειά.

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο site της gardena, νομιζω ότι παλαιότερα ειχα δει ειδικό μπεκ για ψεκασμό (όπως τα σπρει) και όχι ροή νερού. Δεν ξέρω όμως αν θα τα βρεις, διότι τα έψαχνα και εγώ για τα φυτά του μπαλκονιού για να έχουν υγρασία. το praktiker που έχει αρκετά προιόντα gardena μπορει να έχει νομίζω ότι είδα και ποικιλία στο leroy merlin, πίσω από το ikea. Αν βρεις πάντως ενημέρωσέ με, με ενδειαφέρει και δείξε μας και αυτό που σκέφτηκες.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα φυτά που διάλεξες για να ξεκινήσεις τα καταφέρνουν χωρίς προσθήκη ομίχλης. Αυτό που χρειάζεται ένα καλά κλειστό καπάκι για να κρατάει την υγρασία. Ένα ψέκασμα κάθε λίγες μέρες βοηθάει, ειδικά τις πολύ ζεστές ημέρες και προσοχή στον απευθείας ήλιο!

Παρόλα αυτά μια έξυπνη και οικονομική λύση είναι ένας υγραντήρας χώρου.

Air_O_Swiss_AOS_7135_Humidifier_lg.jpg

Στην έξοδο θα προσαρμόσεις ένα σωλήνα 12/16-16/22 η οποία θα οδηγεί στο τανκ. Ένας χρονοδιακόπτης θα θέτει σε λειτουργία τον υγραντήρα και θα γεμίζει το τανκ με υγρασία όσες φορές την ημέρα θέλεις. Προϋποθέτει απλά το τανκ να είναι καλά κλειστό για να κρατάει την υγρασία.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...