Jump to content

Αποχρωματισμός καβουκιού νεροχελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν λίγο καιρό πηγα την χελώνα μου (Τομ)  σε εναν κτηνιατρο ο οποιος έχει ειδίκευση σε χελώνες διότι μέχρι την μέση των ματιών του είχε μια βλεννα και δυσκολευόταν να δει και να φάει όποτε τον τάιζα στο στόμα. Τελικά όλα καλά αλλά τον ανησύχησε το μέγεθος του και μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω διατροφή (του έδινα μόνο γαρίδες διότι πελετ δεν έτρωγε). Μου συνέστησε να του δίνω μια μίξη από ώμο κοτόπουλο και χοιρινό, ασπράδι αβγού, σπανάκι και καρότο (τουλάχιστον αυτά συγκράτησα) και να μην καθαρίζω συχνά το ενυδρείο του γιατί δεν πρέπει να είναι συνέχεια καθαρό. Εδώ θέλω να πω ότι λόγω έλλειψης χώρου του έχω πλαστική χελωνιερα (50εκ. σε μήκος) μια λάμπα θέρμανσης και uvb που δεν την χρησιμοποιώ τώρα το καλοκαίρι γιατί τον βγάζω έξω. Ξεκίνησα την διατροφή του με μίξη ωμού κοτόπουλου, αβγό, γαρίδες αποξηραμένες, σπανάκι και κάποιες σταγόνες για το κέλυφος που έβαζα στο νερό και μου είπε να τις βάζω στην τροφή. Ωστόσο παρατήρησα οτι το καβούκι του από έντονα χρώματα του πρασίνου αρχιζει να αποχρωματίζεται. Στα θετικά πάντως έχει αυξηθεί το μέγεθος της σε χρονικό διάστημα 2-3 εβδομάδων και νιώθω το καβούκι της πιο στιβαρό. Ειναι φυσιολογικός ο αποχρωματισμός ή πρέπει να ανησυχήσω για κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρονο σας!image.thumb.jpg.4522650001f22afdaad03a208a2e31e0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου..... σαφώς τα γαριδάκια από μόνα τους δεν μπορούν να θεωρηθουν μια βασική τροφή. Καλό είναι το κοτόπουλο και τα κρεατα να το περνάς μια βράση και να πλένεις τα χέρια σου καλά όταν πιάνεις την χελώνα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/6/2022 at 3:31 ΜΜ, το μέλος AthanTom έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν λίγο καιρό πηγα την χελώνα μου (Τομ)  σε εναν κτηνιατρο ο οποιος έχει ειδίκευση σε χελώνες διότι μέχρι την μέση των ματιών του είχε μια βλεννα και δυσκολευόταν να δει και να φάει όποτε τον τάιζα στο στόμα. Τελικά όλα καλά αλλά τον ανησύχησε το μέγεθος του και μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω διατροφή (του έδινα μόνο γαρίδες διότι πελετ δεν έτρωγε). Μου συνέστησε να του δίνω μια μίξη από ώμο κοτόπουλο και χοιρινό, ασπράδι αβγού, σπανάκι και καρότο (τουλάχιστον αυτά συγκράτησα) και να μην καθαρίζω συχνά το ενυδρείο του γιατί δεν πρέπει να είναι συνέχεια καθαρό. Εδώ θέλω να πω ότι λόγω έλλειψης χώρου του έχω πλαστική χελωνιερα (50εκ. σε μήκος) μια λάμπα θέρμανσης και uvb που δεν την χρησιμοποιώ τώρα το καλοκαίρι γιατί τον βγάζω έξω. Ξεκίνησα την διατροφή του με μίξη ωμού κοτόπουλου, αβγό, γαρίδες αποξηραμένες, σπανάκι και κάποιες σταγόνες για το κέλυφος που έβαζα στο νερό και μου είπε να τις βάζω στην τροφή. Ωστόσο παρατήρησα οτι το καβούκι του από έντονα χρώματα του πρασίνου αρχιζει να αποχρωματίζεται. Στα θετικά πάντως έχει αυξηθεί το μέγεθος της σε χρονικό διάστημα 2-3 εβδομάδων και νιώθω το καβούκι της πιο στιβαρό. Ειναι φυσιολογικός ο αποχρωματισμός ή πρέπει να ανησυχήσω για κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρονο σας!image.thumb.jpg.4522650001f22afdaad03a208a2e31e0.jpg

Καλησπέρα έχω μια χελώνα 5 ετών και τις τελευταίες  μέρες εμφάνισε πρόβλημα στα μάτια με τά γνωστά αποτελέσματα , απώλεια όρασης, δυσκολεύεται να φάει. Ψάχνω κάποιον ειδικευμένο κτηνίατρο και θα ήθελα αν μπορούσες να μου συστήσεις τον δικό σου. Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος LELAKI έγραψε:

Καλησπέρα έχω μια χελώνα 5 ετών και τις τελευταίες  μέρες εμφάνισε πρόβλημα στα μάτια με τά γνωστά αποτελέσματα , απώλεια όρασης, δυσκολεύεται να φάει. Ψάχνω κάποιον ειδικευμένο κτηνίατρο και θα ήθελα αν μπορούσες να μου συστήσεις τον δικό σου. Σε ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα. Θα χρειαστεί να πάρεις οφθαλμικο διάλυμα σταγόνες από κάποιο petshop. Επίσης βιταμίνες και θα πρέπει να αλλάζεις το νερό τακτικά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημέρα. Θα χρειαστεί να πάρεις οφθαλμικο διάλυμα σταγόνες από κάποιο petshop. Επίσης βιταμίνες και θα πρέπει να αλλάζεις το νερό τακτικά. 

Έχω ξεκινήσει με κολλύριο Ο γιατρός που πήγα μου μου είπε να βάζω μουρουνελαιο σε σταγόνες μέσα στην κάθε γαρίδα που θα της ταΐζω στο στόμα. Θα δούμε.... Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μουρουνέλαιο είναι πλούσιο σε βιταμίνη D (D3) και βιταμίνη Α και αποτελεί εξαιρετική πηγή ω-3 λιπαρών οξέων, οπότε θα  βοηθήσει το ανοσοποιτικό της χελώνας να βελτιωθεί. Επίσης το καθαρό νερό είναι σημαντική παράμετρος για την υγεία τους και εάν δεν έχεις κατάλληλο ενυδρείο με φιλτρανση καλό είναι να τής αλλάζεις το νερό μέρα παρά μέρα ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Άλλη μια σημαντική παράμετρος είναι η ποικιλία στην διατροφή της και η λήψη ασβεστίου σε συνδιασμο με ηλιοθεραπεία ή λάμπα για ερπετά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Το μουρουνέλαιο είναι πλούσιο σε βιταμίνη D (D3) και βιταμίνη Α και αποτελεί εξαιρετική πηγή ω-3 λιπαρών οξέων, οπότε θα  βοηθήσει το ανοσοποιτικό της χελώνας να βελτιωθεί. Επίσης το καθαρό νερό είναι σημαντική παράμετρος για την υγεία τους και εάν δεν έχεις κατάλληλο ενυδρείο με φιλτρανση καλό είναι να τής αλλάζεις το νερό μέρα παρά μέρα ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Άλλη μια σημαντική παράμετρος είναι η ποικιλία στην διατροφή της και η λήψη ασβεστίου σε συνδιασμο με ηλιοθεραπεία ή λάμπα για ερπετά. 

Είδα μια βελτίωση με το κολλύριο έχει αρχίσει να τρώει μόνη της με μικρή βοήθεια απο εμενα. Της έχω ένα ενυδρείο με φίλτρο και το σημείο που το έχω είναι συνέχεια με ήλιο. Σίγουρα πρέπει να εμπλουτίσω την διατροφή της. Και θα αλλάζω το νερό πιο συχνά γιατί παρότι έχω φίλτρο βρομιζει πολύ εύκολα. Τώρα αυτό που μου είπε ο γιατρός , να γεμίζω μια-  μια γαρίδα με μουρουνελαιο και να την ταΐζω στο στόμα το βρίσκω σχεδόν ανέφικτο.  Και δεν μου συνέστησε κολλύριο.  Γιαυτό έψαχνα κάποιον ποιο εξειδικευμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτογραφία το ενυδρείο και θα καταλάβω κάποια πράγματα για να μην ρωτάω συνέχεια πράγματα.... 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν πρέπει να είναι συνεχώς στον ήλιο γιατί η χελώνα θα βράσει... 

Μπορείς να την έχεις από το πρωί έως τις 11 ή από τις 18 έως το βράδυ. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βάζεις τις γαρίδες που είναι να ταΐσεις σε ένα φλιτζάνι και θα ρίχνεις από πάνω λίγο μουρουνελαιο και θα το αφήνεις για λίγο να απορροφήσουν το λάδι και μετά ταΐζεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Θα βάζεις τις γαρίδες που είναι να ταΐσεις σε ένα φλιτζάνι και θα ρίχνεις από πάνω λίγο μουρουνελαιο και θα το αφήνεις για λίγο να απορροφήσουν το λάδι και μετά ταΐζεις. 

Ναι αυτή είναι μια πολύ καλή λύση!! Θα το δοκιμάσω.  Και θα εμπλουτίσω και την τροφή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Βάλε καμιά φωτογραφία το ενυδρείο και θα καταλάβω κάποια πράγματα για να μην ρωτάω συνέχεια πράγματα.... 

Μόλις μάθω πως, θα βαλω ! Γράφτηκα για να πάρω πληροφορίες για το πρόβλημα  της χελώνας και δεν ξέρω πως να ποσταρω κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά πατάς στο κουμπί που λέει απαντήστε στο θέμα και κάτω χαμηλά πατάς στο add file και επιλέγεις από το κινητό ή υπολογιστή σου την φωτογραφία 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 17 ώρες, το μέλος LELAKI έγραψε:

Μόλις μάθω πως, θα βαλω ! Γράφτηκα για να πάρω πληροφορίες για το πρόβλημα  της χελώνας και δεν ξέρω πως να ποσταρω κτλπ.

 

20220723_161534.jpg

20220723_161542.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα LELAKI.... 

Να χαίρεσαι την Bella! 

Αρχικά θα πρέπει να αδειάσεις όλο το νερό γιατί είναι πολύ χάλια. Δεν καταλαβαίνω εάν έχεις κάποια άμμο ή χαλικάκι στο βυθό. Επίσης θα πρέπει να πατάει καλά το ενυδρείο σου σε όλη την επιφάνεια του γιατί έτσι που το έχεις υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να πέσει ή να σπάσει. 

Το νερό κανονικά θα πρέπει να φτάνει ως την ράμπα για να μπορεί να ανεβαίνει και να λιαζετε στον ήλιο ή με λάμπα για ερπετά που πουλάνε στα πετσοπ. Το φιλτρακι σου είναι ανεπαρκής για την ηλικία της πια. Θα χρειαστεί ένα φίλτρο μεγάλο. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2022 at 9:06 ΠΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημέρα LELAKI.... 

Να χαίρεσαι την Bella! 

Αρχικά θα πρέπει να αδειάσεις όλο το νερό γιατί είναι πολύ χάλια. Δεν καταλαβαίνω εάν έχεις κάποια άμμο ή χαλικάκι στο βυθό. Επίσης θα πρέπει να πατάει καλά το ενυδρείο σου σε όλη την επιφάνεια του γιατί έτσι που το έχεις υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να πέσει ή να σπάσει. 

Το νερό κανονικά θα πρέπει να φτάνει ως την ράμπα για να μπορεί να ανεβαίνει και να λιαζετε στον ήλιο ή με λάμπα για ερπετά που πουλάνε στα πετσοπ. Το φιλτρακι σου είναι ανεπαρκής για την ηλικία της πια. Θα χρειαστεί ένα φίλτρο μεγάλο. 

 Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ. Το νερό το αλλάζω κάθε εβδομάδα και πλένω το ενυδρείο λόγω του προβλήματος με τα μάτια. Το θέμα είναι ότι όταν γέμισα το ενυδρείο μέχρι την ράμπα η Μπέλα δεν μπορούσε να κολυμπήσει και να βγει στην επιφάνεια !! Έτσι, προκειμένου να μην πνίγει γεμιζω το ενυδρείο με λίγο νερό και για basking spot  έχω μια πέτρα  . Εκεί είναι ανεβασμένη και στην φωτογραφία. Αν κολυμπούσε θα την έβαζα σε μεγάλο ενυδρείο  με εξωτερικό φίλτρο κτλπ. Καμία συμβουλή πάνω σε αυτό το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

Αν καταλαβα η χελωνα δεν ξερει να κολυμπαει ή απλα δεν μπορει να ανεβει την ραμπα;

Αν δεν μπορει να ανεβει θα πρεπει να βαλεις λιγο παραπανω νερακι και μπορεις να κολλησεις με λιγο σιλικονη ενα βετεξακι για να γαντζώνεται και να βοηθηθεί καλύτερα στην αναβαση.

 

Αν δεν ξερει να κολυμπαει καλο ειναι να μαθει βαζωντας λιγο νερο παραπανω για να συνηθησει εχοντας παντα το βραχακι για να ξαποστάσει.  Μου φαινεται απιθανο να μην ξερει να κολυμπαει και μην ανυσηχεις εαν μενει στον πάτο του νερο γιατι εχουν την ικανότητα να καθονται εκει πολυ ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 22/7/2022 at 8:34 ΜΜ, το μέλος LELAKI έγραψε:

Καλησπέρα έχω μια χελώνα 5 ετών και τις τελευταίες  μέρες εμφάνισε πρόβλημα στα μάτια με τά γνωστά αποτελέσματα , απώλεια όρασης, δυσκολεύεται να φάει. Ψάχνω κάποιον ειδικευμένο κτηνίατρο και θα ήθελα αν μπορούσες να μου συστήσεις τον δικό σου. Σε ευχαριστώ πολύ.

Χίλια συγγνώμη που δεν είδα το μήνυμα σου νωρίτερα. Το κτηνιατρείο που πηγα τον Τομ στην Θεσσαλονίκη είναι το Πολυϊατρείο Μικρών και Εξωτικών Ζώων στην Πέτρου Συνδίκα και πραγματικά είδα τεράστια διαφορά στον Τομ από τις συμβουλές του κτηνιάτρου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...