Jump to content

Αναγνώριση σαλιγκαριών


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εμενα με ενδιαφερει ενα πραγμα.... Γιατι ψαχνετε αυτα, που δεν υπαρχουν? Που ειδατε υδρα στη φωτο? Κυκλώστε την σας παρακαλω!

Πρεπει να παρουμε μεγεθυντικο φακο για να την δουμε, γιατι με το ματι λιγο δυσκολο.

Αυτο, που βλεπω εγω ειναι - πολλες βρωμιτσες στο ανουμπιας (διάβασε περιττώματα των ψαριων), βλεπω, οτι ξεκινανε οι αλγες να εμφανιζονται και γενικος αρχιζει να ζωντανεύει το μικρο οικοσύστημα του ενυδρειου. Στο ενυδρειο μας ζουν πολλοί και διάφοροι ζωντανοι οργανισμοι απο βακτηρια, ινφουσορια, bryozoa μεχρι  νηματώδη και πλατυ σκουλικακια. Σχεδον ολα ειναι ακινδυνα για τα ψαρια. Υπαρχουν και παρασιτικα, εννοειται, αλλά δεν θα τα δειτε σε πετρες και φυτα - θα ειναι ή πανω στο ψαρι ή μεσα στο ψαρι....

Ψάξε, ψάξε δεν θα το βρεις...... :D

Κοιτα το βιντεο στο ποστ 19 μετα το 50....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά

Βρήκα άλλες δύο ύδρες σε άλλη πέτρα κι έριξα προχθές αλάτι. Απ' ότι φαίνεται εξαφανίστηκαν προς το παρόν. Μάλλον ευνοούνταν από το γεγονός ότι νομίζοντας ότι θα λιμοκτονήσουν τα μικρά, ίσως έριχνα περισσότερη τροφή. Αυτή την εβδομάδα μείωσα την ποσότητα, διατήρησα τη συχνότητα. Καλά φαίνεται να τα πηγαίνουν.

Ομως έχουν εμφανιστεί σε μία πέτρα που είχα αγοράσει, κόκκινα σημάδια. Δεν μου φαίνεται καλό, είτε είναι άλγη είτε κάτι άλλο. Καμιά ιδέα τι είναι;

288996555_5255785827874795_2789352589854127051_n.jpg

Γιωργο στην φωτο εχεις λιγο απο ολα..... :)

Αρχη ΒΒΑ, μυκητες, κακακια και ισως λιγο BGA....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ναταλία. Δεν είναι στη φωτό, αυτή την έβαλα για τις κοκκινίλες στην πέτρα. Τις ύδρες τις τράβηξα με μεγέθυνση στο κινητό, είναι στο τέλος του βίντεο παραπάνω γιατί όντως δεν φαίνονται με το μάτι.

Τον βυθό δεν τον πειράζω πολύ γιατί είναι καινούργιο το ενυδρείο, θα ρίξω το σ/κ ένας καλό καθάρισμα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως Γιωργο οταν εβαλες το Υπόστρωμα της Dennerle Deponit Mix και απο πανω για Βυθό (Χαλίκι Dennerle Crystal Quartz) επρεπε να ριξεις παραπανω χαλικι απο οτι εχεις γιατι ετσι σου βγαζει αρκετα θρεπτικα στο νερο του ενυδρειου και τωρα που ειναι ακομη φρεσκο και πλουσιο οι αλγες βρισκουν εδαφος και κανουν παρτι.

 

Επισης να ταιζεις μια φορα την ημερα.... ειναι υπερ αρκετα πιστεψε με. Τα γκαπακια τρωνε ολη την ώρα και ας μην τους ριχνεις τροφη απο τις αλγες και τους μικροοργανισμούς που βρισκουν πανω σε ολες τις επιφανειες, στα φυτα αλλα και απο την επιφανεια του νερου.

 

Τρίτον το κερατοφυλλο καπως σου κοβει την σωστη ροη μεσα στο ενυδρειο και τα κακακια μενουν στον βυθο ενω θα πρεπει να τα ρουφαει το φιλτρακι σου σε ενα βαθμο.....

τα παράσιτα και τα παθογόνα βρισκουν εδαφος σε αυτες τις συνθηκες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το μετάνιωσα που δεν έβαλα πιο πολύ χαλίκι. Οταν το έστησα υπολόγισα συνολικό πάχος γύρω στα 4 εκατοστά. Το τάισμα θα κοιτάξω να το μειώσω κι άλλο.

Το κερατόφυλλο όντως είχε γίνει τεράστιο, χθες το βράδυ του έριξα ένα πολύ πολύ γερό κλάδεμα, θα κοιτάξω μήπως το δέσω κιόλας να μείνει μόνιμα στη γωνιά του :D

Πήρα κι ένα Excel, λέω ν' αρχίσω να ρίχνω λίγο τα βράδια.

Ξέχασα να το αναφέρω, τη Δευτέρα έβαλα και λίγες neocardina blue diamond να δω πως θα τα πάνε. Το "να δω" βέβαια είναι σχετικό, αφού από τη μέρα που τις έβαλα, τις έχασα κιόλας. Τα βράδια αν ανάψω το φως, τότε βλέπω καμιά να βρίσκεται πάνω σε πέτρες ή στο βυθό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ψάξε, ψάξε δεν θα το βρεις...... :D

Κοιτα το βιντεο στο ποστ 19 μετα το 50....

Χαχα! Ομορφες! Που τις βρηκε το παιδι :D

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

jumbo-hero.jpg

Γιωργη αστειεύομαι...... σε ολους μπορει να τυχει μια αναλογη εμπειρια, ειδικα οταν ειμαστε αρχάριοι.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα καλό και ισχύει στην περίπτωση μου :) 

Στις 5-6 τελευταίες ημέρες, έβγαλα από το ενυδρείο μία ακόμα πέτρα και 2 φυτά (είχαν από 2-3 ύδρες και μπόλικη άλγη). Εκανα ένα πολύ καλό καθαρισμό του βυθού Χ 2 φορές (έβγαλε πολύ πράμα, κ είμαι σίγουρος ότι θα βγάλει κι άλλο στον επόμενο καθαρισμό!)

Με αυτές τις αλλαγές και το "άδειασμα" του ενυδρέιου, είδα επιτέλους όλες τις γαριδούλες που είχα βάλει πριν 10 μέρες ολοζώντανες, άρα νομίζω ότι αυτός είναι ελπιδοφόρος δείκτης για το νερό & τον βυθό.

Τα zebra που έχασα ίσως τελικά να μην οφειλόταν σε παράσιτα ή ασθένεια, αφού όλα τα υπόλοιπα ασπόνδυλα δεν αντιμετωπίζουν θέμα τόσες ημέρες μετά. Υπάρχει περίπτωση να ήταν οι ύδρες υπεύθυνες; Εκεί που τις εντόπισα σύχναζαν τα σαλιγκάρια. Δεν ξέρω, το παρακολουθώ συνεχώς.

Η τροφή μειώθηκε, τα γκαπάκια παρέμειναν. Η πρώτη φουρνιά αρχίζει και μεγαλώνει κ συνεχώς εμφανίζονται νέα "σπορίδια". Σε κανά μήνα μάλλον θα πρέπει να βρω κόσμο για να μοιράσω :)

Εχω αυξήσει και τις αλλαγές νερού αυτές τις μέρες, αλλάζω 8-10 λίτρα ανά 2 ημέρες.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση να ήταν οι ύδρες υπεύθυνες;

οχι. Μπορει απλα να ηρθει ο καιρος να σε αποχαιρετίσει. Δεν ζουν και 100 χρόνια. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Η πρώτη εβδομάδα που έλειψα από το σπίτι αφήνοντας αντικαταστάτη για τάισμα δεν πήγε πολύ καλά. Εξάτμιση δεν είχα, αφού ευτυχώς ο άνθρωπος μου άνοιγε το air condition τις ζεστές ώρες της ημέρας, παρά το ότι δεν του το είχα πει. Ομως, τάιζε πολύ, πάρα πολύ, μου είπε ότι του φάνηκε λίγο αυτό που του έδειξα.

Επέστρεψα κυριολεκτικά στο παρά ένα. Το φίλτρο είχε μπουκώσει και δούλευε στο 10-15%, το νερό ήταν θολό, ο βυθός και τα φυτά γεμάτα ακαθαρσίες. Πριν αλλάξω νερό, μέτρησα NO2 0.50. Εριξα Prime και 2 αλλαγές απόγευμα - βράδυ με σκούπα. Η κατάσταση το πρωί ήταν βελτιωμένη όσον αφορά τη διαύγεια. Τα Νο2 έπεσαν 0.25. Θα κάνω άλλες 2 αλλαγές σήμερα.

Ευτυχώς δεν έχω μέχρι στιγμής απώλειες σε ψάρια, είδα και 2 γαριδούλες να περιφέρονται. Ελπίζω να το πρόλαβα. Αν αργούσα 1 ημέρα ακόμη, πιστεύω δεν θα έμενε τίποτα ζωντανό. Μου κάνει εντύπωση που μπούκωσε το φίλτρο σε 5 ημέρες, πρέπει να έπεσε πολύ πράμα μέσα.

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο την έχω πατήσει και εγώ έτσι..... ασε δράμα κατάσταση όταν το είχα δει.... 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο εύχομαι να πρόλαβες!! Γνώμη μου όταν είναι για μια εβδομάδα καλύτερα αστα χωρίς φαΐ παρά να τα ταΐσει ένας άσχετος… εκτός αν ξέρει η αυστηρά θα του έχεις χωρίσει σε σακουλάκια την ποσότητα που θα ρίχνει! 
Η άλλη λύση είναι η ταιστρα… αλλά θα πρέπει να την έχεις δουλέψει μέρες πριν γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να κολλήσει… και ο πιο σημαντικός δεν είναι να μην ρίξει τροφή καθόλου αλλά να ρίξει πολύ παραπάνω…

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρόλαβα. Μηδένισαν τα νιτρώδη, τα νιτρικά είναι 20, τα ψάρια φαίνονται εντάξει. Έκοψα ότι φύλλο είχε μεγάλο πρόβλημα και μείωσα το φωτισμό στις 7 ώρες γιατί μια πέτρα έχει γεμίσει κοκκινίλες. Αν δεν μειωθεί τις επόμενες μέρες μάλλον πάει για βράσιμο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συνέλθει μην ανησυχείς.... 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά,

Τις γαρίδες πώς τις ταϊζω; Πήρα τη Shrimp king 5 in 1 για να ρίχνω λίγο ανά 2-3 μέρες. Ομως όποτε και να βάλω, όπου και να το κρύψω, σε 1 λεπτό το πολύ έχουν μαζευτεί τα γκάπι και δεν μένει κολυμπηθρόξυλο. Χθες έριξα πρώτα την ψαροτροφή να τα κρατήσω απασχολημένα κι έβαλα λίγη γαριδοτροφή κάτω από μια πέτρα. Τζίφος. Μια γαρίδα πήγε, μαζεύτηκαν τα αρπαχτικά, πολέμησε για 2 δευτερόλεπτα και αποσύρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζεις νυχτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

Πριν 1 μήνα παραπονιόμουν που έφυγα μια εβδομάδα κι ο αντικαταστάτης έριχνε πολλή τροφή...

Ετοιμάζομαι να φύγω για 20 ημέρες και "αρματώθηκα" με την ταϊστρα της Fishguard της Oase και το σύστημα H2 Ocean για αναπλήρωση του νερού.

Είπα να δοκιμάσω την ταϊστρα για μερικές ημέρες πριν φύγω. Εκανα τις δοκιμές στον πάγκο, την στερέωσα στο τζάμι. Πατάω το κουμπάκι, ρίχνει την τροφή και τότε σκέφτηκα να τη μειώσω ένα κλικ, στο ελάχιστο δυνατό. Πάω να τραβήξω τον κάδο και... Εγκεφαλικό! Τράβηξα μόνο το καπάκι κι έπεσε μέσα στο ενυδρείο ο μισός κάδος τροφή!

Εβαλα αμέσως σκούπα, είχα 12lt έτοιμα για αλλαγή κι έριξα απευθείας στο ενυδρείο 5 ml Prime. Σήμερα έκανα άλλες τρεις αλλαγές, στην τελευταία τα κατάλοιπα ήταν πολύ λιγότερα. Το πρωί μέτρησα αρκετά νιτρώδη, τώρα φαίνεται να τελειώνει η περιπέτεια, είναι στο 0.25. Θα κάνω άλλες 2-3 αλλαγές αύριο.

Ευτυχώς δεν φαίνεται να έχω απώλειες σε ψάρια και γαρίδες, θα δω τις επόμενες ημέρες.

Από το πουθενά ρε παιδιά, σε μια κίνηση ρουτίνας... 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...