Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα, στήνω ένα νέο ενυδρείο το οποίο θα έχει ως υπόστρωμα απλό χαλίκι με μικρό βάθος 2cm - 3cm. Είναι 350 λίτρα, δεν θα φυτευτεί και θα φιλοξενήσει μεγάλα ψάρια. Ή έναν pleco με ένα oscar, ή μια επιλογή (που δεν έχει γίνει ακόμα) από κιχλίδες Αμερικής. Ως διακόσμηση θα μπούν 2 μεγάλα κομμάτια driftwood (σύνολο 8 κιλά) και κάποιες πέτρες μικρού μεγέθους ( max μέγεθος παλάμης). Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει ποιο από τα παρακάτω είναι σωστό? Πρώτα βάζω ξύλα και πέτρες και μετά το υπόστρωμα? Πρώτα βάζω το υπόστρωμα και μετά από πάνω τις πέτρες και τα ξύλα? Μήπως βάζω πρώτα κάποιο ειδικό υλικό στον πάτο του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς μας ήρθες. Πρώτα θα βάλεις το υπόστρωμα και μετά τα υπόλοιπα. Να ξέρεις ότι το ξύλο κανονικά θέλει ένα βράσιμο πριν μπει στο ενυδρείο κυρίως για να απολυμανθει. Βέβαια αν είναι τεράστιο αναγκαστικά το βάζεις μέσα. Η λογική λέει επίσης ότι για ένα διάστημα το νερό θα καφετιζει λόγω ξύλου, ενώ  στην επιφάνεια του ξύλου παίζει και να βγουν στην αρχή ασπράδια σα μαλλί της γριάς. Όσον αφορά τα ψάρια, στο μέγεθος αυτό ενυδρείου βάζεις ένα άντε δύο Όσκαρ με το ζόρι. Αλλά ακόμη και σε αυτή την περίπτωση θα θες πολύ δυνατή φιλτρανση γιατί είναι ρυπογόνα ψάρια. Pleco θα βάλεις τον κοινό? Από φιλτρανση τι έχεις στο μυαλό σου? Με Όσκαρ παντός εγώ θα έβαζα χοντροκοκη μαύρη άμμο.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη φιλτρανση κρατάω το εσωτερικό φίλτρο της juwel και προσθέτω το oase 600. Pleco, ναι, αν μπει τελικά θα είναι ο κοινός. Τα ξύλα δε γίνεται να βράσουν γιατί είναι μεγάλα. Θα τα βάλω σε πλαστικό δοχείο μεγάλο με Η2Ο2 για μια μέρα, μετά θα τα αφήσω για λίγες μέρες στο δοχείο με νερό βρύσης. Το υπόστρωμα θα είναι μικροί κόκκοι gravel, η άμμος δε μου αρέσει ως υπόστρωμα. Ο λόγος που ρωτάω για τον τρόπο τοποθέτησης είναι η ασφάλεια. Εάν σκάψουν το υπόστρωμα ή κάτι άλλο που θα μπορούσε να προκαλέσει ζημιά στα τζάμια καθώς μέχρι σήμερα είχα μικρά ψάρια σε φυτεμένο ενυδρείο. Άρα λες πρώτα το υπόστρωμα, και μετά οι πέτρες χύμα και τα ξύλα απλώς να πατάνε στο χαλίκι χωρίς κάποιο βοηθητικό υλικό,(πχ πλέγμα,) από κάτω?

Έγινε επεξεργασία - Anestis2014
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για πέτρες σε μέγεθοςεχρι χούφτα δε θα έχεις θέμα πιστεύω, αρκεί να βάλει αρχικά 3-4 εκατοστά υπόστρωμα. Το εσωτερικό φίλτρο ούτε για ζητώ δε θα κάνει όταν μεγαλώσουν τα ψάρια σου. Εγώ θα πήγαινα σε fx 6 fluval. Τρελή ροη, φοβερή μηχανική φίλτρανση και πολύ αξιόπιστο. Το έχω εγώ από τέλη του 2019 σε τετρακοσαρι ενυδρείο με χρυσόψαρα (βέβαια εγώ έχω και ένα 2215 και ένα 2217 της eheim επίσης...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το εσωτερικό θα βάλω και εξωτερικό, το oase 600. Δεν αρκεί? Το υπόστρωμα θα είναι max 3 cm.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Μαζί με το εσωτερικό θα βάλω και εξωτερικό, το oase 600. Δεν αρκεί? Το υπόστρωμα θα είναι max 3 cm.

Θύμισε μου λίγο ροή για το 600αρι....δε μπορείς να βάλεις 4 cm?

Link to comment
Share on other sites

Ονομαστική ροή 1,250. Θέλω να αποφύγω να αυξήσω το βάθος για να μη μπω στον πειρασμό μελλοντικά να το φυτέψω. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Πάντως αν θες να είσαι σίγουρος μπορείς να βάλεις και προστατευτικό υλικό πριν το υπόστρωμα. Όταν όμως αναφέρεις πριν το πλέγμα με προβλημάτισε, γιατί αν βάλεις κάτι μεταλλικό για προστασία θα πρέπει να είναι ανοξείδωτο, που και πάλι βέβαια δεν υπάρχουν εγγυήσεις 100 τις εκατό ότι δε θα έχεις σκουριές 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Ονομαστική ροή 1,250. Θέλω να αποφύγω να αυξήσω το βάθος για να μη μπω στον πειρασμό μελλοντικά να το φυτέψω. 

Μικρή μου φαίνεται η ροή του. Το έχεις ήδη ή θες να το πάρεις?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πλέγμα σίγουρα όχι μεταλλικό. Σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάτι που το χρησιμοποιείτε ήδη και θα μου το προτείνατε.

 

Όσον αφορά το φίλτρο με ενδιαφέρει να ακούσω ενδοιασμούς. Έχω την καλύτερη άποψη για αυτά τα φίλτρα οπότε οτιδήποτε αντίθετο το ακούω με μεγάλο ενδιαφέρον.

Έγινε επεξεργασία - Anestis2014
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Anestis2014 said:

Όσον αφορά το πλέγμα σίγουρα όχι μεταλλικό. Σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάτι που το χρησιμοποιείτε ήδη και θα μου το προτείνατε.

Μπορείς να βάλεις κάτι τετοιο https://nimakilkis.com/index.php?route=product/product&path=63_183&product_id=2070

Ή 

https://www.isomat.gr/product/υαλοπλεγματα-οπλισμου-πατητησ-τσιμε/

 

το όσκαρ θα σκάψει αν θελει. Και ότι μπορεί να κουνήσει θα το κουνήσει. Καλυτερα τις πέτρες να τις βάλεις με νταου ή eggcrate από κάτω κολλημένα. Όσο για την άμμο έχω χάσει Όσκαρ γιατί έφαγε άμμο και μπλόκαρε το έντερο του. Χαλίκι καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - Jester
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω μια μόνιμη λύση, δηλαδή να στηθεί μια φορά στην αρχή ο πυθμένας και να μην ξαναασχοληθω, αν στρώσω με το υλικό fiberglass όλο τον γυμνό πάτο του ενυδρείου προτού βάλω χαλίκι, πέτρες και ξύλα θα έχω προστάτεψει μακροπρόθεσμα τον πάτο του ενυδρείου από πιθανή ζημιά λόγω επαφής με τα ξύλα ή της πέτρες? Υπάρχει πιθανότητα να διαρρεύσει από το υλικό fiberglass συν το χρόνο κάποια ουσία επιβλαβή για τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά όπως με όλες τις μεγάλες κιχλιδες ο βυθός σου θα σκαφτεί. Αν ο σκοπός σου είναι να προστατέψεις τον πάτο από πέτρες και ξύλα θα εβαζα ένα φυλλο νταου και από πάνω τα υλικά. Ακομα καλυτερα egg crate που θα επιτρέπει και μια άλφα κίνηση νερου. Για διαρροή υλικών δεν νομιζω να εχεις θεμα αυτά συνηθως είναι αδρανή υλικά, βέβαια για οτιδήποτε δεν είναι food safe δεν βάζω το χερι μου στην φωτιά. Σε αμερικανικά ενυδρεία με πραγματικά ατσουμπαλα ψάρια έχω δει να βάζουν όλο τον πάτο με αυτά τα δυο υλικά. Το πλέγμα fibreglass που σου έδειξα έχει την λογική να το βαλεις πάνω από μια ποσότητα χαλικιού, 1-2 ποντους, ώστε να μην μπορεί να σκάψει πέρα από αυτο το σημείο, σκέψου το σαν φραχτη. Προσωπικά θα εβαζα νταου όλο τον πάτο και ξύλα πέτρες θα τα κόλλαγα στο νταου να μην μπορεί να τα μετακινήσει. Έχω δει Όσκαρ να πηγαίνει βόλτα πήλινη γλάστρα γεμάτη με υπόστρωμα και φυτό μέσα. Όπως Επισης και ξυλο που δεν το ειχα δέσει. Εχε υποψιν πως θερμαντήρες και σωληνώσεις που είναι μέσα στο ενυδρειο μπορούν να μετακινηθούν Επισης. Τι κάδο έχει το φιλτρο σου είπαμε; Για σαμπ υπάρχει δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

To εξωτερικό φίλτρο (oase 600) έχει χωρητικότητα περίπου 7 λίτρα και το εσωτερικό της juwel περίπου άλλο τόσο. Το sump δεν αποτελεί επιλογή στη δική μου περίπτωση. Αν κολλήσω βέβαια στο dow τα ξύλα και τις πέτρες ξεχνάω τη δυνατότητα αλλαγής διακόσμησης καθώς κάτι τέτοιο θα σήμαινε ανατάραξη βυθού κλπ. Μάλλον θα πρέπει να ξανακεφτω τη διατήρηση ψαριών μεγάλου μεγέθους, καθώς θέλω ένα στήσιμο εύκολο, ευέλικτο και σε ευπροσάρμοστο σε πιθανά διαφορετικά μελλοντικά πλάνα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά μπορείς να κανεις νησίδες με νταου. Να είναι δηλαδή 2-3 κομματια μονοκομματα. Δεν θέλω να σε αποτρέψω, οι μεγάλες κιχλιδες είναι έρωτας μου, αλλά πρέπει να σκεφτείς ότι μιλαμε για ψάρια που ζουν 8 χρόνια το λιγοτερο. Άρα αν θες να κανεις αλλαγή διακόσμησης ετσι και αλλιώς θα γινει με αφαίρεση του ψαριού και επανατοποθέτηση. Μην σε αποθαρρύνει με λίγη οργάνωση γινεται σχετικά γρηγορα και ευκολα. Αν το oase έχει προ φιλτρο θα ηταν μια σωστή επένδυση, θα σε γλιτώσει από πολλά ανοίγματα του κυριως φίλτρου. Είπαμε τρώνε πολύ χεζουν πολύ. Να σου πω και ένα θετικό, τα όσκαρ δεν είναι ψάρια είναι σκυλιά με λέπια, αν τον πάρεις δεν θα θες να τον αποχωριστεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην παρουσίαση που είχα κάνει, για να πάρεις ιδέες..... εγώ είχα κολλήσει εξιλασμενη στο βυθό με άμμο από πάνω και δεν είχα ποτέ μου θέματα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το διαβάσω και θα επιστρέψω με τυχόν ερωτήσεις. Τρέχει ακόμα αυτό το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τρέχει αλλα δεν εχω πια μεγαλες κιχλιδες αλλα σκαλαρια και μικροψαρα για να εχω μια ποιο ευκολη και χαλαρη συντηρηση του συνολου.

Τα οσκαρ ειναι αρχονικα ψαρια και απο τα αγαπημενα μου αλλα η αληθεια ειναι πως τα 500 λιτρα οταν μεγαλωσουν ειναι οριακα και θελουν καλη φιλτρανση και τακτικες αλλαγες νερου για μια σωστη συντηρηση τους....

Με την εξηλασμένη δεν θα εχεις παντως κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...