Jump to content

Έχασα όλο το ενυδρείο σε ένα βράδυ. 


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους.

εχθές έγινε  αλλαγή νερού στο 20-30% όπως γίνεται σχεδόν κάθε βδομάδα .σήμερα το πρωί όλα ανάποδα εκτός από 2 ψάρια που έχουν μεταφερθεί σε ένα μικρότερο 12λ που έχω. 
τι πρέπει να γίνει τώρα για να είναι ασφαλή το ενυδρείο; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πληροφοριες για το ενυδρειο (ή λινκ από παρουσίαση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη. 

Βάζεις νερό από γεώτρηση; 

Έχεις εμπλουτισμενο υποστρωμα; 

Θερμοκρασία;

έκανες μετρήσεις; 

Μήπως έπεσε κάνα χημικό  καθαριστικό στο ενυδρείο; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rik said:

Καλησπέρα Δημήτρη. 

Βάζεις νερό από γεώτρηση; 

Έχεις εμπλουτισμενο υποστρωμα; 

Θερμοκρασία;

έκανες μετρήσεις; 

Μήπως έπεσε κάνα χημικό  καθαριστικό στο ενυδρείο; 

Γεια σου Ρικ, 

το νερό είναι πόσιμο από το δίκτυο. 
το υπόστρωμα είναι χαλίκι μαύρο  δεν γνωρίζω αν είναι ενεργό είναι της amtra νομίζω. 
μετρήσεις θα ανεβάσω φωτο. 
Μια μέρα πριν την αλλαγή έγινε γενικη καθαριότητα στο σπιτι! Δεν ξέρω αν έπεσε κάτι στο  μπαλκόνι στο λάστιχο που γεμίζω ή στον Κούβα που καθάρισα τα φίλτρα. Από ότι μου είπαν οι γυναίκες δεν πείραξαν τον κουβά. 
τωρα έχω αδειάσει από φυτά πέτρες και ξύλα. Έχω αφήσει μόνο λίγα φυτά θα ανεβάσω φωτο. Και 4-5γαρίδες βλέπω είναι ζωντανές. 
Το θέμα είναι τι κάνω τώρα για να είναι ασφαλή το ενυδρείο να βάλω ψάρια; 
τα Ξυλα και τις πέτρες που ήταν μέσα τα πετάω ή μπορώ να τα ξανά χρησιμοποιήσω; 
τα φυτά να τα κρατήσω ή καλύτερα να τα πετάξω;
να αδειάσω το χαλίκι να το ξεπλένω ή να το αλλάξω; 
προς το παρόν
άλλαξα νερό στο 40% και έβαλα άνθρακα στο oase biomaster 250 στο πάνω συρτάρι που έχει ένα κόκκινο σφουγγάρι.  

 

9147B5B0-4CC1-446E-A3C1-E2CF34450D73.jpeg

FBD5C2D0-9E67-4F92-82EC-EEFDFF815CF1.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Στο τεστ βλέπω νιτρώδη τα οποία είναι τοξικά.... πολύ πιθανό να είχες και αμμωνία. Κάτι χάλασε την βιολογία σου, μάλλον κάποιο χημικό για να έχεις τέτοιο άμεσο αποτελεσμα. Δεν σου λέω να βγάλεις το υπόστρωμα αλλά ξεπλύνει καλά με καθαρό νερό πέτρες ξύλα και κάνε μια ολική αλλαγή νερού με τριπλή δόση Prime και άλλαξε και τον άνθρακα αν μπορείς. 

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα και το νερό δυκτιου σου και στείλε φώτο.... 

Link to comment
Share on other sites

Βουτάς το στικακι 2 με 3 δευτερόλεπτα και αμέσως κοιτάς το χλώριο. Μετά αφήνεις ένα λεπτό με το ρολόι και τραβάς φώτο.... και το ΡΗ στα κόκκινα είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ νιτρώδη δεν έχεις τώρα αλλά το νερό δικτύου σου έχει νιτρικά, μην πίνετε νερό από την βρύση. Αν έχεις και βακτήρια ρίξε στο ενυδρείο και αύριο ξαναμετρας.... Καλό είναι να πάρεις και ένα τεστ αμμωνίας. 

Link to comment
Share on other sites

@Rik αν ηταν καποιο καθαριστικο δεν θα είχαν μείνει γαριδες. 
 

@dimitris_g80 Ph 8+ Και kh10+ Η δεν βλεπω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Jester έγραψε:

@Rik αν ηταν καποιο καθαριστικο δεν θα είχαν μείνει γαριδες. 
 

@dimitris_g80 Ph 8+ Και kh10+ Η δεν βλεπω καλά;

Αν δεις τα προηγούμενα τέστ θα δεις και αρκετά Νο2.... 

Ναι όπως είπα και παραπάνω και το ΡΗ στα κόκκινα. Το ότι γλύτωσαν κάποιες γαρίδες δεν μου λέει κάτι,... εδώ γύρισαν τούμπα τα ψάρια που θεωρητικά  αντέχουν περισσότερο. Το σενάριο περί χημικού παίζει, όπως παίζει και κάποια συντήρηση στο δυκτιο νερού με χλωραμινη. Όπως και να έχει εμείς απλά υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε εννοείται και καλό είναι να πάρει όπως είπα στον Δημήτρη και ένα τεστ αμμωνίας μια που το υψιλο ΡΗ μπορεί να εχει να κάνει.... από εκεί και πέρα κάθε συμβουλή δεκτή..... 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μέτρησες Νο2 δύο πράγματα πάνε στο μυαλό μου, ή κάτι πείραξε την βιολογία σου ή για κάποιο λόγο υπήρχε υπερβολική αμμωνία στο νερο αλλαγής σου ανεβαζωντας έτσι πάλι τα Νο2. Επίσης η αμμωνία είναι ισχυρή βάση δηλαδή μπορεί να συνδεθεί στην υπερβολική αύξηση του ΡΗ πέραν των ανθρακικών. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις και από που το δίκτυο παίρνει το νερό για την περιοχή σου αλλά το καλοκαίρι τουλάχιστον παίζουν αρκετά και οι γεωτρήσεις για να συμπληρώσουν τις ανάγκες κατανάλωσης. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Rik said:

Το ότι μέτρησες Νο2 δύο πράγματα πάνε στο μυαλό μου, ή κάτι πείραξε την βιολογία σου ή για κάποιο λόγο υπήρχε υπερβολική αμμωνία στο νερο αλλαγής σου ανεβαζωντας έτσι πάλι τα Νο2. Επίσης η αμμωνία είναι ισχυρή βάση δηλαδή μπορεί να συνδεθεί στην υπερβολική αύξηση του ΡΗ πέραν των ανθρακικών. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις και από που το δίκτυο παίρνει το νερό για την περιοχή σου αλλά το καλοκαίρι τουλάχιστον παίζουν αρκετά και οι γεωτρήσεις για να συμπληρώσουν τις ανάγκες κατανάλωσης. 

Καλησπερα, παρατήρησα και εγώ άτι το ph ήταν ανεβασμένο. Για το φιλτρο δεν ξέρω πως κ αν μπορεί να χάσει την βιολογία; Το συγκεκριμένο τρέχει 2 βδομαδες περίπου με το μισό βιολογικό υλικό από προηγούμενο φιλτρο. Θα πάρω τεστ για αμωνία να δοκιμάσω και το νερό της βρύσης. Μένω Λαρισα. 
ανεβασω φωτο με μετρήσεις από το ενυδρείο τώρα. A866A1A2-216C-4E08-B427-0F8B40C51504.thumb.jpeg.00a2b3f2ed553f1398d595b929a3feaf.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε πατριώτη, εγώ είμαι από Βόλο.....

Στη Λάρισα το νερό ειναι απο γεωτρήσεις, βέβαια αυτο δεν θέλει να πει οτι δεν περνάει απο ποιοτικό ελεγχο στο υδραγωγείο αλλα το καλοκαίρι ειναι παντα μια μυστήρια περίοδος μια που τα αποθέματα ειναι περιορισμένα. Εδω στο Βολο προς το τελος του καλοκαιριού τραβάμε σχεδον θάλασσα με αμφιλεγόμενη ποιότητα νερού,  ανεβασμένες σκληρότητες και η πίεση πέφτει δραματικά πολλές φορές στο δίκτυο.  Φαντάζομαι και πως στη Λαρισα δεν θα ειναι απλα τα πραγματα. Απο την μια με τις νίτρολιπάνσεις στους αγρούς και απο την αλλη τις πομόνες να τραβάνε απο τον θεό, το νερο πολλες φορες δεν θα ειναι και το καλύτερο.

Οπως και να εχει, μπορει καποια στιγμη για καποιο λογο να φτασει νερο στα σπιτια μας ακατάλληλο, λόγω έργων στο δίκτυο;,..... λόγω συντήρησης των δεξαμενών;,.... λόγω πλημμυρών να μολυνθούν κάποιοι υδάτινοι πόροι;;;... συμβαίνει, οχι τακτικά αλλα συμβαίνει ειδικά το καλοκαίρι.

 

Απο το τεστ αυτη την στιγμη δεν βλεπουμε νιτρωδη ΝΟ2 και αυτο ειναι ενθαρρυντικό. Το τεστ αμμωνιας επρεπε να το ειχες απο χθες που λενε γιατι σε αναλογες περιπτωσεις το πρωτο που κανουμε ειναι να μετραμε για αμμωνια. Μπορει χθες να μετρουσες αμμωνια και αυριο να μην μετρας πια στο δυκτιο σας οπως και με τα ΝΟ2. Και στο ενυδρειο σου μπορει να απορροφήθηκε απο τα βακτηρια. Οπως και να εχει αν κάνοντας το τεστ δεν μετρησεις αμμωνία στο ενυδρειο τοτε εισαι σε καλο δρομο και η ανωμαλία εξισορροπήθηκε,... αν μετρησεις ομως και βρεις αμμωνια τοτε εχουμε σοβαρο θεμα.

 

Στο φιλτρο εαν υπαρξει καποια ουσια οπου δηλητηριασει αυτους τους μικροοργανισμους που κανουν την νιτροποιηση, δηλαδη τα βακτηρια του φιλτρου, θα εχουμε συντομα αμμωνια ή νιτρωδη τα οποια ειναι βλαβερα για τους κατοικους του ενυδρειου και δεν θελει και πολυ να γυρισουν ολα τουμπα. Η αλλη εκδοχη ειναι το νερο δυκτιου σου να ειχε υπερβολική αμμωνια για καποιο Χ λογω και βαζοντας το στο ενυδρειο τα βακτηρια να μην προλαβουν να κανουν την νιτροποιηση γιατι οι αποικιες που εχεις στο φιλτρο σου μπορουν να καταναλωσουν μεχρι ενα ποσοστο και οχι την υπερδιπλάσια δοση.

 

Το οτι εχεις υψιλο ΡΗ μπορει να συνδιαστει με την αμμωνια, μια που η αμμωνία ειναι χημικός βασική και εχει την ταση να ανεβαζει το ΡΗ. Βεβαια το ΡΗ μπορει να ανεβει και για αλλους λογους, οπως τα υπερβολικα ανθρακικα (ΚΗ στο τεστ σου) σε συνδιασμο με τα λιγα οξεα που μπορει να εχεις στο ενυδρειο σου.

 

Το καλυτερο ειναι να εχουμε ενα βαρελι προετοιμασιας του νερου ετσι ωστε να μετραμε και να ελεγχουμε το νερο αλλαγης πριν μπει στο ενυδρειο μας. Εκει βαζουμε το αντιχλωριο με καποιο αζωτοδεσμευτικο οπως το prime τις seacheam ή περναμε το νερο απο ανθρακα ή απο ζεολιθο εαν εντοπισουμε καποιο θεμα του, γενικος ειναι ποιο ασφαλης μεθοδος. Παλια ετσι εκανα και εγω αλλα τωρα το βαζω απευθειας μετρωντας βεβαια πρωτα εαν εχω κανενα θεμα με το νερο της αλλαγης. Εχει καποιο ρισκο η απευθείας αλλαγη αλλα εχω το νου μου.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rik said:

Έλα ρε πατριώτη, εγώ είμαι από Βόλο.....

Στη Λάρισα το νερό ειναι απο γεωτρήσεις, βέβαια αυτο δεν θέλει να πει οτι δεν περνάει απο ποιοτικό ελεγχο στο υδραγωγείο αλλα το καλοκαίρι ειναι παντα μια μυστήρια περίοδος μια που τα αποθέματα ειναι περιορισμένα. Εδω στο Βολο προς το τελος του καλοκαιριού τραβάμε σχεδον θάλασσα με αμφιλεγόμενη ποιότητα νερού,  ανεβασμένες σκληρότητες και η πίεση πέφτει δραματικά πολλές φορές στο δίκτυο.  Φαντάζομαι και πως στη Λαρισα δεν θα ειναι απλα τα πραγματα. Απο την μια με τις νίτρολιπάνσεις στους αγρούς και απο την αλλη τις πομόνες να τραβάνε απο τον θεό, το νερο πολλες φορες δεν θα ειναι και το καλύτερο.

Οπως και να εχει, μπορει καποια στιγμη για καποιο λογο να φτασει νερο στα σπιτια μας ακατάλληλο, λόγω έργων στο δίκτυο;,..... λόγω συντήρησης των δεξαμενών;,.... λόγω πλημμυρών να μολυνθούν κάποιοι υδάτινοι πόροι;;;... συμβαίνει, οχι τακτικά αλλα συμβαίνει ειδικά το καλοκαίρι.

 

Απο το τεστ αυτη την στιγμη δεν βλεπουμε νιτρωδη ΝΟ2 και αυτο ειναι ενθαρρυντικό. Το τεστ αμμωνιας επρεπε να το ειχες απο χθες που λενε γιατι σε αναλογες περιπτωσεις το πρωτο που κανουμε ειναι να μετραμε για αμμωνια. Μπορει χθες να μετρουσες αμμωνια και αυριο να μην μετρας πια στο δυκτιο σας οπως και με τα ΝΟ2. Και στο ενυδρειο σου μπορει να απορροφήθηκε απο τα βακτηρια. Οπως και να εχει αν κάνοντας το τεστ δεν μετρησεις αμμωνία στο ενυδρειο τοτε εισαι σε καλο δρομο και η ανωμαλία εξισορροπήθηκε,... αν μετρησεις ομως και βρεις αμμωνια τοτε εχουμε σοβαρο θεμα.

 

Στο φιλτρο εαν υπαρξει καποια ουσια οπου δηλητηριασει αυτους τους μικροοργανισμους που κανουν την νιτροποιηση, δηλαδη τα βακτηρια του φιλτρου, θα εχουμε συντομα αμμωνια ή νιτρωδη τα οποια ειναι βλαβερα για τους κατοικους του ενυδρειου και δεν θελει και πολυ να γυρισουν ολα τουμπα. Η αλλη εκδοχη ειναι το νερο δυκτιου σου να ειχε υπερβολική αμμωνια για καποιο Χ λογω και βαζοντας το στο ενυδρειο τα βακτηρια να μην προλαβουν να κανουν την νιτροποιηση γιατι οι αποικιες που εχεις στο φιλτρο σου μπορουν να καταναλωσουν μεχρι ενα ποσοστο και οχι την υπερδιπλάσια δοση.

 

Το οτι εχεις υψιλο ΡΗ μπορει να συνδιαστει με την αμμωνια, μια που η αμμωνία ειναι χημικός βασική και εχει την ταση να ανεβαζει το ΡΗ. Βεβαια το ΡΗ μπορει να ανεβει και για αλλους λογους, οπως τα υπερβολικα ανθρακικα (ΚΗ στο τεστ σου) σε συνδιασμο με τα λιγα οξεα που μπορει να εχεις στο ενυδρειο σου.

 

Το καλυτερο ειναι να εχουμε ενα βαρελι προετοιμασιας του νερου ετσι ωστε να μετραμε και να ελεγχουμε το νερο αλλαγης πριν μπει στο ενυδρειο μας. Εκει βαζουμε το αντιχλωριο με καποιο αζωτοδεσμευτικο οπως το prime τις seacheam ή περναμε το νερο απο ανθρακα ή απο ζεολιθο εαν εντοπισουμε καποιο θεμα του, γενικος ειναι ποιο ασφαλης μεθοδος. Παλια ετσι εκανα και εγω αλλα τωρα το βαζω απευθειας μετρωντας βεβαια πρωτα εαν εχω κανενα θεμα με το νερο της αλλαγης. Εχει καποιο ρισκο η απευθείας αλλαγη αλλα εχω το νου μου.

 

Νιτρικά στο νερό..λήμματα στη θάλασσα….

πριν 2 εβδομάδες ήμουν προς Αργαλαστη εκεί βρήκα μια μάντρα με πέτρες σχιστόλιθο πηρα  ρετάλια και έκανα σπηλιές για τα Pleco που είχα :( 

λες να επηρέασε αυτό; Αν και δεν πιστεύω οτι θα τα έχανα όλα σε ένα βράδυ. Ανεβάζω φωτο 

 

88CAC1FF-106D-4158-A429-C48E1929BAE2.jpeg

F2E0B6D1-C098-4B11-BCD0-9217D692B88A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν νομίζω το πρόβλημα να είναι οι πέτρες, αν και ποτέ δεν ξέρεις εάν είχαν ραντιστει με κάτι. Οι πέτρες σαν πέτρες δεν θα σου δημιουργούσαν το πρόβλημα. Αντε να σου ανεβάσουν την σκληρότητα που θα στην ανεβάσουν μια που είναι ασβεστολιθικες. Σκέφτομαι μήπως ανακάτεψες πολύ τον βυθό σου και μία που το ενυδρείο σου είναι σχετικά ανώριμο αναταράξες αρκετα την βιολογία σου. Ο βυθός επίσης βοηθάει στην ολική νιτροποιηση, ειδικά εάν το ενυδρείο είναι σχετικά φρέσκο στημένο δεν θέλει και πολύ να γίνει η ζημιά.... 

Link to comment
Share on other sites

Πόσα ψάρια και ποια έχεις ακριβώς; 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rik said:

Πόσα ψάρια και ποια έχεις ακριβώς; 

Ανακάτεψα την άμμο και έβγαλα κάποια φυτά που είχαν αλγες αλλά έχει κανένα 10ημερο.
Έχασα 2 angelfish platinum 5 neon tetra 4 arlekinous ένα hypangistrus  1 glow tetra επέζησε ένα glow tetra και ένα Ancistrus l181

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη σενάριο είναι ο γάτος σου να εσκαψε τον βυθό, το κάνουν συχνά.... Όπως και να έχει πάρε ένα τεστ αμμωνίας για να είσαι σίγουρος για το νερό σου. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι πως είναι πολλά τα σενάρια αλλά στην τελική αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι για κάποιο λόγο διαταράχθηκε η βιολογία του ενυδρείου σου, για αυτό έχε το νου σου στο πώς επεμβαίνεις στο ενυδρείο σου γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν θέλει και πολύ να γίνει η στραβή..... 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, dimitris_g80 said:

Ανακάτεψα την άμμο και έβγαλα κάποια φυτά που είχαν αλγες αλλά έχει κανένα 10ημερο.
Έχασα 2 angelfish platinum 5 neon tetra 4 arlekinous ένα hypangistrus  1 glow tetra επέζησε ένα glow tetra και ένα Ancistrus l181

Τα περισσοτερα από αυτά είναι ψάρια που θέλουν βασικό με όξινο ph… αλλά θα φαινόντουσαν από πριν πως δεν πηγαίνανε καλά. Σίγουρα δεν είχαν δειξει σημάδια πιο πριν τα ψάρια; Βαριά και γρήγορη ανασα, λυθαργο, λιωμένα πτερύγια;

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2022 at 11:06 ΠΜ, το μέλος Jester έγραψε:

Τα περισσοτερα από αυτά είναι ψάρια που θέλουν βασικό με όξινο ph…

Ηθελες να πεις όξινο με ουδέτερο, μαλλον :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Ηθελες να πεις όξινο με ουδέτερο, μαλλον :)

Ναι αυτο 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...