Jump to content

Αρχάριος βοήθεια με hn3 4, no2 no3


Recommended Posts

Οταν θα στρωσουν τα πραγματα θα πρεπει να εχεις παντα 0 αμμωνια. Για αυτο βαζουμε το κεραμικο υλικο σιποραξ για να προσφερουμε στα βακτηρια μεγαλυτερη επιφανεια αποίκισης, ετσι ωστε να γινεται σωστα η νιτροποίηση σε ΝΟ3 ....

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το θεμα θα βρεις συγκεντρωμένα πολλα άρθρα τα οποια θα σου λύσουν αρκετες απορίες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Σε αυτο το θεμα θα βρεις συγκεντρωμένα πολλα άρθρα τα οποια θα σου λύσουν αρκετες απορίες.

 

Πολύ καλό. Μου πήρε αρκετά να το περάσω μια φορά όλο..αρκετες απορίες μου έφυγαν μου είναι απαραίτητες η οχι.εκοψα ένα κομμάτι από φίλτρο, έβαλα το siporax έκανα την αλλαγή κάπου εκεί στα 30%και έριξα την αμπούλα. (το κακό είναι ότι έκανα μ%~*κια και παρηγγειλα το μικρό κουτί και δεν ήταν πολλές ώστε να γεμίσει το μισό φίλτρο. Είναι απόλυτα αναγκαίο προτοπαρον να είναι το μισό? Είναι λίγες? Γιατί για να τα πάρω αυτά κάνω 60 χλμ κάθε φορά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις λιγο ζεόλιθος, πετραδάκια λάβας ή ελαφρόπετρα συμπλήρωσε το φίλτρο , αλλιώς συμπληρώνεις απο το μπόλι σφουγγάρι που είχες....

Τελικα εβαλες σιποραξ και σκευασμα βακτηρίων;

Θα ταΐζεις ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αν εχεις λιγο ζεόλιθος, πετραδάκια λάβας ή ελαφρόπετρα συμπλήρωσε το φίλτρο , αλλιώς συμπληρώνεις απο το μπόλι σφουγγάρι που είχες....

Τελικα εβαλες σιποραξ και σκευασμα βακτηρίων;

Θα ταΐζεις ελάχιστα.

Δεν έχω τίποτα από αυτά έκοψα απτό σφουγγαρι(μπόλι) όσο χρειαζόταν για να χωρέσει το σιποραχ. Ναι και τα βακτήρια έβαλα. Όταν ξαναπάω στην άλλη πόλη θα πάρω κι άλλο σιποραχ. Δυστηχος είμαι στο αντίστοιχο διδιμοτοιχο και ποιο χειρότερα, της τσεχιας. Εδώ που είμαι μόνο μπύρα βρησκεις. 🤪αα φαγητό δεν τα τάισα σήμερα. Δεν είπες μην τα ταΐσω? 

Έγινε επεξεργασία - Angelos cz
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει κανε υπομονη και εχε το νου σου με την αμμωνια.

Θα χρειαστείς κάνα 2 εβδομάδες μεχρι να στρωσουν τα πραγματα .... σου εύχομαι τα καλύτερα.

Οτι θες σφύρα! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ενταξει κανε υπομονη και εχε το νου σου με την αμμωνια.

Θα χρειαστείς κάνα 2 εβδομάδες μεχρι να στρωσουν τα πραγματα .... σου εύχομαι τα καλύτερα.

Οτι θες σφύρα! :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Δεν είχα ιδέα τι να κάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά..... θα περιμένω νέα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...