Jump to content

Αρχάριος - Βοήθεια στρωσίματος ενυδρείου


Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ωραία.... 

Αρχικά θα ξεπλύνεις το χαλικάκι σε μια λεκάνη με άφθονο νερό βρύσης για να καθαρίσει από τα πολλά μικροσωματιδια και σκόνες και το βάζεις στο ενυδρείο σου. 

Τώρα το σετακι σου έχει ένα μικρό φιλτράκι. Τη υλικά έχει μέσα; μόνο σφουγγάρι; 

Έχει αυτά τα καλούδια 

16560591894892390071792197220495.jpg

16560592076337937984968511013744.jpg

1656059241206136165305945267235.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Έχει αυτά τα καλούδια 

16560591894892390071792197220495.jpg

16560592076337937984968511013744.jpg

1656059241206136165305945267235.jpg

 

16560598316816464485513423699060.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..... αυτα τα φιλτρα ειναι λιγο δύσχρηστα και δεν δημιουργούν καλη ροη στο ενυδρείο αλλα τη να κανουμε τωρα αυτο ειναι.

Θα βαλεις τα υλικα οπως δείχνει το προσπέκτους και θα το εκκινήσεις και ότι θες εδω ειμαστε...... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μαλιστα..... αυτα τα φιλτρα ειναι λιγο δύσχρηστα και δεν δημιουργούν καλη ροη στο ενυδρείο αλλα τη να κανουμε τωρα αυτο ειναι.

Θα βαλεις τα υλικα οπως δείχνει το προσπέκτους και θα το εκκινήσεις και ότι θες εδω ειμαστε...... :)

Ωραία ευχαριστώ  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία να ξεκινάς ένα ενυδρείο....

Έχω ήδη 3+1 και ακόμα δε χόρτασα!!!! 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.  Εχω δει σε βίντεο που στήνουν βυθό και βάζουν πρώτα ένα χώμα και μετά τα χαλικακια . Θέλω να βάλω και εγώ τέτοιο χώμα έχετε να προτείνετε κάτι;     

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους.  Εχω δει σε βίντεο που στήνουν βυθό και βάζουν πρώτα ένα χώμα και μετά τα χαλικακια . Θέλω να βάλω και εγώ τέτοιο χώμα έχετε να προτείνετε κάτι;     

Το χωμα ειναι για πικνοφυτεμενα ενυδρεια με CO2. Σε low tech ενυδεια  οπως θα κανεις εσυ, μόνο προβληματα θα προκαλεσει. Αν μιλας για την μέθοδο της Walstad - ειναι για προχωρημένους....ας το....:) Με απλο αμμοχαλικο θα εισαι μια χαρα. Πολλα φυτα , που ειναι κατάλληλα για το ενυδρειο σου, δεν φυτεύονται και δεν χρειάζονται ουτε χωμα ουτε χαλικακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το χωμα ειναι για πικνοφυτεμενα ενυδρεια με CO2. Σε low tech ενυδεια  οπως θα κανεις εσυ, μόνο προβληματα θα προκαλεσει. Αν μιλας για την μέθοδο της Walstad - ειναι για προχωρημένους....ας το....:) Με απλο αμμοχαλικο θα εισαι μια χαρα. Πολλα φυτα , που ειναι κατάλληλα για το ενυδρειο σου, δεν φυτεύονται και δεν χρειάζονται ουτε χωμα ουτε χαλικακι.

Αυτο σκεφτόμουν !

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Αυτο σκεφτόμουν !

Γνωριζω παρα πολυ καλα το τι σκεφτόσουν :) Στα 50 λ σου δεν μπορεις να βαλεις τις μεγαλες κρυπτοκορινες και εχινοδορους, οι οποιοι χρειαζονται χωμα για το μεγαλο ριζικο συστημα τους, γιατι ειναι μεγαλα φυτα και σε λιγους μηνες δεν θα βλεπεις ψαρια, μονο πρασινα φυλλα....

Δες λιγο αυτο - 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Γνωριζω παρα πολυ καλα το τι σκεφτόσουν :) Στα 50 λ σου δεν μπορεις να βαλεις τις μεγαλες κρυπτοκορινες και εχινοδορους, οι οποιοι χρειαζονται χωμα για το μεγαλο ριζικο συστημα τους, γιατι ειναι μεγαλα φυτα και σε λιγους μηνες δεν θα βλεπεις ψαρια, μονο πρασινα φυλλα....

Δες λιγο αυτο - 

 

Το είδα πολύ όμορφα όλα αλλά δεν κατάλαβα και πολλά χαχα , περιμενω απο καποιο ανθρωπο που εχει φυτεμενο ενυδρειο να κλαδεψει τα φυτάκια και να μου τα φέρει για να φυτέψω, αλλά είναι σε ξύλα δεμένα και αλλά φυτεμένα σε χώμα για αυτο σκεφτόμουν και εγω για χωματακι  κατω απο το χαλικακι 

Έγινε επεξεργασία - Μαχητής
Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2022 at 2:15 ΠΜ, το μέλος giorgos152 έγραψε:

Τι ωραία να ξεκινάς ένα ενυδρείο....

Έχω ήδη 3+1 και ακόμα δε χόρτασα!!!! 😄

Χαχαα για λίμνη σε κόβω στο 5ο 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σε όλους είναι λογικό που έγινε έτσι το ξύλο μου είπαν οτι πρέπει να το μουλιάσω για να βγάλει οτι θολούρα έχει και να μην επιπλέει επάνω στο νερό όταν το ρίξω στο ενυδρείο  

20220702_180847.jpg

20220702_180844.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2022 at 12:04 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Μαλιστα..... αυτα τα φιλτρα ειναι λιγο δύσχρηστα και δεν δημιουργούν καλη ροη στο ενυδρείο αλλα τη να κανουμε τωρα αυτο ειναι.

Θα βαλεις τα υλικα οπως δείχνει το προσπέκτους και θα το εκκινήσεις και ότι θες εδω ειμαστε...... :)

Ειναι λογικο που εγινε το ξυλο ετσι αλλαξε χρωμα και εχει πανο του γλίτσα; 

Επίσης μου εδωσε και αυτο το κουβαδακι   τι ακριβός ειναι χαλίκι δεν το ανοιξα σε περίπτωση που δεν το χρειάζομαι    

20220702_180844.jpg

20220701_200335.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Ειναι λογικο που εγινε το ξυλο ετσι αλλαξε χρωμα και εχει πανο του γλίτσα; 

Επίσης μου εδωσε και αυτο το κουβαδακι   τι ακριβός ειναι χαλίκι δεν το ανοιξα σε περίπτωση που δεν το χρειάζομαι    

20220702_180844.jpg

20220701_200335.jpg

Μην ανησυχείς για την γλίτσα, ένας άκακος μύκητας που θα φύγει από μόνος του.... Το κουβαδακι περιέχει εμπλουτισμενο υπόστρωμα που μπαίνει σαν μία στρώση κάτω από το χαλικάκι σου για επιπλέον θρεπτικά στα φυτά. Θα σου πρότεινα βέβαια να μην το βάλεις εάν δεν κάνεις χρήση μπουκάλας διοξειδίου co2 γιατί θα έχεις θέματα με αλγες και υπερτροφισμο γενικός. Τα φυτά του φίλου σου είναι στεμς εύκολης καλλιέργειας και δεν το χρειάζονται μια που θα παίρνουν τα θρεπτικά από το νερό. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2022 at 6:34 ΜΜ, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Αυτό το ενυδρείο είναι ενός παιδιού που μου είπε να μου δώσει φυτάκια όταν τα κλαδέψει ποια από αυτά μου κάνουν 

received_1151330825449319.jpeg

Όλα μπορείς να τα δοκιμάσεις..... 

Link to comment
Share on other sites

Αν όπως και να έχει θες να βάλεις το υπόστρωμα θα πρέπει να το πυκνό φυτέψεις 80% τον βυθό και ανά δύο με τρεις μέρες θα πρέπει να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού μέχρι να εκτονωθεί το υπόστρωμα από τα πολλά θρεπτικά και να μην έχεις πολλές αλγες αρχικά στο ενυδρείο σου. Αν αποφασίσεις να το βάλεις όπως και να έχει ενημέρωσε πριν για επιπλέον πληροφορίες.... 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αν όπως και να έχει θες να βάλεις το υπόστρωμα θα πρέπει να το πυκνό φυτέψεις 80% τον βυθό και ανά δύο με τρεις μέρες θα πρέπει να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού μέχρι να εκτονωθεί το υπόστρωμα από τα πολλά θρεπτικά και να μην έχεις πολλές αλγες αρχικά στο ενυδρείο σου. Αν αποφασίσεις να το βάλεις όπως και να έχει ενημέρωσε πριν για επιπλέον πληροφορίες.... 

Το τσουβαλακι με το χαλικακι λες να φτανει 5 kg  

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Το τσουβαλακι με το χαλικακι λες να φτανει 5 kg  

Λογικά ναι.... εφόσον το ξεπλύνεις βάζεις στα  2, 3 δάχτυλα μπροστά ύψος και3, 4 προς τα πίσω.... Βάζεις ξυλάκι πέτρες.... και γεμίζεις σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Λογικά ναι.... εφόσον το ξεπλύνεις βάζεις στα  2, 3 δάχτυλα μπροστά ύψος και3, 4 προς τα πίσω.... Βάζεις ξυλάκι πέτρες.... και γεμίζεις σιγά σιγά. 

Γιατι ποιο πολυ πισω ;  Ξυλακι πετρες ; 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στο πίσω μέρος βάζουμε τα μεγαλύτερα φυτά που έχουν και μεγαλύτερο αναλογικά ριζικό σύστημα.

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Γιατι ποιο πολυ πισω ;  Ξυλακι πετρες ; 

Πέρα από την προοπτική του συνόλου προς τα πίσω φυτεύουμε  και θέλουμε να στερεονονται σωστά. Ξύλα πέτρες για την διακόσμηση εννοώ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Συνήθως στο πίσω μέρος βάζουμε τα μεγαλύτερα φυτά που έχουν και μεγαλύτερο αναλογικά ριζικό σύστημα.

 

Με πρόλαβες.... 😉 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2022 at 10:27 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Πέρα από την προοπτική του συνόλου προς τα πίσω φυτεύουμε  και θέλουμε να στερεονονται σωστά. Ξύλα πέτρες για την διακόσμηση εννοώ... 

Καλησπέρα σε όλους Άρχισα 

16572914020415289568790697098655.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2022 at 10:24 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Συνήθως στο πίσω μέρος βάζουμε τα μεγαλύτερα φυτά που έχουν και μεγαλύτερο αναλογικά ριζικό σύστημα.

 

Αυτό σε τι χρησιμεύει ; πόση είναι η δοσολογία  ; 

16572919844582936217175458045427.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Μαχητής έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους Άρχισα 

16572914020415289568790697098655.jpg

Οκ... το ξεπλύνεις το χαλικάκι; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...