Jump to content

Νεροχελώνας και ήλιος


Recommended Posts

Γεια σας είχα  μια χελωνιτσα περιπου 8 μηνών η οποία αντιπαθούσε αρκετά τον ήλιο ήξερα ότι η χελωνιτσες χρειάζονται αρκετό ήλιο ετσι την έβγαζα έξω με το ενυδριακι της για να πάρει ήλιο . Αλλά δεν ανέμενε στα σκαλάκια για να στέγνωσε ετσι ρώτησα τον πετσοπα κ μου είπε να την βγαζω έξω σε ένα μπολάκι χωρις νερό τουλάχιστον 2 ώρες .

Οπως παντα και σήμερα έτρεχε και δενόταν ότι δεν ήθελε να κάτσει στον ήλιο αλλά εγώ την έγινε γιατί πίστευα ότι χρειαζετε ήλιο .

θελω κάποιος να μου πει αν έχω κανει κατι λάθος που η χελώνα μου ψήφισε 

εκει που κουνιόταν πέρα δοθε μετά από καμία ώρα σταμάτησε και δεν κουνιέστε της έβαλα και κατι σταγόνες για το καβούκι (Tortuvetshell) δεν ξέρω τι εκανα και ψώνισε 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κοριτσι μου.... Αν ηθελες βραστή χελωνα, το καταφερες καλα....

Σημερα πχ,  η θερμοκρασια επι της σκιας ηταν κοντα στους 38 βαθμους.... στον ηλιο μπορει να επιασε και 65....

Η χελωνα σου μαλλον δεν ηθελε να ψηθει ζωντανη και ολο εφευγε απο τον ηλιο, εσυ ομως επεμεινες....

Δεν αφηνουμε τα ζωα στον ηλιο με τετοιες θερμοκρασιες ουτε μεσα στο  ενυδρειο (που το νερο μεσα θα βρασει στον ηλιο), ουτε χωρις νερο στα πλακακια στο μπαλκονι.

Διαβασε για το πως πρεπει να κρατας μια χελωνα  εδω- https://www.aquazone.gr/forums/forum/293-αμφίβια-και-νεροχελώνες/

Ναι, οι χελώνες χρειάζονται ηλιο, αλλά οχι ταυτοχρονα με υψηλές θερμοκρασίες.....

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...