Jump to content

Άνθρακας περιεργα κομμάτια


michalos

Recommended Posts

Καλησπέρα, παραγγειλα άνθρακα για το  reef και μου ήρθε σε κάτι περίεργα κομμάτια που δεν έχω ξαναδεί, δεν είναι ούτε πέλλετ ούτε κομματάκια όπως της red sea, αλλά κάτι μεγάλα κομμάτια από 1-3 εκ λες και τα πήρες από ξυλόσομπα!

Επίσης όταν το ξέπλυμα με νερό δεν έκανε τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει ο άνθρακας όταν έρθει σε επαφή με νερό... 

Το έχετε ξαναδεί?

 

IMG_20220627_180132.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για κάρβουνα τα βλέπω  (ξυλανθρακα) . Πάρε ένα και δοκίμασε το κάνει για Grill γίνεται κάρβουνο.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία τι γραφει πάνω?  εχει οδηγίες?  Ειναι κάποιας γνωστής εταιριας? 

 

Απο εκει που το πήρες επικοινώνησες να δεις τι θα σου πουν? 

Link to comment
Share on other sites

Την παραγγελία την έκανα πριν ένα μηνα από γνωστό ενυδυακο κατάστημα αλλά δεν είχα ανοίξει ακόμα το σακουλάκι γιατί είχα ακόμη pellets

Είναι 1 λίτρο χύμα, στο site έδειχναν pellets στην φωτογραφία του προϊόντος.

 Με πήραν τηλ τότε  και μου είπαν τον άνθρακα δεν τον έχουμε σε pellets αλλά είναι φλούδες, αλλά δεν έχεις προβλημα 

Εγώ είχα παλιότερα πάρει άνθρακα red sea και ήταν μικρά κομματάκια, και πίστευα ότι ήταν έτσι οπότε είπα οκ.

Πάντως αν είναι απλά κάρβουνα πολύ τα πλήρωσα για ένα λίτρο, στο super marker τα κάρβουνα έχουν 5 ευρώ τα 5 κιλα

Πιστεύετε ότι αν τον βάλω στο reef που έχω μπορεί να έχω πρόβλημα ?

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Τον συγκεκριμενο ανθρακα τον ειδα κ γω μαλλον στο ιδιο ενυδρειακο καταστημα ετρεχε και στο δικο του ενυδρειο

απλα ο προμηθευτης αυτος τον δινει σαν σε φλουδες.τον εχω παρει κ γω τρεχει κανονικα δεν εχει θεμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

Τον συγκεκριμενο ανθρακα τον ειδα κ γω μαλλον στο ιδιο ενυδρειακο καταστημα ετρεχε και στο δικο του ενυδρειο

απλα ο προμηθευτης αυτος τον δινει σαν σε φλουδες.τον εχω παρει κ γω τρεχει κανονικα δεν εχει θεμα

Τον είχες σε γλυκό? Γιατί έχω reef εγώ που είναι πιο απαιτητικό σε παραμέτρους νερού.

Εκείνο πουε προβλημάτισε πιο πολύ είναι ότι όταν βάλεις ενεργό άνθρακα στο νερό κάνει μια αντίδραση κ ακούς αυτό τον ήχο .

Αυτός λες λ έβγαλα κάρβουνα για την ψησταριά και τα έβαλα στο νερό

.. καμία αντίδραση!

Και από κάρβουνα κ ψησταριές ξέρω καλά, τόσο καιρό κάνω τον ψηστη !

Επίσης είναι και το σχήμα που έχουν , ακανόνιστο λες και έβαλες φλούδες ξυλου και τα έκανες κάρβουνα 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Ναι αγορι σε θαλασσινο τα τρεχω fish only βεβαια αλλα στο μαγαζι σε reef τα ειδα.δεν θα χεις θεμα!!!!μην αγχωνεσαι😏

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν εκανε τον ηχο που λες με προβληματίζει. Δεν νομιζω να παθεις κατι, απλά ισως η αποτελεσματικότητά του να μην ειναι σαν αυτον την redsea.  

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2022 at 11:49 ΜΜ, το μέλος noli έγραψε:

Ναι αγορι σε θαλασσινο τα τρεχω fish only βεβαια αλλα στο μαγαζι σε reef τα ειδα.δεν θα χεις θεμα!!!!μην αγχωνεσαι😏

Το θεμα ειναι να μην ανεβαζει φωσφορικα..... στο fish only δεν πειραζει, στο ριφ θα ειναι καταστροφη....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Το θεμα ειναι να μην ανεβαζει φωσφορικα..... στο fish only δεν πειραζει, στο ριφ θα ειναι καταστροφη....

Ναι σωστα

προς το παρον παντως σε μετρησεις π κανω δεν εχω δει διαφορα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον πήρα πολύ φτηνά και δεν τρέχει και τίποτα αν δεν τον χρησιμοποιήσω αποφάσισα να πάρω κάποιο που έχω ξαναπάρει και αυτόν να τον κάνω προσάναμα για ψησταριά!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...