Jump to content

Δυναμική επιστροφή


Recommended Posts

Καλημέρα σας φίλοι. όπως ήδη ανέφερα "επιστρέφω" στο χόμπυ και στο φόρουμ. 

Λόγο δουλείας παραμέλησα το ενυδρείο μου για καιρό όμως πάλι καλά άντεξαν και ψάρια και τα περισσότερα φυτά και η άλγη η γλυκιά μου εννοείται πέρασε τέλεια! ! ! 

Επιστροφή λοιπόν με σκοπό για καλύτερα πράγματα απο πριν. Πήρα λοιπόν ένα καινούριο φίλτρο γιατί μέχρι τώρα είχε ένα κρεμαστό τις κακιάς ώρας που απλά κρατούσε το νερό καθαρό απο αμμωνία και τίποτα περισσότερο. (https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/5700-fluval-307-εξωτερικό-φίλτρο-015561104470.html?search_query=fluval+307&results=88

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):δεν θυμάμαι . μήκος 1,20
Συνολικά Λίτρα: 150(-)
Sump (λίτρα):

 

Οργανισμοί
Ψάρια: πολλά guppies 
Άλλα είδη: διάφορα σαλιγκάρια 

 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρη αφίσα

Άλλα διακοσμητικά : διάφορα εύκολα φυτά anubies, vallisnerias, microsorum κ.α.
Υπόστρωμα: φυσική πέτρα 


Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες Τ5 39watt (νομίζω) σε διαφορετικά kelvin
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες 

 

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση : fluval 307 
Θέρμανση : θερμοστάτης 150w.

Ψύξη : δεν έχω τίποτα ακόμα 


Παράμετροι 
pH: 8 
Γενική σκληρότητα (GH): 13
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 - 15
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση : Μία φορά την εβδομάδα αλλαγή 40 - 50% όμως πιστεύω θέλει ανα 2 εβδομάδες λόγω χαμηλών νιτρικών. 

Λίπασμα : easy life profito όσο λέει η εταιρεία - τώρα που τελειώνει θα πάω στο seachem flourish.  + flourish excel

 

Τώρα θα ήθελα να πάρω co2 επιτέλους και έπαθα πλάκα με τις τιμές που παίζουν αλλά μετά απο τόσα που διαβάζω δεν υπάρχει άλλος δρόμος αν θέλω να το πάρω σοβαρά επιτέλους! 

Είδα λοιπόν ένα σετ της eheim στα 260€ και σήμερα τυχαία είδα αυτό https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/πλήρες-σετ-co2-2kg-detail  

Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη και σαν άσχετος δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. 

Αύριο θα βάλω και καμία φωτογραφία.

Εχω άλλη μια ερώτηση... το ενυδρείο μου είναι με καπάκι αναγκαστικά για το φώς. αξίζει να πάρω ανεμιστηράκια μπας και δεν πιάσουμε τους 40 βαθμούς ή δεν θα κάνουν δουλειά με το καπάκι. ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το καπάκι στο ένα ενυδρείο μου που είναι σαν το δικό σου το έχω ανεβάσει 15-20 εκ. και το έχω στηρίξει με ένα ξυλάκι με μανταλάκι τώρα το καλοκαίρι.

Δεν έχει σημαντική διαφορά στο φως.

Αν έχεις aircondition (εμένα δουλεύει σχεδόν 15 ώρες), δε θα χρειαστείς ανεμιστηράκια....

Αλλαγή νερού σίγουρα κάθε εβδομάδα αλλά μέχρι 30% όχι περισσότερο....για τα νιτρικά που λες

Για τα φυτά που έχεις προς το παρόν δε νομίζω οτι χρειάζεσαι λίπασμα, αν το θέλεις εσύ ΟΚ αλλά με μέτρο.

Βέβαια γράφεις πως έχεις μόνο πέτρα κάτω χωρίς soil... χμμμμ....πάντως εγώ το χώμα το θεωρώ απαραίτητο για αυτό τον τύπο ενυδρείου

και όχι μόνο για τα φυτά αλλά γενικά για το stability μακροχρόνια.....

Το φίλτρο είναι πολύ καλό...ρύθμισε τη ροή κάπως  μέτρια... διότι στα guppy που λες πως έχεις δεν αρέσουν τα πολύ δυνατά ρεύματα...

co2  δεν έχω βάλει ποτέ μου, Θα σου απαντήσουν οι άλλοι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος giorgos152 έγραψε:

Εγώ το καπάκι στο ένα ενυδρείο μου που είναι σαν το δικό σου το έχω ανεβάσει 15-20 εκ. και το έχω στηρίξει με ένα ξυλάκι με μανταλάκι τώρα το καλοκαίρι.

Δεν έχει σημαντική διαφορά στο φως.

Αν έχεις aircondition (εμένα δουλεύει σχεδόν 15 ώρες), δε θα χρειαστείς ανεμιστηράκια....

Αλλαγή νερού σίγουρα κάθε εβδομάδα αλλά μέχρι 30% όχι περισσότερο....για τα νιτρικά που λες

Για τα φυτά που έχεις προς το παρόν δε νομίζω οτι χρειάζεσαι λίπασμα, αν το θέλεις εσύ ΟΚ αλλά με μέτρο.

Βέβαια γράφεις πως έχεις μόνο πέτρα κάτω χωρίς soil... χμμμμ....πάντως εγώ το χώμα το θεωρώ απαραίτητο για αυτό τον τύπο ενυδρείου

και όχι μόνο για τα φυτά αλλά γενικά για το stability μακροχρόνια.....

Το φίλτρο είναι πολύ καλό...ρύθμισε τη ροή κάπως  μέτρια... διότι στα guppy που λες πως έχεις δεν αρέσουν τα πολύ δυνατά ρεύματα...

co2  δεν έχω βάλει ποτέ μου, Θα σου απαντήσουν οι άλλοι εδώ.

Πολύ μου άρεσε η ιδέα σου με το καπάκι. Ούτε που είχε περάσει απο το μυαλό μου! 

aircodition έχω αλλά είναι σε άλλο δωμάτιο. πρέπει να το δοκιμάσω αν το πιάνει.

Λίπασμα χρησιμοποιώ κανονικά γιατί πιστεύω οτι και αυτά τα εύκολα φυτά με χαμηλές απαιτήσεις θέλουν κάτι να  φάνε. ασε που χωρίς αυτό η ανούμπια κιτρινίζει αμέσως. 

Χρησιμοποιώ και νερό α/ο για τις αλλαγές και για την συμπλήρωση εννοείται. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Είδα λοιπόν ένα σετ της eheim στα 260€ και σήμερα τυχαία είδα αυτό https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/πλήρες-σετ-co2-2kg-detail  

Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη και σαν άσχετος δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. 

Πολυ απλα... άλλο το Eheim και άλλο το κινεζικο. Αν μπορεις να παρεις Eheim ή πχ CO2 art - παρε.

πριν 4 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Εχω άλλη μια ερώτηση... το ενυδρείο μου είναι με καπάκι αναγκαστικά για το φώς. αξίζει να πάρω ανεμιστηράκια μπας και δεν πιάσουμε τους 40 βαθμούς ή δεν θα κάνουν δουλειά με το καπάκι. ???

ανεμιστηρακια βαλε. Θα πιασουμε και 40 αρια....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το σύστημα Co2 το συγκεκριμένο που ψάχνεις το έχω εγώ κι το δουλεύω ένα χρονο χωρίς πρόβλημα. Επειδή έστηνα όλο το ενυδρείο από την αρχή προτίμησα να δωσω περισσότερα χρήματα για εξωτερικά φίλτρα και φωτα και να εξοικονομήσω από αυτό.. βέβαια είναι πιο φθηνή κατασκευή κ η ηλεκτρόβανα είναι πάνω στο μανόμετρο… αν κολλήσει δηλαδή το αλλάζεις όλο!! Θες δηλαδή και νέο μανόμετρο…

 

Αν μπορείς να πάρεις κάτι πιο ποιοτικό όπως της eheim που σου λέει η Ναταλια σίγουρα είναι καλύτερο.. ότι πιο ποιοτικό πήρα δεν το μετάνιωσα!! Αλλιώς και με αυτό θα κανείς την δουλειά σου παίρνοντας υπόψη αυτό που σου είπα…

 

οτι δίνεις παίρνεις 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή επάνοδο! Όσον αφορά το διοξείδιο είναι μια χαρά. Το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και καιρό.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να κάνεις κάτι σαν και αυτό που έκανα στο 60αρη μου εύκολα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Ακόμα και τις μέρες με πολυ ζέστη. 

IMG_20220701_194630.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !! θα προχωρήσω σε αγορά ανεμιστήρα 2πλο ή τριπλό και στο πιο οικονομικό co2 για να μπορέσω να πάρω ολα αυτά που χρειάζομαι για να το "φτιάξω" επιτέλους. 

Λέω ακόμα να βάλω αρκετό υπόστρωμα ακόμα στην άκρη δεξιά που άδειασε ο χώρος να γίνει σαν πλαγιά εκεί με την πέτρα να προεξέχει και να βάλω λίγο εύκολο γρασιδάκι Marsilea hirsuta (με ταμπλέτες). και κάποια φυτά ακόμα στην πλάτη.  thumbnail_800x600.jpg.04702b24de5e68e3d215e06c84a4f32e.jpg

θέλω επίσης να καλύψω το καραβάκι με κάποια μοσ. ή διάφορα μικρά φυτάκια όπως anubias μικρές ή buchephalandra.1337794950_thumbnail(2)_800x600.jpg.8531054fcda85c204a649a2ff9e8fdb1.jpg567067981_thumbnail(3)_800x600.jpg.bc74d8203c554cff93dc3a65083bb0c1.jpg1661684655_thumbnail(1)_600x800.thumb.jpg.99a8d1aa566d8cc11d7c6693375530f7.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

και να βάλω λίγο εύκολο γρασιδάκι Marsilea hirsuta (με ταμπλέτες).

Αν πας για ευκολα φυτα, τότε γιατι να παρεις CO2?

Tabletes για ποιο λογο? Η μαρσιλεα δεν εχει ριζες (κανονικες), δεν ρουφαει τα λιπασματα απο το υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν πας για ευκολα φυτα, τότε γιατι να παρεις CO2?

Tabletes για ποιο λογο? Η μαρσιλεα δεν εχει ριζες (κανονικες), δεν ρουφαει τα λιπασματα απο το υποστρωμα.

το co2 είναι για να γίνει το ενυδρείο όμορφο όπως πρέπει πια σιγά σιγά. να μεγαλώνουν τα φυτά όμορφα και υγιή χωρίς άλγες παντού. Σε αυτό το ενυδρείο δεν μεγαλώνει ούτε το java fern όμορφα. μόνο οι κρυπτοκορινες και το κερατοφυλλο.

επίσηςδεν θα με ενοχλούσε να πάρω στην πορεία κάποιο πιο δύσκολο φυτό όταν το καταφέρω να αποκτήσει μια ισορροπία με λιπάσματα. (ακόμα τα μαθαίνω)

δεν ήξερα ότι η μαρσιλεα δεν θέλει ταμπλέτες. 

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω διάφορα τώρα πάλι για το co2 και μου δημιουργήθηκε ο εξής προβληματισμός. 

το PH του ενυδρείου μου είναι 8 - 8,1 και το ΚΗ είναι 4. 

δεν θα είναι επικίνδυνο κάθε μέρα οταν λειτουργεί το CO2 να πέφτει το ph στο 7 (όπως βλέπω εδω στον πίνακα) και το βράδυ πάλι να ανεβαίνει στο 8 οταν δεν λειτουργεί το CO2 ? ? ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Διαβάζω διάφορα τώρα πάλι για το co2 και μου δημιουργήθηκε ο εξής προβληματισμός. 

το PH του ενυδρείου μου είναι 8 - 8,1 και το ΚΗ είναι 4. 

δεν θα είναι επικίνδυνο κάθε μέρα οταν λειτουργεί το CO2 να πέφτει το ph στο 7 (όπως βλέπω εδω στον πίνακα) και το βράδυ πάλι να ανεβαίνει στο 8 οταν δεν λειτουργεί το CO2 ? ? ? 

Το πρωτο προβλημα σου ειναι, οτι δεν μετρας καλα το ΚΗ και το ΡΗ σου. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ΚΗ4 και ΡΗ 8.1.

Για να μην υπαρχει θεμα με υπερβολικη ποσοτητα CO2, εχουμε το dropchecker.

Και οχι, δεν θα υπαρχουν τόσο μεγαλες διακυμάνσεις.

πριν 14 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

επίσηςδεν θα με ενοχλούσε να πάρω στην πορεία κάποιο πιο δύσκολο φυτό όταν το καταφέρω να αποκτήσει μια ισορροπία με λιπάσματα. (ακόμα τα μαθαίνω)

Για να βαλεις πιο δυσκολα φυτα πρεπει να βαλεις ακομα 1-2 λαμπες.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση! πάντως καιρό μετράω ΚΗ και βγαίνει μεγάλη η διαφορά από το PH. το τεστ του ΚΗ είναι από sera και το PH από api.

 

δηλαδή να μην δοκιμάσω να πάρω τώρα μια ludwigia κοκκινη?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

ευχαριστώ για την απάντηση! πάντως καιρό μετράω ΚΗ και βγαίνει μεγάλη η διαφορά από το PH. το τεστ του ΚΗ είναι από sera και το PH από api.

 

δηλαδή να μην δοκιμάσω να πάρω τώρα μια ludwigia κοκκινη?? 

Με τόσο υψιλο ΡΗ, δεν... θελει και αρκετο φως για να παραμενει κοκκινη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Με τόσο υψιλο ΡΗ, δεν... θελει και αρκετο φως για να παραμενει κοκκινη.

ευχαριστώ. 

να ρωτήσω αν υπάρχει εδώ κάπου να διαβάσω ότι χρειάζομαι για τις ποσότητες co2 ? το ψάχνω αλλά δεν τα έχω καταλάβει πλήρως. 

απλά ότι το drop checker πρέπει να είναι πράσινο αλλά εγώ δεν έχω τόσο απαιτητικά φυτά και επίσης δεν είναι και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

ευχαριστώ. 

να ρωτήσω αν υπάρχει εδώ κάπου να διαβάσω ότι χρειάζομαι για τις ποσότητες co2 ? το ψάχνω αλλά δεν τα έχω καταλάβει πλήρως. 

απλά ότι το drop checker πρέπει να είναι πράσινο αλλά εγώ δεν έχω τόσο απαιτητικά φυτά και επίσης δεν είναι και πολλά.

 

Link to comment
Share on other sites

για την ποσοτητα... Οταν στο προφιλ φυτου γραφει- πολυ CO2, σημαινει, οτι χρειαζεται 30mg/l CO2 (drop checker ανοιχτο πρασινο)

οταν μετρια ποσοτητα CO2 - σκουρο πρασινο - 20 mg/l

με 10mg/l και κατω θα ειναι μπλε-πρασινο, μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

για την ποσοτητα... Οταν στο προφιλ φυτου γραφει- πολυ CO2, σημαινει, οτι χρειαζεται 30mg/l CO2 (drop checker ανοιχτο πρασινο)

οταν μετρια ποσοτητα CO2 - σκουρο πρασινο - 20 mg/l

με 10mg/l και κατω θα ειναι μπλε-πρασινο, μπλε.

Τα φυτάκια μου και εγώ σε ευγνωμονούμε! η βοήθεια σου απο την αρχή που ξεκίνησα με αυτό το χομπυ είναι πολύ σημαντική ! ! 

Να σαι καλά. 

Τώρα όμως έχω κ άλλη ερώτηση γιατί δεν σταματάω να διαβάζω!

Για λίπασμα τι μου προτείνεις ? έχω πάρει το flourish όμως διαβάζω οτι δεν είναι αρκετό αφού δεν έχει όλα τα στοιχεία μέσα και θα πρέπει να πάρεις και τα υπόλοιπα της εταιρείας, κάτι που μου φαίνεται πολυέξοδο αυτήν την στιγμή. 

μήπως macro και micro της green aqua ? 

Επίσης excel θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ μετά το co2 ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Για λίπασμα τι μου προτείνεις ?

Παντα εξαρταται απο τις μετρησεις σου. To αν θα χρειαστεις μακρο, μπορουμε να πουμε μόνο , οταν θα εχουμε μετρησεις απο ΝΟ3 τουλαχιστον.

Μικρο χρειαζονται. Το θεμα με ποσότητα ειναι μονο. Οσο πιο γρηγορη αναπτυξη εχουν τα φυτα, τόσο πιο πολυ λιπασμα χρειαζονται.

Αν θα παρεις Seachem flourish και θα βαλεις stem φυτα στο ενυδειο, τότε σιγουρα θα χρειαστεις και καλιο - Flourish potassium. Αν θα εχεις αρκετα ψαρια στο ενυδρειο, δεν θα χρειαστει να παρεις άλλα μακρο εκτος καλιου.

Πρωτα φτιαξε το ενυδρειο, κανε μετρισεις (πριν την αλλαγη νερου) και μετα μιλαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Επίσης excel θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ μετά το co2 ??

αν θελεις, μπορεις να ριχνεις και μετα. κανονικα δεν θα χρειαστει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το co2 σετ της eheim όμως δεν κα΄νω δουλειά με τον απλό diffuser μέσα στο ενυδρείο γιατί πάει κατευθείαν στην επιφάνεια το co2 στο σημείο που υπολόγιζα να το βάλω όμως τελικά δεν έχει αρκετή ροή το νερό εκεί και δεν βλέπω και άλλο σημείο που θα μπορούσε να μπει σωστά .

Θα χρειαστώ inline diffuser 1426358749_thumbnail(4)_600x800.thumb.jpg.ada596df8dfee8d5a8ee361eb808134d.jpg1569434345_thumbnail(1)_800x600.jpg.1a093b47d7dea26036636b706608a2f0.jpg2100528560_thumbnail(2)_800x600(1).jpg.0c547ff27f5b61a1f08e7572f0b50eff.jpg1708636887_thumbnail(3)_800x600(1).jpg.85c2203d45429de35a6d0bf2252b3618.jpg

thumbnail_800x600 (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

το diffuser βαζουμε απέναντι απο το μπαστούνι  εξόδου του φιλτρου. Δοκίμασε. Μια χαρα φτανει. Πρεπει να ρυθμισεις περιπου 2 φουσκαλιτσες το δευτερολεπτο να βαραει.

drop checker πηρες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

το diffuser βαζουμε απέναντι απο το μπαστούνι  εξόδου του φιλτρου. Δοκίμασε. Μια χαρα φτανει. Πρεπει να ρυθμισεις περιπου 2 φουσκαλιτσες το δευτερολεπτο να βαραει.

drop checker πηρες;

το έβαλα απέναντι όπως ακριβώς μπροστά στο diffuser είναι τα διακοσμητικά και δεν παίρνει τις φυσαλίδες το ρεύμα. έκανα πάλι την πατέντα μου και κάνω δουλειά προς το παρόν.

drop check έχω ναι. παραμένει μπλέ στην 1 φυσαλίδα. 

μετρήσεις έκανα σήμερα 

PH 7.5

KH 6

νιτρικά 5 (με λίγη φαντασία 10)IMG_20220706_182431.thumb.jpg.134005afb85f113b2bec20e0c29e1b32.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

νιτρικά 5 (με λίγη φαντασία 10)

:D:D:D καλα ειναι.

πριν 14 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

drop check έχω ναι. παραμένει μπλέ στην 1 φυσαλίδα. 

και με δυο ακομα μπλε μπορει να ειναι, γιατι εχεις σκληρο νερο στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

αύριο εβδομαδιαία αλλαγή νερού και τα τεστ σήμερα έδειξαν. pH 7.5 (τέρμα πάνω στο high range και τέρμα κάτω στο low). kH 5. gH 13-14. νιτρικά 10 - 20. 

Το co2 δουλεύει με τα φώτα 1 φυσαλίδα και κάτι το δευτερόλεπτο. 

(το drop checker παραμένει μπλέ)

τα φυτά μεγαλώνουν γρήγορα και ωραία όλα εκτός του κόκκινου που δεν θυμάμαι και το όνομα του. έχει κάτω τα φύλλα του.

IMG_20220711_210746_600x800.thumb.jpg.37e7cdc36b3df50214e7f35ad3190ad5.jpgλιπασμα profito όσο λέει η εταιρεία και κάλιο όσο λέει επίσης. IMG_20220711_210751_600x800.thumb.jpg.30900627b2b0ee9bfa0e59bac685226d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...