Jump to content

Δυναμική επιστροφή


Recommended Posts

On 1/7/2022 at 4:52 ΠΜ, το μέλος manosmili έγραψε:

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες Τ5 39watt (νομίζω) σε διαφορετικά kelvin

Eχουν ανακλαστηρες οι λαμπες σου; Αν οχι, βαλε. Εγω με δυο Τ5 και ανακλαστηρες Juwel ειχα σχεδον ολα τα φυτα σε πολυ καλη κατασταση και βαλε και άλλο CO2. 2 φυσσαλιδες το λιγοτερο.

https://www.aquario.gr/product/hiflex-reflector-1200mm/

Δεν βρηκα ακριβως 1047mm, σε ελληψη ειναι; :wacko: Το μεγαλο κοβεις οσο θες, αυτο εχει σημασια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Eχουν ανακλαστηρες οι λαμπες σου; Αν οχι, βαλε. Εγω με δυο Τ5 και ανακλαστηρες Juwel ειχα σχεδον ολα τα φυτα σε πολυ καλη κατασταση και βαλε και άλλο CO2. 2 φυσσαλιδες το λιγοτερο.

https://www.aquario.gr/product/hiflex-reflector-1200mm/

Δεν βρηκα ακριβως 1047mm, σε ελληψη ειναι; :wacko: Το μεγαλο κοβεις οσο θες, αυτο εχει σημασια.

 

θα βγάλω το τζαμακι μπροστά από τις λάμπες που είναι λίγο θολό. 

να ανεβάζω co2 μέχρι να γίνει πράσινο το drop checker κάποια στιγμή? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2022 at 6:41 ΜΜ, το μέλος manosmili έγραψε:

θα βγάλω το τζαμακι μπροστά από τις λάμπες που είναι λίγο θολό. 

πιστευω οτι εχεις στεγανα ντουι στις λαμπες σου. Αλλιως μην βγαζεις το προστατευτικο γυαλι!

το θεμα ειναι, αν ειναι θολο το γυαλι - τζαμπα καινε οι λαμπες. Αν δεν εχεις ανακλαστηρες - τζαμπα καινε οι λαμπες.

On 12/7/2022 at 6:41 ΜΜ, το μέλος manosmili έγραψε:

να ανεβάζω co2 μέχρι να γίνει πράσινο το drop checker κάποια στιγμή? 

καντο χτες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα. έχω ένα θέμα με το co2 αν μπορείτε να βοηθήσετε! 

κάθε μέρα βγάζει περισσότερες φυσαλίδες από ότι το έχω φτιάξει όταν ξεκινάει να λειτουργήσει!

μετά το φτιάχνω και πάλι είναι πολύ περίεργο το πώς δουλεύει το bubble counter 

έτσι λοιπόν ακόμα να δω το drop checker στο σωστό χρώμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

καλησπέρα. έχω ένα θέμα με το co2 αν μπορείτε να βοηθήσετε! 

κάθε μέρα βγάζει περισσότερες φυσαλίδες από ότι το έχω φτιάξει όταν ξεκινάει να λειτουργήσει!

μετά το φτιάχνω και πάλι είναι πολύ περίεργο το πώς δουλεύει το bubble counter 

έτσι λοιπόν ακόμα να δω το drop checker στο σωστό χρώμα. 

Αν εχεις ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα στην αρχη και στο τελος υπαρχει μια μικρη διαφορά στην ποσοτητα των φυσσαλιδων.... το πολυ για 5 λεπτα. Μετα πρεπει να δουλευει ρολοι

Δες μηπως τελειωνει η μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα 
Για άλλη μια φορά θα ήθελα την βοήθεια σας. 
Αφου τελείωσε η μισόκιλη μπουκάλα co2 την άλλαξα με μια δύο κιλών σήμερα αλλά η πίεση δεν μένει σταθερή 1,7 με 2 πάει πάνω κάτω ο δείκτης

στο προηγούμενο το είχα στο τέρμα (2) πάλι γιατί έτσι έλεγε το diffuser και δεν είχα αυξομειώσεις. 

Τώρα αν το χαλαρώσω λίγο στο 1.5 μένει σταθερό αλλά όσο και να αυξήσω τις φυσαλίδες δεν φτάνω εκεί που θέλω
τι κάνω λάθος ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να συνεχίσω αυτό το θέμα που είχα ξεκινήσει για να φτάσω με την βοήθεια σας κάποια στιγμή σε ένα στάδιο το ενυδρείο μου που να μην είναι καθημερινός αγώνας με άλγες και να θαυμάζω τα όμορφα φυτά υγιή. 

 

Μήνες μετά απο τις πρώτες μου δημοσιεύσεις οι εξελίξεις είναι

Τα φυτά μετά την είσοδο του Co2 μεγάλωναν όμορφα και ωραία και ας υπήρχαν άλγες.

πλήθηναν λοιπόν τόσο καιρό. έγινε μια μικρή ζούγκλα το ενυδρείο και αφού άλλαξαν οι ισορροπίες πλέον παλεύω με άλγες καθημερινά. 

Αύξησα το λίπασμα εννοείται (seachem flourish + potassium)   

To Co2 τρέχει κυριολεκτικά ώστε να γίνει πράσινο το drop checker οπότε δεν μπορώ εύκολα να μετρήσω φυσαλίδες. 

και 2 εβδομάδες τώρα μετράω μηδενικά NO3 όμως όλα τα υπόλοιπα τέστ βγαίνουν εντάξει. Θεώρησα λοιπόν οτι δεν υπάρχει αρκετή παραγωγή νιτρικών για αυτή την κατανάλωση και σήμερα αγόρασα ένα Seachem Nitrogen και έβαλα την προτεινόμενη δόση (2,5ml για 160λ και το δικό μου είναι 150λ) 

Θα μετρήσω αργότερα να δω αν υπάρχει διαφορά.

 

Επίσης την προηγούμενη εβδομάδα κάηκαν οι λάμπες Τ5 που είχα απο την υγρασία και πήρα ένα TWINSTAR LED 120B 3166 lm - 42w 

Για να δούμε πως θα πάει σιγά σιγά. 

Οποιαδήποτε πρόταση, υπόδειξη, ερώτηση καλοδεχούμενη! 1666008425195_800x600.jpg.baaf83a47ecd118ff0685c5457ba481a.jpg1666008425197_800x600.jpg.93541412f1ced1d13269b965af0593a3.jpg1666008425193_600x800.thumb.jpg.47eaeab4cf4e259223ac43ca3603727e.jpg1666008516100_800x600.jpg.1888ab8834ef2e29423444f2ddce6495.jpg1666008516098_800x600.jpg.e34041b1226c612cc1758bb387b49e88.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!

1)Τι φίλτρο έχει?

2)Πόσο βιολογικό υλικό σε όγκο ή σε βάρος? 

3)Τι υπόστρωμα έχεις για βυθό?

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!

1)Τι φίλτρο έχει?

2)Πόσο βιολογικό υλικό σε όγκο ή σε βάρος? 

3)Τι υπόστρωμα έχεις για βυθό?

1 Φίλτρο fluval 207 

2 Βιολογικό δεν ξέρω πόσο ακριβώς γιατί δεν το έβαλα όλο μαζί. Έβαζα σε διάφορα χρονικά διαστήματα. 

3 υπόστρωμα είναι απλό βότσαλο και χαλαζίας μιξ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε τα νιτρικα . Καλα παει.  Σιγα σιγα θα φυγει και η τριχοειδη, αρκει να εχεις θετικα νιτρικα. Μηδενικες τιμες των μακρο στοιχειων στο νερο ευνοει εμφανιση αλγης.

Ειδικα, οταν δεν εχουμε ενεργο υποστρωμα. Μπορεις να βοηθησεις με Excel

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο 150λίτρων θα έβαζα περίπου σε όγκο 2 λίτρα βιολογικού υλικού. Το φίλτρο σου έχει χώρο 3,1L..

Συμφωνώ με την Ναταλία..

Επειδή δεν αυξομειώνεται η ένταση του φωτιστικού..μπορείς να μειώσεις λίγο τις ώρες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Σε ένα ενυδρείο 150λίτρων θα έβαζα περίπου σε όγκο 2 λίτρα βιολογικού υλικού. Το φίλτρο σου έχει χώρο 3,1L..

Συμφωνώ με την Ναταλία..

Επειδή δεν αυξομειώνεται η ένταση του φωτιστικού..μπορείς να μειώσεις λίγο τις ώρες 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

Αν το φίλτρο μου έχει 3.1λ χώρο τότε έχω σίγουρα 2λ βιολογικό υλικό. 

Χρειάζεται να χαμηλώσει ο φωτισμός λέτε? (3100 lumen) Αν είναι να πάρω ένα dimmer. Με τις τ5 πρίν, είχα πιο πολλά lumen. 

Όσο για τα νιτρικά πιστεύω θα φτιάξουν σιγά σιγά με περισσότερο τάισμα και nitrogen που ξεκίνησα. 

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες είναι ο φωτισμός??

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mik7 έγραψε:

Πόσες ώρες είναι ο φωτισμός??

8μιση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Με τις τ5 πρίν, είχα πιο πολλά lumen. 

αν δεν ειχες καλους ανακλαστηρες, τα lumen απο τα Τ5  δεν συγκρινονται με τα λεντ ,  γιατι τα λεντ εχουν γωνια 60-90 μοιρες, τα τ5 χωρις ανακλαστηρα 360....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

8μιση 

Και 7μίση να το πάς ακόμα καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. 

Σήμερα παρέλαβα ένα τέστ για φωσφορικά της salifert  και δείχνει μηδενικά όπως και με τα νιτρικά. 

Στα νιτρικά σιγά σιγά το βρίσκω με την προσθήκη nitrogen. θα πρέπει να αγοράσω και λίπασμα ξεχωριστό για φωσφορικά? 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ξεκινήσει με nitrogen μπορείς να βάζεις ξεχωριστά και φωσφορικά μέχρι να πάει στο 1.

Υπάρχουν και λιπάσματα όπως το specialized της tropica που περιέχει φωσφορικά και νιτρικά .ΑΛΛΆ, αν έχει προχωρήσει το θέμα άλγης ότι και να ρίχνεις θα μηδενίζει τα πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Αφού έχεις ξεκινήσει με nitrogen μπορείς να βάζεις ξεχωριστά και φωσφορικά μέχρι να πάει στο 1.

Υπάρχουν και λιπάσματα όπως το specialized της tropica που περιέχει φωσφορικά και νιτρικά .ΑΛΛΆ, αν έχει προχωρήσει το θέμα άλγης ότι και να ρίχνεις θα μηδενίζει τα πάντα. 

Και πως να προχωρήσω ? 

Το ξέρω οτι τα καταναλώνει η άλγη όμως προσπαθώ να φέρω το ενυδρείο σε μια ισσοροπία για να φύγει η άλγη. 

Να μην βάζω νιτρικά και φωσφορικά ? κάνουν καλό μόνο στην άλγη ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Καλησπέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. 

Σήμερα παρέλαβα ένα τέστ για φωσφορικά της salifert  και δείχνει μηδενικά όπως και με τα νιτρικά. 

Στα νιτρικά σιγά σιγά το βρίσκω με την προσθήκη nitrogen. θα πρέπει να αγοράσω και λίπασμα ξεχωριστό για φωσφορικά? 

Εγω τα ειχα χώρια, παντα. Παρε

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Υπάρχουν και λιπάσματα όπως το specialized της tropica που περιέχει φωσφορικά και νιτρικά .

πολυ καλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

Να μην βάζω νιτρικά και φωσφορικά ? κάνουν καλό μόνο στην άλγη ? 

Κάνεις καλο στην αλγη, οταν δεν εχεις θρεπτικα στο νερο. Γιατι οταν σταματουν να αναπτυσσονται τα φυτα (χωρις νιτρικα και φωσφορικα πως?) , κερδιζει μόνο η αλγη.

Δωσε τροφη στα φυτα και η αλγη θα φυγει. Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις καλα στρωμενο ενυδρειο. Θα στρωσει σε κανα 2-3 μηνες. Η αλγες στο νεο ενυδρειο ειναι το κατι φυσιολογικο. Απλα πρεπει να την κρατας υπο ελεγχο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνεχίζω λοιπόν με την προσθήκη nitrogen και θα αγοράσω και phosphorus. και βλέπουμε πως θα πάει.

 

Νιτρικά πρέπει να φτάσω 10+

φωσφορικά πόσο πρέπει να φτάσω ? 

 

Επίσης έχω στα χέρια μου απο παλιά αγορά ένα bio-exit green της easy-life που δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. έχετε άποψη για το προϊόν ? κάνει "θεραπεία" 2 εβδομάδων και δεν το χρησιμοποίησα γιατί δεν ήξερα αν πρέπει αυτές τις 2 εβδομάδες να βάζω και λίπασμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνεχίζω λοιπόν με την προσθήκη nitrogen και θα αγοράσω και phosphorus. και βλέπουμε πως θα πάει.

 

Νιτρικά πρέπει να φτάσω 10+

φωσφορικά πόσο πρέπει να φτάσω ? 

 

Επίσης έχω στα χέρια μου απο παλιά αγορά ένα bio-exit green της easy-life που δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. έχετε άποψη για το προϊόν ? κάνει "θεραπεία" 2 εβδομάδων και δεν το χρησιμοποίησα γιατί δεν ήξερα αν πρέπει αυτές τις 2 εβδομάδες να βάζω και λίπασμα.

Έχω  δοκιμάσει το ALGEXIT και μπορώ να πω ότι κάνει θαύματα.

Το επίπεδο φωσφορικών αλάτων σε ένα φυτεμένο ενυδρείο θα πρέπει να διατηρείται μεταξύ 0,5 και 1,0 ppm (mg/L)

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο που βρίσκεται στο στρώσιμο μέχρι και 6 μήνες είναι λογικό να έχεις αλγες… εγώ μετά το εξάμηνο καθάρισα… στην αρχή είχα διατομικη και μετά πράσινη τριχοειδή… θα σου έλεγα να κανείς υπομονή… να βγάζεις με το χέρι όσο περισσότερη μπορείς και η χρήση excel βοηθάει επίσης… όταν στρώσει το ενυδρείο και βρεις την ισορροπία θα φύγει… αλγες ωστόσο πάντα θα υπάρχουν ωστόσο αν βρεις τη σωστή ανάλογο σε φωτισμο- λίπανση- διοξειδιο και κανείς εβδομαδιαίες αλλαγές θα είσαι οκ…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...