Jump to content

Δυναμική επιστροφή


Recommended Posts

On 22/10/2022 at 5:13 ΜΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Σε ένα ενυδρείο που βρίσκεται στο στρώσιμο μέχρι και 6 μήνες είναι λογικό να έχεις αλγες… εγώ μετά το εξάμηνο καθάρισα… στην αρχή είχα διατομικη και μετά πράσινη τριχοειδή… θα σου έλεγα να κανείς υπομονή… να βγάζεις με το χέρι όσο περισσότερη μπορείς και η χρήση excel βοηθάει επίσης… όταν στρώσει το ενυδρείο και βρεις την ισορροπία θα φύγει… αλγες ωστόσο πάντα θα υπάρχουν ωστόσο αν βρεις τη σωστή ανάλογο σε φωτισμο- λίπανση- διοξειδιο και κανείς εβδομαδιαίες αλλαγές θα είσαι οκ…

Καλησπέρα. το ενυδρείο τρέχει πολύ καιρό. Ήρθαν άλγες, έφυγαν, ήρθαν μετά άλλες, και κάνουμε αυτό το πράμα συνέχεια. 

Απλά απο τον Ιούλιο έχω βάλει co2 και ψάχνω να βρω την ισορροπία. 

Μετά το co2 μεγάλωσαν τα φυτά και έγινε ζούγκλα και τώρα εμφάνισε έλλειψη νιτρικών και φωσφορικών και γέμισε ο τόπος άλγες. Βέβαια τόσο καιρό που τρέχει το ενυδρείο και έχει μαζέψει τόση βρωμιά στον πάτο μου φαίνεται τόσο άκυρο να μην έχω καθόλου νιτρικά ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καιρό μετά μου άλλαξαν την ηλεκτροβάνα για να διορθωθεί το πρόβλημα που έχω με την αστάθεια της πίεσης του Co2. πέντε μέρες τώρα το έχω αλλάξει και σήμερα άρχισε να κάνει πάλι οτι να ναι η πίεση. 

Υπάρχει περ'ιπτωση να τα κάνει αυτά γιατί το σωληνάκι κάνει και λίγο ζιγκ ζαγκ ???

Υπάρχει περίπτωση να τα κάνει αυτά γιατί  μέσα στο σωληνάκι έχει μπει λίγο υγρό από το bubble counter και πηγαινοέρχεται. ?

Τώρα ο δείκτης της πίεσης ανεβοκατεβαίνει πάλι όμως είναι τόσο γρήγορη η κίνηση που δεν φαίνεται να υπάρχει διαφορά στην ποσότητα φυσαλίδων 

2 μέρες όλες και όλες δούλεψε όμορφα ! 2 μέρες μόνο το χάρηκα και το έχω τόσους μήνες!

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Υπάρχει περ'ιπτωση να τα κάνει αυτά γιατί το σωληνάκι κάνει και λίγο ζιγκ ζαγκ ???

Υπάρχει περίπτωση να τα κάνει αυτά γιατί  μέσα στο σωληνάκι έχει μπει λίγο υγρό από το bubble counter και πηγαινοέρχεται. ?

Οχι. Οχι.

Μηπως φταιει η μπουκαλα... Αν με καποιο τροπο μπαινει το υγρο CO2 στο μανομετρο, μπορει να το χαλασει.

την μπουκαλα την εβαλες ορθια, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι. Οχι.

Μηπως φταιει η μπουκαλα... Αν με καποιο τροπο μπαινει το υγρο CO2 στο μανομετρο, μπορει να το χαλασει.

την μπουκαλα την εβαλες ορθια, ετσι?

Με δύο διαφορετικές μπουκάλες που το έχω δουλέψει κάνει τα ίδια. 

Σήμερα δουλεύει σχεδόν σωστά. Μενει σταθερό για αρκετή ώρα. Αν αλλάξει ο δείκτης της πίεσης κάνει πολύ μικρή κίνηση και δεν φαίνεται ιδιαίτερη διάφορα στις φυσαλίδες. 

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα του 

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Εσάς δηλαδή το co2 που δουλεύει κανονικά δεν έχει κάποιες ελάχιστες αυξομειώσεις στον δείκτη της πίεσης κατά την διάρκεια της ημέρας?? Μένει μόνιμα σταθερό?? 

Link to comment
Share on other sites

Εμφάνισαν και τα φυτά κάποια έλλειψη στις κορυφές είναι άσπρα. Έλλειψη νιτρικών είναι? IMG_20221118_133148_360x800.thumb.jpg.69f8c268a0fe2e3c083adf9c51348104.jpgIMG_20221118_133215_360x800.thumb.jpg.7c28ef189a3fc2490dd8ec1d4db39a24.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος manosmili έγραψε:

Εσάς δηλαδή το co2 που δουλεύει κανονικά δεν έχει κάποιες ελάχιστες αυξομειώσεις στον δείκτη της πίεσης κατά την διάρκεια της ημέρας?? Μένει μόνιμα σταθερό?? 

Ναι, μένει μόνιμα σταθερό.Παιζει ρόλο και η θερμοκρασία δωματίου, δηλαδή στην ζεστή αυξάνεται λιγάκι η πίεση..Μια φωτογραφία αν μπορείς την μπουκάλα με την βάνα. Αν τρεμοπαίζει ο δείκτης σημαίνει διαρροή..

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Αν τρεμοπαίζει ο δείκτης σημαίνει διαρροή..

Γίνεται να έχει διαρροή το μανόμετρο? Ίσως κάτι έχω κάνει λάθος στην σύνδεση του bubble counter? 

Πάντως το περίεργο είναι ότι η συμπεριφορά της πίεσης άλλαξε με την αλλαγή της ηλεκτροβανας.

Πριν την αλλαγή είχε πολύ πολύ χειρότερες αυξομειώσεις 

IMG_20221120_191703_360x800.thumb.jpg.9379dc9160dc1e78e19aa07e7fefb762.jpg

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία και από την ηλεκτοβάνα αν μπορείς.. Σωληνάκι έχεις βάλει το σκληρό για co2 ή το μαλακό για αέρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mik7 έγραψε:

Μια φωτογραφία και από την ηλεκτοβάνα αν μπορείς.. Σωληνάκι έχεις βάλει το σκληρό για co2 ή το μαλακό για αέρα?

Σκληρό για co2IMG_20221120_193720_360x800.thumb.jpg.803cf9818d70bdeff5aea58f6c7d9f13.jpgIMG_20221120_193732_360x800.thumb.jpg.1b374767f8a31cb62dd486fa37ec7e83.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα σφουγγάρι με μπόλικη σαπουνάδα πιάτων και ψάξε στα ρακοράκια εκεί που μπαίνει το σωληνάκι στην μαγνητική αλλά και στην μπουκάλα. Δηλαδή,σε πρώτη φάση βγάλε από το ρεύμα την μαγνητική και ψάξε πρώτα το σωληνάκι από την μπουκάλα μέχρι την μαγνητική κάπου εκεί κάνει το θέμα μάλλον.Αργότερα , έτσι όπως δουλεύει κανονικά ψάξε με σαπουνάδα μέχρι το b/c. Είχα σύστημα περίπου σαν το δικό σου αλλά με είχε παιδέψει παρά πολύ και αναγκάστηκα να πάρω βάνα με πάνω της την μαγνητική..

16689679181452768258179507562158.thumb.jpg.77d2fbdf6e6e0526d57c62e63d8bc5cd.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα δοκιμάσω αύριο την σαπουναδα

 

Είχες και εσύ θέμα με διαρροή?

Link to comment
Share on other sites

είχα και εγώ το ίδιο ακριβώς θέμα με διαρροή που δεν έβρισκα και ήταν από το μανόμετρο το οποίο το άλλαξα και δεν ειχα ξανα διαρροή. πολύ πιθανό να είναι από εκει.

στο πίσω μέρος τους έχουν μια μικρή τρυπούλα βάλε το δάχτυλό σου να δείς αν καταλαβαίνεις να χάνει. Αλλά και να μην καταλαβαίνεις πάλι από εκει μπορεί να είναι.

Γενικά αυτά τα μανομετράκια δεν είναι καλής ποιότητας αλλά είναι δύσκολο να βρείς στην αγορά τόσο μικρά που να χωράνε. εγώ εκανα πατέντα για να το βάλω. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα τίποτα με την σαπουναδα. 

Έβαλα σε όλες τις συνδέσεις μέχρι το bubble counter

Και σε κάποιες τρυπουλες στο μανόμετρο

(Από πίσω που είπε ο φίλος δεν είχε τρυπουλα)

😒😒🤔🤔

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και χωρίς την ελκτροβανα έχει θέμα που δοκίμασα.

Και τώρα που δεν λειτουργεί η ηλεκτροβανα πάλι παίζει ο διακόπτης. Οπότε μάλλον χρειάζομαι καινούριο μανόμετρο 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...