Jump to content

Ozone


TAN

Recommended Posts

Γιαννη δεν νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα σε σκιμερ το οποιο εχει τετοια πιστοποιηση ειναι παραλογο να υπαρχει προβλημα.Σε περιπτωση υπερδοσολογια μονο αλλα εφοσον ξερουμε πια ειναι η επιτρεπομενη δοσολογια τοτε δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτο . το εχω 2 μηνες κ ολα ειναι οκ

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=330320287013

Θέλεις να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες, γιά τον τρόπο και το ενυδρείο που το χρησιμοποιείς;θα μας είναι πολύτιμες.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δεν νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα σε σκιμερ το οποιο εχει τετοια πιστοποιηση ειναι παραλογο να υπαρχει προβλημα.Σε περιπτωση υπερδοσολογια μονο αλλα εφοσον ξερουμε πια ειναι η επιτρεπομενη δοσολογια τοτε δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα

Αυτο ακριβώς λέω....τουλάχιστον όσοι έχουν tmc skimmer απο την σειρά v δεν θα πρέπει να ανησυχούν.Αλλωστε έκτός της θεωρίας που αναφέρει αυτά τα skimmer ozon safe ,ξέρω στην πράξη ενυδρεία μα ozon και τέτοια skimmers που λειτουργούν χρόνια χωρίς πρόβλημα.Οσο γιά τους κυκολοφορητές που μιλήσαμε παραπάνω, το κυρίως πρόβλημα εαν υπάρχει τέτοιο θέμα βρίσκεται στο sub όπου υπάρχει το skimmer και όχι στο κυρίως ενυδρείο.Επίσης όσοι έχουν Vortech ,ακόμη και εαν υπάρξει πρόβλημα μετά απο καιρό, θα είναι μόνο στην προπέλλα που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο, δηλαδή ζημιά μικρή.

Θα ήθελα επίσης να εκφράσω κάποιος ενδιασμούς μου σχετικα΄με την υγρασία και την μη χρησιμοποίηση αφυγραντή στο άρθρο του Νίκου...Προσωπικά διάλεξα την λύση αφυγραντή και όχι την αγορά μεγαλύτερου οζονιστήρα και του υπολογοσσμού μέσω της απώλειας υγρασίας γιά τους εξής λόγους...

Απο ότι ξέρω δεν υπάρχει ozonizer με ακριβή ρύθμιση του κουμπιού διοχέτευσης όζοντος στο sub, παρά μόνο κατά προσέγγιση.Ετσι το παίξιμο με το κουμπί αυτό σε μεγαλύτερους απο τα λίτρα μας οζονιστήρες εμπεριέχει και μεγαλύτερο ρίσκο ακόμη και εαν χρησιμοποιούμε controller.Ακόμη...ποιός μαθηματικός τύπος μας εξασφαλίζει το ποσοστό που λέχθηκε περί 40-50% υγρασία στο ντουλάπι που υπάρχει το sub;...ακόμη και εαν μετρηθεί η υγρασία ,αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι η ίδια σε όλλες τις ώρες της ημέρας η σε όλλες τις εποχές του χρόνου.Επίσης όσοι έχουν ενδοδαπέδια θέρμανση όπως εγω για παράδειγμα, τι γίνεται τον χειμώνα με την υγρασία;Αρα λοιπόν;...είμαστε συνεχώς στην διαδικασία να μετράμε την υγρασία και να παραμβαίνουμε στις ρυθμίσεις;Εκτός των άλλων διάβασα ότι εαν δεν χρησιμοποιούμε αφυγραντή στο ozonizer υπάρχει μεγάλη περίπτωσαη φθοράς του μηχανήματος.

Μετά απο όλα αυτά, χθές αγόρασα τον sander C100, μαζί με μιά αντλία 400L ανά ώρα με ρυθμιστικό πίεσης.Παράλληλα αγόρασα και ένα αφυγραντή 500mg που ως γνωστόν όλλοι οι αφυγραντές όταν αλλάξουν χρώμα μπορούν να "ξαναγομοθούν" στον φύρνο μικροκυμμάτων και στους 120 βαθμούς.Μάλιστα αυτο μπορεί να γίνει αρκετές φορές μέχρι να αχρηστευθούν.Το κόστος του γύρω στα 40 ευρώ.

Προς το παρών και μέχρι να μου έρθειο ο controller θα ξεκινήσω με 5mg/h και σταδιακά θα ανέβω μέχρι τα 10 το μέγιστο.Παράλληλα απόψε θα μετρήσω και την υγρασία του χώρου που υπάρχει το sub και θα σας πω το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου είναι 300 λίτρα k τρέχει εδώ k 3 μήνες.οποτε το όζον το έβαλα όταν έστρωσε το ενυδρείο! όταν το έβαλα σταμάτησε η ανάπτυξη τις αλγις δεν την μείωσε.τα ψαρια k κοραλία έχουν full χρώματα.επειδή δε έχω όργανο να μετράω orp το δουλεύω 2 φορες την βδομάδα από 10 λεπτά σε δοσολογία είναι περίπου 60 με 70. μέχρι να καταλήξω τι όργανο να πάρο k να έχω k τα απαιτούμε euro

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και εγω χθές βράδυ ,και προς το παρών μέχρι να παραλάβω τον controller είμαι χαμηλά στα 5Mg/h...σε 24ωρη βάση.Πάντως στο skimmer γίνοναι "όργια"με το τι μαζεύει, και προσωπικά έως τώρα φαίνεται ότι δουλεύει πολύ καλύτερα απο πριν.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και εγω χθές βράδυ ,και προς το παρών μέχρι να παραλάβω τον controller είμαι χαμηλά στα 5Mg/h...σε 24ωρη βάση.Πάντως στο skimmer γίνοναι "όργια"με το τι μαζεύει, και προσωπικά έως τώρα φαίνεται ότι δουλεύει πολύ καλύτερα απο πριν.

Εννοείς βγάζει περισσότερη μπίχλα ή πιο βρώμικη?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς βγάζει περισσότερη μπίχλα ή πιο βρώμικη?

Και πιό βρώμικη και περισσότερη....Να πω όμως εδω ότι ίσως βοηθάει και η μεγαλύτερη αεραντλία που έχω βάλει στο σωληνάκι αέρα σχετικά με πρίν και λόγω ανάγκης 500 λίτρων/h απο τον οζονιστήρα.Τελικά η ιδέα μου απο καιρό να χρησιμοποιώ ήδη μικρή αεραντλία στο σωλινάκι αέρα του skimmer μάλλον ήταν πολύ καλή.

Σημ....υγρασία χώρου τοποθέτησης του ozonizer δίπλα στο sub....47-51%.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...