Jump to content

Φιλτρανση λιμνης


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα μετην λιμνη μου ειναι 5.000 λιτρα και μεσα εχει κοι και καποια χρυσοψαρα ...γνωριζεται καποιο φιλτρο για αυτα τα λιτρα με UVC....Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες. Τι φίλτρα έχεις αυτή τη στιγμή στη λίμνη σου?. Ανέβασε αν μπορείς καμιά φωτογραφία της.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη στη λιμνη μου εχω ενα φιλτρο Sun Sun HW-304A 2000l/h το οποιο το ειχα απο το ενυδρειο μου και το εβαλα για να ανακυκλωνει λιγακι το νερο

20220702_134656.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Για πόσα ψάρια μιλάμε αυτή τη στιγμή και τι αλλαγές νερού?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη μεσα υπαρχουν 27 ψαριακαι εχω κανει 3 αλλαγες νερου σε 2 εβδομαδες περιπου

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Varvakis
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που βλέπω είναι νάυλον ή κάποιο άλλο υλικό?

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία είναι πολύ μικρή, θες τουλάχιστον τη διπλή ροή, πρέπει να υπολογίσεις να "γυρνάει" η λίμνη σου ανα ώρα, αν τα φίλτρα σου είναι σε μεγαλύτερο ύψος θες ακόμα μεγαλύτερη για να σηκώνει το νερό, το βλέπεις απο το διάγραμμα της αντλίας και το υπολογίζεις. Όπως είπες πήρες την αντλία απο το ενυδρείο και την έβαλες στη λίμνη, είναι σαν να παίρνεις τον κινητήρα από ένα 50αράκι παπί και να το βάζεις σε μια 500αρα ON OFF (-_-)

 

Ιδιαίτερα σημαντικό: αεραντλία για τα koi, έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτωση και φαίνεται και απο το χρώμα του νερού! Τι βάθος έχεις;
 

  • Χοντρικά πάλι υπολόγισε οτι σε αυτά τα λίτρα θέλεις 500lt φίλτρανση για να πεις οτι κάνεις μια καλή βιολογία, περίπου δηλαδή 10% επομένως αρκετό βιολογικό υλικό και ενδεχομένως ένα σχετικά μέτριο προς υψηλό κόστος. Τι budget έχεις;
  • Επίσης όταν λες αλλαγή νερού πόσο δηλαδή αλλάζεις; Επανέρχεται το νερό σε καθαρότητα ή πρασινίζει; Μπορεί να λυνόταν και με μια UV αλλά το θέμα είναι τα φίλτρα, τώρα τι φίλτρα έχεις (διάταξη,  λίτρα, υλικά μέσα);
  • Κάτω απο το ναυλον τι υπάρχει; Αν δεν είναι ειδικό για τον ήλιο, (καλή ώρα pvc) μπορεί να έχεις αστοχίες - σκισίματα και δεν θέλω να σκέφτομαι αρνητικά τι μπορεί να συμβεί με τόση ηλιοφάνεια τώρα με τις ζέστες.
Έγινε επεξεργασία - systemdennis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σε απογοητεύσω αλλά έτσι δεν πάμε πουθενά. Θα πρέπει να δώσεις κάποια χρήματα για να αποκτήσεις μια αξιοπρεπή λίμνη. Αν θες μόνο χρυσόψαρα, με περίπου 500-600 ευρώ φτιάχνεις μια εξαιρετική λίμνη για αυτά. Αν θες και ΚΟΙ όμως , το μπάτζετ σου θα εκτοξευτεί σε τουλάχιστον 2.000 ευρώ για μια αξιοπρεπή λίμνη με όχι πάνω από 3-4 ΚΟΙ και μερικά χρυσόψαρα. Οι απαιτήσεις των ΚΟΙ είναι πολύ μεγάλες. Είναι, ας το πούμε κάπως έτσι, οι δίσκοι του κρύου νερού (όσον αφορά το κόστος συντήρησης πάντα και όχι το πόσο ευαίσθητα είναι οχαχαχαχαχαχα). Αν θέλεις να ξεκινήσεις μια σοβαρή προσπάθεια, εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε με χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...