Jump to content

Ενυδρείο με caridina cantonensis


Recommended Posts

 

 

Αφού σας συστήθηκα, ήρθε η στιγμή να σας παρουσιάσω και το ενυδρείο μου. Η συγκεκριμένη αποικία ξεκίνησε πριν 2 χρόνια και το ενυδρείο το αγόρασα 3 μήνες μετά.

 

Οι γαριδούλες ήρθαν στα χέρια μου κάπως αναπάντεχα και ήμουν απροετοίμαστος. Τις είδα σε ένα μαγαζί που πήγα απλά για βόλτα. Ήθελα το είδος αρκετό καιρό και όταν τις είδα ζωντανά δεν μπόρεσα να αντισταθώ.


Τότε είχα λόγω καραντίνας 2 γατόψαρα σε ένα 50άρι. Χαλαζιακη άμμο, φίλτρο όσμωσης + νερό βρύσης, εσωτερικό φίλτρο, μέτρια ψύξη, χωρίς άλατα, χωρίς βακτήρια... 4 από τις 5 κατάφεραν να επιβιώσουν και μπόρεσα να φτιάξω μια ολόκληρη αποικία. Σήμερα έχουν σχεδόν αλλάξει τα πάντα. 

 

Δυστυχώς, 2 φορές γέμισε με γαρίδες το ενυδρείο και δύο φορές οι απώλειες έφτασαν την αποικία στα όρια της εξαφάνισης. Το παράδοξο είναι ότι το καλοκαίρι γεμίζει και το χειμώνα αρχίζει η κατηφόρα.

 

Τώρα, οι γαρίδες είναι σε καλή υγεία και διάθεση και έχει κάποιες βδομάδες που αρχίσαν να εμφανίζονται και μωράκια.

 

[img]https://i.imgur.com/S1vLAMC.mp4[/img]

 

 

Μέγεθος 100 λίτρα.

Λίπανση: όχι.

CO2: όχι.

Φωτισμός 25 lum/ ltr. led

Υλικά: 1. ξύλα: Spiderwood 2. χαλίκι: stratum fluval

Ζωντανοί οργανισμοί: 1. Crystal Red γαρίδες 2. Άλλα ασπόνδυλα: σαλιγκάρια Ramshorn και πεταλίδες.

Φυτά: Pogostemon Quadrifolius, Hydrocotyle Tripartita & Pellia moss.

Παράμετροι νερού:

pH: 6.7.

kH: 0 dH

gH: 5 dH

NH3/NH4 : 0 ppm

NO2 : 0 ppm

NO3 : 0-5 ppm

Ψύξη/θέρμανση: έλεγχος με stc-1000. Ανεμιστήρας 5v και αντίσταση 100w

Προετοιμασία νερoύ: νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης και ειδικά άλατα. 18 λίτρα αλλαγή κάθε 2 εβδομάδες.

Θερμοκρασία: 24,5 C

Εξοπλισμός: Φίλτρο: Astro 2208

 

Εδώ και κάποια βιντεάκια από τις καλές μέρες του ενυδρείου έτσι για το μάτι.

 

 

 

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οι γαριδουλες μου πάνε μια χαρά.  Προσπαθώ να αποφεύγω τις υπερβολές στις ρουτίνες. Λίγο τάισμα, αλλαγές στις 2 εβδομάδες και να μην ξεφεύγουν τα φυτά. Ελπίζω ο τρίτος χειμώνας να κυλήσει ήρεμα και να μην με βρει και νέα καταστροφή.

 

https://imgur.com/gallery/aTz0VaU

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...