Jump to content

ΝΕΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ


unpsophable

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Μονομαχιέρα

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 38x26x34
Συνολικά Λίτρα: 30
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Microsorum Pteropus
Ψάρια: Betta Splendens
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Λευκό χαρτόνι
Πέτρες: Πέτρα λάβας
Ξύλα: Κομμάτι καρύδας
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: 2kg λευκό χαλαζιακό χαλίκι 1-3mm Amtra
Βυθός: - 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x Led RGBW 4W
Διάρκεια φωτισμού: 6-8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Sun-Sun HQJ-500G 350L/h 2.5W, υαλοβάμβακας, 2x 35gr Sera siporax mini
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης Tetra T100 100W / -
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή: Hikari Betta Bio-Gold Pellet


Παράμετροι
pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): ~10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 25-30% κάθε εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Sera aquatan
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: - 

Καλησπέρα, από χθες είμαι κάτοχος ενός πανέμορφου μονομάχου ο οποίος είναι και ο πρώτος που είχα ποτέ, οπότε εδώ θα ανεβάζω την πορεία του για να βλέπουμε μαζί την εξέλιξη του και να μου δίνετε ιδέες και συμβουλές για να είναι όσο πιο άνετος γίνεται 😎

Το ενυδρείο είναι ένα sun-sun hr-380 με την εργοστασιακή φίλτρανση (αν εξαιρέσουμε τα 2 διχτάκια siporax mini που έχω βάλει) και φωτισμό. Το υπόστρωμα γνωρίζω δεν έχει το κατάλληλο χρώμα, αλλά το είχα από πριν, προς το παρον δεν δειχνει να τον αγχωνει. Πηρα πριν καμια βδομαδα 2 microsorum pteropus (τα απλα νομιζω, οχι narrow) το ενα σε πετρα λαβας και το αλλο σε καρυδα. Τα οποια ειναι της κακιας ωρας που λεμε, μου το ειπε και στο pet shop αλλα ειπα να τα παρω οπως και να χει. Θελω να βαλω και καμια ριζα ακομα με καποια anubias ή java moss.

Ο ενοικος τωρα, προφανως και ηταν σε βαζακι, με εντυπωσιασαν τα χρωματα του και γι αυτο και τον διαλεξα. Νομιζω λέγεται red dragon το χρωμα και το μοτιβο. Εγω τον κανω για plakat αλλα στο μαγαζι μου ειπε delta και στη αποδειξη εγραφε super delta, θα δειξει, ειναι πολυ μικρος ακομα. Ελπιζω μονο να μας βγει αγορακι 😋 Τροφη μου εδωσε την hikari που αναφερω στην φορμα, ειναι καλή; Την τρωει παντως με μεγαλη ορεξη. Εχω σκοπο να τον ταιζω πρωι και απογευμα απο 4 πελλετ την φορα, ειναι ενταξει; Θελω να του παρω αλλη μια, ετοιμη παλι, για να δινω εναλλαξ, καμια προταση;

Γενικα οτι παρατηρησεις υπαρχουν τις συζηταμε εδω, τωρα ακολουθουν φωτογραφιες...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος! Ναι φαίνεται για red dragon και πρόκειται για παραλλαγή που δεν τη βρίσκεις και εύκολα. Το super delta δεν ξέρω που το είδαν αλλά είναι plakat. 

Για το ενυδρείο προς το παρόν έχεις απλό στήσιμο αλλά βάλε του κ άλλα εύκολα φυτάκια έτσι πάνω σε πέτρες ή σε κάποιο ξύλο να γίνει πιο φυσικό. Η τροφή είναι καλή αλλά βάλε λίγο ποικιλία δηλαδή βάλε μερικά φλεικς και κάτι κατεψυγμένο. Αν μπορέσεις να του δίνεις και ζωντανή ακόμα καλύτερα. 

 

Για το ενυδρείο τώρα επειδή είχα το ίδιο, το μόνο ελάττωμα που προσωπικά με εκνέυριζε αφάνταστα στη περίπτωση του μονομαχοενυδρείου ήταν η αντλία του. Πάρα πολυ΄δυνατή για τα λίτρα που έχει και ενώ μπορεί το ψάρι να φαινόταν καλά εμένα με ενοχλούσε που δεν μπορούσε να κολυμπήσει άνετα σε αρκετά σημεία. Ίσως οι plakat να μην έχουν τόσο θέμα... Πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική που οι κινέζοι έβαλαν δύο εξόδους μια από τον κυκλοφητή και μία από το κυρίως φίλτρο :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Πολύ όμορφος! Ναι φαίνεται για red dragon και πρόκειται για παραλλαγή που δεν τη βρίσκεις και εύκολα. Το super delta δεν ξέρω που το είδαν αλλά είναι plakat. 

Για το ενυδρείο προς το παρόν έχεις απλό στήσιμο αλλά βάλε του κ άλλα εύκολα φυτάκια έτσι πάνω σε πέτρες ή σε κάποιο ξύλο να γίνει πιο φυσικό. Η τροφή είναι καλή αλλά βάλε λίγο ποικιλία δηλαδή βάλε μερικά φλεικς και κάτι κατεψυγμένο. Αν μπορέσεις να του δίνεις και ζωντανή ακόμα καλύτερα. 

 

Για το ενυδρείο τώρα επειδή είχα το ίδιο, το μόνο ελάττωμα που προσωπικά με εκνέυριζε αφάνταστα στη περίπτωση του μονομαχοενυδρείου ήταν η αντλία του. Πάρα πολυ΄δυνατή για τα λίτρα που έχει και ενώ μπορεί το ψάρι να φαινόταν καλά εμένα με ενοχλούσε που δεν μπορούσε να κολυμπήσει άνετα σε αρκετά σημεία. Ίσως οι plakat να μην έχουν τόσο θέμα... Πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική που οι κινέζοι έβαλαν δύο εξόδους μια από τον κυκλοφητή και μία από το κυρίως φίλτρο :headonwall:

Σ ευχαριστω! Εγω plakat ηθελα, λογικα λογω ισιας ουρας και οχι στρογγυλεμενης στο τελειωμα μου ειπε οτι ειναι delta 🤔 Θα το εμπλουτισω το ενυδρειο, απλα σιγα σιγα, μην του πεσει μεγαλη η αλλαγη του φιλου μας. Μπορεις να μου προτεινεις καποια flakes ή κατεψυγμενη τροφη να του δινω εναλλαξ μ αυτη που εχω τωρα;

 

Οσο αφορα το ενυδρειο τωρα, την αντλια την εχω σε πολυ χαμηλη ροη, κατω απο την μεση σιγουρα και δεν τον ενοχλει καθολου, ισα ισα κολυμπαει προς τα εκει και δεν τον παρασυρει...Χαχαχα εχεις δικιο σ αυτο με τις δυο εξοδους παντως...Οταν το ειχα αγορασει, μου ειχε πει εκει ο τυπος οτι στην δευτερη εξοδο μην το βαλω καθολου το σωληνακι, για να γλιτωσω και τον θορυβο. Βεβαια ειναι τελειως αθορυβο το ενυδρειο οποτε δεν το δοκιμασα ποτε χωρις σωληνακι, να μην τραβαει δηλαδη αερα απο εξω. Λες να το μονταρω ετσι; Τωρα λειτουργει σαν αεραντλια φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος unpsophable έγραψε:

Σ ευχαριστω! Εγω plakat ηθελα, λογικα λογω ισιας ουρας και οχι στρογγυλεμενης στο τελειωμα μου ειπε οτι ειναι delta 🤔 Θα το εμπλουτισω το ενυδρειο, απλα σιγα σιγα, μην του πεσει μεγαλη η αλλαγη του φιλου μας. Μπορεις να μου προτεινεις καποια flakes ή κατεψυγμενη τροφη να του δινω εναλλαξ μ αυτη που εχω τωρα;

 

Οσο αφορα το ενυδρειο τωρα, την αντλια την εχω σε πολυ χαμηλη ροη, κατω απο την μεση σιγουρα και δεν τον ενοχλει καθολου, ισα ισα κολυμπαει προς τα εκει και δεν τον παρασυρει...Χαχαχα εχεις δικιο σ αυτο με τις δυο εξοδους παντως...Οταν το ειχα αγορασει, μου ειχε πει εκει ο τυπος οτι στην δευτερη εξοδο μην το βαλω καθολου το σωληνακι, για να γλιτωσω και τον θορυβο. Βεβαια ειναι τελειως αθορυβο το ενυδρειο οποτε δεν το δοκιμασα ποτε χωρις σωληνακι, να μην τραβαει δηλαδη αερα απο εξω. Λες να το μονταρω ετσι; Τωρα λειτουργει σαν αεραντλια φανταζομαι

Εγώ του έδινα τα pellets που έχεις και εσύ ή τα attison's betta pro και μετά κάποια μικρά φλεικς δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα απλά προτίμησε κάτι που να χωράει στο στόμα του. Τώρα για κατεψυγμένη του έδινα bloodworms και λάρβες κουνουπιών. Κάποιες φορές έπαιρνα έτοιμα αυγά αρτέμιας, τα εκκόλαπτα και του έδινα. Γενικά τον είχα χοντρό...  Πέρα απ τη πλάκα πρόσεχε με τη ποσότητα που ταίζεις γιατί ενώ είναι απίστευτα λαίμαργοι, έχουν μικρό στομάχι. 

 

πριν 19 ώρες, το μέλος unpsophable έγραψε:

Οσο αφορα το ενυδρειο τωρα, την αντλια την εχω σε πολυ χαμηλη ροη, κατω απο την μεση σιγουρα και δεν τον ενοχλει καθολου, ισα ισα κολυμπαει προς τα εκει και δεν τον παρασυρει

Πως το έκανες αυτό από τη στιγμή που δεν υπάρχει ρυθμιστής ροής? 

 

 

 

πριν 19 ώρες, το μέλος unpsophable έγραψε:

Οταν το ειχα αγορασει, μου ειχε πει εκει ο τυπος οτι στην δευτερη εξοδο μην το βαλω καθολου το σωληνακι, για να γλιτωσω και τον θορυβο

Εγώ δεν το χρησιμοποίησα καθόλου. Βέβαια τώρα με τις ζέστες τα επίπεδα του οξυγόνου γενικά πέφτουν οπότε δεν θα έκανε και κακό να το είχες αν και ο μονομάχος μπορεί να αναπνέει και απ την επιφάνεια. Αν σε εκνευρίζει ο θόρυβος τότε μην το βάλεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Εγώ του έδινα τα pellets που έχεις και εσύ ή τα attison's betta pro και μετά κάποια μικρά φλεικς δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα απλά προτίμησε κάτι που να χωράει στο στόμα του. Τώρα για κατεψυγμένη του έδινα bloodworms και λάρβες κουνουπιών. Κάποιες φορές έπαιρνα έτοιμα αυγά αρτέμιας, τα εκκόλαπτα και του έδινα. Γενικά τον είχα χοντρό...  Πέρα απ τη πλάκα πρόσεχε με τη ποσότητα που ταίζεις γιατί ενώ είναι απίστευτα λαίμαργοι, έχουν μικρό στομάχι. 

 

Πως το έκανες αυτό από τη στιγμή που δεν υπάρχει ρυθμιστής ροής? 

 

 

 

Εγώ δεν το χρησιμοποίησα καθόλου. Βέβαια τώρα με τις ζέστες τα επίπεδα του οξυγόνου γενικά πέφτουν οπότε δεν θα έκανε και κακό να το είχες αν και ο μονομάχος μπορεί να αναπνέει και απ την επιφάνεια. Αν σε εκνευρίζει ο θόρυβος τότε μην το βάλεις. 

 

Λεω για δευτερη να του παρω αυτη 20210216172320_tetra_betta_100ml.jpeg

Πιστευω οτι η ποσοτητα που του δινω ειναι μια χαρα...Τωρα τον ταιζω 2 φορες την μερα, να το συνεχισω ετσι λες; Αα τωρα που το σκεφτομαι μια χαρα ποικιλια εχει στην τροφη του. Οταν εβαλα τα φυτα, μερικες ωρες μετα ειδα τουλαχιστον 3 πολυ πολυ μικρα σαλιγγαρακια, λογικα καποιος τυπος physa, να τρεχουν στα τζαμια.Τωρα 2 μερες δεν τα εχω ξαναδει μεχρι πριν λιγο που βρηκα ενα αδειο σαλιγγαρακι στο υποστρωμα, τα εξαφανισε ο φιλος μας 😅 291346506_725645665321847_4211416275085633537_n.thumb.jpg.20113da7b333f88b52919cb0324222ba.jpg

 

 

Σιγουρα εχουμε ιδιο ενυδρειο; Ρυθμιζει απο το κομματι του σωληνακιου που ειναι εκτος ενυδρειου, δες 291332445_564629111706239_4955525347482543416_n.thumb.jpg.6a09f0e466e2b18776db62c857d2a8ee.jpg

 

 

Οχι ενταξει, μια χαρα ειμαι με το σωληνακι, δεν το βγαζω, ισα ισα κανει την δουλεια του και προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου σαν θορυβος.

Link to comment
Share on other sites

Για δεύτερη τροφή αγόρασα κατεψυγμένη τελικά. Λέω να τον ταΐζω με αυτή κάθε Τρίτη Πέμπτη Σάββατο και τις υπόλοιπες μέρες με την hikari που του έχω ήδη. Από 1 φορά την ημέρα, μισό κυβακι είναι εντάξει; 

IMG_20220704_173829.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ταιζουμε 2-3 φορες την ημερα (καλυτερα και παραπανω), απλα η ποσότητα τροφης μειωνεται.

Δεν θα μπορεσει να φαει μισο κυβο με την μια, θα πεφτει η τροφη κατω και θα "ριπαινει" το νερο ....

και κατι ακομα... παρε και άλλες τροφες, να εχει ποικιλία  :)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

τα ψαρια ταιζουμε 2-3 φορες την ημερα (καλυτερα και παραπανω), απλα η ποσότητα τροφης μειωνεται.

Δεν θα μπορεσει να φαει μισο κυβο με την μια, θα πεφτει η τροφη κατω και θα "ριπαινει" το νερο ....

και κατι ακομα... παρε και άλλες τροφες, να εχει ποικιλία  :)

Εχεις δικιο! Το πρωι που εκοβα το κυβακι το καταλαβα. Φαντασου οτι και το 1/4 που του εριξα μου φανηκε πολυ...εφυγα για δουλεια και ακομα εβλεπα κομματακια μεσα στο νερο. Θα του δινω την κατεψυγμενη 2 φορες την βδομαδα τελικα γιατι βλεπω να γινεται black water χωρις δικη μου επεμβαση 😂 Και μαλιστα θα φροντισω να του την δινω την μερα που μετα το ταισμα θα κανω αλλαγη νερου. 

Εχεις καμια καλη προταση για τριτη τροφη; Λες να παρω τις νιφαδες της τετρα που ανεβασα παραπανω;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος unpsophable έγραψε:

Εχεις δικιο! Το πρωι που εκοβα το κυβακι το καταλαβα. Φαντασου οτι και το 1/4 που του εριξα μου φανηκε πολυ...εφυγα για δουλεια και ακομα εβλεπα κομματακια μεσα στο νερο. Θα του δινω την κατεψυγμενη 2 φορες την βδομαδα τελικα γιατι βλεπω να γινεται black water χωρις δικη μου επεμβαση 😂 Και μαλιστα θα φροντισω να του την δινω την μερα που μετα το ταισμα θα κανω αλλαγη νερου. 

Εχεις καμια καλη προταση για τριτη τροφη; Λες να παρω τις νιφαδες της τετρα που ανεβασα παραπανω;

 

Πολύ καλή είναι αυτή (περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη)  

xlarge_20210216172321_ocean_nutrition_atison_s_betta_pro_trofi_gia_monomachous_75gr.jpeg.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Της Ocean nutrition ειναι καλες τροφες.

Υπαρχουν και ζωντανες τροφες.... να μην ξεχναμε :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει κι εγω πολυ καλα λογια για την συγκεκριμενη εταιρεια αλλα εχω ηδη πελλετακια. ελεγα να μεγαλωσω την ποικιλια της διατροφης του.

Για ζωντανες δεν ενδιαφερομαι, ευχαριστω 😋

αποξηραμενες γαριδες ειδα καπου αλλα μου φανηκε πολυ ακριβη, δεν ξερω αν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος unpsophable έγραψε:

αποξηραμενες γαριδες ειδα καπου αλλα μου φανηκε πολυ ακριβη, δεν ξερω αν αξιζει

αν μιλας για gammarus- οχι, δεν αξιζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η larvae πάντως δεν του αρέσει... Στο δεύτερο τάισμα της ημέρας, δεν έφαγε σχεδόν τίποτα και έχει λερώσει σχεδόν όλο το χαλικάκι 😭

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος unpsophable έγραψε:

Η larvae πάντως δεν του αρέσει... Στο δεύτερο τάισμα της ημέρας, δεν έφαγε σχεδόν τίποτα και έχει λερώσει σχεδόν όλο το χαλικάκι 😭

Μην ριχνεις πολυ τροφη. Μπουκιτσα - μπουκιτσα.... Το ψαρι πρέπει να συνηθίσει τις καινούριες τροφές. Πολλες φορες, αν δεν εχουν δει ζωντανη τροφη, δεν την τρωνε (στην αρχη)

Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μην ριχνεις πολυ τροφη. Μπουκιτσα - μπουκιτσα.... Το ψαρι πρέπει να συνηθίσει τις καινούριες τροφές. Πολλες φορες, αν δεν εχουν δει ζωντανη τροφη, δεν την τρωνε (στην αρχη)

Υπομονή.

Ναι κατι καταλαβα... Πφφ

 

Οποτε τωρα που λερωσαμε μου δημιουργειται μια νεα αναγκη, που ετσι κι αλλιως ειχα σκοπο να το κανω καποια στιγμη. Να παρω σαλιγγαρακια!! Θελω την βοηθεια σας για την σωστη επιλογη...

Το μονο που θελω ειναι να μην τρωνε φυτα, για κανενα λογο οπως πχ αν πεινανε κτλπ. Α κι επισης να κανουν καθαριοτητες μεσα στο ενυδρειο, βασικο αυτο 😜 Απο την προσφατη εμπειρια μου με τον μονομαχο μου (θα πρεπει να του βρω ονομα καποια στιγμη) δεν θα αφησει να γινει υπερπληθυσμος...

Απο ποια οικογενεια σαλιγγαριων λετε να κοιταξω;; Δυστυχως εντος φορουμ υπαρχουν μονο 2-3 προφιλ.

Link to comment
Share on other sites

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5092-ΔΕΝ-ΣΥΜΕΤΕΧΕΙ/6558-ramshorn-snail-mix.html

γινονται κοπαδια....:)

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ασπόνδυλα/neritina-natalensis/

δεν αναπαράγονται στο ενυδρειο, αλλά ...  αφήνουν αυγα παντου...

Μία ώρα πριν, το μέλος unpsophable έγραψε:

Α κι επισης να κανουν καθαριοτητες μεσα στο ενυδρειο, βασικο αυτο

Μην νομιζεις οτι θα κανουν την δουλεια σου :P

Δεν αφηνουμε την τροφη στον βυθο. Αν επεσε πολυ, παιρνεις σκουπα βυθου και καθαριζεις οτι επεσε. Αν θα πεφτει μικρη ποσοτητα, τοτε θα φανε τα σαλιγκαρακια. Το θεμα ειναι οτι και αυτα ειναι κουραδομηχανές :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5092-ΔΕΝ-ΣΥΜΕΤΕΧΕΙ/6558-ramshorn-snail-mix.html

γινονται κοπαδια....:)

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ασπόνδυλα/neritina-natalensis/

δεν αναπαράγονται στο ενυδρειο, αλλά ...  αφήνουν αυγα παντου...

Μην νομιζεις οτι θα κανουν την δουλεια σου :P

Δεν αφηνουμε την τροφη στον βυθο. Αν επεσε πολυ, παιρνεις σκουπα βυθου και καθαριζεις οτι επεσε. Αν θα πεφτει μικρη ποσοτητα, τοτε θα φανε τα σαλιγκαρακια. Το θεμα ειναι οτι και αυτα ειναι κουραδομηχανές :D

Oχι ενταξει, το εχω καθαρισει, σε λιγη βοηθεια ομως δεν θα ελεγα οχι 😁

Απ οτι ειδα λεω να παω σε αυτα που δεν αναπαραγονται και συγκεκριμενα στα Horned Nerite Snail που ειδα και μ αρεσουν. Η ερωτηση ειναι αν ο μονομαχος με βοηθαει τρωγοντας τα αυγα που θα αφηνουν εδω κι εκει. Το οτι καθαρισε το ενυδρειο απ τα μικρα physa snails δεν ειναι ενθαρρυντικο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος unpsophable έγραψε:

Η ερωτηση ειναι αν ο μονομαχος με βοηθαει τρωγοντας τα αυγα που θα αφηνουν εδω κι εκει.

Δεν νομιζω να δινει σημασία, αλλά..... ποιος ξερει....

Link to comment
Share on other sites

εν τελει επελεξα τις μαλαισιανες τρομπετες αλλα πολυ φοβαμαι οτι τις εξαφανισε ηδη ο μονομαχος... θα δειξει σε μερικες μερες

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος unpsophable έγραψε:

εν τελει επελεξα τις μαλαισιανες τρομπετες αλλα πολυ φοβαμαι οτι τις εξαφανισε ηδη ο μονομαχος... θα δειξει σε μερικες μερες

Πιστευω θα πανε καλα, αν ο κυριος δεν ειναι γεννημένος killer :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε εβδομάδα, σαλιγκάρι δεν υπάρχει μέσα ούτε για δείγμα, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τον ταΐζω λίγο 😁 Πώς μας βλέπετε; μεγαλώσαμε καθόλου; Για δώστε καμιά ιδέα για aquascape με ότι υπάρχει ήδη μέσα, τώρα που έχω χρόνο να ασχοληθώ. Απλά πέταξα μέσα τρία φυτά για να έχει να κρύβεται όταν θέλει να κοιμηθεί.

 

 

 

 

291851265_582134699946916_302815305109374159_n.jpg

292253670_1034439677433282_2227572116142351371_n.jpg

292180763_1516311965453511_5806612894997170812_n.jpg

292184186_589342585911532_4926503562334411536_n.jpg

292351451_1269339190505413_3196314746614337666_n.jpg

292715302_1115694569016408_3676860422568049051_n.jpg

292299305_731462968066021_6329571013185606152_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι καλύτερο μπορούσα. Φαίνεται να του αρέσει, περνάει συνεχώς κάτω από τις τεχνητές γέφυρες που έφτιαξα.. 

Έχω παραγγείλει και 2 zebra snails. Αυτά πιστεύω δεν θα τα φάει... 

IMG_20220712_192930.jpg

IMG_20220712_192941.jpg

IMG_20220712_192951.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μια χαρά είσαι...:bigemo_harabe_net-117:

Όταν μπορέσεις και βρεις λίγο κερατόφυλλο (όχι αναγκαστικά αγορά, μπορεί και από κάποιον συγχομπίστα) θα κάνει πολύ καλό στο σύστημά σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Εντάξει μια χαρά είσαι...:bigemo_harabe_net-117:

Όταν μπορέσεις και βρεις λίγο κερατόφυλλο (όχι αναγκαστικά αγορά, μπορεί και από κάποιον συγχομπίστα) θα κάνει πολύ καλό στο σύστημά σου...

Στα pet shop εδω δεν εχω βρει καπου κερατοφυλλο και δυστυχως δεν γνωριζω και καποιον συγχομπιστα....

Το ειχα ψαξει παλαιοτερα για να επενδυσω την πλατη του ενυδρειου αλλα δεν ξερω κατα ποσο του πεφτει μικρο το ενυδρειο μου. Κι επισης εκει που θα το εβαζα, μειωνεται πολυ ο φωτισμος γιατι ακριβως απο πανω ειναι το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...