Jump to content

Παράμετροι νερού για Crystal Red


Recommended Posts

Αναλυτικότατο θέμα 👏 Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.. Μέχρι τώρα είχα Bloody Mary στο 45αρι μου και θέλω να πάω σε Crystal red. Όλες μου οι αλλαγές γίνονται πάντα από αντίστροφη όσμωση συν Dennerle Osmose Remineral+. Παίζω στα 160-170 tds (330-340ms) αυτή την στιγμή και το Ph μου είναι από 6,5 έως 7,5. Μπορώ να συνεχίσω με αυτό το σκεύασμα που έχω; Αν ρυθμίσω το tds στα  130 με 150 θα πέσει και το ph η δεν έχει σχέση; Αν δεν κάνει εν τελεί αυτό που έχω να πάρω Mineral GH+ για να φτιάξω τις παραμέτρους του νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2022 at 2:30 ΠΜ, το μέλος Garbakos έγραψε:

Αναλυτικότατο θέμα 👏 Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.. Μέχρι τώρα είχα Bloody Mary στο 45αρι μου και θέλω να πάω σε Crystal red. Όλες μου οι αλλαγές γίνονται πάντα από αντίστροφη όσμωση συν Dennerle Osmose Remineral+. Παίζω στα 160-170 tds (330-340ms) αυτή την στιγμή και το Ph μου είναι από 6,5 έως 7,5. Μπορώ να συνεχίσω με αυτό το σκεύασμα που έχω; Αν ρυθμίσω το tds στα  130 με 150 θα πέσει και το ph η δεν έχει σχέση; Αν δεν κάνει εν τελεί αυτό που έχω να πάρω Mineral GH+ για να φτιάξω τις παραμέτρους του νερού.

 

 

Ph -  5,2 σαν κάτω όριο, και προς τα επάνω καλό ειναι να μην ξεπεράσει το 6,8.

Κh - πρεπει να ειναι 0 το πολύ 1 μονάδες.

Gh - πρεπει να ειναι μεταξύ 5 και 6 μονάδων.

Και η απαντηση- οχι, δεν μπορεις να χρησιμοποιείς το  Dennerle Osmose Remineral+   γιατι ανεβαζει και ΚΗ.

Πρεπει να παρεις Dennerle shrimp king GH+ - https://dennerle.com/en/products/nano-aquarium/nano-care/shrimpking/shrimp-king-beesalt-gh

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μαλλον δεν διαβασες καλα ή το πρωτο  ποστ ή τις οδηγιες για σκευασμα Dennerle Osmose Remineral+ ή και τα δυο...

Λεει- 

Ph - Τις έχω διατηρήσει μέχρι και 5,2 σαν κάτω όριο, και προς τα επάνω καλό ειναι να μην ξεπεράσει το 6,8.

Κh - πρεπει να ειναι 0 το πολύ 1 μονάδες.

Gh - πρεπει να ειναι μεταξύ 5 και 6 μονάδων.

Και η απαντηση- οχι, δεν μπορεις να χρησιμοποιείς το  Dennerle Osmose Remineral+   γιατι ανεβαζει και ΚΗ.

Πρεπει να παρεις Dennerle shrimp king GH+ - https://dennerle.com/en/products/nano-aquarium/nano-care/shrimpking/shrimp-king-beesalt-gh

Σε ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/6/2022 at 8:48 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Μαλλον δεν διαβασες καλα ή το πρωτο  ποστ ή τις οδηγιες για σκευασμα Dennerle Osmose Remineral+ ή και τα δυο...

Λεει- 

Ph - Τις έχω διατηρήσει μέχρι και 5,2 σαν κάτω όριο, και προς τα επάνω καλό ειναι να μην ξεπεράσει το 6,8.

Κh - πρεπει να ειναι 0 το πολύ 1 μονάδες.

Gh - πρεπει να ειναι μεταξύ 5 και 6 μονάδων.

Και η απαντηση- οχι, δεν μπορεις να χρησιμοποιείς το  Dennerle Osmose Remineral+   γιατι ανεβαζει και ΚΗ.

Πρεπει να παρεις Dennerle shrimp king GH+ - https://dennerle.com/en/products/nano-aquarium/nano-care/shrimpking/shrimp-king-beesalt-gh


 

Επανέρχομαι στο θέμα. Αγόρασα όπως είπαμε το Gh+ και κάνω μικρές αλλαγές νερού ένα 2-3 μέρες με το καινούριο σκεύασμα πλέον συν τα βακτήρια που ρίχνω για να βοηθάω την βιολογία. Το ph μου έχει σταθεροποιηθεί σε ικανοποιητικά επίπεδα αλλά Gh και kh είναι ακόμα υψηλά (12 και 5 αντίστοιχα). Επίσης ενώ μετράω tds στο ενυδρείο μετά την αλλαγή 170ppm, την επόμενη μέρα πηγαίνει κοντά στο 200 για κάποιον λόγο.. Πως εξηγείται αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Garbakos έγραψε:


 

Επανέρχομαι στο θέμα. Αγόρασα όπως είπαμε το Gh+ και κάνω μικρές αλλαγές νερού ένα 2-3 μέρες με το καινούριο σκεύασμα πλέον συν τα βακτήρια που ρίχνω για να βοηθάω την βιολογία. Το ph μου έχει σταθεροποιηθεί σε ικανοποιητικά επίπεδα αλλά Gh και kh είναι ακόμα υψηλά (12 και 5 αντίστοιχα). Επίσης ενώ μετράω tds στο ενυδρείο μετά την αλλαγή 170ppm, την επόμενη μέρα πηγαίνει κοντά στο 200 για κάποιον λόγο.. Πως εξηγείται αυτό; 

 

Με 2 λογια - εχεις ασβεστολιθικες πετρες, που ανεβαζουν την σκληροτητα, πρεπει να φυγουν.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω εδώ καινούριο θέμα για να συνεχίσουμε την συζήτηση περί Crystal Red. Οι πέτρες που χρησιμοποιώ είναι seiryu stone. Ναταλία όποτε μπορέσεις μετέφερε και τα υπόλοιπα post μου εδώ για να μπούμε σε μια σειρά.

Έγινε επεξεργασία - Garbakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Garbakos έγραψε:

Φτιάχνω εδώ καινούριο θέμα για να συνεχίσουμε την συζήτηση περί Crystal Red. Οι πέτρες που χρησιμοποιώ είναι seiryu stone. Ναταλία όποτε μπορέσεις μετέφερε και τα υπόλοιπα post μου εδώ για να μπούμε σε μια σειρά.

Εγινε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι και πάλι. Στις σημερινές μετρήσεις αρχίσαμε πάλι τον ανήφορο.. Kh8, GH 15. Είναι δυνατόν να μου δημιουργούν τόσο μεγάλο πρόβλημα οι SEIRYU STONE; Πριν τις τοποθετήσω είχα διαβάσει πως μπορεί να επηρεάσουν ΛΙΓΟ σκληρότητες και ph αλλά δεν περίμενα τέτοιο πράγμα.. Επίσης τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του ενυδρείου όλα ήταν καλά, μετά τον χρόνο περίπου άρχισαν να ανεβαίνουν.. Η μόνη αλλαγή που έγινε από εμένα στις ρουτίνες μου ήταν ότι αντί να φτιάχνω νερό με Dennerle Osmose Remineral+, τώρα φτιάχνω με Dennerle Shrimp King BEE SALT GH+.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου, πιστεύω δεν φταίνε οι πέτρες για τόσο υψηλές τιμές , σιγουρα μπορει να τις ανεβάζουν αλλά οτι και τόσο. εγώ θα έκανα μετρήσεις στο νερό που βγαίνει απο την οσμωση , μήπως σου έχει χαλάσει καμια μεμβράνη ή φιλτρο και το νερό που βγαίνει δεν είναι τελείως "καθαρό" . μετράς το tds του νερού που φτίαχνεις κατα την αλλαγή?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. 

Όσο πιο οξυνο γίνεται το περιβάλλον, τοσο πιο διαβρωτικο γίνεται για τα ασβεστολιθηκα υλικά που μπορούν να υπάρχουν στο χώρο... 

Φτάνει να αφαιρέσεις τις πέτρες για να δεις εάν όντως είναι οι πέτρες ή είναι και κάτι άλλο που σου ανεβάζει τις σκληρότητες..... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Kosmas Klimentidis έγραψε:

καλημέρα φίλε μου, πιστεύω δεν φταίνε οι πέτρες για τόσο υψηλές τιμές , σιγουρα μπορει να τις ανεβάζουν αλλά οτι και τόσο. εγώ θα έκανα μετρήσεις στο νερό που βγαίνει απο την οσμωση , μήπως σου έχει χαλάσει καμια μεμβράνη ή φιλτρο και το νερό που βγαίνει δεν είναι τελείως "καθαρό" . μετράς το tds του νερού που φτίαχνεις κατα την αλλαγή?  


Καλημέρα φίλε μου. Μόλις έκανα μετρήσεις στα φιλτρα γιατί είχα λίγο καιρό να κάνω.. 150 tds με συνδεδεμένα μόνο τα προφιλτρα και 5 tds με την μεμβράνη συνδεδεμένη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημέρα στην παρέα. 

Όσο πιο οξυνο γίνεται το περιβάλλον, τοσο πιο διαβρωτικο γίνεται για τα ασβεστολιθηκα υλικά που μπορούν να υπάρχουν στο χώρο... 

Φτάνει να αφαιρέσεις τις πέτρες για να δεις εάν όντως είναι οι πέτρες ή είναι και κάτι άλλο που σου ανεβάζει τις σκληρότητες..... 

 

Καλημέρα φίλε μου. Ναι αν δεν βρω άλλη λύση θα βγάλω τις πέτρες για να δω αν φταίνε αυτές.. Στην περίπτωση που είναι εκείνες, μετά μπορώ να βάλω μόνο dragon stone οι οποίες διάβασα ότι δεν επηρεάζουν την σκληρότητα του νερού η υπάρχουν και κάποιες άλλες πέτρες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2022 at 10:52 ΠΜ, το μέλος Garbakos έγραψε:

 

Καλημέρα φίλε μου. Ναι αν δεν βρω άλλη λύση θα βγάλω τις πέτρες για να δω αν φταίνε αυτές.. Στην περίπτωση που είναι εκείνες, μετά μπορώ να βάλω μόνο dragon stone οι οποίες διάβασα ότι δεν επηρεάζουν την σκληρότητα του νερού η υπάρχουν και κάποιες άλλες πέτρες;

 

 

 

Planted Tanks    Dragon Stones 

 
Best Value          Black Mountain Seiryu Stone     
Budget Option    Black Lava Rock

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Best Value          Black Mountain Seiryu Stone     

επιρεαζει την σκληροτητα και αυτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

επιρεαζει την σκληροτητα και αυτο.

Για να το λες , κατι θα ξερεις .... :)

Δεν θα επιμείνω γιατι δεν τις εχω δοκιμάσει, απλα ειδα οτι αναφέρουν οτι δεν επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Για να το λες , κατι θα ξερεις .... :)

Δεν θα επιμείνω γιατι δεν τις εχω δοκιμάσει, απλα ειδα οτι αναφέρουν οτι δεν επηρεάζει.

Ναι της έχω εγώ Ριχάρδο επηρεάζει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Ναι της έχω εγώ Ριχάρδο επηρεάζει. 

Good to know!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

επιρεαζει την σκληροτητα και αυτο.

Όντως διάβασα και εγώ ότι επηρεάζουν και αυτές. Οι μόνες που δεν επηρεάζουν εν τέλη πρέπει να είναι οι Dragon.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καποτε ειχα μαζεψει καποιες πετρες που μου αρεσαν απο μια παραλια και επειδη ηταν ασβεστολιθικές φυσικά, τις περιέλουσα με εποξική διάφανη ρητίνη και ετσι τις ειχα στο ενυδρειο μου χωρις πρόβλημα.... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις γυαλίζει λίγο, σαν βρεγμένη, αλλα μεσα στο νερο δεν το καταλαβαινεις...

DSC_0749.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα η ρητίνη που εκανα χρηση ονομαζόταν  Νeοpox alimentary. που ειναι για μονιμη επαφη με τροφιμα και ποτα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Πληροφοριακα η ρητίνη που εκανα χρηση ονομαζόταν  Νeοpox alimentary. που ειναι για μονιμη επαφη με τροφιμα και ποτα....

Τι είναι αυτό Ριχάρδο? Κάτι σαν πολυεστέρας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καποτε ειχα μαζεψει καποιες πετρες που μου αρεσαν απο μια παραλια και επειδη ηταν ασβεστολιθικές φυσικά, τις περιέλουσα με εποξική διάφανη ρητίνη και ετσι τις ειχα στο ενυδρειο μου χωρις πρόβλημα.... :)

Ωραία πατέντα 👏👌👍

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Τι είναι αυτό Ριχάρδο? Κάτι σαν πολυεστέρας?

Είναι σαν αυτό που λένε υγρό γυαλί... με αυτό το υλικό είχα φτιάξει το background στο ενυδρείο και εάν δεις το αναφέρουν και στα background της juwel. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Είναι σαν αυτό που λένε υγρό γυαλί... με αυτό το υλικό είχα φτιάξει το background στο ενυδρείο και εάν δεις το αναφέρουν και στα background της juwel. 


Δηλαδή δεν επηρεάζει καθόλου τις παραμέτρους του νερού αυτό; Γιατι αν είναι έτσι το πολύ πολύ να το έβαζα πάνω στις Seiryu ( που μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τις dragon ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...