Jump to content

Παράμετροι νερού για Crystal Red


Recommended Posts

Βαλε λαβα.

Δες αυτο -  3:27 - full lava :bowdown:

 

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε λαβα.

Δες αυτο -  3:27 - full lava :bowdown:

 


Απίστευτο ενυδρείο!! 😍 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Garbakos έγραψε:


Δηλαδή δεν επηρεάζει καθόλου τις παραμέτρους του νερού αυτό; Γιατι αν είναι έτσι το πολύ πολύ να το έβαζα πάνω στις Seiryu ( που μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τις dragon ).

Για αυτό το ανέφερα το όλο θέμα... 

Βέβαια και η εποξική έχει ένα μικρό κόστος και μια διαδικασία εφαρμογής, πολυμερισμου του υλικού καμιά εβδομάδα και μετά θα την άφηνα και καμιά εβδομάδα σε ένα κουβά με νερό για να την βάλω μετά στο ενυδρείο... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επανέρχομαι πάλι.. Έβγαλα όλες τις seiryu, πρόσθεσα ξύλα και το πάρτυ με τις τιμές συνεχίζεται κανονικά.. Ειδικά η σκληρότητα.. (Kh5, Gh12). Με έχει προβληματίσει πολύ όλο αυτό το πράγμα και ψάχνω να δω τι είναι.. Το ΜΟΝΟ που έχει μείνει πλέον μέσα εκτός από τα ξύλα και τα φυτά είναι η λευκή άμμος που και αυτήν έχω αρχίσει να την βγάζω σταδιακά με τις αλλαγές μου.. Λέτε να έφταιγε αυτή από την αρχή; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Garbakos έγραψε:

Επανέρχομαι πάλι.. Έβγαλα όλες τις seiryu, πρόσθεσα ξύλα και το πάρτυ με τις τιμές συνεχίζεται κανονικά.. Ειδικά η σκληρότητα.. (Kh5, Gh12). Με έχει προβληματίσει πολύ όλο αυτό το πράγμα και ψάχνω να δω τι είναι.. Το ΜΟΝΟ που έχει μείνει πλέον μέσα εκτός από τα ξύλα και τα φυτά είναι η λευκή άμμος που και αυτήν έχω αρχίσει να την βγάζω σταδιακά με τις αλλαγές μου.. Λέτε να έφταιγε αυτή από την αρχή; 

 

Την τσέκαρες την άμμο καθόλου?Για ρίξε κανά ακουαφόρτε να δούμε τί γίνετε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Την τσέκαρες την άμμο καθόλου?Για ρίξε κανά ακουαφόρτε να δούμε τί γίνετε....


Οχι δυστυχώς την άμμο δεν την τσέκαρα όταν την είχα βάλει.. Μου έχει περισσέψει ομως λίγη και θα την τεστάρω με τον τρόπο που λες για να δω.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/1/2023 at 11:09 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Την τσέκαρες την άμμο καθόλου?Για ρίξε κανά ακουαφόρτε να δούμε τί γίνετε....

Καλησπέρα! Έκανα το τεστ με ακουαφόρτε 16% αλλά δεν έκανε καθόλου αφρό.. Άρα δεν πρέπει να είναι ασβεστολιθική η άμμος.. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που ανεβάζει την σκληρότητα.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Garbakos έγραψε:

Καλησπέρα! Έκανα το τεστ με ακουαφόρτε 16% αλλά δεν έκανε καθόλου αφρό.. Άρα δεν πρέπει να είναι ασβεστολιθική η άμμος.. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που ανεβάζει την σκληρότητα.  

Θα τρελαθούμε τελείως....🤪

 

Μπορείς να βάλεις ένα βιντεάκι από το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίσω πολύ έως καθόλου στα φυτεμένα και αν έχω καταλάβει σωστά ότι έχεις φυτεμένο ενυδρείο κιόλας. Απλά να  κάνω μια ερώτηση έχεις Co2 ?  και αν ναι ,  βράδυ το κλείνεις? 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα..

Για γράψε πώς κάνεις την αλλαγή νερού και πως χρησιμοποιείς το GH+ γιατί μου φαίνεται κάπου εκεί κολλάει το θέμα σου 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Χωρίς να γνωρίσω πολύ έως καθόλου στα φυτεμένα και αν έχω καταλάβει σωστά ότι έχεις φυτεμένο ενυδρείο κιόλας. Απλά να  κάνω μια ερώτηση έχεις Co2 ?  και αν ναι ,  βράδυ το κλείνεις? 

Ναι έχω Co2 με ph controller. Κάνει ο controller την δουλειά που χρειάζεται από μόνος του. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλησπέρα και από μένα..

Για γράψε πώς κάνεις την αλλαγή νερού και πως χρησιμοποιείς το GH+ γιατί μου φαίνεται κάπου εκεί κολλάει το θέμα σου 

Φτιάχνω το νερό μου από την προηγούμενη μέρα. Τι σημαίνει αυτό.. Όσμωση όσα λίτρα θέλω να κάνω αλλαγή, ρίχνω την σκόνη μέσα στο νερό (μετρημένη σε γραμμάρια για να πάρω 150 tds που θέλω), θερμοστάτη, κυκλοφορητη για να λιώσει η σκόνη και μετά γίνεται η αλλαγή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Θα τρελαθούμε τελείως....🤪

 

Μπορείς να βάλεις ένα βιντεάκι από το ενυδρείο?


Ασε εμένα με έχει τρελάνει αυτό το θέμα.. Σκέψου ότι έβγαλα όλες τις πέτρες και την άμμο σταδιακά για να δω από τι στο καλό είναι και ακόμα δεν βρήκα άκρη.. Τσέκαρε την φωτογραφία..

B2862C17-AE91-4B34-A74E-66E5B77E4D21.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίπου υπολόγισε ότι κάθε 20ppm σε TDS είναι 1Gh αλλά δεν είναι απολύτως σωστό. Αλλά μπορείς να μετρήσεις gh σε πιο μικρή ποσότητα την αναλογία σε σκόνη που θα βάλεις. Εάν θέλεις Gh5 ξεκίνα με TDS 90-100 και το βλέπεις με τέστ. Μια μέρα πρίν προετοιμασία μου φαίνεται πολύ.. καλύτερα κάνα 8ωρο πρίν μια χαρά θα είναι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Περίπου υπολόγισε ότι κάθε 20ppm σε TDS είναι 1Gh αλλά δεν είναι απολύτως σωστό. Αλλά μπορείς να μετρήσεις gh σε πιο μικρή ποσότητα την αναλογία σε σκόνη που θα βάλεις. Εάν θέλεις Gh5 ξεκίνα με TDS 90-100 και το βλέπεις με τέστ. Μια μέρα πρίν προετοιμασία μου φαίνεται πολύ.. καλύτερα κάνα 8ωρο πρίν μια χαρά θα είναι 


οκ θα δοκιμάσω να κάνω αυτά που μου λες για να δω αν αλλάξει κάτι.. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Περίπου υπολόγισε ότι κάθε 20ppm σε TDS είναι 1Gh αλλά δεν είναι απολύτως σωστό. Αλλά μπορείς να μετρήσεις gh σε πιο μικρή ποσότητα την αναλογία σε σκόνη που θα βάλεις. Εάν θέλεις Gh5 ξεκίνα με TDS 90-100 και το βλέπεις με τέστ.

Σωστα, πανω απο 120 tds στις crs δεν κανουμε το νερακι.

πριν 1 ώρα, το μέλος Garbakos έγραψε:

Μια μέρα πρίν προετοιμασία μου φαίνεται πολύ.. καλύτερα κάνα 8ωρο πρίν μια χαρά θα είναι 

Δεν χρειαζεται. 5 λεπτα μονο θελει. αρκει η οσμωση να μην εχει θερμοκρασια κατω απο 20 βαθμους. Σκονη GH μεσα, ανακατεμα με το κουταλι :P και ριξε μεσα στο ενυδρειο.

Ποιο ειναι το προβλημα τωρα? Μετρας Kh πανω απο 2βαθμους?

Αν ναι, πρωτα τσεκαρε το νερο οσμωσης.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ,λογικά για την θερμοκρασία. Τώρα με το κρύο που κάνει σίγουρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...