Jump to content

Αγορά ενυδρειου Rio juwel 450


Taxiarchis

Recommended Posts

πριν 14 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά.  Λίγο την βοήθεια σας.  Εχτές παρέλαβα το ενυδρείο και είδα και τα υλικά που έχει μαζί όμως έχω μια απορία για τον θερμαντήρα που έχει μαζί με το φίλτρο. Πως θα καταλάβω ότι ο θερμαντήρας είναι 26 βαθμούς? Γιατί έχει από 16 μετά 24 και τέλος 32 . Ακόμα μια ερώτηση μπορώ να βάλω ακόμα ένα θερμαντήρα της eheim 300 w γιατι και αυτός που έχει το ενυδρείο είναι 300 w. 

1658075821277900991687501701798.jpg

Τι περίεργη κεφαλή-αρίθμηση είναι αυτή του θερμαντήρα;

Βάλε τον στους 24 ου φαίνεται ξεκάθαρα και μετά χωρίς ζωντανά μέσα, κάνε παιχνίδι με αύξηση σιγά σιγά και ένα καλό και αξιόπιστο θερμόμετρο νερού. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Νομίζω ότι είναι μια χαρά Ταξιάρχη. Με γεια το εργαλείο ρε συ !!!!

Ευχαριστώ 😊

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τι περίεργη κεφαλή-αρίθμηση είναι αυτή του θερμαντήρα;

Βάλε τον στους 24 ου φαίνεται ξεκάθαρα και μετά χωρίς ζωντανά μέσα, κάνε παιχνίδι με αύξηση σιγά σιγά και ένα καλό και αξιόπιστο θερμόμετρο νερού. 

Καλημέρα Παρασκευα. Ναι είναι περίπλοκο αυτό έκανα με την διαφορά ότι το έβαλα σε ένα κουβά με θερμόμετρο και το παρακολουθώ για να πετύχω ακριβώς 26 °C

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα Παρασκευα. Ναι είναι περίπλοκο αυτό έκανα με την διαφορά ότι το έβαλα σε ένα κουβά με θερμόμετρο και το παρακολουθώ για να πετύχω ακριβώς 26 °C

Ωραίος, απλά έχε στο νου σου ότι στα ελάχιστα λίτρα του κουβά ο θερμαντήρας θα δουλέψει αλλιώς...και αλλιώς στα λίτρα του ενυδρείου.. 

Εννοώ ότι η ρύθμιση για να δείξει 26 στον κουβά μπορεί στο ενυδρείο να θέλει τσεκάρισμα πάλι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Ωραίος, απλά έχε στο νου σου ότι στα ελάχιστα λίτρα του κουβά ο θερμαντήρας θα δουλέψει αλλιώς...και αλλιώς στα λίτρα του ενυδρείου.. 

Εννοώ ότι η ρύθμιση για να δείξει 26 στον κουβά μπορεί στο ενυδρείο να θέλει τσεκάρισμα πάλι...

Θα βάλω ακόμα ένα θερμαντήρα στο ενυδρείο έξτρα 300w eheim που θα είναι 26°C λες αν δεν είναι και ο άλλος 26 ακριβώς να υπάρχει πρόβλημα? Και είναι πχ 25,5 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Θα βάλω ακόμα ένα θερμαντήρα στο ενυδρείο έξτρα 300w eheim που θα είναι 26°C λες αν δεν είναι και ο άλλος 26 ακριβώς να υπάρχει πρόβλημα? Και είναι πχ 25,5 

Δεν νομίζω....ίσα ίσα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2022 at 7:52 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Τώρα επειδή βλέπω ότι χωράει και άλλο βιολογικό υλικό θα το μπόλιασω από το eheim που τρέχει ήδη στο 250.  Σωστά τα σκέφτομαι? 

Καλησπέρα Ταξιάρχη . Ναι σωστά να το μπολιάσεις .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλορίζικο και καλό γεμιστο! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αντε καλορίζικο και καλό γεμιστο! 

Ευχαριστώ Ριχάρδο 😊

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά επανέρχομαι στο θέμα.  1)Έβαλα τελικά το μικρό φίλτρο εσωτερικό eheim  για να με βοηθήσει λίγο στην μηχανική φιλτρανση τι λέτε είναι εντάξει η όχι? 

2) Άλλαξα τα φώτα led και έβαλα κάτι lumax 23 w γιατί αυτά που φοράει το Juwel από την μάνα του δεν μου άρεσε σαν χρώμα και δεν ξέρω αν η Juwel πουλάει μόνο λωρίδες led για να αλλάξω τα χρώματα αλλά και την ένταση. 

Θέλω την γνώμη σας ποια τα θετικά και αρνητικά??? Ευχαριστώ 

20220731_185450.jpg

20220731_185435.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το όλο σύνολο.... ❤️

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ριχάρδο αλλά πιστεύεις είναι εντάξει με αυτά τα φώτα ( led) 

Link to comment
Share on other sites

Τη ειναι το φως RGB; αναφερουν κελβιν;

Link to comment
Share on other sites

Είναι lumax 23 w αυτό γράφει 

16594223184358183107803268322344.jpg

16594223499852331182532805471051.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το RGB τι σημαίνει Ριχάρδο? 

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο ειναι θαλασσινού ενυδρειου, 13000κ και μπορει να εχεις ιδιαιτερο προβλημα με αλγες.... βεβαια ισως μπορει να σε σώζει οτι ειναι  ειναι λιγα τα βατ αλλα δεν ειναι ενα φασμα για ενυδρειο γλυκου .

Link to comment
Share on other sites

RGB (red, green, and blue) ειναι φωτιστικα που αλλαζουν και χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

RGB (red, green, and blue) ειναι φωτιστικα που αλλαζουν και χρωματα.

Αα δεν το ήξερα αυτό. Όμως Ριχάρδο δεν ανάβει αλλά χρώματα είναι άσπρο και μπλε μόνο και δεν έχει κάτι άλλο για να αλλάζει χρώματα. Ελπίζω και εγώ να μην μου βγάλει πρόβλημα γιατί και εγώ έτσι το σκέφτηκα ότι είναι 24w σε 450 λίτρα  .

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βρω πληροφοριες στο νετ αλλα δεν βρήκα.....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Προσπάθησα να βρω πληροφοριες στο νετ αλλα δεν βρήκα.....

 

Ευχαριστώ για τον κόπο Ριχάρδο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικα μπορεις να αλλαξεις την μπλε λαμπα με led daylight.

Αν καταφερεις να την βγαλεις πας σε ενα καταστημα απλο που πουλαει λαμπες και του λες οτι θελεις την αναλογη λαμπα αλλα σε daylight.

Απλα το φως θα ειναι λευκο και οχι μπλε....

 

Εαν απο την αλλη θελεις και την μπλε, θα την αναβα μονη της, μονο το βραδυ για ποιο ατμοσφαρικη κατασταση στο ενυδρειο και μετα θα την εκλεινα πριν παω για υπνο.

Δηλαδη ο κυριως φωτισμος να ειναι o daylight και την μπλε θα την χρησιμοποιούσα σαν moonlight φάση μονο....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Λογικα μπορεις να αλλαξεις την μπλε λαμπα με led daylight.

Αν καταφερεις να την βγαλεις πας σε ενα καταστημα απλο που πουλαει λαμπες και του λες οτι θελεις την αναλογη λαμπα αλλα σε daylight.

Απλα το φως θα ειναι λευκο και οχι μπλε....

 

Εαν απο την αλλη θελεις και την μπλε, θα την αναβα μονη της, μονο το βραδυ για ποιο ατμοσφαρικη κατασταση στο ενυδρειο και μετα θα την εκλεινα πριν παω για υπνο.

Δηλαδη ο κυριως φωτισμος να ειναι o daylight και την μπλε θα την χρησιμοποιούσα σαν moonlight φάση μονο....

 

Έχω κάνει μια κατασκευή προφίλ αλουμινίου με led Philips και έχει αρκετά χρώματα πχ 

16594331536828521021373226999329.jpg

16594331536828521021373226999329.jpg

16594332123983554979004236005733.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν φαίνεται και καθαρά γιατί είναι μέρα απλά σαν βασικό φως έχω τα lumax που είναι άσπρο μπλε και βράδυ ανάβει το προφίλ αλουμινίου που έφτιαξα  οπότε έχω για την φάση moonlight 

Link to comment
Share on other sites

OK κατάλαβα, αυτό είναι rgb και μπορείς να το έχεις στο λευκό την ημέρα για να υποβοηθα το κύριο φωτιστικό εάν θες... Όπως και να έχει τότε δεν υπάρχει λόγος να έχεις τη μπλε και προσωπικά θα την αντικαθιστουσα με μια daylight 6500κ από ένα κατάστημα του εμπορίου. 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Ταξιαρχη..... εγω θα την αντικαθιστούσα..... εσυ βεβαια εννοειτε εισαι ελευθερος να κανεις οτι γουσταρεις...... :)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...