Jump to content

Νεροχελωνάκι βοήθεια σας παρακαλώ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα την βοήθεια σας! Αποκτήσαμε πρόσφατα 2 νεροχελωνακια( κοκκινομαγουλη-5 εκατοστά διάμετρος κελύφους -κ κιτινομαγουλη- περιπου σα νόμισματων 2 ευρώ) το ένα είναι πιο ανεπτυγμένο το κιτρινακι είναι μικροτερου μεγέθους. Ο κοκκινουλης τρώει, παίζει, κάνει βουτιές από την πέτρα του αλλά το κιτρινακι μου που ήρθε 3 μέρες μετά στο σπίτι μας είναι πιο μικρουτσικο και κολυμπάει λίγο,  μένει πολλές ώρες στη πέτρα του και στεγνώνει (σα βραχάκι γινεται) και το βρέχω λίγο με το δάχτυλο μου μη πάθει τίποτα, του τρίβω ψυχούλακι τη γαρίδα του και τρώει με τα 1000 ζόρια!  Έχω τρομάξει πολύ! Τι να κάνω μη πάθει τπτ? Πως να το βοηθησω; Να συμπληρώσω ότι προς το παρόν και μέχρι την Τετάρτη θα μένουν σ ένα πλαστικό ενυδρείο μέχρι ν μ έρθουν τα φίλτρα κι ο εξοπλισμός για το γυάλινο που έχω το 40αρι. Συγνώμη που είμαι χείμαρρος αλλά έχω τρομάξει με το μικρουτσικο! Κάθε συμβουλή πολύτιμη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιζουμε τα μικρα με γαριδακια. Χειροτερη τροφη δεν υπαρχει.

Νερο πιστευω αλλαζεις καθε μερα (μεχρι να ερθει το ενυδρειο και φιλτρο)....και εχεις ολο το εξοπλισμό, που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αλλάζω νερό και μάλιστα 2 φορές τη μέρα με σταγόνες για το καβούκι που ρίχνω μέσα. Ευχαριστώ πολύ το σύνδεσμο θα μελετήσω άμεσα. Δεν το έγραψα δίκιο έχεις. Πάνω στην τρομάρα μου καταλαβαίνεις..... Δεν είχα ποτέ ξανά χελωνες οπότε είμαι εντελώς άπειρη! 

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω επιπλέον ότι τα χελωνάκια έρχονται ήδη πολύ ταλαιπωρημένα μιά και στα περισσότερα καταστήματα δέν διατηρούνται όπως πρέπει.

Άν μπορείς βάλε μιά φωτό από την χελωνιέρα που τα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια πλαστικη ειναι όπως μου τα εφεραν δυστυχως. Μα πήρα αμεσα ενα 40αρι και τωρα περιμενω τα υπολοιπα που θα έρθουν Τεταρτη να στησω. Μέσα στην αγωνία ειμαι! Θα βοηθούσε μήπως να βγάλω μια φωτό κι από το κιτρινομαγουλάκι το μικράκι που με ανησυχεί μόλις γυρίσω από τη δουλειά? 

Link to comment
Share on other sites

καθαρο νερο, καλες τροφες, βιταμινες και μια λάμπα uv .....

αν υπαρχει διαθεση να τα κανεις ολα σωστα, ολα καλα θα πανε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εννοείται! Και φυσικά θα χρειαστώ τις πολύτιμες συμβουλές σας από εσάς που είστε έμπειροι για να τους διασφάλισω μια ποιοτική ζωή . Όσο αφορά το καβουκακι της τι είναι αυτό το άσπρο που κάνει σαν κομματάκια πανω; ξέρετε να μου πείτε;  να ανησυχώ ή είναι στα πλαίσια ανάπτυξης; να σημειώσω ότι χθες έφαγε και με όρεξη μάλιστα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος riasamos έγραψε:

Καλημέρα! Εννοείται! Και φυσικά θα χρειαστώ τις πολύτιμες συμβουλές σας από εσάς που είστε έμπειροι για να τους διασφάλισω μια ποιοτική ζωή . Όσο αφορά το καβουκακι της τι είναι αυτό το άσπρο που κάνει σαν κομματάκια πανω; ξέρετε να μου πείτε;  να ανησυχώ ή είναι στα πλαίσια ανάπτυξης; να σημειώσω ότι χθες έφαγε και με όρεξη μάλιστα 

δες λιγο αν μοιαζει με φωτο 1-678x381.jpg.011994b054a411bd144d148f2e012fcd.jpg

αν ναι, τοτε ειναι μυκητιαση και χρειαζεται θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει UV λαμπα, βιταμινες, μπανακι με methylene blue ή bactopur, αν δεν θελει να κολυμπαει- μην την βρεχεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

δες λιγο αν μοιαζει με φωτο 1-678x381.jpg.011994b054a411bd144d148f2e012fcd.jpg

αν ναι, τοτε ειναι μυκητιαση και χρειαζεται θεραπεια.

Η μύκητες δλδ εκδηλώνονται περιφεριακα; τη βλέπω αλλα ειναι θαμπη η φωτογραφία οταν κανω μεγέθυνση! Συγγνώμη αν είναι κάπως ανόητη η ερώτηση μου αλλά για να καταλάβω. Βασικά είναι κάτι σα μικρά λέπια σα ξεφλούδισμα. Να βάλω λίγο μπεταντιν ιώδιο καλού κακου; και κάνει να μένει τόσες ώρες στεγνη; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος riasamos έγραψε:

κάνει να μένει τόσες ώρες στεγνη; 

κανει.

πριν 12 ώρες, το μέλος riasamos έγραψε:

Η μύκητες δλδ εκδηλώνονται περιφεριακα;

οχι, μπορει να πανε και στο σωμα - πλαινα απο το καβουκι, βαση λαιμου πχ. Τοτε θα δεις κοκκινιλες και μεχρι και πληγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν ολα καλα και απλα αλλαζουν το κελυφος -

944092006_.jpg.802d82e4b14eab7881e0edf933edcd45.jpg1756421070_2.jpg.e614320a8f0781008374d6fcdacfaef6.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε λιγο και εδω - σηψη κελιφους.

https://www.feeders.gr/οδηγός-φροντίδας-χελώνας-care-sheet/

δεν νομιζω να ειναι αυτο, δες.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος riasamos έγραψε:

Να βάλω λίγο μπεταντιν ιώδιο καλού κακου;

Οχι πανω στο κελυφος απευθειας απο το μπουκαλακι. μπορεις να της κανεις μπανακι  με betadin+νερο για 30 λεπτα. Βαζεις σε ενα μεγαλουτσικο ταπερακι νερο (θερμοκρασια 27-28 βαθμους), βαζεις μεσα betadin και ανακατευεις καλα. Το χρωματακι του νερου πρεπει να ειναι κιτρινο, οχι σκουρο κιτρινο, ουτε καφε.

Αφηνεις το χελωνακι να κολυμπηση για μιση ωρα, το βγαζεις.το αφηνεις στ στερια.  Και ετσι καθε μερα τουλαχιστον για μια εβδομαδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Διαβασε λιγο και εδω - σηψη κελιφους.

https://www.feeders.gr/οδηγός-φροντίδας-χελώνας-care-sheet/

δεν νομιζω να ειναι αυτο, δες.

 

Όχι όχι ευτυχώς 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, natateo said:

Οχι πανω στο κελυφος απευθειας απο το μπουκαλακι. μπορεις να της κανεις μπανακι  με betadin+νερο για 30 λεπτα. Βαζεις σε ενα μεγαλουτσικο ταπερακι νερο (θερμοκρασια 27-28 βαθμους), βαζεις μεσα betadin και ανακατευεις καλα. Το χρωματακι του νερου πρεπει να ειναι κιτρινο, οχι σκουρο κιτρινο, ουτε καφε.

Αφηνεις το χελωνακι να κολυμπηση για μιση ωρα, το βγαζεις.το αφηνεις στ στερια.  Και ετσι καθε μερα τουλαχιστον για μια εβδομαδα.

Πολύ χρήσιμη η πληροφορία αυτή. Νομίζω δεν έχω κάτι να χάσω δοκιμαζοντας το. Λιγες μερες ειναι, θα φανεί αν ειναι κ θ υπαρξει βελτιωση αλλιως ειναι ανάπτυξη....Αν και πιο πολύ μ κάνει με το ξεφλούδισμα ανάπτυξης Είναι πολύ μικρούλικα και είναι δύσκολο ν τ διακρίνει ένας άπειρος σαν εμένα οπότε λογικό να πηγαίνει το μυαλό μου στο χειρότερο! Πραγματικά χίλια ευχαριστώ για όλες τις πολύτιμες συμβουλές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...