Jump to content

Τι αλλο μπορω να κανω??


iki28

Recommended Posts

Οπως ολοι θα καταλαβατε η ζεστη ειναι μεγαλη και η ψυξη του ενυδρειο απαραιτητη.Ετσι και εγω τοποθετησα 4 ανεμηστηρακια pc στο καπακι του ενυδρειου για να κατεβαζω την θερμοκρασια του νερου.Δυστυχως εως τωρα ελαχιστα το εχω καταφερει.

Τι αλλο να κανω για να παει στους 27-28 σταθερα.Τα ψαρακια ειναι αφρικανες.

Θα περιμενω απαντηση σας πριν τα ψαρακια μου γινουν σουπα.

post-530-1182069048_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχεις κάνει καλά. Σε 200άρι ενυδρείο με 2 ανεμιστηράκια και δεν μου ανεβαίνει ποτέ πάνω από το 27 (μέχρι σήμερα πάντως και χωρίς λειτουργία κλιματιστικού στο δωμάτιο). Συνήθως μου το κρατάει στο 26 (φυτεμένο και έχω 4 λάμπες μέσα! - τρεις 90άρες και μία 60άρα = 108 βατ).

Φυσικά, δεν υπάρχει μετασχηματιστής μέσα στο καπάκι (DIY).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια για να έχουν αποτέλεσμα θα πρέπει να φυσάνε προς την επιφάνεια του νερού ώστε να έχεις μεγαλύτερη εξάτμιση, άρα και ψύξη, άρα και πτώση της θερμοκρασίας. Πες μας ποιο φυσάει και ποιο ρουφάει... Επίσης, αν δεν υπάρχει άλλη τρύπα ώστε να φεύγει από κάπου ο ζεστός αέρας, θα πρέπει ένα ανεμιστηράκι να βγάζει τον αέρα και την υγρασία προς τα έξω...

Αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αυτά όλα είναι 12βολτα. Εάν τα δουλεύεις χαμηλότερα, γυρνάνε πολύ αργά και το αποτέλεσμα μειώνεται δραματικά. Θέλουν μετασχηματιστή των 12 βολτ και όχι αυτούς των κινητών που βάζουν πολλοί, οι οποίοι δουλεύουν πολύ χαμηλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...