Jump to content

Στήσιμο paludarium 1200 λίτρα 250x80x60cm.


Mr.fox

Recommended Posts

Γεια σε όλους😁

 

Επιτελους ξεκινάει το στήσιμο του ενυδρειου των αγαπημένων μου Clown loach🥰

Στο μυαλό μου εχω κάτι σαν ιδέα ,αλλά θα χρειαστώ την βοήθεια και τις ιδέες σας για να φτιάξω για τα ψαρακια μου οσο δυνατών καλύτερο περιβάλλον μπορώ.


Το ενυδρείο θα γίνει ένα paludarium που είναι κατι σαν δυο ενυδρεία ,το ένα επάνω στο άλλο.

 

Το κάτω κομμάτι θα είναι ενυδρείο και θα φιλοξενεί τα αγαπημένα μου ψαράκια chromobotia macrancatha /Clown loach που εχω σε μικρότερο ενυδρείο ,και το επάνω θα είναι στεριά και στην ουσία θα μπορούσε να φιλοξενισει και κάποιο είδος ερπετών στο πάνω κομμάτι.

 

ξεκιναμε 🙂

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η βάση αλουμινίου από marine systems ήρθε και ξεκινάει το στήσιμο 🙂

9FC98C2A-6158-4474-B6CD-D3A9564156F4.jpeg

C464A5CF-CA02-44E2-9182-DE1AB6D231EA.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτω  από την βάση τοποθετήθηκαν δυο κομμάτια κόντρα πλακέ μαύρο 15mm.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
  • wow 3
Link to comment
Share on other sites

Aποφασησες για τα ζωντανα, που θα μπουν στο paludarium?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Aποφασησες για τα ζωντανα, που θα μπουν στο paludarium?

Σιγουρα θα μπουνε τα Clown loach μου 18 στο σύνολο αλλά εαν βρω κάποιον καλό ιδιοκτήτη μεγάλου ενυδρειου θα δώσω 5 μικρά και θα κρατήσω μόνο τα 12 μεγάλα.

τωρα δεν ξερω εαν βάλω κάτι άλλο στο κάτω κομμάτι.

Τωρα στο επάνω κομμάτι ας πείτε και εσείς ιδέες και συζητάμε εαν θα μπει κάτι που να μην δημιουργεί πρόβλημα στα ψάρια που θα βρίσκονται κάτω στο νερό.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Σιγουρα θα μπουνε τα Clown loach μου 18 στο σύνολο αλλά εαν βρω κάποιον καλό ιδιοκτήτη μεγάλου ενυδρειου θα δώσω 5 μικρά και θα κρατήσω μόνο τα 12 μεγάλα.

τωρα δεν ξερω εαν βάλω κάτι άλλο στο κάτω κομμάτι.

Τωρα στο επάνω κομμάτι ας πείτε και εσείς ιδέες και συζητάμε εαν θα μπει κάτι που να μην δημιουργεί πρόβλημα στα ψάρια που θα βρίσκονται κάτω στο νερό.

 

Γεια σου θεότητα! Αγορίνα τέτοια θέλω να βλέπω. Να ανεβαίνει το επίπεδο κατακόρυφα ακόμη και σε τέτοιους δύσκολους καιρούς 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Γεια σου θεότητα! Αγορίνα τέτοια θέλω να βλέπω. Να ανεβαίνει το επίπεδο κατακόρυφα ακόμη και σε τέτοιους δύσκολους καιρούς 

Τοποθεσία:Basel switzerland 😁.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Σιγουρα θα μπουνε τα Clown loach μου 18 στο σύνολο αλλά εαν βρω κάποιον καλό ιδιοκτήτη μεγάλου ενυδρειου θα δώσω 5 μικρά και θα κρατήσω μόνο τα 12 μεγάλα.

τωρα δεν ξερω εαν βάλω κάτι άλλο στο κάτω κομμάτι.

Τωρα στο επάνω κομμάτι ας πείτε και εσείς ιδέες και συζητάμε εαν θα μπει κάτι που να μην δημιουργεί πρόβλημα στα ψάρια που θα βρίσκονται κάτω στο νερό.

 

Fire-Bellied Toad

1. fire-bellied toad

 

Vampire Crab

 

4. vampire crab

 

Caiman Lizard

 

11. caiman lizard

 

Fire-Bellied Newt

 

5. fire belly newt

 

Chinese Water Dragon

 

21. chinese water dragon

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Fire-Bellied Toad

1. fire-bellied toad

 

Vampire Crab

 

4. vampire crab

 

Caiman Lizard

 

11. caiman lizard

 

Fire-Bellied Newt

 

5. fire belly newt

 

Chinese Water Dragon

 

21. chinese water dragon

Ένας φίλος μου πρότεινε επισης σαύρα Γκεκο.

μου είπε ότι είναι εύκολη σχετικά.

Πάντως σκέφτηκα από πάνω να φτιάξω ένα background  με πολλά φυτα ,τεράστιους βράχους και ίσως δυο κορμούς δέντρων ή καταρράκτη.

δεν εχω αποφασίσει ακόμη.

εαν έχει και κάποιος άλλος καμία ιδέα ας την ρίξει, καλοδεχούμενη πάντα 🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Γεια σου θεότητα! Αγορίνα τέτοια θέλω να βλέπω. Να ανεβαίνει το επίπεδο κατακόρυφα ακόμη και σε τέτοιους δύσκολους καιρούς 

Η αλήθεια είναι ότι αν ειμουν Ελλάδα δεν θα ξεκινούσα ένα τέτοιο πρότζεκτ 😅

απο την άλλη θα είχα στα σιγουρα μια μεγάλη λιμνη κοι γιατί το είχα συζητήσει με τους γονείς μου και ήθελαν, αλλά μετά έφυγα ελβετια.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι αν ειμουν Ελλάδα δεν θα ξεκινούσα ένα τέτοιο πρότζεκτ 😅

απο την άλλη θα είχα στα σιγουρα μια μεγάλη λιμνη κοι γιατί το είχα συζητήσει με τους γονείς μου και ήθελαν, αλλά μετά έφυγα ελβετια.

Για λίμνη επιφυλάσσομαι από το Σεπτέμβριο και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αποφασίσεις ποια θα είναι η προτεραιότητα σου, η διαμόρφωση  του επάνου μέρους η στην επιλογή του ζωντανού. Ο κάθε οργανισμός θέλει διαφορετική διαμόρφωση, υγρασία, και αερισμό, χωρίς αερισμό αργά ή γρήγορα κάποιοι οργανισμοί δεν θα ζήσουν για πολύ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ,μόλις πηρα και την upc λάμπα.

 

Η λάμπα είναι η eheim clear uvc 36

Και κανονικά είναι για λιμνη.

Λέτε να υπάρχει καμία διαφορά με τις uvc λάμπες ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στα μέλη του Aquazone  🙂

 

Σήμερα πηρα τηλ. στην Eheim και ρώτησα μερικά πράγματα για την uvc λάμπα που πήρα.

 

Η 36 Watt uvc λάμπα είναι κατάλληλη για ενυδρείο έως 3000 λιτρα και  για να λειτουργεί σαν (sterilizer ) αποστείρωτης νερού αν δεν κάνω λάθος ,πρέπει να είναι σε φίλτρο με ΡΟΗ 400 έως 1000 λιτρα την ωρα, αλλιώς θα λειτουργεί μονο κατά της θολούρας νερού  που προκαλείτε απο είδος αλγης.

 

Ετσι λοιπόν η λάμπα θα λειτουργεί με ένα φίλτρο  Oase biomaster που εχω με ρυθμίζομενη ροη.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Καλησπέρα στα μέλη του Aquazone  🙂

 

Σήμερα πηρα τηλ. στην Eheim και ρώτησα μερικά πράγματα για την uvc λάμπα που πήρα.

 

Η 36 Watt uvc λάμπα είναι κατάλληλη για ενυδρείο έως 3000 λιτρα και  για να λειτουργεί σαν (sterilizer ) αποστείρωτης νερού αν δεν κάνω λάθος ,πρέπει να είναι σε φίλτρο με ΡΟΗ 400 έως 1000 λιτρα την ωρα, αλλιώς θα λειτουργεί μονο κατά της θολούρας νερού  που προκαλείτε απο είδος αλγης.

 

Ετσι λοιπόν η λάμπα θα λειτουργεί με ένα φίλτρο  Oase biomaster που εχω με ρυθμίζομενη ροη.

 

Άρα όλα καλά αγορίνα 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το έπιπλο.

Τις πόρτες θα τις φτιάξω στο τέλος γιατί εχω κάτι στο μυαλό μου που θέλει να το μελετήσω πρώτα.

image.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερώτηση εαν ξέρει κανείς πως να αλφάδιασω το έπιπλο του ενυδρειου.

Το πάτωμα έχει λίγο καμπύλη στην μέση,

πως μπορώ να το φέρω στα ίσια? Ίσως με λίγο χαρτόνι από κάτω η όχι?
φοβαμαι  λιγο διότι το έπιπλο είναι αλουμινίου κουμπωτό και το πάτωμα πρέπει να είναι ολόισιο.

απο κάτω εχω βάλει ξύλο siebdruck ξύλο λέγετε εδώ,και το χρησιμοποιούν όλοι στα ενυδρεία.

Εχω δυο κομμάτια από κάτω σαν βάση ,αλλά δυστιχως πιστευω θα ήταν καλύτερα μονοκόμματο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Έτοιμο και το έπιπλο.

Τις πόρτες θα τις φτιάξω στο τέλος γιατί εχω κάτι στο μυαλό μου που θέλει να το μελετήσω πρώτα.

image.jpg

Πάμε δυναμικά να δούμε σύντομα το ενυδρείο μεγέθους δεξαμενης γεμάτο 😜🌋

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εχω μια ερώτηση εαν ξέρει κανείς πως να αλφάδιασω το έπιπλο του ενυδρειου.

Το πάτωμα έχει λίγο καμπύλη στην μέση,

πως μπορώ να το φέρω στα ίσια? Ίσως με λίγο χαρτόνι από κάτω η όχι?
φοβαμαι  λιγο διότι το έπιπλο είναι αλουμινίου κουμπωτό και το πάτωμα πρέπει να είναι ολόισιο.

απο κάτω εχω βάλει ξύλο siebdruck ξύλο λέγετε εδώ,και το χρησιμοποιούν όλοι στα ενυδρεία.

Εχω δυο κομμάτια από κάτω σαν βάση ,αλλά δυστιχως πιστευω θα ήταν καλύτερα μονοκόμματο.

Νομίζω και εγώ ότι πρέπει να πάει μονοκόμματο και το καλύτερο είναι να φτιαχτεί το πάτωμα. Με τόσα λίτρα δεν παίζεις.  Οπότε δώσε λίγο προσοχή στο πάτωμα βγάλε την βάση πάρε ένα μεγάλο ξύλο τοποθέτησε το κάτω  στο  πάτωμα( να είναι ίσιο)από όλες τις πλευρές και δες από κάτω από την λίστα  που σου φουσκώνει το πάτωμα!!!! Σημειώσε στο πάτωμα πού είναι το πρόβλημα με ένα μολύβι/ μαρκαδόρο και εκτίμησε το πρόβλημα αν μπορείς εσύ να αντικαταστήσεις Οκ αν όχι μάστορας. Ειδικά αν υπάρχει και άλλος όροφος από κάτω και η πλάκα δεν είναι μπετόν 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλφαδιασεις οπωσδήποτε το ξυλο που θα πατάει η βάση . Και επειδή τα κιλά είναι πολλά αντί για χαρτόνι χρησιμοποίησε μεταλλικές ροδέλες (πάχος ανάλογα με τα κενά σου)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πρέπει να αλφαδιασεις οπωσδήποτε το ξυλο που θα πατάει η βάση . Και επειδή τα κιλά είναι πολλά αντί για χαρτόνι χρησιμοποίησε μεταλλικές ροδέλες (πάχος ανάλογα με τα κενά σου)

Καλός ήρθες Μαρινο . Μια ερώτηση οι ροδέλες Μαρινο δεν θα χαλάσουν το πάτωμα πού είναι ξύλινο/ laminat με τόσα κιλά ?  Μπορείς δηλαδή να το κάνεις σαν πόδια για το έπιπλο πχ? 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Νομίζω και εγώ ότι πρέπει να πάει μονοκόμματο και το καλύτερο είναι να φτιαχτεί το πάτωμα. Με τόσα λίτρα δεν παίζεις.  Οπότε δώσε λίγο προσοχή στο πάτωμα βγάλε την βάση πάρε ένα μεγάλο ξύλο τοποθέτησε το κάτω  στο  πάτωμα( να είναι ίσιο)από όλες τις πλευρές και δες από κάτω από την λίστα  που σου φουσκώνει το πάτωμα!!!! Σημειώσε στο πάτωμα πού είναι το πρόβλημα με ένα μολύβι/ μαρκαδόρο και εκτίμησε το πρόβλημα αν μπορείς εσύ να αντικαταστήσεις Οκ αν όχι μάστορας. Ειδικά αν υπάρχει και άλλος όροφος από κάτω και η πλάκα δεν είναι μπετόν 

Μια μικρή κοιλιά κάνει την οποία κατάλαβα με το αλφάδι.

δεν υπάρχει άλλος από κάτω ,και η πλάκα είναι από τσιμέντο.

προχθες ήρθε και μηχανικός και έκανε την μελέτη όλα οκ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πρέπει να αλφαδιασεις οπωσδήποτε το ξυλο που θα πατάει η βάση . Και επειδή τα κιλά είναι πολλά αντί για χαρτόνι χρησιμοποίησε μεταλλικές ροδέλες (πάχος ανάλογα με τα κενά σου)

Το πάτωμα κάνει στην μέση του επίπλου κοιλιά προς τα επάνω ,αλλά παρά πολυ λίγο.

 

Link to comment
Share on other sites

Στην μέση περίπου του ενυδρειου κάνει σε ένα σημείο.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...