Jump to content

Στήσιμο paludarium 1200 λίτρα 250x80x60cm.


Mr.fox

Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Στην μέση περίπου του ενυδρειου κάνει σε ένα σημείο.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Δεν είναι πολύ οπότε σύμφωνο με τον Μαρινο με ροδέλες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Δεν είναι πολύ οπότε σύμφωνο με τον Μαρινο με ροδέλες 

Το πάτωμα λόγο ότι σφουγγαριζόταν με νερό από τον προηγούμενο ενοικιαστή ,έχει σε μερικά σημεία λίγο σκαμπανεβάσματα.

Δεν ξερω τι ακριβώς να κάνω.

παντως θα παρω μονοκόμματο ξύλο σιγουρα και πιο χοντρό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Το πάτωμα λόγο ότι σφουγγαριζόταν με νερό από τον προηγούμενο ενοικιαστή ,έχει σε μερικά σημεία λίγο σκαμπανεβάσματα.

Δεν ξερω τι ακριβώς να κάνω.

παντως θα παρω μονοκόμματο ξύλο σιγουρα και πιο χοντρό 

Να πω κάτι 🤔 μπορεί να φανεί βλακια 😁 αλλά μήπως με τόσα κιλά σου ισιώσει το πάτωμα χωρίς να κάνεις και τίποτα .θέλω να πω μπορεί να επανέλθει laminat δεν είναι?. Αν είναι βάλε βάρος πάνω στο έπιπλο κάτι βάρη και άστο κάποιες μέρες και ξανά δες με το αλφάδι🤔🤔

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Να πω κάτι 🤔 μπορεί να φανεί βλακια 😁 αλλά μήπως με τόσα κιλά σου ισιώσει το πάτωμα χωρίς να κάνεις και τίποτα .θέλω να πω μπορεί να επανέλθει 🤔🤔

Το σκευτηκα και εγω να σου πω την αλήθεια, αλλά προς το παρών θα περιμενω να δω τι θα μου πούνε ακριβώς να κάνω.

το μόνο σίγουρο είναι ότι αύριο θα πάω να παρω ένα χοντρό μονοκόμματο ξύλο.

Επισης εαν μπορει κανείς να μου πει κανείς αν το xps  jackodur είναι το  (φελιζόλ*) που χρειάζομαι για κάτω από το ενυδρείο.

 

ευχαριστω :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εαν βάλω ένα χοντρό xps φελιζόλ από κάτω και μετά το μονοκόμματο χοντρό ξύλο θα ειμαι εντάξει?

 

πιο χοντρό φελιζόλ xps από την φωτογραφία
 

EF7D3877-5654-4125-A68E-39A7C885E59D.png

Link to comment
Share on other sites

Το αλφάδιασμα είναι καλύτερα να γίνει με lazer. Το αλφάδι που έχεις για μένα είναι μικρο, και κάποιες φορές (όχι σπάνια) αυτού του τύπου τα αλφάδια χάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις άν έχει φουσκώσει το λαμινατ απο την υγρασία ή αν όντος είναι στραβό το πάτωμα. Αν το λαμηνάτ έχει φουσκώσει ή ξεσκολίσει και εσύ το αλφαδιάσεις με τα τωρινά δεδομένα τότε με το βάρος απο το παλουταριο  θα πατηθεί πάλι και δεν θα είναι επίπεδο. Και αν το κάνεις τώρα όλα τέλεια με το βάρος του ενυδρείου όταν γεμίσει μπορεί να αλλάξουν τα δεδομένα.

Η κατασκευή είναι λάθος, ποτέ δεν πατάει ο πάτος κατευθείαν στο πάτωμα. Κανονικά θα πρέπει να βάλεις τον πάτο πάνω απο τα αλουμίνια και σε κάθε κάθετο αλουμίνιο ακριβός απο κάτω θα βάλεις ένα ρυθμιζόμενο ποδαράκι. ο πάτος δεν θα είναι σταθερά βιδωμένος στο αλουμίνιο ώστε να μπορείς να τον αφαιρείς για να έχεις πρόσβαση στα τα πίσω ποδαράκια ώστε να μπορείς να τα ρυθμίσεις. Σε υπενθυμίζω πως όλες η μεγάλες συσκευές στο σπίτι πατούν σε ρυθμιζόμενα πόδια (πλυντήρια, κουζίνες, ψυγεία κτλ.

Η ρύθμιση δεν θα γίνει κάτω, δηλαδή δεν θα βάλεις το αλφάδι κάτω αλλά πάνω εκεί που θα πατά το ενυδρείο, και θέλεις μεγάλο αλφάδι για να μπορείς να δεις και της ενδεχόμενες κοιλιές, και αν καθώς το γεμίζεις βλέπεις ότι κάπου κάνει κοιλιά θα μπορείς άνετε να το επαναφέρεις.

Και όλα αυτά γιατί το ενυδρείο είναι μεγάλο σε μήκος και βαρύ, αν ήταν κάτι το μικρό δεν θα σου πρότεινα καν όλα τα παραπάνω.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιστευω ενας πολιτικος μηχανικος σου εδωσε okey , εννοω , οτι η πλακα στο σημειο θα αντεξει 1,5 τονους στα 2 τ.μ.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις άν έχει φουσκώσει το λαμινατ απο την υγρασία ή αν όντος είναι στραβό το πάτωμα. Αν το λαμηνάτ έχει φουσκώσει ή ξεσκολίσει και εσύ το αλφαδιάσεις με τα τωρινά δεδομένα τότε με το βάρος απο το παλουταριο  θα πατηθεί πάλι και δεν θα είναι επίπεδο. Και αν το κάνεις τώρα όλα τέλεια με το βάρος του ενυδρείου όταν γεμίσει μπορεί να αλλάξουν τα δεδομένα.

Η κατασκευή είναι λάθος, ποτέ δεν πατάει ο πάτος κατευθείαν στο πάτωμα. Κανονικά θα πρέπει να βάλεις τον πάτο πάνω απο τα αλουμίνια και σε κάθε κάθετο αλουμίνιο ακριβός απο κάτω θα βάλεις ένα ρυθμιζόμενο ποδαράκι. ο πάτος δεν θα είναι σταθερά βιδωμένος στο αλουμίνιο ώστε να μπορείς να τον αφαιρείς για να έχεις πρόσβαση στα τα πίσω ποδαράκια ώστε να μπορείς να τα ρυθμίσεις. Σε υπενθυμίζω πως όλες η μεγάλες συσκευές στο σπίτι πατούν σε ρυθμιζόμενα πόδια (πλυντήρια, κουζίνες, ψυγεία κτλ.

Η ρύθμιση δεν θα γίνει κάτω, δηλαδή δεν θα βάλεις το αλφάδι κάτω αλλά πάνω εκεί που θα πατά το ενυδρείο, και θέλεις μεγάλο αλφάδι για να μπορείς να δεις και της ενδεχόμενες κοιλιές, και αν καθώς το γεμίζεις βλέπεις ότι κάπου κάνει κοιλιά θα μπορείς άνετε να το επαναφέρεις.

Και όλα αυτά γιατί το ενυδρείο είναι μεγάλο σε μήκος και βαρύ, αν ήταν κάτι το μικρό δεν θα σου πρότεινα καν όλα τα παραπάνω.

 

 

 

Καλημέρα Χρήστο :)

Έβαλα  πάτο κάτω γιατί πίστευα ήταν καλύτερα για το πάτωμα.

Επισης για τον ίδιο λόγο δεν το παράγγειλα με ποδαράκια γιατί είχα διαβάσει ότι είναι καλύτερα να είναι τελείως επίπεδη η Επιφάνια του επίπλου αλιως ασκείτε όλη η πίεση του βάρους μόνο στα σημεία που είναι τα ποδαράκια.

 

Δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες ότι ο πάτος μπαίνει  πάνω από τα αλουμίνια ,και ότι ο παντως δεν θα είναι σταθερά βιδωμένος ώστε να μπορώ να τον αφαιρώ για να εχω πρόσβαση στα πίσω ποδαράκια. 😝

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

πιστευω ενας πολιτικος μηχανικος σου εδωσε okey , εννοω , οτι η πλακα στο σημειο θα αντεξει 1,5 τονους στα 2 τ.μ.....

Εννοείται ότι πηρα το οκ 🙂

και αυτός πήρε τα ζεστά 550 ευρώ και έφυγε🤣🤣🤣

image.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξήλωσα μια γωνία και είδα ότι κάτω από το λαμινατ έχει τσιμέντο,δλδ δεν έχει ξύλα.

επισης μέτρησα το πάτωμα από όλο το δωμάτιο και έχει όλο κλίση οριζόντια και κάθετα.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που έβαλες τα ξύλα

πριν 22 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Καλημέρα Χρήστο :)

Έβαλα  πάτο κάτω γιατί πίστευα ήταν καλύτερα για το πάτωμα.

Επισης για τον ίδιο λόγο δεν το παράγγειλα με ποδαράκια γιατί είχα διαβάσει ότι είναι καλύτερα να είναι τελείως επίπεδη η Επιφάνια του επίπλου αλιως ασκείτε όλη η πίεση του βάρους μόνο στα σημεία που είναι τα ποδαράκια.

απο την στιγμή που έβαλες κάτω τα ξύλα είναι ένα και το αυτό με το πάτωμα, σαν να ακουμπούν τα πόδια του Αλουμίνιου στο πάτωμα στην ουσία έκανες ένα  πάτωμα πάλι την πίεση θα την δεχτούν τα κάθετα πόδια είτε ακουμπούν απευθείας στο πάτωμα είτε στα ξύλα. Απλα αν ακουμπούσαν στο πάτωμα θα δέχονταν το πάτωμα απευθείας την πίεση, τώρα θα δέχοντε τα ξύλα απευθείας την πίεση απο τα πόδια kai τα πόδια θα μεταφέρουν την πίεση στα ξύλα και αυτά θα την μεταφέρουν στο πάτωμα αλλά μάλλον ανομοιόμορφα γιατί είναι σχεδόν αδύνατον να είναι τόσο επίπεδο το πάτωμα σου ώστε να εφάπτουν τα ξύλα 100% στο πάτωμα. 

 

Δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες ότι ο πάτος μπαίνει  πάνω από τα αλουμίνια ,και ότι ο παντως δεν θα είναι σταθερά βιδωμένος ώστε να μπορώ να τον αφαιρώ για να εχω πρόσβαση στα πίσω ποδαράκια. 😝

για να μπορείς να αφαιρείς πχ ένα κομμάτι πάτου και να έχεις πρόσβαση στα πίσω πόδια αν χρειαστεί να κάνεις κάποια ρύθμιση η να βάλεις κάποιο τακάκι για ανύψωση κτλ.

παρατήρησε πως κανένα ενυδρείο δεν πατά απευθείας στο πάτωμα σε όλα βάζουν ποδαράκια δες το juwel που είναι 1,5 μέτρο.

00061087_ss1.jpg

 

Τέλος πάντων την γνώμη μου λέω δεν είμαι μηχανικός αφού πλήρωσες που πλήρωσες 500 ευρώ κάνε και μια ερώτηση για αυτό το θέμα δεν πιστεύω να σου πει άλλο ένα πεντακοσάρικό. :) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

απο την στιγμή που έβαλες τα ξύλα

παρατήρησε πως κανένα ενυδρείο δεν πατά απευθείας στο πάτωμα σε όλα βάζουν ποδαράκια δες το juwel που είναι 1,5 μέτρο.

00061087_ss1.jpg

 

Τέλος πάντων την γνώμη μου λέω δεν είμαι μηχανικός αφού πλήρωσες που πλήρωσες 500 ευρώ κάνε και μια ερώτηση για αυτό το θέμα δεν πιστεύω να σου πει άλλο ένα πεντακοσάρικό. :) 

Το γνωρίζω για τα ποδαράκια μιας και εχω το Juwel Vision 450 απλα είδα ότι οι περισσότεροι έχουν τα μεγάλα ενυδρεία χωρίς ποδαράκια και βάζουν επισης ένα Multiplex ξύλο όπως εκανα εγω.

αλλα ίσως να μην έχουν στραβό πάτωμα και για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

απο την στιγμή που έβαλες τα ξύλα

παρατήρησε πως κανένα ενυδρείο δεν πατά απευθείας στο πάτωμα σε όλα βάζουν ποδαράκια δες το juwel που είναι 1,5 μέτρο.

00061087_ss1.jpg

 

Τέλος πάντων την γνώμη μου λέω δεν είμαι μηχανικός αφού πλήρωσες που πλήρωσες 500 ευρώ κάνε και μια ερώτηση για αυτό το θέμα δεν πιστεύω να σου πει άλλο ένα πεντακοσάρικό. :) 

Πιστευεις εαν αγοράσω ένα Multiplex 30αρι και βιδωθούν ποδαράκια ρυθμιζόμενα θα ειμαι οκ?
τι άλλο να κάνω ? Αγανάκτησα ακόμα δεν ξεκίνησα με το στήσιμο 😕

Εαν ειμουν Ελλάδα θα έφτιαχνα μια σίδεροκατασκευή και θα ειμουν μια χαρά ,αλλά εδω που ειμαι δυστιχως οτι και να θες να κανείς κοστίζει παρά πολυ και σωστή δουλειά δεν θα σου κανουνε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εννοείται ότι πηρα το οκ 🙂

και αυτός πήρε τα ζεστά 550 ευρώ και έφυγε🤣🤣🤣

image.jpg

Πόσο δούλεψε μια ώρα? Αχαχαχαχ 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πόσο δούλεψε μια ώρα? Αχαχαχαχ 

Ούτε καν.

πηγαμε κάτω στο υπόγειο κοίταξε τους τοίχους και τις κολόνες και αυτό ήταν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Πιστευεις εαν αγοράσω ένα Multiplex 30αρι και βιδωθούν ποδαράκια ρυθμιζόμενα θα ειμαι οκ?
τι άλλο να κάνω ? Αγανάκτησα ακόμα δεν ξεκίνησα με το στήσιμο 😕

Εαν ειμουν Ελλάδα θα έφτιαχνα μια σίδεροκατασκευή και θα ειμουν μια χαρά ,αλλά εδω που ειμαι δυστιχως οτι και να θες να κανείς κοστίζει παρά πολυ και σωστή δουλειά δεν θα σου κανουνε.

Λοιπόν Βαγγέλη για να μην το κουράζεις ..... 

Χρησιμοποιείς την βάση αλουμινίου σαν σκελετό και εκει θα χτίσεις την βάση σου .

Αγοράζεις ποδαράκια σαν αυτά https://www.praktiker.gr/p/podi-epiplou-wagner-st2-f-60x100mm-inox-me-regoulatoro-60288 και με 5 πόντους υψος θα ήταν ποιο καλά απλά θα πρέπει να έχει ρεγουλατόρο και αντοχή σε βάρος τουλάχιστον 150 Kg το καθένα (για αυτο να πάρεις μεταλλικά) . Τοποθετείς (βιδώνεις) 12 ποδαρικά όσα δηλαδή είναι και τα κάθετά πόδια της βάσης εμπρός και πίσω στα σημεία που θα είναι αυτά πάνω στο Multiplex που ήδη έχεις στον πάτο . Έτσι ουσιαστικά θα διαμορφώσεις το έπιπλο που σου δείχνει παραπάνω ο Χρήστος . Το ντύνεις και με δυο ξύλα στα πλαινά και ένα ξύλο για πλάτη. Με ένα μεγάλο αλφάδι και τους ρεγουλατόρους από τα ποδαρικά το τοποθετείς σωστά και τέλος  .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Λοιπόν Βαγγέλη για να μην το κουράζεις ..... 

Χρησιμοποιείς την βάση αλουμινίου σαν σκελετό και εκει θα χτίσεις την βάση σου .

Αγοράζεις ποδαράκια σαν αυτά https://www.praktiker.gr/p/podi-epiplou-wagner-st2-f-60x100mm-inox-me-regoulatoro-60288 και με 5 πόντους υψος θα ήταν ποιο καλά απλά θα πρέπει να έχει ρεγουλατόρο και αντοχή σε βάρος τουλάχιστον 150 Kg το καθένα (για αυτο να πάρεις μεταλλικά) . Τοποθετείς (βιδώνεις) 12 ποδαρικά όσα δηλαδή είναι και τα κάθετά πόδια της βάσης εμπρός και πίσω στα σημεία που θα είναι αυτά πάνω στο Multiplex που ήδη έχεις στον πάτο . Έτσι ουσιαστικά θα διαμορφώσεις το έπιπλο που σου δείχνει παραπάνω ο Χρήστος . Το ντύνεις και με δυο ξύλα στα πλαινά και ένα ξύλο για πλάτη. Με ένα μεγάλο αλφάδι και τους ρεγουλατόρους από τα ποδαρικά το τοποθετείς σωστά και τέλος  .

Σας ευχαριστω πολυ όλους 😁

 

Οποτε θα βιδωθούν ποδαράκια επάνω σε Multiplex και μετα αλφαδιαζω και έτοιμος ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σε όλους :)

Για καλη μου τύχη το Θέμα με τα ποδαράκια του επίπλου λύθηκε εύκολα.

Το έπιπλο είχε ήδη υποδοχή για ποδαράκια αλλά δεν το είχα δει,

ετσι χρειάστηκε να παραγγείλω μονο τα ποδαράκια.

 

τα πόδια είναι μεχρι 400 κιλά το ένα.

 

@marinos  πιστευεις θα ειμαι εντάξει?

Τα πόδια να τα εχω να ακουμπάνε κατευθείαν στο πάτωμα η να αφήσω και το Multiplex  από κάτω?

 

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει (4.400 Kg).

Γνώμη μου είναι να αφήσεις το  Multiplex  από κάτω για να αλφαδιάσεις πιο εύκολα και για να μην γίνει ζημιά στο ξύλινο δάπεδο .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει (4.400 Kg).

Γνώμη μου είναι να αφήσεις το  Multiplex  από κάτω για να αλφαδιάσεις πιο εύκολα και για να μην γίνει ζημιά στο ξύλινο δάπεδο .

 Σε ευχαριστω πολυ :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο πρότζεκτ! Αναμένουμε με αγωνία να δούμε το τέρας!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

Και τα μισά πόδια να βάλεις(και λιγοτερα) δεν έχεις θέμα. Αλφαδιασε το πρώτα στις 4 γωνίες και μετά σφηξε και τα υπόλοιπα τόσο όσο να μην αλλάξεις το αλφαδι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Καλή αρχή!

Και τα μισά πόδια να βάλεις(και λιγοτερα) δεν έχεις θέμα. Αλφαδιασε το πρώτα στις 4 γωνίες και μετά σφηξε και τα υπόλοιπα τόσο όσο να μην αλλάξεις το αλφαδι. 

  Ευχαριστω πολυ για την συμβουλή σου,

θα το κάνω όπως μου είπες :)

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Η βάση του ενυδρειου αλφαδιαστηκε και λογικα το Σάββατο έρχεστε μεταφορική να μεταφέρουν το ενυδρειο από το γκαράζ μέσα στο σαλόνι.

 

Για κάτω από τον πάτο του ενυδρειου αγορασα και 2cm. Jackodur γιατί styrodur δεν βρηκα πουθενά εδώ,😅ελπιζω να κάνει.

 

 

 

image.jpg

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...