Jump to content

Διατροφή νεροχελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα χελωνάκι (Trachemys scripta scripta), το έχω περίπου 3 μήνες και όλο αυτόν τον καιρό είναι πολύ δραστήριο και έχει πολύ όρεξη για φαγητό. Προχθές του έδωσα ένα πολύ μικρό κομμάτι καρότο και μετά από λίγες ώρες ένα μικρό κομμάτι μπανάνα (και τα δύο τα έφαγε αμέσως). Σήμερα όμως το μεσημέρι παρατήρησα ότι είχε βγάλει την τροφή που έφαγε το πρωί, επομένως υποθέτω πως έκανε εμετό (στην φωτογραφία είναι τα κομμάτια της τροφής που βρήκα). Επίσης, εδώ και δύο ώρες έχω παρατηρήσει πως δεν είναι καθόλου κινητικό, όπως είναι συνήθως, αντιθέτως κάθεται πάνω στο φίλτο του χωρίς να κολυμπάει πολύ. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό; 

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω πως το νερό του είναι πολύ καθαρό και έχει όλες τις απαραίτητες σταγόνες (βιταμίνες, βακτήρια κλπ). 

IMG_0739.HEIC IMG_0738.HEIC

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλεις να ανεβάσεις τις φωτογραφίες μέσα από το aquazone? Σου ζητάει να ανεβάσεις φωτογραφία λίγο πριν γράψεις υποβολή απάντησης. ( τουλάχιστον σε μένα δεν ανοίγουν οι φώτος ). Καλώς ήρθες! 

Link to comment
Share on other sites

Δωσε πληροφοριες

Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:

ηλικια

μετρησεις νερου

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):
Άλλες λάμπες-

Στερια - βγαλε γενικη φωτο

Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

με ποιες τροφες ταιζεις μεχρι σημερα? Αναλυτικα

μην δινεις μπανανα. οταν θελεις να δωσεις καποια τροφη, που δεν εχεις δωσει πριν πχ καροτο, παντα ξεκινας με πολυ μικρο κομματακι. τα μικρα χελωνακια χρειαζονται τροφες ζωικης προελευσης - ψαρι, κοτοπουλο, ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ- δες εδω-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

0A022AED-A581-46EC-ACBD-26E72D4A9B3A.thumb.jpeg.97900855ea689bf6dd373073224692df.jpegΟι διαστάσεις της χελωνίερας είναι 60 x 29,6 x 19,5 cm και η συνολική χωρητικότητα είναι  30 L. Φυσικά δεν την έχω γεμάτη, οπότε θα έλεγα πως αυτή την στιγμή έχει περίπου 15L. Εννοείται πως όταν αρχίσει να μεγαλώνει το χελωνάκια θα αγοράσω μια αρκετά μεγαλύτερη. Αναφορικά με τις λάμπες, μέχρι στιγμή έχω μόνο μία UVB η οποία είναι αναμμένη 10-12 ώρες την ημέρα. Για στεριά έχω μια  ράμπα,  πάνω σε αυτή έχω βάλει χοντρό βότσαλο και δύο μεγάλες πέτρες (θα ανεβάσω και την φωτογραφία), καθώς επίσης πρόσφατα πρόσθεσα και έναν βράχο στον οποίο έχω παρατηρήσει ότι περνάει πολύ περισσότερο χρόνο από ότι στην ράμπα.

Σχετικά με το νερό, έχω το φίλτρο (Diversa Claro 1000) και αλλαγές κάνω συχνά. Πιο συγκεκριμένα, μία φορά την εβδομάδα σκουπίζω τον βυθό, αλλάζω το 30-40% του νερού και μαζί πλένω τα βότσαλα, τον βράχο και το φυτό που έχω στην χελωνιέρα. Μία φορά τον μήνα κάνω σχεδόν ολική αλλαγή του νερού (συνήθως αφήνω 1-2 δάχτυλα). Το σφουγγάρι του φίλτρου το καθαρίζω κάθε 10-15 μέρες, με νερό που βγάζω από την χελωνιέρα. Επίσης, Από μία συζήτηση που είχε γίνει σε κάποιο φόρουμ διάβασα ότι το χελωνάκια γίνεται να ταϊζεται και εκτός χελωνιέρας με σκοπό να μην μένουν υπολείμματα μέσα σε αυτή. Αυτό η αλήθεια είναι πως με βόλεψε πολύ και έτσι ταΐζω το χελωνάκια σε μια ξεχωριστή λεκάνη. Φυσικά σε καθημερινή βάση μαζεύω τις ακαθαρσίες που υπάρχουν στην χελωνίερα με μια σύριγγα. 

Ακόμη, μέσα στο νερό έχω μια πέτρα ασβεστίου και με κάθε αλλαγή νερού προσθέτω, αναλογικά  με τα λίτρα, λίγες σταγόνες JBL – BIOTOPOL ("water conditioning") και Seachem Pristine (βελτιωτικό νερού). Ωστόσο έδω και δύο εβδομάδες χρησιμοποιώ και κάποιες ακόμα σταγώνες (πολυβιταμινούχο διατροφικό συμπλήρωμα) τις οποίες μου πρότειναν επειδή σε ένα μικρό κομμάτι το κέλυφος της χελώνας ήταν μαλακό. 

Τέλος, σχετικά με τις τροφές, αυτές που το ταΐζω μέχρι και σήμερα είναι η JBL PROBABY και η Sera Raffy Baby Gran Nature (τις χρησιμοποιώ εναλλάξ). 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Marilina Balsi
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις συμπλήρωσε την φόρμα που έστειλε παραπάνω η Ναταλία αναλυτικά για να δούμε αν υπάρχει κάποιο θέμα από εκεί για να το διορθώσουμε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Marilina Balsi έγραψε:

0A022AED-A581-46EC-ACBD-26E72D4A9B3A.thumb.jpeg.97900855ea689bf6dd373073224692df.jpegΟι διαστάσεις της χελωνίερας είναι 60 x 29,6 x 19,5 cm και η συνολική χωρητικότητα είναι  30 L. Φυσικά δεν την έχω γεμάτη, οπότε θα έλεγα πως αυτή την στιγμή έχει περίπου 15L. Εννοείται πως όταν αρχίσει να μεγαλώνει το χελωνάκια θα αγοράσω μια αρκετά μεγαλύτερη. Αναφορικά με τις λάμπες, μέχρι στιγμή έχω μόνο μία UVB η οποία είναι αναμμένη 10-12 ώρες την ημέρα. Για στεριά έχω μια  ράμπα,  πάνω σε αυτή έχω βάλει χοντρό βότσαλο και δύο μεγάλες πέτρες (θα ανεβάσω και την φωτογραφία), καθώς επίσης πρόσφατα πρόσθεσα και έναν βράχο στον οποίο έχω παρατηρήσει ότι περνάει πολύ περισσότερο χρόνο από ότι στην ράμπα.

Σχετικά με το νερό, έχω το φίλτρο (Diversa Claro 1000) και αλλαγές κάνω συχνά. Πιο συγκεκριμένα, μία φορά την εβδομάδα σκουπίζω τον βυθό, αλλάζω το 30-40% του νερού και μαζί πλένω τα βότσαλα, τον βράχο και το φυτό που έχω στην χελωνιέρα. Μία φορά τον μήνα κάνω σχεδόν ολική αλλαγή του νερού (συνήθως αφήνω 1-2 δάχτυλα). Το σφουγγάρι του φίλτρου το καθαρίζω κάθε 10-15 μέρες, με νερό που βγάζω από την χελωνιέρα. Επίσης, Από μία συζήτηση που είχε γίνει σε κάποιο φόρουμ διάβασα ότι το χελωνάκια γίνεται να ταϊζεται και εκτός χελωνιέρας με σκοπό να μην μένουν υπολείμματα μέσα σε αυτή. Αυτό η αλήθεια είναι πως με βόλεψε πολύ και έτσι ταΐζω το χελωνάκια σε μια ξεχωριστή λεκάνη. Φυσικά σε καθημερινή βάση μαζεύω τις ακαθαρσίες που υπάρχουν στην χελωνίερα με μια σύριγγα. 

Ακόμη, μέσα στο νερό έχω μια πέτρα ασβεστίου και με κάθε αλλαγή νερού προσθέτω, αναλογικά  με τα λίτρα, λίγες σταγόνες JBL – BIOTOPOL ("water conditioning") και Seachem Pristine (βελτιωτικό νερού). Ωστόσο έδω και δύο εβδομάδες χρησιμοποιώ και κάποιες ακόμα σταγώνες (πολυβιταμινούχο διατροφικό συμπλήρωμα) τις οποίες μου πρότειναν επειδή σε ένα μικρό κομμάτι το κέλυφος της χελώνας ήταν μαλακό. 

Τέλος, σχετικά με τις τροφές, αυτές που το ταΐζω μέχρι και σήμερα είναι η JBL PROBABY και η Sera Raffy Baby Gran Nature (τις χρησιμοποιώ εναλλάξ). 

 

 

στο σχόλιο που έκανα απάντησα σε όλα τα θέματα. Δεν το εμφανίζει μήπως; 

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2022 at 2:16 ΠΜ, το μέλος Marilina Balsi έγραψε:

Αναφορικά με τις λάμπες, μέχρι στιγμή έχω μόνο μία UVB η οποία είναι αναμμένη 10-12 ώρες την ημέρα.

μια χαρα.

Εχεις θερμομετρο στην στερια και στο νερο? πες θερμοκρασιες. μπορει να μην θελει να κατσει πανω γιατι η θερμοκρασια πανω ειναι υψηλη(πανω απο 31-32 βαθμους)

On 2/8/2022 at 2:16 ΠΜ, το μέλος Marilina Balsi έγραψε:

Πιο συγκεκριμένα, μία φορά την εβδομάδα σκουπίζω τον βυθό, αλλάζω το 30-40% του νερού και μαζί πλένω τα βότσαλα, τον βράχο και το φυτό που έχω στην χελωνιέρα. Μία φορά τον μήνα κάνω σχεδόν ολική αλλαγή του νερού (συνήθως αφήνω 1-2 δάχτυλα).

Για να ξερεις αν φτανουν οι αλλαγες νερου, πρεπει μια φορα τουλαχιστον να κανεις τεστ νερου. Καποια πετ σοπ τα κανουν. Θα βαλεις σε ενα μπουκαλακι του νερου καθαρο 100-200μλ νερου απο το ενυδρειο σου πριν την αλλαγη νερου και να το πας σε πετ σοπ. χρειαζεται να σου κανουν μετρησεις για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα.

καντο μια φορα, να ξερεις το τι γινεται. Τωρα για ολικο καθαρισμο.... - δεν ειναι καλο να το κανεις. Γιατι υπαρχουν πολλα καλα βακτηρια πανω στις πετρες και εσυ καταστρεφεις τις αποικιες τους. Αν θελεις, μπορεις να παρεις sera siporax (βιολογικο υλικο για ενυδρειο) και να το βαλεις μεσα σε ενα διχτακι σε περιοχη με καλη ροη νερου. Δεν θα το πλυνεις και θα εχεις συνεχεια βιολογια στο ενυδρειο.

Διαβασε εδω - ο κυκλος του αζωτου

 

On 2/8/2022 at 2:16 ΠΜ, το μέλος Marilina Balsi έγραψε:

Από μία συζήτηση που είχε γίνει σε κάποιο φόρουμ διάβασα ότι το χελωνάκια γίνεται να ταϊζεται και εκτός χελωνιέρας με σκοπό να μην μένουν υπολείμματα μέσα σε αυτή.

Αν εχεις χρονο να το κανεις, ειναι πολυ καλη ιδεα.

On 2/8/2022 at 2:16 ΠΜ, το μέλος Marilina Balsi έγραψε:

επειδή σε ένα μικρό κομμάτι το κέλυφος της χελώνας ήταν μαλακό. 

Δες λιγο αυτο το θεμα. Να μην ειναι αρχη σηψης κελιφους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

μια χαρα.

Εχεις θερμομετρο στην στερια και στο νερο? πες θερμοκρασιες. μπορει να μην θελει να κατσει πανω γιατι η θερμοκρασια πανω ειναι υψηλη(πανω απο 31-32 βαθμους)

Για να ξερεις αν φτανουν οι αλλαγες νερου, πρεπει μια φορα τουλαχιστον να κανεις τεστ νερου. Καποια πετ σοπ τα κανουν. Θα βαλεις σε ενα μπουκαλακι του νερου καθαρο 100-200μλ νερου απο το ενυδρειο σου πριν την αλλαγη νερου και να το πας σε πετ σοπ. χρειαζεται να σου κανουν μετρησεις για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα.

καντο μια φορα, να ξερεις το τι γινεται. Τωρα για ολικο καθαρισμο.... - δεν ειναι καλο να το κανεις. Γιατι υπαρχουν πολλα καλα βακτηρια πανω στις πετρες και εσυ καταστρεφεις τις αποικιες τους. Αν θελεις, μπορεις να παρεις sera siporax (βιολογικο υλικο για ενυδρειο) και να το βαλεις μεσα σε ενα διχτακι σε περιοχη με καλη ροη νερου. Δεν θα το πλυνεις και θα εχεις συνεχεια βιολογια στο ενυδρειο.

Διαβασε εδω - ο κυκλος του αζωτου

 

Αν εχεις χρονο να το κανεις, ειναι πολυ καλη ιδεα.

Δες λιγο αυτο το θεμα. Να μην ειναι αρχη σηψης κελιφους.

Ευχαριστώ πολύ Ναταλία για το σχόλιο! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σχετικά με το νερό, δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό με το τεστ. Θα το κάνω σύντομα. 
σχετικά με τις θερμοκρασίες, δεν έχω κάποιο θερμόμετρο ακόμα διότι πριν από δυο μήνες έστησα την χελωνιερα και από το μαγαζί που πήρα όλα τα πράγματα μου είπαν πως θερμόμετρο μπορώ να πάρω αργότερα που ο καιρός θα είναι πιο κρύος και θα πρέπει να ελέγχω την θερμοκρασία συχνά για να μένει σταθερή. Δεν πιστεύω όμως πως είναι τόσο υψηλή η θερμοκρασία (31-32 βαθμούς) διότι το δωμάτιο που βρίσκεται η χελωνιερα είναι σχετικά δροσερό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα θερμομετρα ειναι φθηνα. Παρε και βαλε ενα στο νερο και το άλλο στ στερια.

Χαιρομαι , που ενδιαφερεσαι  για το χελωνακι σου! Μακαρι να πανε ολα καλα

μπορεις να δεις καποια βιντεακια εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τα θερμομετρα ειναι φθηνα. Παρε και βαλε ενα στο νερο και το άλλο στ στερια.

Χαιρομαι , που ενδιαφερεσαι  για το χελωνακι σου! Μακαρι να πανε ολα καλα

μπορεις να δεις καποια βιντεακια εδω-

 

Ευχαριστώ πολύ για το βίντεο, πολύ ενδιαφέρον! Έχω να κάνω άλλη μια ερώτηση. Έχω βρει ένα πολύ ωραίο ενυδρείο 120 λίτρων (100Χ40Χ30), το οποίο με ενδιαφέρει να αγοράσω. Θα είναι αρκετό για όταν θα μεγαλώσει το χελωνακι ή θα χρειαστώ ακόμα μεγαλύτερο μελλοντικά; 

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις ριξε μια ματια σ αυτα τα δυο θεματα :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...