Jump to content

Την πάτησα με την άλγη


ekaf

Recommended Posts

Καλησπέρα !!

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Άφησα αρκετό καιρό (μήνες) την πράσινη άλγη στο τζάμι και τώρα δεν φεύγει με τίποτα. Παλαιότερα που την καθάριζα μια φορά το μήνα με πλαστική κάρτα έφευγε εύκολα. Τώρα θέλει πίεση και επιμονή για κάθε στίγμα τα οποία είναι πάρα πολλά και νομίζω αφήνουν και ένα άσπρο στίγμα όταν φύγει το πράσινο. ... συν ο κίνδυνος γρατζουνιας Ξυράφια, μαγνήτες κτλ δεν έχω μόνο με πλαστικές κάρτες το καθαρίζω. Τι μπορώ να κάνω ? Αν χαμηλώσω τη στάθμη του νερού για κάποιες ώρες υπάρχει περίπτωση να βγει πιο εύκολα μετά αν την "κάψει" η λάμπα? 

IMG_20220803_194934.thumb.jpg.aeeb513fee94f2bf96d612d75138ad0c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξύστρα τζαμιού 

 

image.png

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

υπομονή και σιγά σιγά.

καλό είναι να μην την αφήνεις καιρό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος ekaf έγραψε:

Αν χαμηλώσω τη στάθμη του νερού για κάποιες ώρες υπάρχει περίπτωση να βγει πιο εύκολα μετά αν την "κάψει" η λάμπα? 

οχι, χειροτερα θα γινει. ειδικες ξυστρες ενυδρειου δεν χαραζουν το τζαμι, αν δεν εχεις ακρυλικο ενυδρειο.

χαμηλα φωσφορικα+πολυ φως= εχεις αυτη την αλγη.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

οχι, χειροτερα θα γινει. ειδικες ξυστρες ενυδρειου δεν χαραζουν το τζαμι, αν δεν εχεις ακρυλικο ενυδρειο.

χαμηλα φωσφορικα+πολυ φως= εχεις αυτη την αλγη.

Χρονια τωρα χρησιμοποιώ αυτες τις ξυστρες χωρις προβλημα.... και αυτες ειδικες για τζαμια ειναι και εχουν 3 ευρω... μιλαμε για τζαμι οχι για πλεξι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΞΥΣΤΡΑ ΤΖΑΜΙΟΥ - AutoDasis.gr

Υπαρχει και αυτη η ξυστρα τζαμιου εαν αισθανεσαι οτι ειναι ποιο safe....  σαφως μιλαω παντα για τζαμι,...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχουν διάφορες εταιρείες με μαγνητες που περνουν μπροστά και πλαστικές και μεταλλικες ξυστρες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

Παιδιά υπάρχουν διάφορες εταιρείες με μαγνητες που περνουν μπροστά και πλαστικές και μεταλλικες ξυστρες

Σαφώς.... σε πενταπλασια τιμή και κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά. Εγώ λέω απλά ότι όσοι δεν έχετε δοκιμάσει την απλή ξύστρα τζαμιού καλό είναι να την δοκιμάσουν σε ένα πρόχειρο τζάμι για δοκιμή και για να τους φύγει η απορία και ο φόβος ότι μπορούν να κάνουν ζημιά.... από την άλλη όποιος θέλει να τα χώσει γιατί έτσι αισθάνεται ποιο ασφαλής είναι σαφώς επιλογή του και πάλι καλώς θα κάνει... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κάθε βδομάδα τα καθαρίζω στη. αλλαγή με το σφουγγάρι της denerle… έχει κι από άλλες εταιρεία… καθαρίζουν πιο εύκολα.. με μαγνήτες και ξύστρες δυσκολεύομαι.. τις έχω και κάθονται!! Σε κάθε περίπτωση με όλα είτε σφουγγάρι, ξύστρες, μαγνήτη κτλ θέλει προσοχή μην πάρεις και χαλίκι και γρατσουνίσεις το τζαμί!!

Η λύση είναι κάτι τη γνώμη μου: 

1. Σωστή ισορροπια σε φως και νιτρικα  που λέει η Ναταλια 

2. βδομαδιάτικο καθαρισμό τζαμιών 

 

με αυτά θα είσαι οκ 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Εγώ πάλι κάθε βδομάδα τα καθαρίζω στη. αλλαγή με το σφουγγάρι της denerle… έχει κι από άλλες εταιρεία… καθαρίζουν πιο εύκολα.. με μαγνήτες και ξύστρες δυσκολεύομαι.. τις έχω και κάθονται!! Σε κάθε περίπτωση με όλα είτε σφουγγάρι, ξύστρες, μαγνήτη κτλ θέλει προσοχή μην πάρεις και χαλίκι και γρατσουνίσεις το τζαμί!!

Η λύση είναι κάτι τη γνώμη μου: 

1. Σωστή ισορροπια σε φως και νιτρικα  που λέει η Ναταλια 

2. βδομαδιάτικο καθαρισμό τζαμιών 

 

με αυτά θα είσαι οκ 

 

Αυτο που λες Γρηγορη με το χαλικακι συμφωνω και επαυξάνω.... καμια φορα δουλευα με μαγνητη και εχω δυο τσαμπουκες στο τζαμι επειδη επιασε αμμο μεσα. Και με το σφουγγαρι πρεπει να προσεχουμε..... γιαυτο και βολεύτηκα την ξυστρα στο τελος. Ο καθε ενας βεβαια οπως βολευεται στην τελικη αρκεί να γινεται η δουλεια του.... ;)

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Λογικά όπως ισχύει και με τα ξυραφάκια προσώπου και το δέρμα ή τις ξύστρες κεραμικών εστιών έτσι και στο ενυδρείο οι ξύστρες καλές είναι αρκεί να αλλάζουν ή να αλλάζει η λεπίδα τους έγκαιρα αλλιώς ενέχει ο κίνδυνος γρατζουνιάς ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ekaf έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Λογικά όπως ισχύει και με τα ξυραφάκια προσώπου και το δέρμα ή τις ξύστρες κεραμικών εστιών έτσι και στο ενυδρείο οι ξύστρες καλές είναι αρκεί να αλλάζουν ή να αλλάζει η λεπίδα τους έγκαιρα αλλιώς ενέχει ο κίνδυνος γρατζουνιάς ? 

Προσωπικα δεν ειχα ποτε γρατσουνια απο ξυστρα και ειναι λιγο δυσκολο να κανεις εαν δεν γυρισεις το εργαλειο με τις μυτες του.

Ουτε πιανει ευκολα καποιο χαλικακι για να γρατσουνιστει το τζαμι οπως στις αλλες μεθοδους... απλα με τον καιρο μπορει να στομώσει και να μη καθαρίζεις με την ευκολία μια καινούργιας ξύστρας......

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω "γδαρει" ενυδρείο 180 λ με ξύστρα...οπότε έχε λίγο το νου σου 😉.

Δοκίμασε σε ένα σημείο που δεν φαίνεται πρώτα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Έχω "γδαρει" ενυδρείο 180 λ με ξύστρα...οπότε έχε λίγο το νου σου 😉.

Δοκίμασε σε ένα σημείο που δεν φαίνεται πρώτα 

Καλημέρα katrin... αλήθεια;;;; 

Πώς τα κατάφερες; με την γωνία; 

Ήταν σαν αυτές που έδειξα; 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα ακόμη είναι η ξύστρα για κεραμικές εστίες. Φθηνότατη και στενή για καλύτερο έλεγχο και λεπτομέρειες! Πάντα μιλάμε για τζάμι και όχι πλέξι.

https://www.skroutz.gr/s/22526872/Nedis-Ξύστρα-για-Κεραμικές-Εστίες-CESC110BU.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/8/2022 at 12:01 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μια ιδέα ακόμη είναι η ξύστρα για κεραμικές εστίες. Φθηνότατη και στενή για καλύτερο έλεγχο και λεπτομέρειες! Πάντα μιλάμε για τζάμι και όχι πλέξι.

https://www.skroutz.gr/s/22526872/Nedis-Ξύστρα-για-Κεραμικές-Εστίες-CESC110BU.html

Τελικά αγόρασα μια ξύστρα τζαμιών γενικής χρήσης και κεραμικών εστιών (με λεπίδα) με μόνο 88 λεπτά και το τζάμι έγινε πεντακάθαρο εύκολα και χωρίς την παραμικρή γρατζουνιά 

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Έγινε επεξεργασία - ekaf
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...