Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρείου (20l nano betta)


Recommended Posts

Αφού βρήκαμε σε τι έπιπλο θα το βάλω θα ξεκινήσω ένα νέο μικρό ενυδρείο με μονομάχο. Όποτε έχω κάποιες ερωτήσεις. 
 

θελω να πάρω το nano 20l της dennerle αξίζει να πάρω το complete η μου προτείνεται κανα  φίλτρο κ φως άλλης μάρκας ;

 

ειμαι στο χωριό δίπλα σε ποτάμι. Έχω βρει 3 με 4 πέτρες πως θα τσεκάρω ότι είναι οκ;

 

με μπόλι από το άλλο ενυδρείο στα στρώσει πιο γρήγορα ;

 

με μονομαχο να βάλω καμία γαρίδα κ σαλιγκάρι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια μικρά ενυδρεία, η λύση που προτείνω συνήθως για φίλτρο, είναι κάποιο κρεμαστο. Έχουν χώρο για βιολογικό υλικό, σχετικά χαμηλή ροή και δεν πιάνουν πολύτιμο χώρο στο ενυδρείο.

Για φως, οι επιλογές είναι πολλές αλλά εξαρτάται από το αν και τι φυτά θα βάλεις.

 

Οι πέτρες της ελληνικής φύσης είναι συνήθως ασβεστολιθικες. Προτείνεται δοκιμή με υδροχλωρικο οξύ.

 

Πριν βάλεις το ψάρι, βάζεις στρωμενο υλικό από άλλο φίλτρο και είσαι κομπλέ. Έτσι και αλλιώς ότι φίλτρο βάλεις θα παίρνει μικρή ποσότητα.

 

Μονομάχος με γαρίδες σε λίγα λίτρα, δεν είναι ιδανικός συνδυασμός. Βέβαια εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του Μονομάχου. Σαλιγκάρια ναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υδροχλωρικο οξύ ειναι το γνωστο aqua forte απο το σουπερ μαρκετ, 1€ εχει. Προσοχη ματια,χερια.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λογικά θα ξεκινήσω το στήσιμο το ΣΚ.

Με το μπόλι πως θα το κάνω;

Θα παρω βιολογικό υλικό από το πρώτο, μήπως να παρω κ αρκετό νερό από το πρώτο;

Μιας και κάνω 15-20% αλλαγή νερού στο 70αρι μήπως να παρω αυτα τα 10 λιτρα περίπου να τα βάλω στο 20ρι;

 

Απλα να πω ότι φυτά θα πάρω απο το παλιό ενυδρείο.

Το μονο νέο που θα μπει θα ειναι το χαλίκι και ένα κλαδί.

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

Για 20λ ειναι ευκολο. Βαζεις απο το παλιο ενυδρειο νερο φουλ και ξεπλυνεις μεσα  στο καινουριο 20λιτρο ολα τα υλικα απο το φιλτρο, που ηδη εχεις στο παλιό. Τελος :)

Το νερακι στο καινουριο , βεβαια, θα γινει καφετι, αλλά οχι για πολλες μερες. Θα ελεγα να μην βαζεις αμεσα ψαρια στο μικρο, ομως θα ριχνεις τροφη (καποιο flakes ) καθε μερα για να πιασει βιολογια. Μετα απο μια εβδομαδα κανε τεστ (αμμωνια και νιτρωδη) και εισαι κομπλε αν θα δεις μηδενικες τιμες.

Περιμενουμε φωτο απο το καινουριο ενυδρειο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκίνησα να στήνω το σκηνικό.

 

IMG_1107.thumb.jpeg.00b16e4c8ed9c1f12b675512aac0d8cd.jpeg

 

Λόγω αντανάκλασης τραβάω κ μία από πάνω.

 

IMG_1106.thumb.jpeg.581c4594dbcbda22c733edd215e060d7.jpeg

 

Δεν θελω κάτι πολύ τρελό. Είχα βρει αυτή την ωραία ρίζα κ ήθελα κ μικρές πέτρες να "δέσουν" γύρω της.

 

Με τα φυτά δεν ξέρω τι να κάνω ειδικά πάνω στην ρίζα.

Anubias κ bucephalandra θα πάρω απο το άλλο ενυδρείο που έχω πολλές κ θα βάλω ανάμεσα στις πετρες κ στην ρίζα. 

Eleocharis μπροστά. Kαμιά Cryptocoryne στην μέση. Πίσω λέω καμιά rotundifolia ή Vallisneria αλλά για πάνω στην ρίζα δεν ξέρω καμιά ιδία; Εκτός απο κανα εύκολο moss

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω, οτι εβαλες soil στο μικρο.... αυτο ανεβαζει πολυ την αμμωνια.   μην βαζεις τροφη στο ενυδρειο. το soil θα βγαλει αρκετη.

Και.... πρεπει να κανεις αλλαγες νερου την πρωτη εβδομαδα τουλαχιστον 2 φορες (λογο soil).Αν δεν θα φυτεψεις απο την αρχη, μην αναβεις το φως καθολου.

Βαλισσνερια στα 20λ μην βαζεις.

Στο μικρο το νερακι θα ειναι βρυσης ή οσμωση?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τις μετρήσεις το πρωί

 

pH: 7,2
Αμμωνία (ΝΗ3): 0,5
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5

 

Όντως έχει ανέβει λίγο η αμμωνία. Θα κάνω μια αλλαγή σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

IMG_1110.thumb.jpeg.23e64eb378b18bda160c054dcebd6086.jpegIMG_1111.thumb.jpeg.c9c4c5ac33fa77716a4d82d3bd58e736.jpeg

 

Νομίζω ότι ειμαι οκ και στα φυτά και στο στήσιμο. Ίσως βάλω καμιά anubia στις πέτρες στο πλάι αλλά δεν ειμαι ακόμα σίγουρος ή μια κρυπτοκορίνα στο κενό ανάμεσα στις 2 πετρες και στο ξύλο. αλλά φοβάμαι μήπως το "μπουκώσω"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ να το μπουκώσεις με επιπλέον φυτά που αναγράφεις.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την κρυπτοκορινα να αν βρεις μικρού μεγέθους ποικιλία. Νομίζω μια συστάδα με βουκεφαλανδρες θα ταιριάζει πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-117:

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...