Jump to content

Προσθήκη εξωτερικού φίλτρου


Anestis2014

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Στο juwel 450 έχεις το fluval 307 και το εσωτερικό του?

Ναι + ένα  wavemaker και + ένα φίλτρο της eheim pickup εσωτερικό για extra  μηχανική φιλτρανση  που όλα περνάνε από εκεί στο καπάκι που σου έβαλα φωτογραφία 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

@Anestis2014

Αν εισαι Αθηνα ισως μπορω να σε βοηθησω σε λιγες μερες με το κοψιμο στο καπακι...

Εσύ σε λίγες μέρες έλα να βοηθήσεις στο σκάψιμο 😂

Link to comment
Share on other sites

Σαν εργοδηγος ειμαι αυστηρος...

Σαν εργατης πινω πολλες μπυρες...

Σαν φωτογραφος ... παροχες συζητισημες :bleh:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, rastaman said:

@Anestis2014

Αν εισαι Αθηνα ισως μπορω να σε βοηθησω σε λιγες μερες με το κοψιμο στο καπακι...

Ευχαριστώ, πολύ ευγενικό. Θέλει σκέψη γιατί πρόκειται για μη αναστρέψιμη αλλαγή, αλλά για να προχωρήσω θα χρειαστώ τη βοήθεια σου προκειμένου να μη στραβώσει η επιχείρηση με τον αυστηρό όρο όμως ότι μετά δικά μου τα τσίπουρα και τα παρελκόμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα θυσιασουμε το φλαπ ειναι κριμα...

Plexiglass,πολυκαρβονικο,λαμαρινα αλουμινιου ή ανοξειδωτη....

Φυσικα μπορεις να πας σε τζαμι ή κοντραπλακε θαλλασης εν και αυτα εχουν καποια αρνητικα...

Ανεμιστηρακια για ψυξη στο ενυδρειο σου εχεις??

Οπως και να εχει ειμαστε ολοι στην διαθεση σου να το συζητησουμε αλλα και να το φτιαξουμε :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καταργούμε το φλαπ και φτιάχνουμε καινούργια? 

Ανεμιστηρακια έχω αυτά που στερεώνονται στην πίσω πλευρά του ενυδρείου και τα συνδυάζω το καλοκαίρι με αυτόματη αναπλήρωση.

Έγινε επεξεργασία - Anestis2014
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου δεν το ειχα κοψει το ειχα αφησει ελαφρως να σηκωνεται.

Στο μπροστινο ομως που ειχα κανει τρυπες για ανεμιστηρακια ειχα χρησιμοποιησει αλλο υλικο για φλαπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησε η λειτουργία (στρώσιμο δηλαδή) του ενυδρείου. Η είσοδος του εξωτερικού φίλτρου μέσα στο εσωτερικό, προς το παρόν τουλάχιστον. Η λύση που προτείνεις rastaman είναι σίγουρα πιο αποτελεσματική, αλλά αποφάσισα να παρακολουθήσω πρώτα την λειτουργία ως έχει και αν σε μερικούς μήνες δεν είμαι ικανοποιημένος να κάνω την αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2022 at 3:03 ΜΜ, Anestis2014 said:

Ξεκίνησε η λειτουργία (στρώσιμο δηλαδή) του ενυδρείου. Η είσοδος του εξωτερικού φίλτρου μέσα στο εσωτερικό, προς το παρόν τουλάχιστον. Η λύση που προτείνεις rastaman είναι σίγουρα πιο αποτελεσματική, αλλά αποφάσισα να παρακολουθήσω πρώτα την λειτουργία ως έχει και αν σε μερικούς μήνες δεν είμαι ικανοποιημένος να κάνω την αλλαγή.

Έχω το Rio 180 2 χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το φίλτρο του. Σίγουρα βρωμίζει, όπως όλα τα φίλτρα άλλωστε, και είναι δύσκολο/άβολο να καθαριστεί καθώς είναι κολλημένο μέσα στο ενυδρείο..

Προσωπικά αγόρασα τις «σίτες» που έχει η Jewel και τα πιο πολλά τα μαζεύει πριν μπουν στο φίλτρο. Φύλλα, χοντρές ακαθαρσίες, κτλ., είναι πιο εύκολο να μαζευτούν με μια λαβίδα ή σκούπα βυθού.

Αν το παρατήσω και δεν το καθαρίσω όταν μαζέψει βρομιά, τότε αδειάζει το φίλτρο (δεν προλαβαίνει η ροή από τις εισόδους πάνω και κάτω να καλύψει την αντλία, ξεπιάνει η αντλία και όταν ξαναγεμίσει πετά έξω τον αέρα και ξαναδουλεύει μέχρι να ξεπίασει ξανά…

Σκέφτομαι πως αν τραβάν 2 αντλίες μέσα από το φίλτρο, όταν αυτό θα  βρωμίζει και θα πέφτει η ροή του νερού που μπαίνει στο φίλτρο, το φαινόμενο που περιέγραψα θα είναι πιο έντονο. (Δεν χρειάζεται να έχει τις σίτες… με τον καιρό θα βρωμίσει… ειδικά το κάτω.)

Σκέφτομαι επίσης ότι η εξωτερική αντλία μπορεί να υπερκαλύπτει τη φυσική ροή από τις εισόδους του φίλτρου και το νερό να μην περνά επαρκώς πλέον από τα υλικά του φίλτρου της Jewel (πριν βρωμίσει τόσο που να φανεί το πρόβλημα). Αν το πούμε απλουστευμένα, νερό θα προτιμήσει να παει εκεί που είναι πιο εύκολο να περάσει.

Όταν βάζουμε 2 αντλίες πάνω στην ίδια γραμμή, (σε αυτή τη περίπτωση μέσα στο ίδιο φίλτρο) είναι πολύ εύκολο να καλύψει η μία την άλλη. Όσο η ροή είναι ελεύθερη δεν θα παρατηρηθεί κάτι. Οι αντλίες που έχουν τα φίλτρα είναι φυγοκεντρικές. Αυτές δεν ρουφάνε νερό. Διώχνουν αυτό που υπάρχει στο impeller τους. Δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι τραβά νερό επειδή είναι ασυμπίεστο και αφού ξεκινήσει και δουλέψει δημιουργεί αναρρόφηση (μέσα στη γραμμή/σωλήνα) όσο όμως δεν τραβήξει αέρα από πουθενά και έχει επαρκή στάθμη  για να μπορεί να τροφοδοτηθεί.
Για μένα  πιο καλά να είναι έξω από το φίλτρο της jewel η αναρρόφηση του 2ρου φίλτρου.

Όσο αφορά τα ενυδρεία είμαι φρέσκος και εγώ (2 χρόνια)

Όσο αφορά τη λειτουργία αντλιών είτε 1 αντλία - πολλές δεξαμενές, ή πολλές αντλίες - 1 δεξαμενή, ή οποιοδήποτε συνδυασμό αυτών,.. αυτή είναι η δουλειά μου. Είναι εύκολο να καλύψει η μία αντλία την άλλη (η αντλία θα δουλεύει αλλά δεν θα παράγει το αναμενόμενο έργο) μέχρι να φτάσει στο σημείο που θα γυρίζει ελεύθερα (με αέρα) όπου θα καταλάβουμε ότι κάτι συμβαίνει.

 

Σε κάθε περίπτωση, μια γνώμη λέω εντελώς φιλικά.

(Επειδή θα βάλω και εγώ εξωτερικό φίλτρο σε jewel, όταν το κάνω ελπίζω να θυμηθώ και να ανεβάσω τι έκανα 😀  )

 

καλή επιτυχία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2022 at 1:30 ΠΜ, Marinelife said:

Έχω το Rio 180 2 χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το φίλτρο του. Σίγουρα βρωμίζει, όπως όλα τα φίλτρα άλλωστε, και είναι δύσκολο/άβολο να καθαριστεί καθώς είναι κολλημένο μέσα στο ενυδρείο..

Προσωπικά αγόρασα τις «σίτες» που έχει η Jewel και τα πιο πολλά τα μαζεύει πριν μπουν στο φίλτρο. Φύλλα, χοντρές ακαθαρσίες, κτλ., είναι πιο εύκολο να μαζευτούν με μια λαβίδα ή σκούπα βυθού.

Αν το παρατήσω και δεν το καθαρίσω όταν μαζέψει βρομιά, τότε αδειάζει το φίλτρο (δεν προλαβαίνει η ροή από τις εισόδους πάνω και κάτω να καλύψει την αντλία, ξεπιάνει η αντλία και όταν ξαναγεμίσει πετά έξω τον αέρα και ξαναδουλεύει μέχρι να ξεπίασει ξανά…

Σκέφτομαι πως αν τραβάν 2 αντλίες μέσα από το φίλτρο, όταν αυτό θα  βρωμίζει και θα πέφτει η ροή του νερού που μπαίνει στο φίλτρο, το φαινόμενο που περιέγραψα θα είναι πιο έντονο. (Δεν χρειάζεται να έχει τις σίτες… με τον καιρό θα βρωμίσει… ειδικά το κάτω.)

Σκέφτομαι επίσης ότι η εξωτερική αντλία μπορεί να υπερκαλύπτει τη φυσική ροή από τις εισόδους του φίλτρου και το νερό να μην περνά επαρκώς πλέον από τα υλικά του φίλτρου της Jewel (πριν βρωμίσει τόσο που να φανεί το πρόβλημα). Αν το πούμε απλουστευμένα, νερό θα προτιμήσει να παει εκεί που είναι πιο εύκολο να περάσει.

Όταν βάζουμε 2 αντλίες πάνω στην ίδια γραμμή, (σε αυτή τη περίπτωση μέσα στο ίδιο φίλτρο) είναι πολύ εύκολο να καλύψει η μία την άλλη. Όσο η ροή είναι ελεύθερη δεν θα παρατηρηθεί κάτι. Οι αντλίες που έχουν τα φίλτρα είναι φυγοκεντρικές. Αυτές δεν ρουφάνε νερό. Διώχνουν αυτό που υπάρχει στο impeller τους. Δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι τραβά νερό επειδή είναι ασυμπίεστο και αφού ξεκινήσει και δουλέψει δημιουργεί αναρρόφηση (μέσα στη γραμμή/σωλήνα) όσο όμως δεν τραβήξει αέρα από πουθενά και έχει επαρκή στάθμη  για να μπορεί να τροφοδοτηθεί.
Για μένα  πιο καλά να είναι έξω από το φίλτρο της jewel η αναρρόφηση του 2ρου φίλτρου.

Όσο αφορά τα ενυδρεία είμαι φρέσκος και εγώ (2 χρόνια)

Όσο αφορά τη λειτουργία αντλιών είτε 1 αντλία - πολλές δεξαμενές, ή πολλές αντλίες - 1 δεξαμενή, ή οποιοδήποτε συνδυασμό αυτών,.. αυτή είναι η δουλειά μου. Είναι εύκολο να καλύψει η μία αντλία την άλλη (η αντλία θα δουλεύει αλλά δεν θα παράγει το αναμενόμενο έργο) μέχρι να φτάσει στο σημείο που θα γυρίζει ελεύθερα (με αέρα) όπου θα καταλάβουμε ότι κάτι συμβαίνει.

 

Σε κάθε περίπτωση, μια γνώμη λέω εντελώς φιλικά.

(Επειδή θα βάλω και εγώ εξωτερικό φίλτρο σε jewel, όταν το κάνω ελπίζω να θυμηθώ και να ανεβάσω τι έκανα 😀  )

 

καλή επιτυχία

Παίζει ρόλο το ότι το εσωτερικό φίλτρο είναι 1200 λίτρα/ώρα ενώ το oase έχει χαμηλότερη ισχύ?

 

Πάντως θέμα με παγιδευμένο αέρα στο oase έχω από τη στιγμή που το έβαλα σε λειτουργία (πριν 15 μέρες) και ακόμα δεν έχω βρει αν φταίει το ότι είναι το inlet μέσα στο κουτί του εσωτερικού φίλτρου ή φταίει το ίδιο το φίλτρο από την κατασκευή του.

Link to comment
Share on other sites

Η διατομή των εισόδων του φίλτρου είναι τέτοια ώστε να υποστηρίζει την από πάνω εισαγωγή και εξίσου? την από κάτω εισαγωγή νερού στο φίλτρο με ροή 1000? λίτρα την ώρα. Τώρα αν είναι 500 και 500 ή 400 και 600... ανάλογα τη βρωμιά που μαζεύεται και ποια οδός θα είναι πιο εύκολη για το νερό να διαπεράσει τα σφουγγάρια/υλικό και να πάει στην αντλία.

Πιστεύω (δεν έχω κάτι χειροπιαστό) ότι ο κατασκευαστής το έχει προβλέψει οπότε και η δυνατότητα φυσικής ροής από τα ανοίγματα του φίλτρου του ενυδρείου έχει υπολογιστεί αντίστοιχα για να σταθμίζεται και η ροή του νερού από τα υλικά του φίλτρου.

Βάζοντας μια 2ρη εισαγωγή μέσα στο φίλτρο τουλάχιστον διαταράσσεται η μελέτη του φίλτρου της Juwel και πιθανόν και η καλή λειτουργία του εξωτερικού φίλτρου, αν χαμηλώνει τόσο η στάθμη του νερού στο εσωτερικό ώστε να τραβά αέρα. (αέρα μπορεί να τραβά και λόγω δίνης).

 

Σε αυτό που στήνω τώρα θα προσπαθήσω να έχω την αναρρόφηση του εξωτερικού φίλτρου δίπλα (προς το τζάμι) και πιο χαμηλά από αυτή του εσωτερικού (γιατί θέλω οι πιο πολλές βρωμιές να πάνε στο εξωτερικό που καθαρίζει πιο εύκολα)

και την κατάθλιψη κοντά με την κατάθλιψη του εσωτερικού με τη διαφορά το εσωτερικό θα έχει γωνία προς τα πάνω για να ταράζει την επιφάνεια του νερού και το εξωτερικό (που θα έχει πιο μεγάλη ροή) προς τα κάτω και προς την εξωτερική πλευρά του ενυδρείου (όπως περίπου θα πήγαινε η κατάθλιψη του εσωτερικού αν την γυρίζαμε προς το βυθό) έτσι ώστε να υπάρξει ομοιόμορφη ροή/κίνηση του νερού στο ενυδρείο αναγκάζοντας τη μάζα του να μετακινηθεί (θεωρητικά γιατί έχουμε και άλλα πράγματα στο ενυδρείο μέσα) ομοιόμορφα σε μια κυκλική κίνηση.

 

Λέω θα προσπαθήσω γιατί δεν έχω ακόμα τα υλικά οπότε δεν ξέρω μέχρι που θα φτάνουν, πως θα περάσουν και θα στερεωθούν κτλ.

 

Το σκεπτικό πάντως είναι το 2ρο φίλτρο να βοηθά τη ροή του πρώτου και να δουλεύουν και τα 2 μαζί χωρίς να επιβαρύνει το ένα το άλλο.
 

Για το αέρα είδα σε ένα βιντεάκι όταν ξεκινούσαν το φίλτρο το κουνούσαν και το έγερναν προς όλες τις κατευθύνσεις για να απεγκλωβιστούν θύλακες αέρα. Δεν έχω όμως εμπειρία ο ίδιος ακόμα. (Και όλα τα φίλτρα δεν είναι ίδια)

 

Εγώ έχω παραγγείλει το fluval 407 κυρίως γιατί μου αρέσει η χωροταξία του. Είναι απλό και αναγκάζει το νερό να περάσει από όλα τα στάδια υποχρεωτικά. Εξάλλου, και τα 2 μαζί θα κυκλοφορούν το νερό 5 φορές την ώρα… 

Αν έρθει στην ώρα του το άλλο ΣΚ μπορεί να έχω τις πρώτες εντυπώσεις σε ένα σύστημα αντίστοιχο με το δικό σου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Marinelife said:

Η διατομή των εισόδων του φίλτρου είναι τέτοια ώστε να υποστηρίζει την από πάνω εισαγωγή και εξίσου? την από κάτω εισαγωγή νερού στο φίλτρο με ροή 1000? λίτρα την ώρα. Τώρα αν είναι 500 και 500 ή 400 και 600... ανάλογα τη βρωμιά που μαζεύεται και ποια οδός θα είναι πιο εύκολη για το νερό να διαπεράσει τα σφουγγάρια/υλικό και να πάει στην αντλία.

Πιστεύω (δεν έχω κάτι χειροπιαστό) ότι ο κατασκευαστής το έχει προβλέψει οπότε και η δυνατότητα φυσικής ροής από τα ανοίγματα του φίλτρου του ενυδρείου έχει υπολογιστεί αντίστοιχα για να σταθμίζεται και η ροή του νερού από τα υλικά του φίλτρου.

Βάζοντας μια 2ρη εισαγωγή μέσα στο φίλτρο τουλάχιστον διαταράσσεται η μελέτη του φίλτρου της Juwel και πιθανόν και η καλή λειτουργία του εξωτερικού φίλτρου, αν χαμηλώνει τόσο η στάθμη του νερού στο εσωτερικό ώστε να τραβά αέρα. (αέρα μπορεί να τραβά και λόγω δίνης).

 

Σε αυτό που στήνω τώρα θα προσπαθήσω να έχω την αναρρόφηση του εξωτερικού φίλτρου δίπλα (προς το τζάμι) και πιο χαμηλά από αυτή του εσωτερικού (γιατί θέλω οι πιο πολλές βρωμιές να πάνε στο εξωτερικό που καθαρίζει πιο εύκολα)

και την κατάθλιψη κοντά με την κατάθλιψη του εσωτερικού με τη διαφορά το εσωτερικό θα έχει γωνία προς τα πάνω για να ταράζει την επιφάνεια του νερού και το εξωτερικό (που θα έχει πιο μεγάλη ροή) προς τα κάτω και προς την εξωτερική πλευρά του ενυδρείου (όπως περίπου θα πήγαινε η κατάθλιψη του εσωτερικού αν την γυρίζαμε προς το βυθό) έτσι ώστε να υπάρξει ομοιόμορφη ροή/κίνηση του νερού στο ενυδρείο αναγκάζοντας τη μάζα του να μετακινηθεί (θεωρητικά γιατί έχουμε και άλλα πράγματα στο ενυδρείο μέσα) ομοιόμορφα σε μια κυκλική κίνηση.

 

Λέω θα προσπαθήσω γιατί δεν έχω ακόμα τα υλικά οπότε δεν ξέρω μέχρι που θα φτάνουν, πως θα περάσουν και θα στερεωθούν κτλ.

 

Το σκεπτικό πάντως είναι το 2ρο φίλτρο να βοηθά τη ροή του πρώτου και να δουλεύουν και τα 2 μαζί χωρίς να επιβαρύνει το ένα το άλλο.
 

Για το αέρα είδα σε ένα βιντεάκι όταν ξεκινούσαν το φίλτρο το κουνούσαν και το έγερναν προς όλες τις κατευθύνσεις για να απεγκλωβιστούν θύλακες αέρα. Δεν έχω όμως εμπειρία ο ίδιος ακόμα. (Και όλα τα φίλτρα δεν είναι ίδια)

 

Εγώ έχω παραγγείλει το fluval 407 κυρίως γιατί μου αρέσει η χωροταξία του. Είναι απλό και αναγκάζει το νερό να περάσει από όλα τα στάδια υποχρεωτικά. Εξάλλου, και τα 2 μαζί θα κυκλοφορούν το νερό 5 φορές την ώρα… 

Αν έρθει στην ώρα του το άλλο ΣΚ μπορεί να έχω τις πρώτες εντυπώσεις σε ένα σύστημα αντίστοιχο με το δικό σου.

 

Όλη αυτή περίοδο των 15 ημερών που τρέχει το σύστημα δεν έχει πέσει η στάθμη του εσωτερικού φίλτρου. Θεωρητικά, δεν είμαι ειδικός φυσικά, δε θα έπρεπε να δημιουργείται κενό αέρος στο εσωτερικό κουτί του φίλτρου καθώς ο νόμος των συγκινονουντων δοχείων θα ωθούσε το νερό να συμπληρώνει οποιοδήποτε κενό θα τύγχανε να δημιουργηθεί από διαφορά στην πίεση που θα δημιουργούσε η επιπλέον αντλία μέσα στο εσωτερικό φίλτρο. Βασικά, το νερό θα έτεινε να κινείται με μεγαλύτερη ταχύτητα για να καλύψει την ζήτηση που θα προέκυπτε από την χρήση των 2 φίλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά στη φυσική ροή υπάρχει κάποιο όριο.

Για παράδειγμα, 

γεμίζουμε ένα κουβά και παίρνουμε ένα λάστιχο φ12. Το βάζουμε, ρουφάμε και το αφήνουμε να αδειάσει.

Κάνουμε το ίδιο με ένα λάστιχο φ32.

Δεν θα πάει το νερό πιο γρήγορα στο φ12 για να αδειάσει στον ίδιο χρόνο…

Το λάστιχο με τη μεγαλύτερη διατομή θα τον αδειάσει πιο γρήγορα.

Έτσι είναι και η εισαγωγή του νερού στο φίλτρο της Juwel. 
Εφόσον η φυσική ροή εισαγωγής νερού στο φίλτρο αυτή τη στιγμή καλύπτει τις 2 αντλίες που το εξάγουν δεν θα χαμηλώσει η στάθμη του.

Αν το κουτί του φίλτρου ήταν αεροστεγές/υδατοστεγές, (δηλαδή δεν είχε άλλο άνοιγμα πουθενά εκτός από τις αναρροφήσεις μέσα στο νερό του ενυδρείου), τότε επειδή είναι ασυμπίεστο το νερό μια καλά πιασμένη φυγοκεντρική αντλία (δηλαδή χωρίς αέρα στο εσωτερικό της) θα ανάγκαζε το νερό να κινηθεί πιο γρήγορα, αλλά και πάλι ως ένα σημείο πριν αρχίσει να δημιουργεί υποπίεση (συνήθως το λέμε κενό).

Δεν ξέρω πιο είναι το όριο της φυσικής εισροής νερού στο φίλτρου, αλλά προφανώς σήμερα καλύπτει και τις 2 αντλίες 😀


Για τη δική μου ευκολία έχωσα το λάστιχο του νερού μέσα στο φίλτρο (για να μην το κρατάω) και το άνοιξα στο 1/3. Το φίλτρο άρχισε να γεμίζει - δεν προλάβαινε να αδειάσει το νερό η κάτω τρύπα. Και το σταμάτησα γιατί δεν ξέρω αν θα άντεχε το βάρος να γεμίσει με νερό στο άδειο ενυδρείο οπότε δεν χρησιμοποιήθηκε και η πάνω «τρύπα» για να ξέρω…

(Μετά το έδεσα με στραπ να ρίχνει έξω από το φίλτρο γιατί πάλι βαριόμουν να το κρατάω…) 😂😂😂

 

Ελπίζω να σου δουλεύει έτσι καλά και χωρίς θέματα. Η δική μου εμπειρία προέρχεται από μεγάλες αντλίες (5000 κυβικά την ώρα η κάθε μία) τις οποίες μπορεί να έχουμε να δουλεύουν μαζί, ή να τις ξεχωρίζουμε και να αναρροφούν από αρκετές δεξαμενές μαζί ή μεμονωμένα. 
Η υδροστατική πίεση στην εισαγωγή της αντλίας έχει μεγάλη σημασία για την απόδοση της.

 

Για το αντλιάκι του φίλτρου τώρα… για τη τάξη μεγεθών που δουλεύει πιστεύω πως αντίστοιχα θα έχει τη σημασία του.

Αυτό που μπορούμε να κρατήσουμε με ασφάλεια είναι ότι οι φυγοκεντρικές δεν ρουφάνε νερό, διώχνουν αυτό που ήδη έχουν και ότι το νερό θα «προτιμήσει» να περάσει από τον πιο εύκολο δρόμο.

Έχοντας αυτό στο νου μπορείς να παίξεις όπως θες.

 

Ειλικρινά πιστεύω ότι ένας κατασκευαστής όπως η Juwel έχει μελετήσει καλά τη λειτουργία του φίλτρου του και ότι δεν είναι “overspec” … αλλά “best value for money”…

Προσωπικά δεν θα αλλάξω κάτι στη λειτουργία του δικού μου κυρίως για να δουλέψει η βιολογία του όπως έχει σχεδιαστεί.

 

ΥΓ

Κούνησες/έγειρες καθόλου το εξωτερικό φίλτρο; Έφυγε ο παγιδευμένος αέρας;

 

Καλή επιτυχία!
 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνω σοβαρά υπόψη μου τη γνώμη σου και αργά ή γρήγορα θα έρθει η ώρα των αποφάσεων. Κατά τα άλλα έχω κουνήσει το φίλτρο όπως επίσης έχω κάνει όλους τους σχετικούς ελέγχους και λοιπές αλχημείες αλλά το πρόβλημα παραμένει. Απομένει η επαφή με την εταιρεία και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο βρέθηκε το σημείο από το οποίο έπαιρνε αέρα το φίλτρο. Το πρόβλημα λύθηκε προσωρινά με βαζελίνη και θα αποκατασταθεί μόνιμα με την αντικατάσταση του προβληματικού εξαρτήματος. Βάζω και μια φώτο μήπως βοηθήσω και άλλους με το ίδιο πρόβλημα.

IMG_20220911_213931.jpg

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Μετά από πολύ ψάξιμο βρέθηκε το σημείο από το οποίο έπαιρνε αέρα το φίλτρο. Το πρόβλημα λύθηκε προσωρινά με βαζελίνη και θα αποκατασταθεί μόνιμα με την αντικατάσταση του προβληματικού εξαρτήματος. Βάζω και μια φώτο μήπως βοηθήσω και άλλους με το ίδιο πρόβλημα.

IMG_20220911_213931.jpg

Μπορείς και σιλικόνη να βάλεις 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά, μετά από 4 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου με το εσωτερικό της juwel, το oase 600 με το inlet pipe μέσα στο εσωτερικό φίλτρο και έναν κυκλοφορητή 7,000lt/h επανέρχομαι στο θέμα για να σας δώσω τις εντυπώσεις μου από τη λειτουργία του συστήματος. Λοιπόν, προς το παρόν όλα κινούνται ομαλά. Με καθαρισμό του προφίλτρου του oase κάθε εβδομάδα, αλλαγή του υαλοβάμβακα του εσωτερικού φίλτρου επίσης εβδομαδιαίως και καθαρισμό του εσωτερικού προς το παρόν 1 φορά μόνο το σύστημα λειτουργεί απροβληματιστα. Δεν χρειάζεται σκούπα βυθού ούτε ανέβαζει νιτρικά ή φωσφορικά προς το παρόν τουλάχιστον. Βέβαια αυτό μπορεί να αλλάξει καθώς τα ψάρια (και είναι πολλά) μεγαλώνουν και θα αυξηθούν οι ρύποι αλλά το παρακολουθώ στενά και αν χρειαστεί θα ληφθούν μέτρα. Πάντως η συνύπαρξη των 2 φίλτρων μέσα στο ίδιο κουτί δε δημιουργεί προβλήματα προς το παρόν. Για να μην παρεξηγηθώ το αναφέρω μόνο για να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου από αυτό το στήσιμο, σίγουρα το να είχα το inlet ppe εκτός του εσωτερικού είναι καλύτερο, αλλά προς το παρόν προχωράω με αυτό τον τρόπο και βλέπουμε. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία και χαρές.

Έγινε επεξεργασία - Anestis2014
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι λειτουργικό τότε μια χαρά 👍👍👍👍👍👍👍👍

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...