Jump to content

Ενυδρειο αρχαριου


Recommended Posts

Καλησπερα!

Ενας φιλος μου μου χαρισε το ενυδρειο του κι αποφασισα να ασχοληθω κι εγω με αυτο το χομπι.

Εχω ενα ενυδρειο Hailea 40lt (48×26×36), προσθεσα χαλικακι,νερο,toxivec sera και bio nitrivec της sera κι αφησα το ενυδρειο να στρωσει θα προμηθευτω και τεστ ωστε να ελεγχω το νερο.

Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω την περιοδο του στρωσιματος του ενυδρειου;;

Να ριχνω τροφη μεσα για τα βακτηρια;;

Κι επισης,μπορω να βαλω καποιο φυτο απο τωρα;;Σκεφτομουν να βαλω anibas που δε θελει και απαιτησεις σε υποστρωμα και φωτισμο..

Οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη,προσπαθω να μαθω πως λειτουργει η ολη φαση με το ενυδρειο ωστε να κανω οτι καλυτερο μπορω 

Ευχαριστω!!

16606591978667637748361767134729.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα πρότεινα να μην έχεις μπλε φωτισμό ( Τα ψαράκια που θα βάλεις δεν έχουν μπλε ήλιο εκεί που ζουν οπότε.... 😁) και να προτιμήσεις να διακοσμήσεις το ενυδρείο με φυσικά μέσα (πέτρες, ρίζες, φυτά ξύλα). Να αποφύγεις πλαστικά ή βαμμένα διακοσμητικά.  Αν θες να προχωρήσει πιο γρήγορα το ΄΄στρώσιμο΄΄ θα πρότεινα να βάλεις μπόλι απο άλλο ενυδρείο. Αν έχεις κάνα γνωστό που έχει. Περίμενε και καμιά άλλη άποψη γιατί δεν είμαι και ο πιο έμπειρος στον χώρο. Πάντως μπράβο που δεν άρχισες το χόμπι όπως οι περισσότεροι με μια γυάλα και ένα μονομάχο ή χρυσόψαρο. Τι ψάρια σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις; Τσέκαρε και αυτό το link.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Αρχικά θα πρότεινα να μην έχεις μπλε φωτισμό ( Τα ψαράκια που θα βάλεις δεν έχουν μπλε ήλιο εκεί που ζουν οπότε.... 😁) και να προτιμήσεις να διακοσμήσεις το ενυδρείο με φυσικά μέσα (πέτρες, ρίζες, φυτά ξύλα). Να αποφύγεις πλαστικά ή βαμμένα διακοσμητικά.  Αν θες να προχωρήσει πιο γρήγορα το ΄΄στρώσιμο΄΄ θα πρότεινα να βάλεις μπόλι απο άλλο ενυδρείο. Αν έχεις κάνα γνωστό που έχει. Περίμενε και καμιά άλλη άποψη γιατί δεν είμαι και ο πιο έμπειρος στον χώρο. Πάντως μπράβο που δεν άρχισες το χόμπι όπως οι περισσότεροι με μια γυάλα και ένα μονομάχο ή χρυσόψαρο. Τι ψάρια σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις; Τσέκαρε και αυτό το link.

 

 

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου!

Το ενυδρειο απο την εταιρεια εχει μπλε και ασπρη λαμπα και δε το σκεφτηκα αλλα εχεις ενα point σε αυτο που λες..

Θελω να προσθεσω ζωντανο φυτο καποιο "ευκολο" οπως το ανιμπας

Τωρα απο ψαρια,επειδη δεν εχω καθολου εμπειρια και δεν ξερω και μεχρι ποσα ψαρια περιπου μπορει να φιλοξενησει το ενυδρειο μου,σκεφτομαι να ξεκινησω με 4 guppy 1 αρσενικο και 3 θυληκα.

Στην συνεχεια θα δω,η αληθεια ειναι οτι μου τραβανε το ενδιαφερον και οι γαριδες και τα ψαρια βυθου (γλυφτης) αλλα δε ξερω ποσο ευκολα ειναι στην συντηρηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου!

Το ενυδρειο απο την εταιρεια εχει μπλε και ασπρη λαμπα και δε το σκεφτηκα αλλα εχεις ενα point σε αυτο που λες..

Θελω να προσθεσω ζωντανο φυτο καποιο "ευκολο" οπως το ανιμπας

Τωρα απο ψαρια,επειδη δεν εχω καθολου εμπειρια και δεν ξερω και μεχρι ποσα ψαρια περιπου μπορει να φιλοξενησει το ενυδρειο μου,σκεφτομαι να ξεκινησω με 4 guppy 1 αρσενικο και 3 θυληκα.

Στην συνεχεια θα δω,η αληθεια ειναι οτι μου τραβανε το ενδιαφερον και οι γαριδες και τα ψαρια βυθου (γλυφτης) αλλα δε ξερω ποσο ευκολα ειναι στην συντηρηση τους.

 

Τίποτα, έτσι και αλλιώς γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ. Ζωντανό φυτό μπορείς να προσθέσεις. Θα σου προτείνω να βάλεις και κάνα java moss αν θες να κρατήσεις τα μικρά. Μοιάζει με θαμνάκι και το βρίσκεις δεμένο με μια πετονιά πάνω σε ξύλο ο βραχάκι ή ίσως κερατόφυλο. Τώρα για ψάρια βάζεις είτε γκάπι ή μονομάχο (ίσως και κάνα μολυ). Για άλλα είδη δεν θα σου πω γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι οκ. Απλά πάντα να σκέφτεσαι ότι μπορεί το ενυδρείο σου πχ να χωράει 5 γκάπυ (παραδειγμα λεω) αλλά να γεννηθούν άλλα 10. Θα σου πρότεινα τα (αγαπημένα μου) dwarf gourami. Ένα ζευγαράκι ίσως αλλά δεν είναι και το ιδανικό για τα 40 λίτρα. Για ψάρια βυθού μόνο για κάνα cory ομως δεν το προτείνω.

 

Όσο για το πόσα χωράνε αυτό είναι ανάλογα το είδος. Όμως γενικά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω μεγάλο πληθυσμό δεν μπορείς να έχεις σε 40 λίτρα.

 

ΥΓ. Γαριδούλες οσες θες. Θα τις έλεγα αρκετά εύκολες απο προσωπική εμπειρία. Απλά το ενυδρείο σου θα φαίνεται λίγο άδειο στο μεσαίο και το πάνω τμήμα. Και περίμενε να ακούσεις καμιά άλλη γνώμη γιατί ξαναλέω δεν είμαι και ο πιο έμπειρος εδώ. Ειδικά για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2022 at 8:32 ΜΜ, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

 

Τίποτα, έτσι και αλλιώς γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ. Ζωντανό φυτό μπορείς να προσθέσεις. Θα σου προτείνω να βάλεις και κάνα java moss αν θες να κρατήσεις τα μικρά. Μοιάζει με θαμνάκι και το βρίσκεις δεμένο με μια πετονιά πάνω σε ξύλο ο βραχάκι ή ίσως κερατόφυλο. Τώρα για ψάρια βάζεις είτε γκάπι ή μονομάχο (ίσως και κάνα μολυ). Για άλλα είδη δεν θα σου πω γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι οκ. Απλά πάντα να σκέφτεσαι ότι μπορεί το ενυδρείο σου πχ να χωράει 5 γκάπυ (παραδειγμα λεω) αλλά να γεννηθούν άλλα 10. Θα σου πρότεινα τα (αγαπημένα μου) dwarf gourami. Ένα ζευγαράκι ίσως αλλά δεν είναι και το ιδανικό για τα 40 λίτρα. Για ψάρια βυθού μόνο για κάνα cory ομως δεν το προτείνω.

 

Όσο για το πόσα χωράνε αυτό είναι ανάλογα το είδος. Όμως γενικά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω μεγάλο πληθυσμό δεν μπορείς να έχεις σε 40 λίτρα.

 

ΥΓ. Γαριδούλες οσες θες. Θα τις έλεγα αρκετά εύκολες απο προσωπική εμπειρία. Απλά το ενυδρείο σου θα φαίνεται λίγο άδειο στο μεσαίο και το πάνω τμήμα. Και περίμενε να ακούσεις καμιά άλλη γνώμη γιατί ξαναλέω δεν είμαι και ο πιο έμπειρος εδώ. Ειδικά για τα φυτά.

Εγιναν καποιες βελτιωσεις στο ενυδρειο,παρακατω παραθετω και φωτογραφια!

Εφυγε ο μπλε φωτισμος και μπηκε φυσικη διακοσμηση.

Ισως προσθεσω 1-2 φυτακια ακομα θα το δω στην πορεια 

Και για ψαρια τελικα κατεληξα σε νεον (6 ψαρακια),γαριδες για τον βυθο κι ισως κατι ακομα..

Θα ξεκινησω με τα νεον και θα το δω στην πορεια..

Εχω μια απορια,αν παρατηρησεις και στην φωτο στο αριστερο ακρο του ενυδρειου πεφτει το φιλτραρισμενο νερο,καταλαβαινω οτι η αναταραξη χρειαζεται για να περναει το οξυγονο αλλα χρειαζεται να ειναι τοσο δυνατη;;

Ευχαριστω πολυ!!

20220818_010205.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Εγιναν καποιες βελτιωσεις στο ενυδρειο,παρακατω παραθετω και φωτογραφια!

Εφυγε ο μπλε φωτισμος και μπηκε φυσικη διακοσμηση.

Ισως προσθεσω 1-2 φυτακια ακομα θα το δω στην πορεια 

Και για ψαρια τελικα κατεληξα σε νεον (6 ψαρακια),γαριδες για τον βυθο κι ισως κατι ακομα..

Θα ξεκινησω με τα νεον και θα το δω στην πορεια..

Εχω μια απορια,αν παρατηρησεις και στην φωτο στο αριστερο ακρο του ενυδρειου πεφτει το φιλτραρισμενο νερο,καταλαβαινω οτι η αναταραξη χρειαζεται για να περναει το οξυγονο αλλα χρειαζεται να ειναι τοσο δυνατη;;

Ευχαριστω πολυ!!

20220818_010205.jpg

 

Το φίλτρο το προκαλεί αυτό; Μήπως είναι πάνω απο την στάθμη του νερού; Νομίζω πρέπει να γεμίσεις το ενυδρείο πιο πολύ (με νερό εννοώ). Το φίλτρο και ο θερμοστάτης να είναι κάτω απο την στάθμη. Αν το ενυδρείο σου έχει ένα αυτοκολλητάκι μέσα με δύο γραμμές η στάθμη πρέπει να είναι ανάμεσα σε αυτές τις δύο πάντα. Λογικά μετά δεν θα συμβαίνει αυτό. Επίσης πριν βάλεις τα ψάρια κάνε τεστ για αμμωνία οπωσδήποτε. Αν το τεστ δείξει οτιδήποτε πάνω απο μηδέν μην βάλεις ακόμα ψάρια. Κάνε και τεστ ph. Επίσης θα σου πρότεινα να μην βάλεις γκάπι επειδή τα ελάχιστα λίτρα για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) είναι τα 60. Αφού το έψαξα λίγο σου στέλνω link με άλλα πιο κατάλληλα ψαράκια για τα 40 λίτρα. Δες τις απαιτήσεις απο το καθένα σε θερμοκρασία ph, θερμοκρασία. Τσέκαρε αν θες κοπάδι, χαρέμι ή ένα ψάρι και πάνω απο όλα μην αγχώνεσαι (ειδικά όταν το ενυδρείο δεν έχει ψάρια). Απλά πριν βάλεις το οποιοδήποτε ζωντανό στο ενυδρείο διάβασε για αυτό.

 

Επίσης βάλε κι' άλλα φυτά πέτρες ή ρίζες (συμβατά πάντα με τα ψάρια που θα βάλεις) πιο πολύ για να μην φαίνεται άδειο.


Ξέχασα να αναφέρω ότι μάλλον μετά απο λίγο καιρό τα φυτά θα θέλουν κλάδεμα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

 

Το φίλτρο το προκαλεί αυτό; Μήπως είναι πάνω απο την στάθμη του νερού; Νομίζω πρέπει να γεμίσεις το ενυδρείο πιο πολύ (με νερό εννοώ). Το φίλτρο και ο θερμοστάτης να είναι κάτω απο την στάθμη. Αν το ενυδρείο σου έχει ένα αυτοκολλητάκι μέσα με δύο γραμμές η στάθμη πρέπει να είναι ανάμεσα σε αυτές τις δύο πάντα. Λογικά μετά δεν θα συμβαίνει αυτό. Επίσης πριν βάλεις τα ψάρια κάνε τεστ για αμμωνία οπωσδήποτε. Αν το τεστ δείξει οτιδήποτε πάνω απο μηδέν μην βάλεις ακόμα ψάρια. Κάνε και τεστ ph. Επίσης θα σου πρότεινα να μην βάλεις γκάπι επειδή τα ελάχιστα λίτρα για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) είναι τα 60. Αφού το έψαξα λίγο σου στέλνω link με άλλα πιο κατάλληλα ψαράκια για τα 40 λίτρα. Δες τις απαιτήσεις απο το καθένα σε θερμοκρασία ph, θερμοκρασία. Τσέκαρε αν θες κοπάδι, χαρέμι ή ένα ψάρι και πάνω απο όλα μην αγχώνεσαι (ειδικά όταν το ενυδρείο δεν έχει ψάρια). Απλά πριν βάλεις το οποιοδήποτε ζωντανό στο ενυδρείο διάβασε για αυτό.

 

Επίσης βάλε κι' άλλα φυτά πέτρες ή ρίζες (συμβατά πάντα με τα ψάρια που θα βάλεις) πιο πολύ για να μην φαίνεται άδειο.


Ξέχασα να αναφέρω ότι μάλλον μετά απο λίγο καιρό τα φυτά θα θέλουν κλάδεμα.

 

 

Θα κοιταξω τα ψαρακια που μου εστειλες να δω..

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Πηρα κι αλλα φυσικα διακοσμητικα και φυτα και τωρα το ενυδρειο μου πηρε την τελικη μορφη για να μπορεσω να το διακοσμησω οπως θα ηθελα το αδειασα και το ξαναγεμισα οποτε το στρωσιμο ξεκινησε απο την αρχη.

Τωρα θα συνεχισω με μετρησεις να δω οτι ξεκιναει ο κυκλος του αζωτου κι οτι ολα βαινουν καλως..

Η τελικη μορφη του πλεον ειναι η παρακατω στην φωτογραφια 

Απο αριστερα προς δεξια: 1 anubia σε coconut με java moss, 1 μεγαλο microsorum στριμωγμενο σε πετρες,2 anubies στο ξυλο και τελος μπροστα δεξια μια anubia nana σε ενα μικρο ξυλαρακι.

20220818_231010.jpg

Έγινε επεξεργασία - Johnkkk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Θα κοιταξω τα ψαρακια που μου εστειλες να δω..

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Πηρα κι αλλα φυσικα διακοσμητικα και φυτα και τωρα το ενυδρειο μου πηρε την τελικη μορφη για να μπορεσω να το διακοσμησω οπως θα ηθελα το αδειασα και το ξαναγεμισα οποτε το στρωσιμο ξεκινησε απο την αρχη.

Τωρα θα συνεχισω με μετρησεις να δω οτι ξεκιναει ο κυκλος του αζωτου κι οτι ολα βαινουν καλως..

Η τελικη μορφη του πλεον ειναι η παρακατω στην φωτογραφια 

Απο αριστερα προς δεξια: 1 anubia σε coconut με java moss, 1 μεγαλο microsorum στριμωγμενο σε πετρες,2 anubies στο ξυλο και τελος μπροστα δεξια μια anubia nana σε ενα μικρο ξυλαρακι.

20220818_231010.jpg

Πολύ ωραίο είναι. Γέμισε κι άλλο νερό μόνο. Το λέω γιατί τώρα είναι πολύ λιγότερα από 40 λίτρα νερού μέσα. Γέμισε το τόσο ώστε να μην βλέπεις από το μπροστινό τζάμι χώρο χωρίς νερό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Θα κοιταξω τα ψαρακια που μου εστειλες να δω..

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Πηρα κι αλλα φυσικα διακοσμητικα και φυτα και τωρα το ενυδρειο μου πηρε την τελικη μορφη για να μπορεσω να το διακοσμησω οπως θα ηθελα το αδειασα και το ξαναγεμισα οποτε το στρωσιμο ξεκινησε απο την αρχη.

Τωρα θα συνεχισω με μετρησεις να δω οτι ξεκιναει ο κυκλος του αζωτου κι οτι ολα βαινουν καλως..

Η τελικη μορφη του πλεον ειναι η παρακατω στην φωτογραφια 

Απο αριστερα προς δεξια: 1 anubia σε coconut με java moss, 1 μεγαλο microsorum στριμωγμενο σε πετρες,2 anubies στο ξυλο και τελος μπροστα δεξια μια anubia nana σε ενα μικρο ξυλαρακι.

20220818_231010.jpg

Όσο πας γίνεσαι και καλύτερος. Μπράβο σου. Τώρα μένει αφού στρωθεί το ενυδρείο θα διαλέξεις τα σωστά ψαράκια για αυτό. Επίσης όντως γέμισε το ενυδρείο μέχρι επάνω 😂

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Όσο πας γίνεσαι και καλύτερος. Μπράβο σου. Τώρα μένει αφού στρωθεί το ενυδρείο θα διαλέξεις τα σωστά ψαράκια για αυτό. Επίσης όντως γέμισε το ενυδρείο μέχρι επάνω 😂

Λες να βαλω κι αλλο νερο;;

Στην πλατη του ενυδρειου μου λεει μαξ μεχρι εκει που εχω βαλει..

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μου μιας φωτογραφία όλο το ενυδρείο να δω λίγο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Βγάλε μου μιας φωτογραφία όλο το ενυδρείο να δω λίγο 

Εχω αυτες τις 3

Ηταν πριν το φτιαξω χαχαχα

Διαθετει φιλτρο πλατης (δε νομιζω να ειναι κατι τρομερο) με βαμβακι ενυδρειου και σφουγγαρια (στην θεση της βιολογικης φιλτρανσης λεω να βγσλω το σφουγγαρι κσι να βαλω βιολογικο υλικο)

20220816_170643.jpg

20220816_170638.jpg

20220818_225436.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Εχω αυτες τις 3

Ηταν πριν το φτιαξω χαχαχα

Διαθετει φιλτρο πλατης (δε νομιζω να ειναι κατι τρομερο) με βαμβακι ενυδρειου και σφουγγαρια (στην θεση της βιολογικης φιλτρανσης λεω να βγσλω το σφουγγαρι κσι να βαλω βιολογικο υλικο)

20220816_170643.jpg

20220816_170638.jpg

20220818_225436.jpg

Καλημέρα. Νομίζω μπορείς να φτάσεις το νερό μέχρι εκεί που ξεκινάει το πλαστικό καπάκι χωρίς πρόβλημα 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το νεο ενυδρειο μου ξεκινησε να κατοικειται.

Αυτη τη στιγμη φιλοξενω 4 raspbora (θα παω να παρω αλλα 4 στο αμεσο μελλον).

Οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια 0,νιτρωδη 0 και νιτρικα κοντα στο 5.

Ρυθμισα το φως να λειτουργει 8 ωρες την μερα (οσο ειχα μονο τα φυτα το ειχα 5 ωρες την ημερα αναμενο).Τα ψαρια φαινονται αρκετα κινητικα και εξερευνουν το νεο σπιτι τους,κινουντε κατα κυριο λογο στην μεση του ενυδρειου αλλα που και που κανουν καποια "ανεβασματα" στο σημειο οπου προκαλει την αναταραξη του νερου το φιλτρο.

Τα φυτα μου φαινονται οκ,τα μικροσορουμ πανε αρκετα καλα,οι 2 ανουμπιες απο τις 4 χασανε 1-2 φυλλα η καθε μια (πιστευω οτι ειναι λογικο).

Παρατηρωντας προσεκτικα το ενυδρειου παρατηρησα καποιου ειδους "μουχλα" λευκη στα ξυλα που εχω τοποθετησει,ελπιζω να μην ειναι κατι ανυσηχητικο.

1)Ποτε πιστευετε οτι θα πρεπει να προσθεσω τα αλλα 3-4 raspbora και 3 γαριδουλες που θελω;;

2)Θυμιζω το ενυδρειι μου ειναι 40 λτ.,ιδανικα και προσωπικα περα απο το κοπαδακι raspbora και τις γαριδουλες θα ηθελα να προσθεσω αλλο ενα ψαρακι λιγο μεγαλυτερου μεγεθους που θα φαινεται περισσοτερο,γινεται αυτο;;κι αν ναι τι ψαρι μου προτεινεται;;

3)Το φως του ενυδρειου δεν εχει dimmer κι οταν αναβει η σβηνει ειναι καπως αποτομο κι αγχωνει για λιγο τα ψαρια (χθες που το παρατηρησα για 1-2 λεπτα τρομαξαν λιγο και μετα συνεχισαν να βολταρουν κανονικα),υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αποβει μοιραιο για τα ψαρια η θα το συνηθισουν;;

Αυτες τις αποριες εχω,ευχαριστω για ολη την βοηθεια μεχρι στιγμης κι ευελπιστω προς τα Χριστουγεννα να φτιαξω το 100λιτρο ενυδρειο που εχω στην αποθηκη και να δημιουργησω κατι ακομα καλυτερο!

 

20220830_232751.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Παρατηρωντας προσεκτικα το ενυδρειου παρατηρησα καποιου ειδους "μουχλα" λευκη στα ξυλα που εχω τοποθετησει,ελπιζω να μην ειναι κατι ανυσηχητικο.

Στείλε μια φωτο να δούμε.

πριν 2 ώρες, το μέλος Johnkkk έγραψε:

1)Ποτε πιστευετε οτι θα πρεπει να προσθεσω τα αλλα 3-4 raspbora και 3 γαριδουλες που θελω;;

Γαρίδες βάζεις οπότε θες απλά βάλε 6 με 7 γιατί θέλουν κοπάδι. Τώρα εγώ προτείνω να βάλεις 2 ακόμα rasbora και όχι παραπάνω γιατί θα γεννήσουν και το ενυδρείο δεν είναι μεγάλο. Βάλε τα αφού σιγουρευτείς ότι όλα πάνε καλά με αυτά που έχεις (όπως τα περιγράφεις μια χαρά πάνε). Βάλε όμως δύο για να κοπαδίζουν πιο έντονα. Αυτό θα τα κάνει να φαίνονται πιο πολύ και πιο ωραία.

2)Θυμιζω το ενυδρειο μου ειναι 40 λτ.,ιδανικα και προσωπικα περα απο το κοπαδακι raspbora και τις γαριδουλες θα ηθελα να προσθεσω αλλο ενα ψαρακι λιγο μεγαλυτερου μεγεθους που θα φαινεται περισσοτερο,γινεται αυτο;;κι αν ναι τι ψαρι μου προτείνεται;;

Θα σου έλεγα να μην φορτώσεις το ενυδρείο. Το μόνο "μεγάλο" ψάρι που γνωρίζω και ζει σε 40 λίτρα είναι ο μονομάχος και δεν είναι σίγουρος αν θα τα πάει καλά με τα rasbora. Γενικά να προσπαθείς να βάζεις ψάρια από παρόμοιο οικοσύστημα ώστε οι συνθήκες τους να είναι ίδιες.

3)Το φως του ενυδρειου δεν εχει dimmer κι οταν αναβει η σβηνει ειναι καπως αποτομο κι αγχωνει για λιγο τα ψαρια (χθες που το παρατηρησα για 1-2 λεπτα τρομαξαν λιγο και μετα συνεχισαν να βολταρουν κανονικα),υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αποβει μοιραιο για τα ψαρια η θα το συνηθισουν;;

Για το φως δεν είμαι σίγουρος. Θεωρώ από προσωπική εμπειρία ότι δεν θα αποβεί μοιραίο αλλά όσο και να ναι το στρες δεν θα τους κάνει και καλό. Πάντως όσον αφορά αυτό το θέμα περίμενε άλλη γνώμη γιατί εγώ όταν είχα φως χωρίς dimmer είχα γκουραμι και πλατυ. Αυτά πάντως δεν είχαν ιδιαίτερο θέμα.

Αυτες τις αποριες εχω,ευχαριστω για ολη την βοηθεια μεχρι στιγμης κι ευελπιστω προς τα Χριστουγεννα να φτιαξω το 100λιτρο ενυδρειο που εχω στην αποθηκη και να δημιουργησω κατι ακομα καλυτερο!

Τίποτα. Και αφού θα κάνεις 100 λίτρο μην βιάζεσαι να βρεις μεγάλα ψάρια στο μικρό. Εκεί θα έχεις περισσότερη άνεση στις επιλογές σου. Μπράβο πάντως. Το αποτέλεσμα είναι υπέροχο. Με λίγες προσθήκες θα δείχνει ακόμα πιο ωραίο (rasbora και γαρίδες εννοώ)

 

20220830_232751.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Στείλε μια φωτο να δούμε.

 

Δε διακρινεται πολυ ευκολα,ελπιζω να φαινεται στη φωτο!

20220831_170205.jpg

20220831_170232.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Στείλε μια φωτο να δούμε.

 

Σε ευχαριστω και για τις υπολοιπες απαντησεις σου!

Θα αφησω αυτα τα 4 rasbora για αλλες 2-3 μερες να δω οτι ολα πανε καλα και θα παω να παρω αλλα 2 συν καποιες γαριδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Δε διακρινεται πολυ ευκολα,ελπιζω να φαινεται στη φωτο!

20220831_170205.jpg

20220831_170232.jpg

Δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικο. Και εφόσον τα ψάρια είναι οκ και οι μετρήσεις φυσιολογικές δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραθετω τις παρακατω φωτογραφιες.

Το πρωτο μου ενυδρειο ειναι ετοιμο και η ψαροσυνθεση του.

Πληροφοριες

Ενυδρειο 40λτ. (Λειτουργει 1,5 μηνα)

Αμμωνια 0

Νο2 0

Νο3 5

Θερμοκρασια 27 βαθμοι Κελσιου

Ψαρια: 7x Raspbora Espei

Ασπονδυλα: 4× Yellow fire shrimp,1× Snail Helena

Φυτα: 4× Anubias,1× Java fern,1× Christmass moss

Αλλαγες 20% εβδομαδιαια (πλεον)

Ελεγχος τεστ 1-2 φορες την εβδομαδα.

 

Ευχαριστω οσους με βοηθησαν για τις οποιες αποριες ειχα,ειναι το πρωτο μου ενυδρειο και ελπιζω με το καλο στα επομενα!

 

20220908_231712.jpg

20220908_231923.jpg

20220908_232133.jpg

Έγινε επεξεργασία - Johnkkk
  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σαν αρχαριος που εισαι οπως γραφεις στον τιτλο σου πως ηταν η διαδικασια ευκολη? γιατι θελω και γω να ξεκινησω εχω εναν μονομαχο αλλα τα βλεπω λιγο δυσκολακι σε σχεση με αυτα που μου ειπαν στο petshop και με αυτα που διαβαζω και μ εχουν πει αλλοι ανθρωποι εδω στο forum ...........ωραιο ενυδρειο:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Παραθετω τις παρακατω φωτογραφιες.

Λατρευω αυτα τα ψαρακια!

Τα φυτα πανε καλα. Χαιρομαι, που εφτιαξες ενα ομορφο ενυδρειο! ❤️

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος giwrgos giwrgakos έγραψε:

Καλησπερα σαν αρχαριος που εισαι οπως γραφεις στον τιτλο σου πως ηταν η διαδικασια ευκολη? γιατι θελω και γω να ξεκινησω εχω εναν μονομαχο αλλα τα βλεπω λιγο δυσκολακι σε σχεση με αυτα που μου ειπαν στο petshop και με αυτα που διαβαζω και μ εχουν πει αλλοι ανθρωποι εδω στο forum ...........ωραιο ενυδρειο:)

Καλησπερα φιλε μου και σε ευχαριστω!

Η διαδικασια για να φταξω λοιπον το πρωτο μου ενυδρειο δε θα ελεγα οτι ηταν δυσκολη.Ολη η διαδικασια που πρεπει να καταλαβεις (για αρχη) ειναι το "στρωσιμο" του ενυδρειου,να εχεις τεστ για να παρακολουθεις την αμνωνια,τα νιτρικα και τα νιτρωδη και μετα να ξερεις τι αναγκες εχουν τα ψαρια που εχεις επιλεξει να φιλοξενησεις.

Αυτα απο εδω.Θα παω στο ποστ σου να τα γραψω με περισσοτερες λεπτομερειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Λατρευω αυτα τα ψαρακια!

Τα φυτα πανε καλα. Χαιρομαι, που εφτιαξες ενα ομορφο ενυδρειο! ❤️

Η αληθεια ειναι πως ειναι ιδιαιτερα ψαρακια και πιστευω πως ειναι και ιδανικα για καποιον αρχαριο.

Τα φυτα πανε αρκετα καλα,περα απο την ανουμπια νανα (μπροστα δεξια) που πιστευω οτι εχει καποια "θεματακια" λογω του οτι ειναι σε αρκετα φωτεινο μερος.Την παρατηρω και θα προσπαθησω να την βοηθησω οσο πιο πολυ μπορω.

Σε ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Μια σημαντικη ερωτηση,ενας φιλος μου χαρισε 6 γαριδες neocaridina bloody mary,απ οτι διαβασα στο φορουμ δεν ειναι επιθετικες η κατι τετοιο.

Εγω εχω ηδη 4 neocaridina yellow fire shrimp,δε πιστευω να υπαρχει προβλημα που τις εβαλα στο ιδιο ενυδρειο ετσι;;

Το μονο που διαβασα ειναι οτι μπορει απο τυχον ζευγαρωμα κιτρινης με κοκκινης να βγουν αχρωμοι απογονοι,ισχυει;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Το μονο που διαβασα ειναι οτι μπορει απο τυχον ζευγαρωμα κιτρινης με κοκκινης να βγουν αχρωμοι απογονοι,ισχυει;;

Ισχύει :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...