Jump to content

Η μέχρι στιγμής κακή εμπειρία μου με τα German blue Ramirezi


thanos117

Recommended Posts

Είναι ίσως το αγαπημένο μου ψάρι σε γλυκό νερό. Είχα προ δεκαετίας σε ένα παλιό 70λιτρο ένα ζευγάρι και πραγματικά τα θυμόμουν σαν ψαράκια "εύκολα" με την έννοια ότι χωρίς να κάνω τίποτα πλέον των βασικών στο ενυδρείο, ζούσαν τουλάχιστον 2 χρόνια και είχα μέχρι και γέννα. 

 

Έκανα λοιπόν επιτρέφοντας στο χόμπι την απόπειρα να ξαναβάλω τα συγκεκριμένα ψαράκι στο καινούριο μου ενυδρείο το οποίο είναι κύβος 90 λίτρα φυτεμένο και από πλευράς εξοπλισμού και συντηρήσης ξεκάθαρα hight tech (καμια σχεση με το παλιό δλδ) 

 

Επιφυλακτικά μιας και το ενυδρείο έτρεχε ήδη μόνο ενάμιση μήνα άλλα από μετρήσεις όλα καλά (όλα μηδέν νο2 νο3 αμμωνία) και αφού ήδη είχαν μπει 7 καρδινάλιοι και ένας ανσίστρους, ξεκίνησα βάζοντας ένα αρσενικό μόνο του και όχι ζευγάρι γιατί ήταν τα μεγαλύτερα ραμιρέζι που εχω δει σε πετσοπ και δεν ήθελα να ανεβάσω απότομα την ιχθυοφόρτιση με ζευγάρι. Για να μην τα πολυλογώ μετά από 2 εβδομάδες Popeye. Διάβασα , έκανα καλού κακού θεραπεία με esha2000 ωστόσο μετά από δέκα μέρες πέθανε. Τα άλλα ψαράκια όλα υγιεστατα. Λέω θα έτυχε θα κουβαλούσε κάτι τι συγκεκριμένο ψαράκι και θα το έβγαλε, ας ξαναδοκιμάσω... μετά από 2 εβδομάδες βάζω πάλι ένα αρσενικό ραμιρέζι... από το ίδιο μαγαζί την ίδια παρτίδα (από αυτά μάλιστα που του είχαν μείνει από τότε που είχα πάρει το 1ο και ζούσαν ακόμα όλα μια χαρά)... μπαίνει στο ενυδρείο , για δυο μήνες υγιέστατο ... πριν δέκα μέρες ξεκινάει να έχει σημάδια ασθενειας. Κόπρανα να κρέμονται , στρες, σκούρυνε το χρώμα του, κρυβόταν , δεν έτρωγε .. ώσπου χθες είχαν πρηστεί τα μάτια του και δεν έβλεπε . Με αυτά και με αυτά πάει και το δεύτερο.

 

Σκέψεις για το τι μπορεί να κάνω λάθος και αν θα ξαναδοκιμάσω να βάλω ραμιρεζι στο ενυδρείο ή κάποια πιο εύκολη κιχλίδα πως τα Apistogramma Cacatuides που μου αρεσουν πολυ επισης.

 

Α) ότι και αν μπει θα μπει ζευγάρι. νομίζω ότι έτσι θα νιώσουν καλύτερα. ίσως (?) να έπαιξε και αυτό το ρόλο του

 

Β) ίσως το ραμιρεζι που έχασα χθες ταλαιπωρήθηκε τον τελευταίο μήνα από κάποια σημαντική αναβάθμιση που έκανα στο ενυδρείο , την προσθήκη νερού όσμωσης και τύρφης, πραγμα που είχε σαν αποτέλεσμα την αλλαγή των παραμέτρων του νερού. Όλα βέβαια ήρθαν σε συνθήκες πιο ιδανικές για το συγκεκριμένο ψάρι , οπότε φανταζόμουν ότι θα είναι ακόμα καλύτερα έτσ για αυτό και το εκαναι, ωστόσο ως γνωστόν δεν τα πάει καλά με τις αλλαγές

 

Γ) ίσως το ενυδρείο παραείναι / ήταν φρέσκο για αυτά τα ψάρια 

 

Δ)Όλα συμπτωματικά, μπορεί όντως να υπήρχε κάποια εσωτερική ασθένεια σε όλα αυτά τα ραμιρεζι της συγκεκριμένης παρτιδας

 

 

Κάθε άποψη θα μου είναι πολύτιμη μιας και δεν είναι το καλύτερο μου να κάνω πειράματα και να χάνονται έτσι ζωντανά για να κάνω εγώ το χόμπι μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θάνο.... γενικός είναι ευαίσθητα ψαράκια και είναι λίγο δύσκολο να πούμε τώρα πια το τη έφταιξε ακριβώς. Τη υπόστρωμα έχεις για βυθό; βάλε και κάποιες φώτο για να έχουμε μια ιδέα και ανέφερε λίγο και τον εξοπλισμό του ενυδρείου σου.... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπέρα Θάνο.... γενικός είναι ευαίσθητα ψαράκια και είναι λίγο δύσκολο να πούμε τώρα πια το τη έφταιξε ακριβώς. Τη υπόστρωμα έχεις για βυθό; βάλε και κάποιες φώτο για να έχουμε μια ιδέα και ανέφερε λίγο και τον εξοπλισμό του ενυδρείου σου.... 

 

Καποια στιγμή θα βρω χρόνο να κάνω μια αξιοπρεπή παρουσίαση… πρέπει . Παραθέτω προς το παρόν μια φωτογραφία και κάποιες βασικές πληροφορίες .

 

το υπόστρωμα είναι το δημοφιλές στα φυτεμένα soil της tropica. Ξέρω ότι τα rams θα προτιμούσαν άμμο αλλά τα φυτά όχι 

 

φωτιστικο  led της twinstar με Ανατολή Δύση (φωτοπεριοδος 12 ώρες με φουλ 3 ώρες)

 

εξωτερικο φίλτρο Oase bio master 250

 

θερμοκρασία 28 ( το χειμώνα 25)

No2 0

no3 0

Ph 6,8 (πριν ένα μήνα ήταν σχεδόν 😎

Kh 3 (πριν ένα μήνα ήταν 5)

gh 4 (πριν ένα μήνα ήταν 10+)

8013641E-9855-4CE2-B22A-1E56358CB71E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε να χαίρεσαι το ενυδρειακι σου, αλλά για μένα ψαράκια τύπου ραμ και ανκιστρους που είναι σκαπανεις δεν τα βάζω σε ανάλογο εμπλουτισμενο υπόστρωμα διότι δημιουργούνται προβλήματα κάποια στιγμή.... μέχρι και δηλητηρίαση. 

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά μιλώντας για ραμακια θέλουμε σταθερούς παραμέτρους σε ώριμο ενυδρείο χωρίς σκαμπανευασματα και καθαρό νερό.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αγαπητέ φίλε να χαίρεσαι το ενυδρειακι σου, αλλά για μένα ψαράκια τύπου ραμ και ανκιστρους που είναι σκαπανεις δεν τα βάζω σε ανάλογο εμπλουτισμενο υπόστρωμα διότι δημιουργούνται προβλήματα κάποια στιγμή.... μέχρι και δηλητηρίαση. 


σε ευχαριστώ πολύ!

 

εμπλουτισμενο υπόστρωμα και φυτεμένο πάνε μαζί όμως… πως να το αποφύγεις…? Άσε που και το εμπλουτισμένο σχετικό είναι γιατί ότι έχει σε ένα εξάμηνο το πολύ το έχει βγάλει όποτε δεν παύει να είναι εμπλουτισμένο? Επίσης αν δεν κάνω λάθος όλες οι μίνι κιχλιδές (τα απιστο πχ. που κοιτάω σαν εναλλακτική ) «σκαπανείς» δεν είναι ?

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ειδικά μιλώντας για ραμακια θέλουμε σταθερούς παραμέτρους σε ώριμο ενυδρείο χωρίς σκαμπανευασματα και καθαρό νερό.... 

σε αυτό +1000 μαζί σου.

 

Με τη διαφορα ότι η αλλαγή ξεκίνησε προς την κατεύθυνση υπέρ τους όποτε ρίσκαρα την αλλαγή . Η οποία έγινε σταδιακά με αλλαγές 20% τη μέρα φυσικά 

Έγινε επεξεργασία - thanos117
Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά που έχεις δεν είναι μονόδρομος το εμπλουτισμενο υπόστρωμα.... και γενικός σε τόσο μικρά ενυδρεία δεν ενδείκνυται για μένα οι μικροκιχλιδες και ούτε τα ανκιστρους . Οι μεταβολές είναι αισθητές χωρίς να θέλω να αποτρεψω τα μελλοντικά σου σχέδια προσωπικά θα έμενα σε μικρόψαρα. 

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις του ενυδρείου σου; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Για τα φυτά που έχεις δεν είναι μονόδρομος το εμπλουτισμενο υπόστρωμα.... και γενικός σε τόσο μικρά ενυδρεία δεν ενδείκνυται για μένα οι μικροκιχλιδες και ούτε τα ανκιστρους . Οι μεταβολές είναι αισθητές χωρίς να θέλω να αποτρεψω τα μελλοντικά σου σχέδια προσωπικά θα έμενα σε μικρόψαρα. 

 

σεβαστή η άποψη σου ωστόσο δεν συνάδει με ότι γνώσεις έχω μέσα από διάβασμα μέχρι στιγμής.

 

πιο πολύ επικρατεί η άποψη ναι στα ραμιρεζι και όχι στα κοπάδια τετρα πχ. σε αυτά τα λίτρα. 

 

όσον αφορά την άμμο ναι είναι γνωστό ότι τους αρέσει να υπάρχει αλλά πουθενά ότι είναι μαστ

 

όσο για τον ανσίστρους μπήκε πολύ μικρός με σκοπό να με βοηθήσει στις πρώτες φάσεις τις άλγης και όπου να ναι θα βγει (πιάνεται και εύκολα) για να δώσει τη θέση του. σε οτόκινκλους μιας και είναι δύσκολα ψαράκια και δεν το ρίσκαρα για τους πρώτους μήνες

 

όσο για τις παραμέτρους συμφωνώ απόλυτα αλλά οκ για 100 λίτρα μιλάμε όχι για 50 με ένα πολύ μεγάλο αναλογικά φιλτρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την φώτο μου δίνει την εντύπωση ότι είναι μικρότερο ενυδρείο παντως.... μην παίρνεις τις μετρητής τα λόγια μου, μια που μιλάω για την προσωπική μου άποψη και όχι το τη γράφουν τα προφίλ των ψαριών... είναι και το σχήμα του ενυδρείου που δεν βοηθάει.... Τεσπα, άστο να ωριμάσει καλά και κάνε μια νέα δοκιμή αλλά προσωπικά θα έβγαζα το ανκιστρους για πολλούς και διάφορους λόγους.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Από την φώτο μου δίνει την εντύπωση ότι είναι μικρότερο ενυδρείο παντως.... μην παίρνεις τις μετρητής τα λόγια μου, μια που μιλάω για την προσωπική μου άποψη και όχι το τη γράφουν τα προφίλ των ψαριών... είναι και το σχήμα του ενυδρείου που δεν βοηθάει.... Τεσπα, άστο να ωριμάσει καλά και κάνε μια νέα δοκιμή αλλά προσωπικά θα έβγαζα το ανκιστρους για πολλούς και διάφορους λόγους.... 

 

σε ευχαριστώ και πάλι και με βοηθάει η άποψη σου!

 

αν κάποιος διαβάζει το θέμα και του χρειάζεται ενας ανσιστρους αρσενικός περίπου 7cm ας μου στείλει π.μ. όταν με το καλό τον τσακώσω να έρθει να τον πάρει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, thanos117 said:


σε ευχαριστώ πολύ!

 

εμπλουτισμενο υπόστρωμα και φυτεμένο πάνε μαζί όμως… πως να το αποφύγεις…? Άσε που και το εμπλουτισμένο σχετικό είναι γιατί ότι έχει σε ένα εξάμηνο το πολύ το έχει βγάλει όποτε δεν παύει να είναι εμπλουτισμένο? Δεν είναι απαραιτητο πως σε ένα εξάμηνο εξασθενεί. Εκτός και αν σκοπεύεις να βάλεις γρασιδι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταμπλέτες βυθού σαν εναλλακτική. 
 

Επίσης αν δεν κάνω λάθος όλες οι μίνι κιχλιδές (τα απιστο πχ. που κοιτάω σαν εναλλακτική ) «σκαπανείς» δεν είναι ?

σε αυτό +1000 μαζί σου.

 

Με τη διαφορα ότι η αλλαγή ξεκίνησε προς την κατεύθυνση υπέρ τους όποτε ρίσκαρα την αλλαγή . Η οποία έγινε σταδιακά με αλλαγές 20% τη μέρα φυσικά 

Με προβληματίζει το ότι εχεις νιτρικά 0. Ειδικά όταν εχεις μέσα και την κουραδομηχανή τον ανσιστρους.

 

επισης τα φυτα σου σίγουρα δεν απαιτούν ενεργό υπόστρωμα. Και με ταμπλετουλες πανε υπέροχα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Jester έγραψε:

Με προβληματίζει το ότι εχεις νιτρικά 0. Ειδικά όταν εχεις μέσα και την κουραδομηχανή τον ανσιστρους.

 

επισης τα φυτα σου σίγουρα δεν απαιτούν ενεργό υπόστρωμα. Και με ταμπλετουλες πανε υπέροχα.


αυτο με τα νιτρικά με έχει προβληματίσει πολύ κ εμένα και ειδικά τον πρώτο καιρό! Δεν ανέβηκαν ποτέ , ίσως γιατί τα φυτά μπήκαν με το στήσιμο…? Έχει πάντως πλέον σημάδια ωριμότητας το ενυδρείο ώστε να ανοίξουμε κουβέντα αν έχει γίνει ο κύκλος του αζώτου η όχι.

 

παιδια το θέμα είναι πως και ενεργό υπόστρωμα να μην έμπαινε (που πραγματικά κάνει διαφορα, δεν θυμαμαι ποτέ ξανα τετοια ανάπτυξη σε φυτά μου) που σίγουρα τα συγκεκριμένα φυτά θα πήγαιναν καλά και σε άλλο με ταμπλέτες, αυτό το άλλο δεν θα ήταν άμμος. Σε άμμο δεν θα πήγαιναν καλά. Όποτε εφοσον δεν μπορούσα να παρέχω στα ραμιρεζι η στα απιστο που ίσως καταλήξω άμμο, γιατί να πήγαινα σε ένα απλό χαλίκι και όχι σε ένα υπόστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα είναι ο κύκλος του αζώτου και την ωρίμανση του φίλτρου και ένα άλλο είναι ο βυθός όπου αναπτύσσονται αναερόβια βακτήρια, μύκητες και ξερνάει αρχικά υπερβολικά θρεπτικά στο νερό. Το θέμα είναι ότι τα ψάρια που σκάβουν μπορούν να απελευθερωσουν και τοξικές προς τα ψάρια ουσίες που να τα κάνουν να αρρωστήσουν ή να δημιουργήσουν βακτηριακες εξάρσεις ή υπερτροφισμο algea Bloom οπότε δεν συστήνεται ανάλογα ψάρια για φυτεμένα με ενεργό υπόστρωμα. Ειδικά τα υδροφυλλα που έχεις σε μεγάλο ποσοστό τραβάνε από το νερό τα θρεπτικά... 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ένα θέμα είναι ο κύκλος του αζώτου και την ωρίμανση του φίλτρου και ένα άλλο είναι ο βυθός όπου αναπτύσσονται αναερόβια βακτήρια, μύκητες και ξερνάει αρχικά υπερβολικά θρεπτικά στο νερό. Το θέμα είναι ότι τα ψάρια που σκάβουν μπορούν να απελευθερωσουν και τοξικές προς τα ψάρια ουσίες που να τα κάνουν να αρρωστήσουν ή να δημιουργήσουν βακτηριακες εξάρσεις ή υπερτροφισμο algea Bloom οπότε δεν συστήνεται ανάλογα ψάρια για φυτεμένα με ενεργό υπόστρωμα. Ειδικά τα υδροφυλλα που έχεις σε μεγάλο ποσοστό τραβάνε από το νερό τα θρεπτικά... 

 


Χμ… Όταν λες ανάλογα ψάρια?τον ανσιστρους δεν τον έχω παρατηρήσει να σκάβει , γλύφει το υπόστρωμα επιφανειακά όπως κάνουν κ οι οτοκινκλοι αλλά και αυτό οχι συχνά.. όταν πέσει τροφή κυριως. Το ραμιρεζι απλά τσιμπολογάει τροφή, σε συνθήκες ζευγαρώματος ίσως σκάψει αλλά μέχρι στιγμής ήταν μόνο του. Αυτό που λες είναι κανόνας για όλες τις νανοκιχλιδες? Δηλαδή νανακιχλιδες και ενεργό υπόστρωμα είναι ρίσκο?

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρήσεις στα ενυδρεία του takashi Amano και άλλων guru των Hi tech φυτεμένων αποφεύγουν τις κιχλιδες και τα ανκιστρους γενικός. Τώρα εάν μιλάμε για απλά κοινωνικά ενυδρεία με άμμο ή χαλικακι εκεί θα δεις και τα παραπάνω ψάρια μια που τα φυτά συμπληρώνουν το σύνολο έχοντας όμως στα υπόψιν ότι θα έχουμε και φαγωματα και σκαψιματα και ξεριζωματα στο όλο σκηνικό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Αν παρατηρήσεις στα ενυδρεία του takashi Amano και άλλων guru των Hi tech φυτεμένων αποφεύγουν τις κιχλιδες και τα ανκιστρους γενικός. Τώρα εάν μιλάμε για απλά κοινωνικά ενυδρεία με άμμο ή χαλικακι εκεί θα δεις και τα παραπάνω ψάρια μια που τα φυτά συμπληρώνουν το σύνολο έχοντας όμως στα υπόψιν ότι θα έχουμε και φαγωματα και σκαψιματα και ξεριζωματα στο όλο σκηνικό. 


εντάξει αυτό μπορώ να υποθέσω ότι γίνεται για να αποφύγουν τα ξεριζωματα, τα οποία αν δεν γεννήσουν δεν τα έχεις έτσι κ αλλιώς όποτε μπορείς να βάλεις ένα αρσενικό. Τα φυτά που έχω τώρα σίγουρα θα τα πήγαιναν καλά και σε ένα πιο απλό χαλίκι αλλά αφενος δεν ξέρεις όταν ξεκινάς ένα φυτεμένο τι θα μπει στην πορεία και αφετέρου δίνεις στα φυτά ότι μπορείς. Μπουκάλα co2 πχ είναι too much για μενα, ρίχνω excel. Αν όμως αρχίσεις τις εκπτώσεις στα πάντα αστο καλύτερα 😁

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, thanos117 said:


αυτο με τα νιτρικά με έχει προβληματίσει πολύ κ εμένα και ειδικά τον πρώτο καιρό! Δεν ανέβηκαν ποτέ , ίσως γιατί τα φυτά μπήκαν με το στήσιμο…? Έχει πάντως πλέον σημάδια ωριμότητας το ενυδρείο ώστε να ανοίξουμε κουβέντα αν έχει γίνει ο κύκλος του αζώτου η όχι.

αν εισαι με νιτρικά 0 μόλις τα φυτα δώσουν λίγο γκάζι ακομα θα δημιουργηθούν τροφοπενιες. Προσθέτεις υγρά λιπάσματα; Εχεις τσεκάρει το τεστ μήπως είναι ελαττωματικό; Δεν είναι ριφ να «στεγνώνει» το φυτεμένο.

3 hours ago, thanos117 said:

 

παιδια το θέμα είναι πως και ενεργό υπόστρωμα να μην έμπαινε (που πραγματικά κάνει διαφορα, δεν θυμαμαι ποτέ ξανα τετοια ανάπτυξη σε φυτά μου) που σίγουρα τα συγκεκριμένα φυτά θα πήγαιναν καλά και σε άλλο με ταμπλέτες, αυτό το άλλο δεν θα ήταν άμμος. Σε άμμο δεν θα πήγαιναν καλά. Όποτε εφοσον δεν μπορούσα να παρέχω στα ραμιρεζι η στα απιστο που ίσως καταλήξω άμμο, γιατί να πήγαινα σε ένα απλό χαλίκι και όχι σε ένα υπόστρωμα?

Απλά για μελλοντική χρηση σου αναφέρω πως μπορεί να γινει συνδυασμός άμμου με χαλίκι/υπόστρωμα, με χρηση χωρισματων/επιπέδων. 
 

Τα stem σίγουρα δεν θα πηγαίνανε καλά με την άμμο, οι crypto δεν νομιζω να είχαν θεμα έχω δει ενυδρεία με άμμο και crypto. 
 

ενεργο υπόστρωμα = αυξημένο κόστος μόνο. Προσωπικά είμαι φαν του ενεργού υποστρώματος όποτε δεν μπορώ να σου δώσω αλλο μειονέκτημα.

 

Τα cacatu θέλουν περισσοτερο χώρο, όχι από άποψη λίτρων όσο ανοίγματος. Είναι πιο τρεχαλιτσες από τα ραμ όποτε αν ξαναπάς σε νανοκιχλιδα καλυτερα ραμακι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

αν εισαι με νιτρικά 0 μόλις τα φυτα δώσουν λίγο γκάζι ακομα θα δημιουργηθούν τροφοπενιες. Προσθέτεις υγρά λιπάσματα; Εχεις τσεκάρει το τεστ μήπως είναι ελαττωματικό; Δεν είναι ριφ να «στεγνώνει» το φυτεμένο.

Απλά για μελλοντική χρηση σου αναφέρω πως μπορεί να γινει συνδυασμός άμμου με χαλίκι/υπόστρωμα, με χρηση χωρισματων/επιπέδων. 
 

Τα stem σίγουρα δεν θα πηγαίνανε καλά με την άμμο, οι crypto δεν νομιζω να είχαν θεμα έχω δει ενυδρεία με άμμο και crypto. 
 

ενεργο υπόστρωμα = αυξημένο κόστος μόνο. Προσωπικά είμαι φαν του ενεργού υποστρώματος όποτε δεν μπορώ να σου δώσω αλλο μειονέκτημα.

 

Τα cacatu θέλουν περισσοτερο χώρο, όχι από άποψη λίτρων όσο ανοίγματος. Είναι πιο τρεχαλιτσες από τα ραμ όποτε αν ξαναπάς σε νανοκιχλιδα καλυτερα ραμακι.

 

 


τροφοπενιες έχουν ήδη δημιουργηθεί . Η έτσι πιστεύω γιατί εκεί έχω αποδοσει ενα ξέσπασμα τριχοειδούς άλγης που αντιμετωπίζω ακόμα. Από λίπασμα μόνο flourish κ αυτό με τσιγκουνιά . Νιτρικά δεν μπαίνω στη διαδικασία να ρίξω , είναι θεωρώ υπερβολή. Η θα δω πως παει κ βλέπουμε . Το τεστ είναι απίθανο να είναι χαλασμένο . API σφραγισμένο με λήξη το 2026!

 

Στο θέμα υπόστρωμα θα συμφωνήσω . Έχω περάσει κ από φάση φυτεμένου στα χρόνια που το υπόστρωμα ήταν σαν λάσπη κ έμπαινε από κάτω και πραγματικά θεωρώ επανάσταση αυτό το soil τωρα

 

Θα κάνω μάλλον μια τελευταία απόπειρα με ραμι. Πάντως τα κοκατου θεωρούνται όχι τόσο ευαίσθητα . Δλδ πιστευω τώρα θα ζούσαν αν ήταν στο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά.... 

Τα ψάρια λαμβάνοντας συνεχώς νερό από τα βράγχια, προσλαμβάνουν ουσίες από το νερό, ενίοτε τοξικές, ώστε τα νεφρά τους που είναι υπεύθυνα για τη διάσπαση και την απομάκρυνση των βλαβερών κατάλοιπων κάνουν όλη τη δουλειά της αποτοξίνωσης. Εάν τα νεφρά και / ή τα βράγχια του ψαριού δεν λειτουργούν σωστά, το σώμα του αρχίζει να κατακρατά υγρά. 

Αυτά τα υγρά μπορούν να συσσωρευτούν στους ιστούς πίσω από το μάτι, κάνοντάς το να πεταχτεί προς τα έξω. Δεδομένου ότι αυτό είναι ένα δευτερεύον κλινικό σημάδι, είναι κρίσιμο να εντοπιστεί η αιτία της δυσλειτουργίας των νεφρών ή των βραγχίων.

Το Popeye μπορεί γρήγορα να προκαλέσει σηψαιμία. Αυτό συμβαίνει όταν η λοίμωξη περάσει στην κυκλοφορία του αίματος.

Στις περισσότερες περιπτώσεις του popeye που καταλήγουν σε θάνατο, φταίει ως κύριος λόγος η σηψαιμία. Μπορεί να προκαλέσει ανεπάρκεια οργάνων σε όλο το σώμα. Τα ψάρια σας μπορεί επίσης να υποκύψουν σε παρασιτικές λοιμώξεις και σε πολλά άλλα δυνητικά επικίνδυνα προβλήματα λόγω της κατάρρευσης όλου τους του συστήματος, το οποίο τα καθιστά ευάλωτα και σε άλλες παθήσεις που μπορεί το ανοσοποιητικό τους να αντιμετώπιζε υπό άλλες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις ενεργό υπόστρωμα χωρίς διοξείδιο του άνθρακα είναι σαν να αγοράζεις τσιγάρα και να μην έχεις φωτιά να τα ανάψεις.... χίλιες φορές να είχες μπουκάλα και χωρίς υπόστρωμα με την σωστή υγρή λίπανση δεν θα προλάβαινες να κουρεύεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Riκ sos.Ένα από τα ψαράκια μου νέον πριν από 25 μέρες είχε φουσκωμένη την κοιλιτσα του.Νόμιζα ότι θα ήταν έγκυος,αλλά έβλεπα δεν γεννούσε.Διάβασα για το dropsy.Η κοιλιτσα παραμένει φουσκωμένη και τα μάτια προεξέχουν,ενώ είδα εχθες στο πλάι του σώματος του έχει μια άσπρη σαν μπίλια πολύ μικρή.Αγόρασα το esa 2000 και κάνω την θεραπεία εδώ και 4 μερες.Έχω διαβάσει για μπανιο σε Αλατόνερο.Να του κάνω;Τι αναλογία να βάλω;Έχω αλάτι Χιων χοντρό χωρίς πρόσθετα.Σημειωτέον το ψαράκι κολυμπάει ,έχει ζωντάνια.Δεν το έχω απομονώσει γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος μετά από τόσο καιρό.Στέλνω και φωτό από το ψαράκι.

D4F9D8BA-D401-4C78-A374-A88053907AA8.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος evi dim έγραψε:

Riκ sos.Ένα από τα ψαράκια μου νέον πριν από 25 μέρες είχε φουσκωμένη την κοιλιτσα του.Νόμιζα ότι θα ήταν έγκυος,αλλά έβλεπα δεν γεννούσε.Διάβασα για το dropsy.Η κοιλιτσα παραμένει φουσκωμένη και τα μάτια προεξέχουν,ενώ είδα εχθες στο πλάι του σώματος του έχει μια άσπρη σαν μπίλια πολύ μικρή.Αγόρασα το esa 2000 και κάνω την θεραπεία εδώ και 4 μερες.Έχω διαβάσει για μπανιο σε Αλατόνερο.Να του κάνω;Τι αναλογία να βάλω;Έχω αλάτι Χιων χοντρό χωρίς πρόσθετα.Σημειωτέον το ψαράκι κολυμπάει ,έχει ζωντάνια.Δεν το έχω απομονώσει γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος μετά από τόσο καιρό.Στέλνω και φωτό από το ψαράκι.

D4F9D8BA-D401-4C78-A374-A88053907AA8.jpeg

Καλημέρα Εύη.... θα σου στείλω πμ για να μην χαλαμε το θεμα του φιλου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Πληροφοριακά.... 

Τα ψάρια λαμβάνοντας συνεχώς νερό από τα βράγχια, προσλαμβάνουν ουσίες από το νερό, ενίοτε τοξικές, ώστε τα νεφρά τους που είναι υπεύθυνα για τη διάσπαση και την απομάκρυνση των βλαβερών κατάλοιπων κάνουν όλη τη δουλειά της αποτοξίνωσης. Εάν τα νεφρά και / ή τα βράγχια του ψαριού δεν λειτουργούν σωστά, το σώμα του αρχίζει να κατακρατά υγρά. 

Αυτά τα υγρά μπορούν να συσσωρευτούν στους ιστούς πίσω από το μάτι, κάνοντάς το να πεταχτεί προς τα έξω. Δεδομένου ότι αυτό είναι ένα δευτερεύον κλινικό σημάδι, είναι κρίσιμο να εντοπιστεί η αιτία της δυσλειτουργίας των νεφρών ή των βραγχίων.

Το Popeye μπορεί γρήγορα να προκαλέσει σηψαιμία. Αυτό συμβαίνει όταν η λοίμωξη περάσει στην κυκλοφορία του αίματος.

Στις περισσότερες περιπτώσεις του popeye που καταλήγουν σε θάνατο, φταίει ως κύριος λόγος η σηψαιμία. Μπορεί να προκαλέσει ανεπάρκεια οργάνων σε όλο το σώμα. Τα ψάρια σας μπορεί επίσης να υποκύψουν σε παρασιτικές λοιμώξεις και σε πολλά άλλα δυνητικά επικίνδυνα προβλήματα λόγω της κατάρρευσης όλου τους του συστήματος, το οποίο τα καθιστά ευάλωτα και σε άλλες παθήσεις που μπορεί το ανοσοποιητικό τους να αντιμετώπιζε υπό άλλες συνθήκες.


Εχω διαβάσει σχετικά . Γιαυτο κ ενισχύεται η άποψη μου πως μάλλον τελικά είναι θέμα ευαισθησίας των ραμιρεζι. Γιατί τα λάθη κ οι αστοχίες είναι δικές μου αλλά όλα τα αλλά ψάρια εδώ κ 5 μηνες τις έχουν συγχωρέσει .
 

Τώρα λοιπόν που οι παράμετροι του ενυδρείου τείνουν να σταθεροποιηθούν στις ιδανικες τιμές για αυτά τα ψάρια θα ξαναδοκιμασω με ένα ζευγάρι. Μονη δεύτερη σκέψη σχετικά το ζευγάρωμα όποτε και σκάψιμο κατά πάσα πιθανότητα . Αλήθεια ένα αρσενικό μόνο του, ραμιρεζι ειτε απιστογκραμα μπορεί να ζει όπως πρέπει ; Η το ζευγάρι βοηθάει στο στρες; 

 

οσον αφορά την μπουκάλα co2 και τον παραλληλισμό με τον αναπτήρα κ τα τσιγάρα λυπάμαι αλλά διαφωνώ . Υπάρχουν πολλά πράγματα μπορείς να κανεις για να βοηθήσεις τα φυτά και τα ψάρια σου. Κανεις ότι από αυτά είσαι διατεθειμένος να κανεις. Δεν είναι λογική αφού δεν είμαι διατεθειμένος να τα κάνω όλα τέλεια ας μην κάνω τίποτα. 

Έγινε επεξεργασία - thanos117
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...