Jump to content

Πρόβλημα με άλγη!


Biky Mpilpili

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! 

 

Έχω ένα ενυδρείο 60λιτρων όπου έχω μέσα ένα axolotl. 

 

Το ενυδρείο έχει μέσα υπόστρωμα φυτών και από πάνω χαλαζιακη άμμο.

Μια φωλιά από αληθινές πέτρες και κάποια φυτά (anubias, moss και bucephalandra) 

 

Φυσικά έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου πριν βάλω μέσα το αξολοτλ, κάνω αλλαγές νερού 1 φορά στις 2 εβδομάδες και τα τεστ νερού μου βγαίνουν πάντα καλά.

(Το ενυδρείο τρέχει το λιγότερο 6 μήνες)

 

Το φως ανάβει σταθερά 7 ώρες την ημέρα και για φίλτρο έχω ένα κρεμαστό με δύο υποδοχές για τρεχούμενο νερό.

(Το φίλτρο είναι το hang on filter hbl-701 από sunsun)

 

Τα μόνα φάρμακα που χρησιμοποιώ μετά από κάθε αλλαγή νερού είναι το prime για αντιχλωριο από seachem και μια φορά την εβδομάδα βάζω το specialized nutrition για τα φυτά από tropica. 

 

Στο ενυδρείο γενικά δεν έχω καθόλου άλγη, ούτε στα φυτά, ούτε στα τοιχώματα.

 

Έχω όμως πρόβλημα με το φίλτρο. Από μέσα γεμίζει συνεχώς με μια διάφανη άλγη (σαν κόλλα-γλίτσα) είναι μόνο μέσα στο φίλτρο και λιγότερο έξω στους σωλήνες με αποτέλεσμα να χάνεται η απόδοση του φίλτρου και η ροή του νερού.

 

 Η συγκεκριμένη άλγη δεν έχει παρατηρηθεί πουθενά αλλού στο ενυδρείο μου πέρα από το φίλτρο.

 

Ξέρετε γιατί συμβαίνει?

Κάνω κάτι λάθος? 

Και τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω? 

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

 

Στο ενυδρείο γενικά δεν έχω καθόλου άλγη, ούτε στα φυτά, ούτε στα τοιχώματα.

 

Έχω όμως πρόβλημα με το φίλτρο. Από μέσα γεμίζει συνεχώς με μια διάφανη άλγη (σαν κόλλα-γλίτσα) είναι μόνο μέσα στο φίλτρο και λιγότερο έξω στους σωλήνες με αποτέλεσμα να χάνεται η απόδοση του φίλτρου και η ροή του νερού.

 

 Η συγκεκριμένη άλγη δεν έχει παρατηρηθεί πουθενά αλλού στο ενυδρείο μου πέρα από το φίλτρο.

 

Ξέρετε γιατί συμβαίνει?

Κάνω κάτι λάθος? 

Και τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω? 

Καλησπέρα φίλη,

Αυτή η γλίτσα που αναφέρεις είναι ένα είδος μυκητιάσεων που κατά την γνώμη την δική μου είναι από τα χέρια που βάζουμε συνεχώς στο νερό του ενυδρείου αλλά μπορεί και λίγο από την κακή ποιότητα σφουγγαριών του φίλτρου. Σε μένα συμβαίνει συχνά στα μπλέ σφουγγάρια (amtra).

Τα άλλαξα με τύπου μαύρα αλλά και σε άσπρα της fluval και ησύχασα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλησπέρα φίλη,

Αυτή η γλίτσα που αναφέρεις είναι ένα είδος μυκητιάσεων που κατά την γνώμη την δική μου είναι από τα χέρια που βάζουμε συνεχώς στο νερό του ενυδρείου αλλά μπορεί και λίγο από την κακή ποιότητα σφουγγαριών του φίλτρου. Σε μένα συμβαίνει συχνά στα μπλέ σφουγγάρια (amtra).

Τα άλλαξα με τύπου μαύρα αλλά και σε άσπρα της fluval και ησύχασα..

Μέσα έχω κι εγώ μαύρα σφουγγάρια, δεν χρησιμοποιώ τα μπλέ. 

 

Όσο για τα χέρια που αναφέρεις δεν γνώριζα πως μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. 

Βέβαια τα χέρια τα βάζω μόνο όταν κάνω αλλαγές νερού, τάισμα ή κλάδεμα των φυτών.. 

 

Γενικά αυτό το πράγμα που συμβαίνει μόνο στο φίλτρο με ταλαιπωρεί αρκετά και αναγκάζομαι να το καθαρίζω σχεδόν κάθε 5 μέρες με 1 εβδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε τα σφουγγάρια του φίλτρου με κάποια πιο επώνυμα -πιο ακριβά -καλύτερη ποιότητα ..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φαινόμενο είναι φυσιολογικό σε νέο στημένο ενυδρείο θα κάνει τον κύκλο του. Εσύ απλά κράτα μια ρουτίνα με της αλλαγές νερού ,καθαρισμό φίλτρου κτλ. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...