Jump to content

Guppies


Recommended Posts

Θα ηθελα να μαθω αν ειναι οκ με ενα ενυδρείο που αρχισα πριν απο 2 μερεσ ειμαι αρχαριοσ..ειναι 60λιτρα με φιλτρο και εχω μεσα 3guppies αρσενικα και 4 θυληκα και ενα μονομαχο ειναι οκ ως εδω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Erwtas23 έγραψε:

Θα ηθελα να μαθω αν ειναι οκ με ενα ενυδρείο που αρχισα πριν απο 2 μερεσ ειμαι αρχαριοσ..ειναι 60λιτρα με φιλτρο και εχω μεσα 3guppies αρσενικα και 4 θυληκα και ενα μονομαχο ειναι οκ ως εδω?

τον μονομαχο δωσε πισω μαζι με τα 2 αρσενικα γκαπακια. Αφηνεις μόνο 1 αρσενικο+3 θηλυκα (σε 1-2 μηνες θα εχεις πολλα γκαπακια.)

Για το ενυδρειο.... το φιλτρο σου δεν εχει ακομα την βιολογια, που χρειαζεται, για αυτο πρεπει να κανεις αλλαγες νερου τουλαιστον 2 φορες την εβδομαδα απο 20-30 λιτρα.

Παρε βακτηρια για το ενυδρειο πχ prodibio digest (3-4 αμπουλες φτανουν). και αρχισε το διαβασμα -

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω φύγει το μονομαχο ευχαριστω ..ειναι οκ να παρω ακομα 2 θυληκα ? Παρεμπιπτόντως παρατήρησα χθεσ το βραδυ το μονομαχο να δαγκωνει ολοσχερώς την ουρα ενα απο τα αρσενικα μικρα μ το εφυγα αμεσωσ

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν διαβασμα που εχω κανει παρατηρησα οτι εχω σιγουρα 2 θυληκα εγκυοσ τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Erwtas23 έγραψε:

Κατοπιν διαβασμα που εχω κανει παρατηρησα οτι εχω σιγουρα 2 θυληκα εγκυοσ τι κανω?

Καλημέρα φίλε μου. Καταρχάς διαβάζεις τα άρθρα που σου έγραψε η Ναταλία. Τεστ νερού κάνεις? Λογικό ο μοναχός να ορμάει στα γκαπυ γιατί είναι ψάρι που πάει μόνο του, δεν ταιριάζει με άλλα είδη. Όσον αφορά τα θηλυκά, αν είναι όντως έγκυος, δεν κάνεις τπτ. Κάποια στιγμή θα δεις μικρά. Μια φωτογραφία όμως του ενυδρείου και των ψαριών θα βοηθούσε πολύ να καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανει τεστ θα κανω συντομα ..δεν με αφηνει να ανεβασω φωτογραφια λεει οτι ειναι μεγαλη μπορω να κανω κατι γιαυτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Erwtas23 έγραψε:

.δεν με αφηνει να ανεβασω φωτογραφια λεει οτι ειναι μεγαλη μπορω να κανω κατι γιαυτο?

Υπαρχουν πολλες εφαρμογες στο ιντερνετ για σμίκρυνση φωτογραφιών.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα, που ανεβασες φωτο στο album.

1- το φιλτρακι ανεβαζεις πιο πανω, βγαζεις αυτο το σωληνάκι , που εβαλες για μπουρμπουλήθρες. Η ροη απο το φιλτρο πρεπει να κάνει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου. Μονο ετσι γινεται η οξυγόνωση του νερου.

2- το φιλτρο ειναι μικρο για το ενυδρειο σου. Δωσε λιγο πληροφοριες τι μαρκα ειναι.Και πες τι εχει μεσα το φιλτρο.

3- τα πλαστικα βγαλε. Μονο κακο μπορουν να κανουν αν δεν ειναι καλης ποιοτητας. Και γενικος η πλαστικουρα δεν ταιριαζει με το ενυδρειο.

Καλητερα να βαλεις καποια ευκολα φυτακια ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα ολα τα πλαστικα μεχρι να πιασω αληθινα φυτα μετα θα παω να παρω φυτα τεστ για το νερο μ και να δω και για φιλτρο ευχαριστω πολυ ωσ εδω τι αλλο χρειαζομαι για να ειναι ολα οκ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Erwtas23 έγραψε:

Εβγαλα ολα τα πλαστικα μεχρι να πιασω αληθινα φυτα μετα θα παω να παρω φυτα τεστ για το νερο μ και να δω και για φιλτρο ευχαριστω πολυ ωσ εδω τι αλλο χρειαζομαι για να ειναι ολα οκ?

μεχρι να γινουν πολλα τα ψαρια αυτο το φιλτρακι κατι θα κανει.

Δες τι εχει μεσα. Αν εχει μονο σφουγγαρι, τοτε θα το κοψεις στα δυο , το μισο θα βαλεις μεσα, άλλο μισο στο ραφι. Θα παρεις sera siporax mini και θα βαλεις στο φιλτρο οσο χωραει.

Αν το ενυδρειο σου δεν εχει καπακι, μπορεις να παρεις ενα κρεμαστο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω δεν βρηκα φυτα αλλα ρπιασα ακομα 2 θυληκα guppies και δεν εχω τπτ μεσα παρα μονο ενα καραβακι .. φαίνονται πολυ χαρουμενα πανε κατω στο βηθο μετα πανω παιζει το ενα με το αλλο και η θερμοκρασία μου χωρισ θερμοστατη ειναι σταθερη στουσ 28°

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...