Jump to content

Ψάρι χωρίς να έχω στρωμένο ενυδρείο.


Recommended Posts

πριν 47 λεπτά, το μέλος bananasplit έγραψε:

μετά από τις συμβουλές σας και μια σχετική έρευνα, σκέφτομαι να πάρω αυτό, μέχρι τουλάχιστον να χρειαστεί μεγαλύτερο. (σκέφτηκα και πάνω από 80 εκατοστά, αλλά γίνονται τεράστια και στο ύψος, θέλουν έπιπλα μετά κλπ.. τουλάχιστον εδώ μπορώ να αντεπεξέλθω οικονομικά.. θα την κάνω τη δουλειά μου λέτε; θα προτείνατε κάτι άλλο;;

Με την προϋπόθεση ότι θα έχεις αυτό το ψάρι και δεν το γεμίσεις με άλλα ναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα το ενυδρείο, πήρα το έπιπλο και από την Κυριακή θα ξεκινήσω να το στρώνω. Μου έδωσαν αυτό για βακτήρια, και αυτό το χαλίκι για το βυθό.
αλλά μου είπαν κάτι που είναι κόντρα σε αυτό που προτείνουν τα παιδιά στο άρθρο για το στρώσιμο του ενυδρείου. Μου είπαν λοιπόν για μια βδομάδα να βάζω το stability, χωρίς να προσθέτω τροφή. και από την 5η 6η μέρα να βάλω και το ψαράκι.. αν διαβάζω σωστά το άρθρο όμως, αν αργήσω τόσο, τα βακτήρια θα έχουν μειωθεί. Τελικά τι να κάνω, γιατί μπερδεύομαι.. Μετά, μου είπαν να κάνω αλλαγή του νερού, περίπου 20% κάθε βδομάδα.
Επίσης, θα χρησιμοποιήσω με βιολογικό υλικό το φίλτρο που έχει το ενυδρείο μέσα (μέχρι να πάω σε εξωτερικό). Να βάλω και το εσωτερικό που έχω τώρα, για έξτρα; Είδα πως ο @killerknight έχει έξτρα φίλτρα, και φαντάζομαι οτι το πολύ φιλτράρισμα δεν κάνει κακό..
Τέλος, επειδή η αμμωνία παραμένει στο 0.5 mg εκεί που το έχω τώρα, να κάνω μεγαλύτερες αλλαγές νερού (ή και να το αλλάξω όλο;).
Αύριο θα πάρω και τεστ για no2, no3, που δεν είχα πάρει.. 
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...