Jump to content

Καινουργιο με Αφρικανες!


oddin

Recommended Posts

Εδώ και καιρό παιδεύομαι στο να στήσω ενα καινούργιο ενυδρείο με αφρικανες απο την λίμνη Malawi.

Μετα απο ένα μήνα περίπου και τελειώνοντας το στρώσιμο,και βάζοντας τους πρώτους μας κατοίκους,έχουμε τις πρώτες εικόνες που μπορώ να σας δείξω.

Το ενυδρείο ειναι περίπου 150L, με αρκετες πετρες moonstone,και μερικες ανουμπιες.

Το φιλτράρισμα προς το παρόν γίνεται με ενα εξωτερικό φίλτρο της EHEIM 2222,και στο μέλλον θα αποκτηθεί αλλο ενα.

Ολο αυτόν το καιρό εχω ρίξει αρκετό διάβασμα μεσα στο forum που με βοήθησε στο να αποφύγω αρκετά λάθη που μπορεί να είχα κάνει.

Θα ηθελα να ακουσω τις παρατηρήσεις σας,και τις συμβουλές σας.

Ενα απο τα προβλήματα που έχω είναι οτι ειμαι χαμηλα σε....

ΚΗ=8

GH=12

PH=7.7

Το ενυδρείο προς το παρον εχει 4 πανέμορφα demasoni.

post-2882-1182103411_thumb.jpg

post-2882-1182103423_thumb.jpg

post-2882-1182103452_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - oddin
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρείο σου! :thumbdown:

Μία μόνο παρατήρηση: Οταν φυτεύουμε τις ανούμπιες πρέπει να αφήνουμε έξω το ρίζωμα, δηλ. το οριζόντιο μέρος από το οποίο ξεκινούν τα ριζίδια.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι ετσι την ειχα,αλλα ξυπνωντας ενα πρωι,την ειδα θαμενη με ενα βουνο απο αμμο...μαλλον ειχαν πιασει δουλεια το βραδακι.. :thumbdown:

Βέβαια μπορεί να μην φαινετε αλλα η ρίζες τις ειναι ακόμα μερικές εξω απο την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

καλη προσπαθεια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλό ξεκίνημα

έχεις κάνει κατά τη γνώμη μου πολύ καλή επιλογή ψαριών

στη θέση σου θα πρόσθετα μερικές moonstone ακόμα (όσο περισσότερες τόσο καλύτερα)

θα σου χρειαστούν σίγουρα ειδικά όταν αρχίσουν τα πρώτα ζευγαρώματα και εμφανιστούν και τα πρώτα μωρά

σκέφτεσαι να βάλεις άλλα ψάρια στο ενυδρείο σου ?

εδώ θα πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός γιατί τα demasoni δεν αστειεύονται

(είναι ήδη παλιοσειρές και οι νέοι θα έχουν πολλά να αντιμετωπίσουν για να προσαρμοστούν)

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και συγνωμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου.

Στο ενυδρειο εδω και 3 μερες λειτουργεί ενα ακομα εξωτερικο φιλτρο EHEIM 2213

Ακομα ηρθαν και 4 πανεμορφα Labidochromis Caurelius,και δεν εχουν κανενα προβλημα εως τωρα με τα demasoni.

Καποια προταση για ακομα ενα ζευγαρακι?

Να βαλω και αλλες πετρες?Ειμαι εως τωρα γυρω στα 20 κιλα..

Έγινε επεξεργασία - oddin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και συγνωμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου.

Στο ενυδρειο εδω και 3 μερες λειτουργεί ενα ακομα εξωτερικο φιλτρο EHEIM 2213

Ακομα ηρθαν και 4 πανεμορφα Labidochromis Caurelius,και δεν εχουν κανενα προβλημα εως τωρα με τα demasoni.

Καποια προταση για ακομα ενα ζευγαρακι?

Να βαλω και αλλες πετρες?Ειμαι εως τωρα γυρω στα 20 κιλα..

η γνωμη μου ειναι αν βαλεις και αλλες πετρες να ειναι με σκοπο την δημιουργια φωλιων για τα ψαρια σου ετσι ωστε να τα διευκολυνεις στις μελλοντικες τους αναπαραγωγες.μην στριμωξεις ομως τις ζωνες κολυμβησης γιατι οι αφρικανες αρεσκονται στην μερικας φορες γρηγορη κολυμβηση και μπορει να τραυματιστουν!!!καλη συνεχεια!!!

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καποια προταση για ακομα ενα ζευγαρακι?

καλησπερα φιλε μου..

δεν θα σου προτεινα και αλλο ζευγαρακι σε αυτα τα λιτρα..εγω να φανταστεις σε 200καθαρα λιτρα,εχω 8 ψαρια,2 ειδη απο 4,και θα μεινω με αυτα..

εχε υπ'οψην σου οτι θα μεγαλωσουν,και επισης οτι εχεις τα demasoni που ειναι μεγαλοι τσαμπουκαδες..και επειδη ηθελα και εγω να τα βαλω,τελικα τα αφησα για να μην κακοπερασουν τα υπολοιπα..η επιλογη δικη σου..

επισης,θα σε συμβουλευα να βαλεις λιγες πετρες ακομα,και να φτιαξεις και αλλες κρυψωνες.. :wootwoot: απλως βεβαιωσου οτι ειναι καλα στεραιωμενες!!

καλη συνεχεια..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου..

δεν θα σου προτεινα και αλλο ζευγαρακι σε αυτα τα λιτρα..εγω να φανταστεις σε 200καθαρα λιτρα,εχω 8 ψαρια,2 ειδη απο 4,και θα μεινω με αυτα..

εχε υπ'οψην σου οτι θα μεγαλωσουν,και επισης οτι εχεις τα demasoni που ειναι μεγαλοι τσαμπουκαδες..και επειδη ηθελα και εγω να τα βαλω,τελικα τα αφησα για να μην κακοπερασουν τα υπολοιπα..η επιλογη δικη σου..

επισης,θα σε συμβουλευα να βαλεις λιγες πετρες ακομα,και να φτιαξεις και αλλες κρυψωνες.. :) απλως βεβαιωσου οτι ειναι καλα στεραιωμενες!!

καλη συνεχεια..

φιλικα,Γιαννης

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. :wootwoot:

Επομενο βημα μερικες πετρουλες ακομα.

Έγινε επεξεργασία - oddin
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα και συγνωμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου.

Στο ενυδρειο εδω και 3 μερες λειτουργεί ενα ακομα εξωτερικο φιλτρο EHEIM 2213

Ακομα ηρθαν και 4 πανεμορφα Labidochromis Caurelius,και δεν εχουν κανενα προβλημα εως τωρα με τα demasoni.

Καποια προταση για ακομα ενα ζευγαρακι?

Να βαλω και αλλες πετρες?Ειμαι εως τωρα γυρω στα 20 κιλα..

Λιγες πετρουλες ακομα καλο θα εκαναν,γιατι θα δημιουργουνταν πιο πολλες κρυψωνες.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια φιλε πολυ ομορφο το ενυδρειο σου...με τοσα ενυδρεια με αφρικανες που εχω δει μπορω να πω οτι εχω αρχισει να ζηλευω και να μου μπαινει το μικροβιο της Αφρικης!Μαλλον το κοινωνικο μου θα γινει αφρικανικο...απλως θελω να το σκεφτω ακομα γιατι δεν μου παει η καρδια να χαρισω τα ψαρακια μου...Επισης μια μικρη παρατηρηση,αν βαλεις μαυρο χαρτονι απο πισω θα ειναι τελειο.Αυτο που φαινεται απο πισω ειναι καλοριφερ?Γιατι αν ειναι μηπως θα εχεις προβλημα οταν ειναι αναμμενο?

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::)
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον busta...ένα μαύρο χαρτόνι(ή αφήσα)θα έκανε το ενυδρείο σου πολύ ομορφότερο(όχι οτι τώρα δεν είναι ωραίο...)

Link to comment
Share on other sites

όλοι κιχλιδόφιλοι...;;;

Link to comment
Share on other sites

Α!το ενυδρείο είναι πολύ ωραίο!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου...μπραβο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό παιδεύομαι στο να στήσω ενα καινούργιο ενυδρείο με αφρικανες απο την λίμνη Malawi.

Μετα απο ένα μήνα περίπου και τελειώνοντας το στρώσιμο,και βάζοντας τους πρώτους μας κατοίκους,έχουμε τις πρώτες εικόνες που μπορώ να σας δείξω.

Το ενυδρείο ειναι περίπου 150L, με αρκετες πετρες moonstone,και μερικες ανουμπιες.

Το φιλτράρισμα προς το παρόν γίνεται με ενα εξωτερικό φίλτρο της EHEIM 2222,και στο μέλλον θα αποκτηθεί αλλο ενα.

Ολο αυτόν το καιρό εχω ρίξει αρκετό διάβασμα μεσα στο forum που με βοήθησε στο να αποφύγω αρκετά λάθη που μπορεί να είχα κάνει.

Θα ηθελα να ακουσω τις παρατηρήσεις σας,και τις συμβουλές σας.

Ενα απο τα προβλήματα που έχω είναι οτι ειμαι χαμηλα σε....

ΚΗ=8

GH=12

PH=7.7

Το ενυδρείο προς το παρον εχει 4 πανέμορφα demasoni.

post-2882-1182103411_thumb.jpg

post-2882-1182103423_thumb.jpg

post-2882-1182103452_thumb.jpg

Γεια σου φιλε μου, πολυ ωραιο το ενυδρειο σου, απλα θελω να σε ρωτησω τις πετρες σου τις αγορασες απο καποιο μαγαζι για ενυδρεια? γιατι ψαχνω και εγω κατι τετοιο και βρηκα σε ενα μαγαζι που πουλαει υλικα για κηπους και ειχε κατι πετρες και σκεφτηκα να παρω αλλα δεν ηξερα αν κανουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα..ομορφη η προσπαθεια σου αλλα δοκιμασε και ενα μαυρο χαρτονι για να δωσεις βαθος και αν μπορεις θα ηταν καλυτερα να εχεις πετρες με ενιαιο χρωμα οχι 2 ειδη(εμενα μου αρεσουν πολυ οι moonstone..καμια βαλισνερια δεν θα εβλαπτε για να σου κρυψει τον εξοπλισμο...πισω απο το ενυδρειο βλεπω ενα καλοριφερ??αν ναι καλο ειναι να ειναι σχετικα μακρυα απο αυτο...αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσουν οι παλιoτεροι και πιο εμπηροι...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό παιδεύομαι στο να στήσω ενα καινούργιο ενυδρείο με αφρικανες απο την λίμνη Malawi.

Μετα απο ένα μήνα περίπου και τελειώνοντας το στρώσιμο,και βάζοντας τους πρώτους μας κατοίκους,έχουμε τις πρώτες εικόνες που μπορώ να σας δείξω.

Το ενυδρείο ειναι περίπου 150L, με αρκετες πετρες moonstone,και μερικες ανουμπιες.

Το φιλτράρισμα προς το παρόν γίνεται με ενα εξωτερικό φίλτρο της EHEIM 2222,και στο μέλλον θα αποκτηθεί αλλο ενα.

Ολο αυτόν το καιρό εχω ρίξει αρκετό διάβασμα μεσα στο forum που με βοήθησε στο να αποφύγω αρκετά λάθη που μπορεί να είχα κάνει.

Θα ηθελα να ακουσω τις παρατηρήσεις σας,και τις συμβουλές σας.

Ενα απο τα προβλήματα που έχω είναι οτι ειμαι χαμηλα σε....

ΚΗ=8

GH=12

PH=7.7

Το ενυδρείο προς το παρον εχει 4 πανέμορφα demasoni.

post-2882-1182103411_thumb.jpg

post-2882-1182103423_thumb.jpg

post-2882-1182103452_thumb.jpg

Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις για τις ανουμπιες απ το να τις φυτεψεις,(δεν ειναι οτι καλυτερο για τα συγκεκριμενα φυτα),ειναι να περασεις τις ριζες μεσα σε τρυπα στην πετρα,και να τις δεσεις προσεκτικα με λεπτη πετονια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...