Jump to content

ΦΩΤΙΣΜΟΣ - ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ


Constantinos Mple

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα!

Έχω φτιάξει φωτισμό με led ταινίες 12V,  controller κλπ,. Χρησιμοποιώ 2 μετασχηματιστές 100W & 200W= 300W. Το πρόβλημα είναι το εξής, αν υπάρχει και κανείς ηλεκτρολόγος εδώ πέρα (?) : Θέλω να συνδέσω το όλο σύστημα σε μια ασφάλεια 10Α και αυτήν σε ένα κιλοβατομετρητή 30Α, αλλά με μπερδεύουν οι συνδέσεις των καλωδίων. Από όσο καταλαβαίνω, η ασφάλεια θα μπει ανάμεσα στον φωτισμό και τον μετρητή. Εκεί συνδέουμε το καλώδιο φάσης? Επίσης, ο μετρητής έχει σύμβολα L - IN ,L - OUT, N (με βελάκι προς και από τον μετρητή - δύο δηλαδή συνδέσεις) και ένα + - σε κλειστό κύκλωμα. Τι συνδέουμε πού, και τελικά η γείωση ποια είναι??? Μπορεί κανείς να βοηθήσει σε αυτό το, κατ' άλλα απλό, ηλεκτρολογικό πρόβλημα? Θα ανεβάσω και φωτογραφία με το (μισό κύκλωμα) 

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί! Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού! 

 

Υ.Γ.: "Δεν είμαι ηλεκτρολόγος ΜΑ... θα του αλλάξω τα φώτα" 

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κωνσταντίνε. 

Μετά χαράς να σε βοηθήσω. Θα χρειαστεί όμως να κάνεις ένα κόπο να ανεβάσεις φωτο από τους μετασχηματιστές καθώς και από τον μετρητή. 

Ερωτήσεις: γιατί θέλεις να παρεμβαλεις ασφάλεια στο κύκλωμα. 

Τον μετρητή φαντάζομαι τον θες για να βλέπεις πόσο "καίει" το ενυδρείο, έτσι?

Το όλο σύστημα θα τροφοδοτηθει από πρίζα και θα καταλήγει σε κάποιο πολυπριζο?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει, να πέσει λίγο νερό στο όλο κύκλωμα και να πέσει η ασφάλεια όλου του σπιτιού. Οπότε για να μην καεί καμιά συσκευή και να είμαι on the safe side, επέλεξα να πάρω μια ασφάλεια στα 10A. Τον μετρητή τον θέλω για να μετράω τις kwh, όλου του συστήματος. Σύστημα εννοώ:

1. 9 led ταινίες συνολικής κατανάλωσης : 2Α * 12V * 9ΤΕΜ = 216 WATT  +  10% (για σιγουριά) ~= 240 W. 

2. Φίλτρο ~25W

3. heater 250 W

4. Controller ~1W

5. Αντλία αέρα, μικροφωτισμοί κ.α. μικρής κατανάλωσης. 

 

Δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία όλο το σύστημα, και δεν νομίζω πως θα βοηθήσει έτσι όπως είναι, αλλά θα ανεβάσω ένα σχέδιο με το πώς είναι αυτή τη στιγμή. Σε γενικές γραμμές, όλα τα παραπάνω βρίσκονται σε 2 πολύμπριζα. (240 + 250 + ~30 = 520W max) . Συνδέω το ένα πολύμπριζο στο άλλο και στη συνέχεια στη πρίζα του τοίχου. Θέλω μεταξύ του τοίχου και του πολυπριζου να εισαχθεί η ασφάλεια και ο μετρητής. 

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από τα απλά. 

Στο πρωτο ποστ μάλλον μπέρδεψες τα W με τα V. Επέτρεψε μου να κάνω ένα edit και να το διορθώσω για να μη μπερδευτεί και ο επόμενος που θα διαβάσει το θέμα.

Επισης, το να παρεμβαλεις μια ασφάλεια δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δε θα πέσει η γενική ασφάλεια του σπιτιού σε περίπτωση βραχυκυκλωματος. Μειώνεις βέβαια τις πιθανότητες. Αν θες μεγαλύτερη σιγουριά θα πρέπει να βάλεις μια ασφάλεια 10Α, με καμπύλη Β (πέφτουν πιο εύκολα). Εσένα τι είναι? Θα γράφει C10A η Β10Α. 

Ακόμα και έτσι βέβαια σε περίπτωση διαρροής ρεύματος θα πέσει (Και πολύ σωστά) το ρελε διαφυγής του πίνακα.

Κακό πάντως δε κάνεις με μια έξτρα ασφάλεια. 

 

Και τα 2 στοιχεία (μετρητη- ασφαλεια) θα πρέπει να τα βάλεις σε ένα μικρό πινακακι (είναι πολύ φτηνα) και να μην είναι χύμα για ευνόητους λόγους.

 

Σε λίγο θα σου φτιάξω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα. 

Για οποιαδήποτε απορία μου λες.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

To σχεδιάγραμμα παρακάτω 

METRITHS.thumb.jpg.19119f4071c8f0dd75b2512cf2c81df3.jpg

 

Οταν το φτιάξεις, θα πρέπει να τσεκάρεις οτι όντως στο L έχεις τη φάση και οχι τον ουδέτερο, γιατί μπορεί ο μετρητής να μη μετράει σωστά. Αν ειναι ανάποδα, απλα βάζεις ανάποδα το φις στην πρίζα.

 

Υγ1 Ναι, η γείωση ειναι απαραίτητη 

 

Υγ2 Οτι θες ρωτάς 

 

Υγ3 Πολύ, πολύ προσοχή ⚠ 

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

@Antonis K δεν κατάφερα να φτιάξω ένα σωστό ηλεκτρολογικό σχέδιο. Οι ικανότητές μου φτάνουν μέχρι εκεί. Αλλά βλέπω έχεις καταλάβει απόλυτα το όλο σύστημα. Οπότε, αν καταλαβαίνω καλά:

1. το N στον μετρητή είναι το ουδέτερο.

2. Το + - του σχεδίου, όπως φαίνεται πάνω στο μετρητή είναι αδιάφορα. Δεν συνδέονται πουθενά

3. Ο μετρητής δεν γειώνεται 

4. Θα πρέπει όλες οι συσκευές πάνω στα πολύπριζα να είναι με τον ίδιο προσανατολισμό (φάση - ουδέτερο)? Ή δεν έχει σημασία και μας ενδιαφέρει μόνο ο προσανατολισμός (φάση - ουδέτερο) στον μετρητή, ώστε να γίνεται σωστή μέτρηση ?

5. Πάνω στην αντίσταση δεν βλέπω κάτι σχετικό (C10A / B10A), αλλά θα το κοιτάξω ξανά. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον σχέδιό σου και τον κόπο σου. Βοηθάει πάρα πολύ να ξεδιαλύνω κάποια πράγματα. 

 

Υ.Γ.: Σε ευχαριστώ για το edit, δεν το είχα προσέξει! 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos Mple
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση αν γνωρίζεις: Μπορώ να συνδέσω τους δύο μετασχηματιστές παράλληλα? Στο κομμάτι του 12V (όχι, σε αυτό του 230V). Αν ναι, τότε ισχύει πως θα έχω 100 + 200 = 300 W, ή υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει? Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Constantinos Mple έγραψε:

@Antonis K δεν κατάφερα να φτιάξω ένα σωστό ηλεκτρολογικό σχέδιο. Οι ικανότητές μου φτάνουν μέχρι εκεί. Αλλά βλέπω έχεις καταλάβει απόλυτα το όλο σύστημα. Οπότε, αν καταλαβαίνω καλά:

1. το N στον μετρητή είναι το ουδέτερο.

2. Το + - του σχεδίου, όπως φαίνεται πάνω στο μετρητή είναι αδιάφορα. Δεν συνδέονται πουθενά

3. Ο μετρητής δεν γειώνεται 

4. Θα πρέπει όλες οι συσκευές πάνω στα πολύπριζα να είναι με τον ίδιο προσανατολισμό (φάση - ουδέτερο)? Ή δεν έχει σημασία και μας ενδιαφέρει μόνο ο προσανατολισμός (φάση - ουδέτερο) στον μετρητή, ώστε να γίνεται σωστή μέτρηση ?

5. Πάνω στην αντίσταση δεν βλέπω κάτι σχετικό (C10A / B10A), αλλά θα το κοιτάξω ξανά. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον σχέδιό σου και τον κόπο σου. Βοηθάει πάρα πολύ να ξεδιαλύνω κάποια πράγματα. 

 

Υ.Γ.: Σε ευχαριστώ για το edit, δεν το είχα προσέξει! 

1. Ακριβώς

2. Επίσης σωστό 

3. Ξανά επίσης σωστό 😄

4. Στις συσκευές δεν παίζει κανένα λόγο η πολικότητα.

5. Συνήθως είναι C. Κάπου θα το γράφει.

 

Και για το επόμενο ερώτημα, όχι, ρητά. Δεν μπορείς να συνδέσεις τους μετασχηματιστές παράλληλα. Θα δουλέψουν μεν, αλλά μόνο προβλήματα μπορεί να σου δημιουργήσει. Αν πχ έχεις καταναλωση 300w θα ζητάει  150w από τον ένα και 150w από τον άλλο.

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο. 

 

Αυτά....

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να μεινω λιγακι στο στοιχειο ER001E

Δεν ειμαι επισης ηλεκτρολογος, εχω γνωσεις ηλεκτρονικων μονο.
Αυτο το στοιχειο μετραει αναλογικα ενταση ρευματος 45Α, σωστα; Εαν καταλαβαινω καλα δεν προκειται να σου δειξει τιποτα απο αυτο που θες εσυ να δεις.
Ποσο μεγαλο ειναι το ενυδρειο σου και ποσο ισχυ εχουν τα φωτα σου;
Σε ενα μεσο ορο λεω οτι το πολυ να εχεις 200-300W συνολικη καταναλωση, δηλαδη 1-1,5Α, ξερεις πως φαινεται το 1-1,5 στην κλιμακα 0-45 που μετραει ο μετρητης; Σαν τιποτα.

Οπως και να εχει πες μας πως πηγε το εγχειρημα.

Link to comment
Share on other sites

@aspmos με προβληματισες λίγο.:)

Οι συγκεκριμένοι μετρητές (παλμών) διαπιστωμένα μπορούν να μετρήσουν χαμηλές εντάσεις ρεύματος. 

Ίσως μόνο σε κάποιες πολύ μικρές καταναλώσεις, όπως πχ σε ένα κυκλοφορητη <10w να μην έχουν μεγάλη ακρίβεια. 

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες θα ξερεις καλυτερα δεν επιμενω.
Θα ηθελα να εβλεπα το τελικο αποτελεσμα απο τον φιλο οταν το ολοκληρωσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...