Jump to content

πρασινισε το νερο


Recommended Posts

καλησπερα στην ομαδα και ευχαριστω για την υποδοχη ,  ειμαι εδω και 4 μερες κατοχος ενος ενυδρειου 60 λ στο οποιο εχω βαλει αληθινα φυτα και ενα μεγαλο ξυλο. Το φιλτρο ειναι εξωτερικο με κεραμικο υλικο και με σφουγγαρι και η λαμπα 10w led την ειχε το ενυδρειο. Εχω ξεκινήσει το στρωσιμο νερου με Tetra Safe Start και Tetra AquaSafe,  ψαρια δεν εχω βαλει . Μετα απο την πρωτη μερα που ειχα την λαμπα 8 ωρες αναμενει,  την δευτερη μερα το νερο εγινε πρασινο την λαμπα απο τοτε δεν την εχω ξανα αναψει το φιλτρο δουλευει κανονικα και η πρασιναδα δεν εχει φυγει. Που οφείλεται αυτο και τι μπορω να κανω για να το διορθώσω. Ευχαριστω εκ τον προτερον

Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2022 at 2:36 ΜΜ, το μέλος ΗΛΙΑΣ22 έγραψε:

καλησπερα στην ομαδα και ευχαριστω για την υποδοχη ,  ειμαι εδω και 4 μερες κατοχος ενος ενυδρειου 60 λ στο οποιο εχω βαλει αληθινα φυτα και ενα μεγαλο ξυλο. Το φιλτρο ειναι εξωτερικο με κεραμικο υλικο και με σφουγγαρι και η λαμπα 10w led την ειχε το ενυδρειο. Εχω ξεκινήσει το στρωσιμο νερου με Tetra Safe Start και Tetra AquaSafe,  ψαρια δεν εχω βαλει . Μετα απο την πρωτη μερα που ειχα την λαμπα 8 ωρες αναμενει,  την δευτερη μερα το νερο εγινε πρασινο την λαμπα απο τοτε δεν την εχω ξανα αναψει το φιλτρο δουλευει κανονικα και η πρασιναδα δεν εχει φυγει. Που οφείλεται αυτο και τι μπορω να κανω για να το διορθώσω. Ευχαριστω εκ τον προτερον

Ηλια, το πρασινο νερο δυσκολα αντιμετωπιζεται.... αν μπορεις βγαλε μερικες φωτο, να δουμε αν ειναι αυτο.

Αν οντως ειναι αυτο, τότε μονο μια λυση υπαρχει- λαμπα UV....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ θα βοηθούσε

 

image.thumb.png.1d6143fe385dca3255978adcb4e7db33.png

 

 

 

μαζί και στο φίλτρο σου extra χημική φιλτρανση  Το seachem purigen 

αρχείο λήψης (1).jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αυτό εδώ θα βοηθούσε

 

image.thumb.png.1d6143fe385dca3255978adcb4e7db33.png

ειναι UV λαμπα.

το purigen δεν βοηθαει γιατι η euglena ειναι και φωτοσυνθετικη και αυτοτροφικη. https://en.wikipedia.org/wiki/Euglena

Για αυτο δυσκολα παλευεται.

Link to comment
Share on other sites

Το να στεγνωσης το ενυδρειο απο θρεπτικα δεν ειναι καλη ιδεα, γιατι πρωτα θα πεθανουν τα φυτα, μετα βακτηρια και στο τελος μπορει(?) και ευγληνη :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το να στεγνωσης το ενυδρειο απο θρεπτικα δεν ειναι καλη ιδεα, γιατι πρωτα θα πεθανουν τα φυτα, μετα βακτηρια και στο τελος μπορει(?) και ευγληνη :D

Κάποιος μύκητας δεν είναι πού δημιουργεί αυτή την πράσινηναδα? 

Εγώ ανέφερα το purigen γιατί  ότι δεν μαζέψει το (Green uv/ σκοτώσει) να το μαζέψει το purigen... δεν θα το κρατήσει και για μεγάλο διάστημα στο φίλτρο μια με δύο βδομάδες...δεν το σκέφτηκα σωστά?  Αλλιώς πώς θα αφαίρεσης το μύκητα ? 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Κάποιος μύκητας δεν είναι πού δημιουργεί αυτή την πράσινηναδα? 

δεν ειναι μυκητας. Για το τι ειναι διαβαζουμε λινκ στο ποστ #4

και στα ελληνικα - https://el.wikipedia.org/wiki/Ευγληνόφυτα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

με αλλαγες νερου δεν θα εχεις καλο αποτελεσμα...τοτε θα χρειαστει πολλες αλλαγες + συσκότιση ενυδρείου...

https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_algae_green-water

On 28/8/2022 at 2:36 ΜΜ, το μέλος ΗΛΙΑΣ22 έγραψε:

Εχω ξεκινήσει το στρωσιμο νερου με Tetra Safe Start

Αν δεν ριχνεις τροφη μεσα στο ενυδρειο μερα παρα μερα, τότε τζαμπα ριχνεις βακτηρια. Πιστευω εχεις διαβασει για το στρωσιμο με βακτηρια.

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...